Присаждане на овощни дръвчета

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 13 times
Been thanked: 2 times

Re: Присаждане на овощни дръвчета

Непрочетено мнение от Slavyanski » 24 юни 2018, 15:10

Това е интересна техника, но в моя случай нямам пъпки. Ако имах възрастно дръвче, от което да взема клонка с пъпки... и то предполагам напролет. Освен да пробвам на разцеп, защото коренът надолу е дебеличък, но това, което излиза от семето е тънко.

Аз за момента го нагласих да долепя уж плътно и съм го покрил с почва, но не успях да го привържа. Много е крехко коренчето. Но ми направи впечатление, че почва да покафенява там, където е счупването, може би от слънцето. Мисля да го проверя утре или след два дни как изглежда, и ако няма вид да почне да се сраства, тогава да пробвам да го присадя тъй да се каже. Или просто да го оставя на мира, както трябваше да направя и по начало, и нямаше да има проблеми. Странно нещо е как винаги на последното растение ми се случват тия работи. Преди него разрових няколко успешно.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 112 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 юни 2018, 15:35

Толкова тънък корен едва ли има шанс да се възстанови. Ако не е отчупен напълно, а е само пречупен - има някакъв шанс. Двусемеделните растения имат възможността да образуват калус и да зарастват, но пък от друга страна - не знам дали коренът вече е имал обособена камбиална тъкан, от която да тръгне калусът. Когато коренът вече е вдървесинен, тогава зарастването става най-лесно.

Не е невъзможно и да се образуват нови корени от зоната под семето. Но е възможно единствено, ако счупването е достатъчно ниско под кореновата шийка.

Тези зараствания са възможни само при двусемеделните растения. При едносемеделните - палми, треви, бамбук, юка, кордилине и т.н. - пречупеният корен умира до мястото на счупването, а нерядко може да умре дори до основата.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
Slavyanski (24 юни 2018, 15:44) • ivo_nekitov (25 юни 2018, 09:02)
Rating: 33.33%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

orexi
Регистриран: 25 авг 2018, 14:20
Район: българия
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от orexi » 25 авг 2018, 18:13

здравей Кирчо.бих искал да обменим мнение,ако имаш опит и успеваемост в присаждането специално на орех.лично аз пролетта опитах с около 30 броя и нито едно не се хвана.има ли начин да поговорим по телефона евентуално.благодаря предварително

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 112 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 авг 2018, 00:11

Манго, Джакфрут, Карамбола, Личи, маслини, Цитруси - да, но орех не съм присаждал все още.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 04 сеп 2018, 10:35

orexi написа:
25 авг 2018, 18:13
здравей Кирчо.бих искал да обменим мнение,ако имаш опит и успеваемост в присаждането специално на орех.лично аз пролетта опитах с около 30 броя и нито едно не се хвана.има ли начин да поговорим по телефона евентуално.благодаря предварително
По нагоре в темата имаше описано присаждане на орех с метода на "банановата обелка", мисля, че имаше и видео. Иначе и аз досега не съм присаждал орех успешно с различни методи, но не съм пробвал и гореспоменатия. Едната година ми тръгна едната присадка, но един познат ми я пречупи по невнимание преди срастването да беше станало. Гледам, че някои правят присадка на "прозорче" - подобно нa chip budding, само че се изрязва кората в правоъгълник и там се поставя пъпката. Но нека говори някой, който има повече и по-добър опит.

А относно дръвченцето, за което писах по-горе - още не е покарало над земята. Обаче имах други асимини, при които уж поникнаха, но бяха като пречупени или изядени листенцата, и въпреки всичко после покараха от други пъпки. А някои и в момента са напъпили да тръгват. Тъй че ще му дам още малко време. Пък не е като да нямам резерви.

orexi
Регистриран: 25 авг 2018, 14:20
Район: българия
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от orexi » 06 сеп 2018, 09:39

здравейте.тези дни експериментирах с метода бананова кора,около 10 бройки.може да ви кажа малко по нататък какво се случва,ако ви е интересно.не съм сигурен дали сега е подходящото време за присаждане на орехи,но реших да опитам.ако някой има опит и успеваемост с орехите,много ще съм му благодарен да сподели нещо.поздрави.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 окт 2018, 20:02

Имам следния въпрос към хора, които имат повече опит в присаждането от мене (а такива са може би повечето в тоя форум). Тази година пробвах присадки на подобрена популация на няколко райски ябълки, но калемите не тръгнаха и дръвчетата изкараха растеж по-ниско, в някои случаи много по-ниско (примерно, дръвчето е високо 70 см и тръгна да расте на 30-тия см). Ето една подобна снимка, само че това е от дръвче, което не съм пробвал да облагородявам, но ситуацията при него е подобна:

Изображение

Не знам дали се вижда добре от сниманото със "сапунерката", но тазгодишният прираст е мижав и тънък, сиреч според мен не става за присадка, а и е твърде ниско. Та въпросът ми е: ако дървото по-нагоре от растежа е все още живо (зелено отдолу), мога ли примерно да пробвам на пъпка над тазгодишния растеж, или трябва да е по-ниско за да хване (и после евентуално да се премахнат по-горните разклонения)? Като цяло очаквам калемите ми да бъдат по-дебели от "подложките" и затова мисля такъв вариант, или да търся пак подложки? Аз миналата година пробвах чип бъдинг на някои фиданки, на които не исках да сменям сорта, но просто исках да прихвана втори (само че това бяха едногодишни дръвчета след облагородяване, без разклонения) и някои от пъпките хванаха, но не покараха, т.е. има срастване. Но тогава не присаждах на върха, а малко по-долу и такъв беше ефектът.

Ще се радвам някой по-вещ да изкаже мнение.

Added in 4 minutes 24 seconds:
Само да добавя, че според мен основният проблем с присадките ми беше, че присаждах върху току-що изкопани отдругаде и посадени фиданки. Някои дори не покараха въобще. Изсъхнаха.

Added in 3 minutes 12 seconds:
orexi написа:
06 сеп 2018, 09:39
здравейте.тези дни експериментирах с метода бананова кора,около 10 бройки.може да ви кажа малко по нататък какво се случва,ако ви е интересно.не съм сигурен дали сега е подходящото време за присаждане на орехи,но реших да опитам.ако някой има опит и успеваемост с орехите,много ще съм му благодарен да сподели нещо.поздрави.
Това не се ли прави рано напролет, може би април?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Вредители по овощни дръвчета
    18 Отговори
    3299 Преглеждания
    Последно мнение от Gepata
    01 сеп 2017, 18:03
  • New post Присаждане на киви
    от kircho.marinov » 19 юли 2015, 09:45 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    21 Отговори
    5180 Преглеждания
    Последно мнение от sasho41
    06 май 2017, 11:14
  • New post резитба на овощни дървета
    7 Отговори
    5479 Преглеждания
    Последно мнение от traiko
    25 мар 2013, 23:43
  • New post Цитрусови дръвчета засадени в ОГ - Горни Лозен, до София
    от chicholyubo » 02 авг 2013, 11:37 » в Цитрусови (Citrus)
    160 Отговори
    24599 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    01 ное 2017, 17:42
  • New post Маслинови дръвчета засадени в ОГ - Горни Лозен, до София
    от chicholyubo » 26 мар 2016, 16:02 » в Olea europaea (Маслини, Olives)
    9 Отговори
    3123 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    19 яну 2018, 10:47

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”