Скоруша (Sorbus domestica)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 41 times
Been thanked: 24 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 12 авг 2019, 09:18

Набрах снощи към 30-40 плодчета. Доста са дребни. Пак са си такива крушовидни зелени с червена половина откъм слънцето, и много твърди. Но от брането до сутринта едно беше омекнало и ставаше за ядене. Очевидно такъв е сортът, не е жълт или изцяло червен. При толкова малко плодово месо обаче ми е трудно да определя вкуса. Ще чакам да угният повече. Ето снимки:

Изображение

Бяха се скрили в трева и храсталаци, защото мястото не се поддържа. А и е на немалък наклон и отиват надолу. Сигурно е имало и повече, но и това не е малко. Нямам идея колко още има на дървото. Някои бяха гризани от животни. Къде налитат на тоя киселаж?

Ей сега ги премерих. По-малките са към 6-7 грама, а по-големите 11-12. Най-голямото е 13.

Изображение
These users thanked the author Slavyanski for the post:
greenn (12 авг 2019, 23:12)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 15 авг 2019, 00:54

Ходих тази вечер да видя как е положението. Имаше сякаш доста повече плодчета след три дни (близо килограм), но и доста от тях бяха нагризани от дървото - предполагам катерици и съсели, даже се и чуваха горе по клоните наоколо. Имаше и угнили плодове и хапнах доволно. Много са приятни. Повече ми харесват от диви круши, по-различни са. Не знам как бих реагирал ако бях ял цял живот скоруша, пък круша не бях опитвал. А намерих и няколко семчици, които ще пробвам да посея. Дървото е единично и ми е интересно дали ще са читави семките. Предни години нищо не е никвало отдолу, но може и животинките да са ги изяждали. Имало друго дърво района, но според мен е на поне 200 метра от това, а и още не съм го намерил. Едва ли се опрашват едно друго?

Райчо, ти като отбира семки миналата година, по колко семки имаше в плод? Успя ли нещо да ти поникне?

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 15 авг 2019, 12:17

Slavyanski написа:
15 авг 2019, 00:54
А намерих и няколко семчици, които ще пробвам да посея. Дървото е единично и ми е интересно дали ще са читави семките.
Бих те посъветвал да не се занимаваш със семки. През юни с мой приятел бяхме за гъби в гората северно от летището на Приморско. Има стотици, без да преувеличавам, скорушови фиданки, които мога да си направя труда да обознача(завържа) с цветен сезал през есента и ако някой прояви интерес да идва с някакво превозно средство и да вади през февруари или началото на март.Ще отделя 4-5 часа за човек от форума, за да го заведа на място и да си извади, колкото са му нужни. Абсолютно добронамерен съм, но не бих се занимавал да вадя растение, две или три и да ги пращам по адреси.Относно рeдкостта на това растение като възрастни екземпляри си го обяснявам с факта, че още от времето на монархическа България, а после и на социалистическа, старите редки гори бяха унищожени с малки изключения, за да се поднови гората за промишлен добив. Тъй като скорушите, наричани в нашия край оскруши, са бавнорастящи в сравнение с дъбовете, те се явяват подлес и са обречени в получаващото се засенчване, тъй като са светлолюбиви, но това е само моето мнение !

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 46 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 15 авг 2019, 13:50

Славяне,аз събирах стотици семки,имам добър разсад в земята ,готов за присаждане,и една от присадените ми скоруши направи много добър растеж/по метър и половина клонки млади/от които взех материал и присадих доста млади фиданки,за сега има добър резултат ,мисля че 5,6 растения са прихванати ,но още не е сигурно.Иначе семена съм разхвърлял есента в двора на обекта където работя голямо количество и ще се завъртя някой ден да видя дали е поникнало нещо.Семки излизаха различно по 3,4 ,5 ,6 от плод.А това за фиданките на морето ,може и да не излезне успешно с ваденето им ,защо.Имам приятел който ми беше обещал да ми извади млади растения от балкана/Средна гора/ които много излизат около голямото дърво,но ми каза ,че почти не образуват корени,и се държат на основният корен на майчиното и от него се хранят ,може би доста дълъг период ,преди да пуснат свои собственни.По същият начин имам информация и за Пау Пау,че и там се получавало същият синдром,пускали много издънки около основното ,но ако опиташ да извадиш растение ,няма корен и не се хваща.Та нека нашият колега Форумолюбец ако има желание ,на есен след листопада да пробва да извади едно растение и ако не е така да разбие тази теза ,която ми е казана от моят приятел.Иначе аз съм го казвал и пак ще повторя ,това е наистина уникално полезно дърво на което плодовете много помагали за рушене на камъни и при мъжете за простатата,а може би и не само ,като всеки друг плод си е полезно като цяло на организма на човека.

Added in 28 minutes 33 seconds:
Пропуснах да споделя и още малко информация за скорушата,която ми е казана от големи майстори ботаници троянчени,големи майстори на присаждането,направо ги наричам Ашламинатори,които са запалени по скорушите повече от всичко ,та и двамата са ученици на големият бай Веско Орешков от Троян,който е интродукцирал в България аронията,и Хоменелис Мауели/планински лимон ,както го е нарекъл той и е направил стотици селекции в годините на същият,личен мой приятел/,отделно в Троян са правени най големите изследвания и селекции на Скорушата и от професор Пенка Мондешка,която също е написала книга на скорушата /много интересна като труд/.Та най после да кажа и за информацията която имам от троянчени,един семенак ,може да почне да плододава чак след 30,40 години без пресаждане от плододаващо дърво/в редки случаи и малко по рано/,а присадени от плододаваща клонка започват чак след третата ,четвъртата година,затова това ценно и рядко дърво ,трябва да се цени и опазва за поколенията,защото имам информацията за много големи и възрастни и плододаващи дървета са унищожени от ръката на хомосапиенс ,затова че са му казали че от кората се лекуват много болести и масово се унищожават стари дървета в района на България.За това една от фикс идеите мие за разпространение на този ценен вид от фауната.
These users thanked the author reimbrant for the post:
veso (15 авг 2019, 21:08)

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 16 авг 2019, 01:10

Много добре са ти никнали, Райчо! Аз отбрах някакви семки за проба, но може и да са празни, а и нямаше по повече от една на плод и то на един на десет плода. Очевидно липсата на второ дърво наблизо си дава значение за семеобразуването.

Иначе и аз съм чувал/чел такива работи за скорушите, но и за кестените бях чел 25 години преди да дадат плод (необлагородени). Други казват 10 години за скорушата. Също пише, че семенакът живее до 500 години, а присадената до 100-120. Е, не че ще съм там да видя!

Та хапнах малко плодове тия дни. Някои омекват както трябва и остават сочни (отвътре като печена ябълка или круша като консистенция), докато други покафеняват (сякаш загниват) и си остават стипчиви и по-твърди. Трябва човек да ги разпознава. А вкусът - ами напомня ми на печени плодове (круши, дюли), а тези, които са по-сухи направо си мязат на фурми (и на вид даже). Скоро не съм пекъл круши, а дюлите обичайно нищо не задържат. Но круши бях сушил диви и мисля, че вкусът е подобен с този на скорушата (само че дивата круша е супер твърда и зърнеста сушена).

Но определено като количество е по-малка от тукашните круши, но като качество и като вкус според мен скорушата ги бие. А и е някак засищаща.

Имам книгата на Пенка Мондешка. Ще видя да намеря време да прочета каквото трябва. Засега с присадките върху нескорушови подложки провалът е пълен. Чудех се дали да не пробвам пак върху брекината на пъпка, но нямам време да ходя да се катеря за калеми.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 119 times
Been thanked: 369 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 авг 2019, 08:29

Аз от един месец присаждам ябълки и кайсии на калем и имам 100% прихващаемост от около 30 присадки. Даже едната ябълка я отрязах преди 2 седмици и калемите вече се развиха. Преди няколко дни присаждах още, а и в неделя ще присаждам пак, т.е. все още е добро времето. Но вече нямат време за растеж и няма да ги карам тепърва да се развиват.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 16 авг 2019, 12:24

Преди малко претърсих двора на обекта ,където съм разхвърлял стотици семена от скоруша,едно растение не намерих,какво ли не е покълнало кестени,орехи и други ,но скоруши няма ,учудващо при толкова много дъждове тази година.,Няма нищо на есен ,ще кача направо присадени 1,2 бройки да засадя.Поне е балкан в природата и е на скорушата,смятам да виреят тука.

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 16 авг 2019, 22:25

Някъде по софийските пазари продават ли се такива плодове, никога не съм опитвал, и тука наоколо не мисля, че има дървета.

Трудно ми е да повярвам, че толкова късно почват да връзват, защо едно дърво би еволюирало по такъв начин. Изглежда ми голям недостатък, в крайна сметка за 30-40 години едно дърво може да изсъхне без въобще да е имало шанса да се размножи, ако наистина толкова късно почват да плододават.

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 16 авг 2019, 23:19

cucurbita pepo написа:
16 авг 2019, 22:25
Трудно ми е да повярвам, че толкова късно почват да връзват, защо едно дърво би еволюирало по такъв начин. Изглежда ми голям недостатък, в крайна сметка за 30-40 години едно дърво може да изсъхне без въобще да е имало шанса да се размножи, ако наистина толкова късно почват да плододават.
На 30-40 години влизат в пълно плододаване, освен ако не са заглушени и под дебела сянка. Днес бях при едно 10-15 годишно дърво, изложено целодневно на слънце, което имаше достатъчно плод за годините си.
Относно семките ще си позволя да споделя нещо, което може и да не е вярно, но старите хора, които помня да са ми говорили за тези плодове, твърдяха, че семките на оскрушата за да поникнат, трябва да са преминали през стомашно-чревния тракт на птици или бозайници. Възможно е да има някаква логика в това, основана не само на легенди за дървото, но и на опита им.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 16 авг 2019, 23:49

Аз си насадих семки в кутия с хубав субстрат и напролет имах много изникнали ,които след това засадих в земята,сега има от тях по близо метър ,и доста от тях присадих от облагородено,и мисля че имам някакъв процент успех,а както споменах по горе нахвърлял съм стотици семена ей така в природата и нищо не изникна,дали нещо ги е изяло,или си иска по добри грижи като в сандъчето с готиният субстрат,или чревният тракт,истината е някъде там .

cucurbita pepo
Регистриран: 28 ное 2018, 19:50
Район: Ловешко
Любим климат: средиземноморски
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от cucurbita pepo » 17 авг 2019, 00:13

forumolubec 1978 написа:
16 авг 2019, 23:19

Относно семките ще си позволя да споделя нещо, което може и да не е вярно, но старите хора, които помня да са ми говорили за тези плодове, твърдяха, че семките на оскрушата за да поникнат, трябва да са преминали през стомашно-чревния тракт на птици или бозайници. Възможно е да има някаква логика в това, основана не само на легенди за дървото, но и на опита им.
То с много видове растения е така, не само семената на скорушата...

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 17 авг 2019, 00:23

cucurbita pepo написа:
16 авг 2019, 22:25
Някъде по софийските пазари продават ли се такива плодове, никога не съм опитвал, и тука наоколо не мисля, че има дървета.
Moже би в Метро, нали там внасяха екзотики ;) Шегувам се. Аз не бях и чувал за такъв плод, макар че дядо ми си беше посял такова дърво в двора около 2000 г. Не съм си имал идея какво представлява като плод. Ако някой каже място или източник в София - аз си нямам идея. Ако някоя баба или дядо донесе на пазара... ама нали ги гонят и глобяват полицаите. Един познат беше видял жена да продава плодове от скоруша на пазара в Априлци...

Но за района на Луковит може и да ви огрее. Един човек, който ги въди, ми каза, че вземал плод ли, калеми ли от някакво старо дърво в село близо до Златна Панега. Не знам не се ли сети за името на селото, или го премълча. Но това трябва стари хора да го знаят. Моят дядо живееше в Червен бряг и дръвчето скоруша му го беше подарил някакъв дядо, който го изкопал от гората/полето някъде в посока Карлуково. Значи би трябвало да се срещат, но то и горите там са в ужасно състояние - непроходими. Той после го унищожи, защото се оказало, че става твърде голямо, а беше близо до жиците на енергото. Малки дворове, какво да правиш! Между другото, дядо ми почина 2010 г., но баба ми още е жива и може и да ме свърже с човека, който му е дал дървото (ако е жив, де) щото той имал такова дърво в двора си, а и може да знае къде ги има в диво състояние в района.

Хората сме го презряли тоя вид, който има нужда и от грижата ни (нали не търпи засенчване) - затова и ги няма много. Ориентирали сме се към по-едри плодове и по-едромащабно земеделие, а тези дървета са пречели.
Kiril Donov написа:
16 авг 2019, 08:29
Аз от един месец присаждам ябълки и кайсии на калем и имам 100% прихващаемост от около 30 присадки. Даже едната ябълка я отрязах преди 2 седмици и калемите вече се развиха. Преди няколко дни присаждах още, а и в неделя ще присаждам пак, т.е. все още е добро времето. Но вече нямат време за растеж и няма да ги карам тепърва да се развиват.
И на мен ми се ще да пробвам това-онова, но съм пределно зает тоя месец с неградинарски задачи и май ще пропусна и тая година.
reimbrant написа:
16 авг 2019, 12:24
Преди малко претърсих двора на обекта ,където съм разхвърлял стотици семена от скоруша,едно растение не намерих,какво ли не е покълнало кестени,орехи и други ,но скоруши няма ,учудващо при толкова много дъждове тази година.,Няма нищо на есен ,ще кача направо присадени 1,2 бройки да засадя.Поне е балкан в природата и е на скорушата,смятам да виреят тука.

... а както споменах по горе нахвърлял съм стотици семена ей така в природата и нищо не изникна,дали нещо ги е изяло,или си иска по добри грижи като в сандъчето с готиният субстрат,или чревният тракт,истината е някъде там .
То, Райчо, в природата има хиляди и милиони семена и колко никват и става на дървета? Аз като правих разсади миналата година стигнах до извода, че ако искам добра кълняемост - ами иска си контролирани и оптимални условия, иначе може и да стане добре, но може и всичко да загине. Зависи колко са корави растенията. Примерно тази пролет бях решил да посея малко махалебки и ми бяха се развили в субстрата, пуснали няколко сантиметра коренчета. Прехвърлих ги в контейнери и ги покрих с почва. Ами първо една кокошка ги набарала като се подали, а каквото не беше извадила тя - изгни от многото дъжд още в началото. Малките растения са много уязвими. Може така да е било и със скорушите. Но имай предвид, че не всичко никва на първата година (така ми е ставало с лешници, и други растения) - просто спят и си чакат момента.
Райчовите май не са минавали през стомашно-чревен тракт? Но скорушата очевидно е по-трудна. Не знам защо. Аз в тези плодове дето брах почти не намерих семки. И никъде наоколо няма семенаци никнали. Докато примерно брекинки има на много места около майчиното дърво. Чел съм в западни източници, че при повече дървета едно до друго семената са по-читави.

Но сега е сезонът на скорушите, ако ще се издирва.

Added in 8 minutes 14 seconds:
forumolubec 1978 написа:
16 авг 2019, 23:19
Днес бях при едно 10-15 годишно дърво, изложено целодневно на слънце, което имаше достатъчно плод за годините си.
А дали би могъл да качиш някоя снимка? Май досега никой не е показал реално дърво тука. Няма да броим моето и райчовото, че са много малки. Интересно ми е колко плод има на тая възраст.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 авг 2019, 09:09

Ако правите снимки, направечете повече - на дървото, на стъблото и кората му, на листата. Аз например изобщо не знам как изглежда Скоруша. А може и да расте някъде при мен.

forumolubec 1978

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 17 авг 2019, 21:29

Младото плододаващо дърво ще го покажа в началото на септември, защото е близо до работата ми. Сега ще видите два клипа. Първият е от пролетта, когато дърветата прецъфтяваха.

Вторият е от днес следобед. Мястото е същото и може да разберете точно къде е, ако се върнете към мнението ми през септември миналата година в темата.
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
veso (17 авг 2019, 22:53)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 авг 2019, 22:50

Това е доста симпатично дърво с екзотично изглеждащи листа. Някой знае ли такова растение в Пловдив или района?

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”