Личи, Литчи (Litchi chinensis)

Потребителски аватар
Kenar_UK
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2016, 21:57
Район: London
Абсолютна минимална t° (°C): -7С°
Любимо растение: цитруси/палми/олеандър
Любим плод: Праскова
Любим климат: Субтропичен
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Личи, Литчи (Litchi chinensis)

Непрочетено мнение от Kenar_UK » 10 дек 2016, 23:37

Васил написа:
Личи 1.jpg
Капризно е пустото му личи. От десетина покълнали през лятото, оцеляха само тези двете. Гледам да са на топло и светло в хола, без да ги преполивам. Или по-точно ги държа на по-сух режим. Нямам оригинална пръст с необходимите гъбички, но пък са в пръст от компостера от двора. Откакто ги прибрах не са мръднали и милиметър. едното започна нещо да повехва, та се чудя дали е подходящо да полея със зелен камък. Някъде четох, че извън по-специални условия стигат до 30 см. и умират най-вероятно от студ или липса на подходяща "храна".

Незнам за твоите ама моите все още са навън и вече са видели температури четири пъти 0С°, веднъж -2С°,два пъти -1С° и нищо им няма така че въобще не мисля да ги прибирам. Също са от семена със произход Мексико.
Овлажнител за въздух ползваш ли?
Каква е температурата на помещението?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 дек 2016, 09:20

Като гледам снимките, не са ви зле растенията. Искат малко зелен камък вече и повече въздушна влажност. Вероятно - и повече светлина. Това е.

Личито се оказа доста лесно растение, поне при моите условия. Много малки семеначета в миналото съм убил и аз, но тези големите ги оставих цяло лято навън. В началото се опитаха да цъфнат, но явно сезонът не им понесе и изкараха само хубави листа и филизи. Торил съм ги два пъти с комбиниран тор и два пъти със зелен камък. Имаха няколко растежни вълни. Няколко пъти съм ги намирал засушени и оклюмали, даже веднъж най-новите листа бяха толкова дехидратирани, че не можаха да се възстановят и останаха засъхнали. Понеже са още в саксии, оставих ги навън до някое време през ноември, като ги прибрах точно преди първите слани. Явно студеното есенно време се оказа достатъчно да провокира цъфтеж, защото щом влязоха в оранжерията, веднага тръгнаха новите цветоноси от всички възможни места.

Изображение
Изображение
Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 11 дек 2016, 10:01

Байкал.jpg
Kenar_UK, растенията ги гледам в хола. Неползвам овлажнител за въздух, но може би ще е подходящо да ги пулверизирам от време на време с вода. В момента нямам зелен камък. Имам малко БАЙКАЛ, но незнам дали е подходящ за личи.

От всеки дефект - ефект!

penoff
Любител на южните растения
Регистриран: 24 сеп 2016, 13:40
Район: Pleven
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от penoff » 31 дек 2016, 18:07

От есента началото на октомври листата започнаха да избледняват откъм върха и сега са в това състояние. След като покълна (юни месец на тази година), тръгна доста силно и убедително. През есента и сега е на топло (под 23-24 С температурата не слиза), почвата е влажна поливам с дестилирана вода. Допускам ли някаква грешка?

Код: Избери всички

https://www.flickr.com/photos/144662543@N05/shares/695VLn

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 01 яну 2017, 10:50

Здрава, щастлива и успешна Нова година! Държа двете двете ми личита засушени. В предни постове имам снимки, на състоянието им и до момента си стоят на това положение. Струва ми се, че засушаването е по-удачно за зимния период, защото малко или много водата/ без значение каква е / изстудява корените, а Личи обича топло. Същото е ако си намокриш чорапите и да стоиш зимата в хола на упоменатата температура. Просто ще изстинеш. А, дали грешим - ще разберем в началото на м.юни/2017г.Ако имаме оцелели растения не сме сгрешили и двамата в начина на отглеждане. ако ли не - то е ясно! <wine>

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 34 times
Been thanked: 53 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 юни 2018, 06:21

Както вече е ставало дума, Личи се размножава почти изключително само чрез въздушни отводи.

Имам малко дръвче от сорта Mauritius. В началото на април му заложих един въздушен отвод, а две седмици по-късно - още два. По принцип са нужни около 4 до 6 месеца за вкореняване. Използвах субстрат от нарязани кокосови кори, защото нямах друго под ръка. В началото на юни забелязах, че субстратът е доста сух и примъкнах маркуча да го навлажня. Нещо се обърка обаче и маркуча натисна най-стария отвод, като го пречупи на мястото на отреза.

Личи се размножава трудно. Когато видях, че счупеният отвод има само калус, но няма никакви корени все още, не му давах голям шанс за вкореняване. Все пак го засадих в малка саксийка с кокосов субстрат, макар да не възлагах особени надежди. Минаха две седмици. Преди около седмица видях, че са му окапали повечето листа и го отписах. Днес отново го проверих - никакво развитие на пъпките. Реших да го дръпна, за да видя в какво състояние е калусът. Стъблото обаче не помръдна и това ме накара да огледам саксийката отдолу. С изумление видях, че е пълно със свежи бели корени, които вече бяха на 2-3 см извън отворите по дъното. За мен това беше нещо невероятно и затова реших, че трябва да го споделя.
Ще направя някоя снимка в следващите дни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Шизандра /Schisandra chinensis/
    116 Отговори
    10758 Преглеждания
    Последно мнение от Danita
    04 май 2018, 13:51
  • New post Лоропеталум, Loropetalum chinensis
    от Kiril Donov » 03 сеп 2014, 23:30 » в Цъфтящи видове
    3 Отговори
    742 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    14 апр 2018, 21:18
  • 1 Отговори
    555 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    15 май 2017, 13:44
  • New post "Златно киви"/ Golden kiwi (Actinidia chinensis)
    от XegouX » 26 апр 2014, 18:55 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    133 Отговори
    14669 Преглеждания
    Последно мнение от jare
    05 ное 2017, 18:29

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”