Скоруша (Sorbus domestica)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 окт 2018, 20:04

Slavyanski написа:
23 сеп 2018, 17:59
Днес разговарях с един бивш горски и ми каза къде имало две дървета скоруша в района, но вика че може и да са преминали. Но гледайки и видеото от октомври миналата година, мисля, че може и да намеря нещо. Ще направя тая вечер една експедиция. Но друго си е човекът да знае и да ти каже. А човекът вика, че от много години ходил там да търси млади фиданки, но все нямало. Интересно това защо се получава?

Ще видим :)
Съдейки по това, че нищо не написах за въпросната експедиция, може да предположите, че е била неуспешна. Ходих с един приятел, обикаляхме по едни дерета, едни гъсталаци от глогове и трънки и къпини - страшна работа. Ами стъмни се и нищо. Накрая даже се появи един млад мъж, който потвърди, че преди години там някъде в началото на гората имало такова дърво и той бил ял като дете, като дива круша... но толкова. Всичко обрасло, гората се изместила с много метри навътре в ливадите и скоруша нямаше, там където той ни насочи. И надеждата ми да намеря плодове се изпари. Поне за тази година.

Но миналата седмица пак се засякох с бившия горски и му рекох, че така и не съм успял да я намеря и той тоя път ми даде по-точни координати. Та миналата седмица направих повторен излет към района (тоя път по-рано през деня) и пак нищо не намерих– дъбове, акации, диви череши бол, орехи също, но скоруша нямаше. А то било голямо дърво, поне 50-60 см в диаметър. Тоя път обаче се бях въоръжил по-добре - бях взел телефонния номер на човека и му звъннах и той ме ориентира по-добре. И я намерих, още беше с листата си. Мяза на дъб само че с листа подобни на ясен, т.е скорушови :) Първият път бях търсил едно поне 150-200 м по-настрани от правилното място. Разбира се, плодове вече нямаше... намерих само малко спаружени и изгнили такива. За тая година толкова. А дървото високо, ниските клони изсъхнали, клоните вървят сигурно под 50-60 градуса нагоре и калеми с бая зор ще се вземат. Гората почнала да обраства около му - дъбове и акации. Но ако човек има желание, има и начин. В основата на дървото удобно поникнали три млади липи, или една липа на три разклонена...

Интересното е, че нямаше никакви семенаци наоколо (ако не броим една камара глогчета). Горският каза обаче, че можело да се присажда и върху глог. А аз имам и подложки брекина.

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 18 times
Been thanked: 12 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 14 мар 2019, 14:54

Успях аз да взема калеми от скорушата преди около три седмици и то по тъмно - така се случи, че ходих да видя един пожар в района да не се разрасне. Трябваше бая високо да се кача, за да взема живи клонки, и все по изсъхнали клони. Много яко дърво тая скоруша! На такива тънки клонки да стъпва човек, и то сухи, и да не се чупят. Впечатлих се. И добре, че в основата ѝ никнали две липички и една леска, по които човек може да се покатери първоначално.

Та взех калеми без още да съм опитвал плодовете. Даже направих няколко присадки върху брекина и върху глог и ще видя какво ще излезе. Аз вече имам скоруша взета от друго място, но нищо чудно тази да е различна. Поне човек, който я знае, ми описа плодовете като продълговати. Един дядо каза, че ставало и върху дюля, но не му вярвам особено. Но може и това да пробвам. Аз се чудя ако присадиш такова дърво върху глог, това няма ли да му отслаби растежа? Все пак глоговете не са от най-големите дървета (ако въобще ги оформиш като дървета)? Ако имах семенаци от скоруша, не бих си играл. Дано не стане като миналата година, когато присаждах ядливи кестени върху дъбчета и накрая всички калеми загинаха. Може да пусна и снимки.

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”