Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 35 times
Been thanked: 21 times

Re: Бананът на бедняка, Паупау (Pawpaw, Asimina triloba)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 16 дек 2018, 00:55

cucurbita pepo написа:
15 дек 2018, 23:22
Сортът е "Биг Каджуна", а името му, както видях, се е родило от предложения на списващите във въпросния форум. Второто ми дръвче, което не тръгна и си стои все 20 см, а има и някакъв проблем с листата вече трета година, беше "манго G2", пишеше само, че е втора генерация на сорта манго. За него признавам, че сам съм си виновен, явно от въпросния израз е трябвало да ми стане ясно, че е семенно растение, но за каджуната нищо не пишеше.
Да не е "Биг Калдуна"? А, добре, това второто дръвче, което няма растеж вече три години, то на гол корен ли беше, имаше ли добри корени? Как може пък чак такова нещо? Казват, че оставиш ли пау-пау-то на гол корен и после много зле се развива.

Аз едното, което взех от Гошев, беше с 10 см дълбока коренова система. Това беше първата ми изненада. Аз мислех, че са сяти в контейнери и имат хубави хорени, а те били копнати от земята и сложени в саксия. И сега двойно преместване. И какво като е тригодишно дръвче с такава мижава коренова система; ами те едногодишните ми семеначета, които сях директно в земята, като нищо ще го надминат! Измъчени растения, а и като пращат по пощата могат да пратят каквото им е удобно. И после ми обясняваха, че имало малко листа, щото рано им опадали на есен. А то се виждаше, че това са му били листата и нищо не е опадало. Още повече и в момента имам пау-пау с листа, въпреки студовете (е, не са зелени вече, но доскоро бяха).
cucurbita pepo написа:
15 дек 2018, 23:22
Мен не ме е яд за парите, а за това, че се подведох да взема уж облагородено растение, а не купих от палм центъра, където беше упоменато, че дръвчетата са семенаци. Освен това поръчката ми беше заедно с една фейхоа. Фейхоата дойде много жълта и ошмулена все едно я е била градушка, което, хайде, можее и от транспорта да е, но всеки, който е запознат с този вид, знае от какво обикновено пожълтяват, за около месец я оправих със зелен камък.
Не знам тия хора как се гледат в огледалото след такъв фийдбек. Може да има и някой доволен, но това е скандално. Те грижат ли се за тези растения или ги е грижа единствено да ги пласират? Ако ми бяха казали, че растенията са били в земята и после са местени в контейнери, едва ли щях да поръчам, но каквото съм взел - взел.

А някой друг имал ли е подобен случай с нерастящо пау-пау? Някой беше писал за нещо подобно по-назад в темата, но то било местено няколко пъти.

Между другото, понякога има самоплодни дървета. Примерно, някои от италианските сортове са самоплодни и даже са ги патентовали (което за мен е абсурдно - все едно са получени лабораторно).

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 16 дек 2018, 02:49

Ха ха, в това ги заподозрях и аз. Ами нямаше корени, за разлика от така наречената каджуна, която тръгна добре и вече мина два метра и половина, а бяха еднакъв размер като ги взех. То изглежда направо смешно до нея, две педи високо и все толкова си седи.

Иначе те качват снимки, ами гледат ги направо в полето насадени, есента ги вадят и част пускат на гол корен, други бучват в саксия и в продажба на по-висока цена, ама резултатът е същия, то и аз мога да си купя на гол корен и да си го бучна в саксия. И сега така процедират, научих им номерата и вече не се лъжа.

При мен проблем е и намирането на място за засаждане, защото живея на един сух варовиков баир с много малко почва, има насипвана пръст, но дворът ни е с много голяма денивелация и на много малко места мога да ги отглеждам. Избрал съм най-доброто място и си мисля, че проблемът не идва от дълбочината на почвата, защото другото дръвче расте наистина много добре само на два метра от болното.

И водата ни е твърда до безобразие, аз съм в един от най-карстовите райони, не знам дали това влияе на асимините. Лятото фейхоата я поливам с вода от климатиците и конденза на газовия бойлер, събира се по около кофа на ден, иначе много почва да жълтее.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 16 дек 2018, 09:48

cucurbita pepo написа:
16 дек 2018, 02:49
Ха ха, в това ги заподозрях и аз. Ами нямаше корени, за разлика от така наречената каджуна, която тръгна добре и вече мина два метра и половина, а бяха еднакъв размер като ги взех. То изглежда направо смешно до нея, две педи високо и все толкова си седи.
Значи да знам какво да очаквам. По принцип и такова преместване от земята може да се направи по-добре, дори някои американци предлагат специални лопати, доста дълги и с чупка, което позволява да се извади доста по-дълбок корен и дори на по-голямо растение... Ще търся информация за някакво торене или отвари за стимулиране на кореновата система.
cucurbita pepo написа: Иначе те качват снимки, ами гледат ги направо в полето насадени, есента ги вадят и част пускат на гол корен, други бучват в саксия и в продажба на по-висока цена, ама резултатът е същия, то и аз мога да си купя на гол корен и да си го бучна в саксия. И сега така процедират, научих им номерата и вече не се лъжа.
Аз по тая причина първоначално реших да пробвам от семе директно, ама чакането си е доста. И ще видя разликата. Почвата обаче ми е бедна очевидно и някои сяти в дълбоки контейнери с хубава, богата торопочвена смес дръпнаха доста повече от тези в земята, някои от които дори преживяха и малко наводнение за два-три дена.
cucurbita pepo написа: При мен проблем е и намирането на място за засаждане, защото живея на един сух варовиков баир с много малко почва, има насипвана пръст, но дворът ни е с много голяма денивелация и на много малко места мога да ги отглеждам. Избрал съм най-доброто място и си мисля, че проблемът не идва от дълбочината на почвата, защото другото дръвче расте наистина много добре само на два метра от болното.
Аз имам между другото наследствен имот в едно село близо до Луковит, но там повече се занимават майка ми и баща ми. Баща ми твърди, че почвата била 30 см дълбока и отдолу е варовикова скала. Повечето фиданки съхнат без редовно поливане, най-издържат джанки и дюли. За пау-пау не съм и мислил. Но им препоръчах канадска игра, която я водят доста сухоустойчива. А с водата не знам какво да прави човек. Има ревитализатори на Грандер, които хич не са евтини, но дали помагат ако е твърда водата? Знам, че за кална/мръсна вода помагат.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 118 times
Been thanked: 319 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 мар 2019, 16:47

Асимината очевидно не понася условията, които смокините и маслините обичат. Аз обаче не се отказвам все още, надявам се да ги приуча някак да растат заедно със смокините. Тази година за пореден път ще цъфтят петте ми останали живи сорта. Ако и сега не ги докарам до плододаване, може би ще се откажа и ще засадя смокини на тяхното място. Ще поливам усърдно, пък да видим! Ето снимка от преди 2 минути:

Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от benisat » 28 мар 2019, 16:51

Еееее , на Асимини съм го докарал колкото теб ! И мойте двете , имат хиляди пъпки , точно като тези от снимката ! Таз година , и аз се надявам да опитам !

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

peterstamov
Регистриран: 18 яну 2013, 19:11
Район: Свиленград
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -16

Непрочетено мнение от peterstamov » 19 май 2019, 09:49

Малко снимки през годините......

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Покълващи семена ....тази година 98% кълняемост!
Изображение

Много лошо. Докато се усетя Обикновената златка ми изгриза доста плодници!
Изображение
These users thanked the author peterstamov for the post (total 3):
plamen (19 май 2019, 10:00) • achovd (19 май 2019, 12:22) • veso (19 май 2019, 13:33)
Rating: 27.27%

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 19 май 2019, 12:50

И мойте таз година задържаха ! Почнаха да наедряват. Сял съм ги от семка през 2011 г. Миналата година цъфна само едната , но тази -и двете. Не съм ги опрашвал ,сами каквото са се опрашили. То постоянно беше дъждовно , и само едни златни бръмбари ходиха по цветовете. И много зелени мухи , ония дето им викаме лайн.рки ! Обаче са си свършили работата !

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 май 2019, 14:00

Браво! Но вярно бая чакане (9-та година растеж). Колко са големи в момента растенията? Може ли да се каже, че са се развили бързо/нормално? Аз си виках 5-6 години да почакам, но 9 ще ми дойде множко.

Значи можело да се опрашват и с бръмбари и мухи. Да слуша г-н Стамов, който обикаля като художник с четчицата :)

А покълващите семена кога почнаха да се разпукват? Тая година при мен е по-хладно и ми се бавят семената.

Потребителски аватар
benisat
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 19 май 2019, 14:45

Ами сял съм семената декември 2011 . Мисля че поникнаха за около 2 месеца. Първите три години растяха много бавно. После тръгнаха яко , и миналата година едната цъфна , даже по миналата имаше няколко цвята.Високи са около 4-5 метра , но аз ги намалявам постоянно.Имам още една , която им е набор , но си стои 50 см. не знам що! Таз година я посях на детската площадка до дома , дано тръгне.До сега беше в саксия.Бях я посял в земята , но я извадих , щото ми пречеше , и затова сигурно не тръгна повече.
Последна промяна от benisat на 26 май 2019, 10:54, променено общо 1 път.

Зорба

Радослав
Регистриран: 17 юни 2017, 17:43
Район: Търговище
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Радослав » 19 май 2019, 16:06

Това е една от четирите Паупау от Славян ,като всички презимуваха отлично .Сега съм направил палатка от засенчваща мрежа защото са на пълно слънце като засега процента на засенчване е 35 % и ако преценя ще увелича процента.Изображение

Изображение
Това са семеначета покълнали февруари и в момента в оранжерия ,като на есен ще отидат в земята.Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 май 2019, 18:44

Радослав написа:
19 май 2019, 16:06
Това е една от четирите Паупау от Славян ,като всички презимуваха отлично .Сега съм направил палатка от засенчваща мрежа защото са на пълно слънце като засега процента на засенчване е 35 % и ако преценя ще увелича процента.
Здравей, Радослав. Не знаех, че си бил регистриран във форума. Радвам се, че са тръгнали добре. Моите на Балкана имаха измръзвания на върховете някои и са по-дребнички, а и растежът ми е по-малък все още. Аз съм ги сложил в едни пластмасови цилиндри с дупки и метални куки за забиване, които се ползват за предпазване на лозички, но също съм предвидил и засенчваща мрежа за по-натам. Но те и и не са на много слънчеви места сяти. Има един орех и един дъб наблизо, също и ябълка и круша големи дървета. А имам и две, които съм взел от г-н Гошев (за което повече съжалявам, защото кореновата им система не беше оптимална хич за тия пари) - те прекараха успешно зимата, но голямото (към 80 см) с тия 10 см коренова система, може да се окаже като гореспоменатото джудже и нищо да не порасне...
Това са семеначета покълнали февруари и в момента в оранжерия ,като на есен ще отидат в земята.
Рано си успял да ги направиш да покълнат. Аз нямам такива оптимални условия и ми никнаха май-юни миналата година. Тази година имам малко семки и са по-назад от миналата година. Февруари при мен не държа достатъчно топло, че да ми покарат. Пък и да покарат, нямам някоя тропическа оранжерия, където да ги сложа. Ама се надявам да са корави. Имам 6 растения сяти директно в земята, не са пресаждани, и едно пресадено миналата есен. Ама са едни дребни, дребни... Пресаденото беше към 40 см, но сигурно на 2/3 му измръзна върха - не беше се хубаво вдървенило.
benisat написа:
19 май 2019, 14:45
Ами сял съм семената декември 2011 . Мисля че поникнаха за около 2 месеца. Първите три години растяха много бавно. После тръгнаха яко , и миналата година едната цъфна , даже по миналата имаше няколко цвята.Високи са около 4-5 метра , но аз ги намалявам постоянно.Имам още една , която им е набор , но си стои 50 см. не знам що! Таз година я посях на детската площадка до дома , дано тръгне.До сега беше в саксия.Бях я посял в земята , но я извадх , щото ми пречеше , и затова сигурно не тръгна повече.
Е, значи са поникнали 2012 г. 4-5 метра са си доста сериозни дръвчета. Аз по видеата, дето съм гледал от американците, не съм виждал много по-големи култивирани дървета. Дано имате добър урожай!

Успях да си набавя семена от три американски сорта тая зима, като за лично ползване, дано нещо ми поникне. Щото с калемите работата е сложна, а и все нямам подложки :(

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 25 май 2019, 23:21

Моята нерастяща асимина май най-сетне почна да расте нормално. Посадена е пролета на 2017 и беше 20-сантиметрова клечка. Тази пролет беше 30-сантиметрова клечка, това след 2 години растеж. Сега като се разлисти и потръгна по-добре, листата дето ги вади са хубави, а не едни деформирани като предните две години.

Другата на два метра от нея пролетта на 2017 беше 40 см висока и дебела като молив при основата. За 2 години стана два метра и половина с доста дебело стъбло. Майка ѝ (или баща ѝ) бил уж самоплодната италианска прима, дано е наследила някой самофертилен ген. Мисля догодина може и да цъфне вече. Но толкова години чакане за плод, който не съм опитвал... Дано не е като черимоята, която ѝ е роднина - хич не ме впечатли, хем я купувах във всякакви степени на зрялост. Уж разни кремове, пудинги описват (на арабски също - плодът се казва къшта, което значи сметана), за мен напомня единствено на круша, пък аз круши не ям.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 26 май 2019, 00:14

cucurbita pepo написа:
25 май 2019, 23:21
Но толкова години чакане за плод, който не съм опитвал... Дано не е като черимоята, която ѝ е роднина - хич не ме впечатли, хем я купувах във всякакви степени на зрялост. Уж разни кремове, пудинги описват (на арабски също - плодът се казва къшта, което значи сметана), за мен напомня единствено на круша, пък аз круши не ям.
Aко човек е много придирчив, спасение няма :) Какво не им харесвате на крушите? Аз не мога да се оплача от това да не харесвам някакъв вкус. Малко са плодовете и зеленчуците, които не ми харесват, да не кажа, че почти ги няма. А примерно сестра ми почти нищо не обича и не яде, въпреки че някои плодове не ги е и опитвала (някаква ирационална фобия е това). Е, кафета пие, и всякакви други измислени работи яде. Въпрос на възпитаване (или извращаване) на вкуса.

Аз опитах миналата година асимина и за мен вкусът е превъзходен. Но, както каза и г-н Донов, не е плод за всеки. Но ако не харесвате круши, може да не го харесате и него, въпреки че от круша до круша има разлика, и от пау-пау до пау-пау също има разлика. Някои са по-благи и за по-обща консумация от други. Аз черимоя мисля че съм опитвал преди години - донесе ми го един приятел от Ливан, но не съм и знаел как се казва (а и може да е нещо подобно). Беше много вкусен за мене. Като крем с мляко, захар и яйце.

Иначе тоя растеж за две години от 40 см до 2,5 м е доста добър! На мен едното ми растение е 50 см, но не виждам как ще стане 2,5 м за две години.

Между другото, сега пак се вгледах в растението на Радослав. Не е ли добре да се остави едно главно стъбло, а не да тръгва като храст, разклонено от ниско?

Радослав
Регистриран: 17 юни 2017, 17:43
Район: Търговище
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Радослав » 26 май 2019, 08:47

Slavyanski написа:
26 май 2019, 00:14
Между другото, сега пак се вгледах в растението на Радослав. Не е ли добре да се остави едно главно стъбло, а не да тръгва като храст, разклонено от ниско?
Още е рано да се премахнат разклоненията в момента растението прави коренова система.Ако един от летораслите тръгне силно тогава ще отстраня слабите.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 26 май 2019, 09:21

Радослав написа:
26 май 2019, 08:47
Още е рано да се премахнат разклоненията в момента растението прави коренова система.Ако един от летораслите тръгне силно тогава ще отстраня слабите.
Разбирам. Звучи логично. А и може нещо да го пречупи и ако е само един, ще забави сериозно растежа.

Отговори

Върни се в “Субтропически и Средиземноморски плодове (Subtropical and Mediterranean fruits)”