Череша

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 105 times
Been thanked: 27 times

Re: Череша

Мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 09:58

емиава написа:
10 юли 2015, 23:50
swot написа:
На климата нищо му няма. Имам череша в друг обект, на 6 км от вилата. Всеки гледа череша в района, но при мен проблемът е, че почвата има свойства да задържа високите подпочвени води.... <weep>
Swot, не би трябвало това да е проблема с черешите при теб. Ние имаме две, едната е в долната част на двора, който пролетно време си се заблатява. Почвата ни е много глинеста.
Голямо дърво е, поне на 20 години. Около нас има много дворове с възрастни дървета, растящи при подобни условия.
В района най-използваната подложка за череши е махалебка или някое семеначе от дивачка, взето от гората. Пробвай на подобна подложка, може да ти се получи.
Виждам, че сте писали преди години, но ще отговоря. В моя район има немалко череши, а почвата е глинеста и задържа доста вода. Но има и стари черешови дървета, някои са направо огромни, каквито не бях виждал преди това, и то здрави дървета (трябва да ги снимам и замеря). Та по темата: без да съм експерт, мисля, че и подложката има значение. По принцип махалебката се препоръчва заради сухоустойчивостта си, а дивата череша е по-влаголюбива. В Балкана в гората има диви череши на много места. За мен това е по-удачната подложка, и може същото да е при вас. Тази пролет посях махалебки от костилка за проба и ми никнаха и после загинаха почти всички заради дъждовете и почвената влага. А подложките масово са махалебка в разсадниците.

Иначе малко ви завиждам за тия ранни череши. При мен тая години сланите съсипаха ранните череши и вишните, а гледам, че и сини сливи няма, което си е феномен. Крушите също не ги виждам... лоша работа.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —6,6°С
Метеостанция: TFA
Has thanked: 238 times
Been thanked: 178 times

Мнение от perperikon » 10 май 2019, 10:51

На махалебката също й викат "дива череша" и се ползва за подложка за сухи почви.
За терени с високи подпочвени води за подложка се ползват семеначета от питомна череша. Понякога питомни семеначета растат и из близките до населени места гори, но това не ги прави "дива череша",.... просто нямат качествата на културните сортове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 11:08

perperikon написа:
10 май 2019, 10:51
На махалебката също й викат "дива череша" и се ползва за подложка за сухи почви.
За терени с високи подпочвени води за подложка се ползват семеначета от питомна череша. Понякога питомни семеначета растат и из близките до населени места гори, но това не ги прави "дива череша",.... просто нямат качествата на културните сортове.
Махалебката има съвсем различни листа, кора и плодни клончета от дивата и питомната череша. И е много рядко срещана, даже не знам дали въобще я има наоколо в диво състояние. Дивите череши са с дребни черни плодове, леко нагарчат, но според мен са може би два пъти по-едри от махалебките. За сметка на това са много по-ароматни от питомните. Тъй че не мисля, че това са семенаци на питомни череши. Но е факт, че има и стари такива дървета (сигурно на 100 години, които дават дребни черни плодове) и според мен са си баш диви. Иначе дървесината е различна и по това бих могъл да позная дива от питомна.

До Еконта в Севлиево има две череши в една градинка. Едната е едър питомен сорт, другата е като дива, но по-едричка и сигурно с по 15 черешки на чепка. Ами тази "дивата" за мен превъзхожда питомната, макар и да е два пъти по-дребна. А махалебка опитах миналата година за първи път в средата на юли и това ме грабна - че зреят толкова късно. Дребни са и нагарчат, но са приятни. Особено след като са преминали другите череши. А при мен черешите (вече установените дървета) зреят след 20-ти май и за две седмици са преминали.
These users thanked the author Slavyanski for the post:
perperikon (10 май 2019, 15:36)
Rating: 7.7%

perperikon

Мнение от perperikon » 10 май 2019, 15:40

Може, ти да си прав! А май и двамата не сме специалисти! <he-he> <thumbup>

Потребителски аватар
Slavyanski

Мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 23:26

Ами който знае - да каже. Аз не знам на сто процента кое е дива череша и кое е семенак от питомна череша, който бие на дива.

А за махалебката: отдалеч изглежда като джанка, а от близо като круша (листата са подобни на крушовите). И клонките, държащи черешките, се разклоняват. Имам една череша присадена върху махалебка и ще я видя как ще се държи.

Споменавайки круши... есента намерих едно старо крушово дърво край едно пътче и се огледах за плодове по земята (листата вече бяха опадали). Първо нямаше, но след това намерих няколко запазени жълти... ябълчици. Оказа се ябълка с крушова кора. Очевидно има разлика между кората на дивите ябълки и на питомните. Затова и съм се чудел защо са присаждали някои стари ябълки "на круша", ако съдя по кората под присадката...

niko
Регистриран: 30 яну 2011, 21:46
Район: Варна
Надморска височина (m): 120
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Мнение от niko » 03 май 2020, 12:37

Нещо се случва с моята череша тази пролет
има много плод за сметка на листна маса .Някой знае ли защо?досега всичко е било нормално.Само на 3 метра имам друга череша там всичко е наред двете се торят еднакво изобщо каквото правя за едната го правя и за другата.

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 59 times
Been thanked: 13 times

Мнение от fenix » 06 май 2020, 17:37

И при мен така се получи миналата година - много плод и малко листа. Което доведе до по-малки плодове, а и бяха по-безвкусни. Тази година, засега се развива нормално.
А това е от bgfermer.bg
"Овощните дървета залагат много по-голямо количество плодни пъпки, цветове и завързи, отколкото могат да изхранят, за да се получи нормална реколта и качествени добиви. Установено е, че при ябълката и крушата е достатъчно да се задържат 10-15 % от цветовете, за да има добър добив. При черешата и вишната около 50 % от цветовете са достатъчни за получаването на редовен добив. Растенията естествено се освобождават от излишните цветове и завързи, но въпреки това понякога задържат повече отколкото могат нормално да изхранят."

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 227 times
Been thanked: 326 times

Мнение от zack » 07 май 2020, 16:25

При нас са започнали да зреят черешите <thumbsup>

Изображение

Последните години почват да зреят по Гергьовден <thumbsup>

Ето една снимка от 2017-та от 6-ти май, как сме налазили една стара череша покрай пътя към язовир Ивайловград <smile134>

Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 142 times

Мнение от reimbrant » 07 май 2020, 19:28

Друго си е до гръцката граница,при нас обикновенно за 24 май са готови ,доста на височко сме 500 метра надморска.Служих в Ивайловград,всичко ми е познато там,Славеево,Свирачи,Драбишна самата граница едно село Черна черква,бяха останали 2 къщи и една много стара баба мохиканка,самичка завалийката.Тъкмо бяха открили вила Армира и видяхме мозайките по земята със свастиките в ъглите,беше под синйо небе ,сега гледам е покрито.Съжалявам за спама,но някакви спомени ме налегнаха. <wine>
These users thanked the author reimbrant for the post:
zack (07 май 2020, 19:37)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 328 times
Been thanked: 918 times

Мнение от Kiril Donov » 08 май 2020, 09:25

И в Асеновград вече зреят черешите, но само най-ранните разбира се.
Един съсед ми даде калеми от черна и едра хрущялка, уж била много ранна. Тези дни следя черешите в Асеновград и виждам, че вече зреят, затова отидох при съседа да му видя черешата. Оказа се, че е поне на месец от зреене. Та дотук бяхме с ранната череша, към края на юни ще си взема калеми от една в града, която вече е почти напълно узряла, едър и хубав сорт. Присаждането при черешите се оказа много лесно, всичко се прихваща за нула време.

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 08 май 2020, 09:44

Киро, тия върху какво ще присаждаш? Върху тази, която ти е дал комшията, или имаш някаква предпочитана подложка за череши <wine> Питам, защото продаващите череши на 99.999% лъжат и все продават някакви боклуци, та май няма друг вариант човек да си има ранна череша <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 328 times
Been thanked: 918 times

Мнение от Kiril Donov » 08 май 2020, 09:58

Есента си купих една череша от един човек. Не знам на каква подложка е, но човекът произвежда разни дървета и се надявам да е читава.
Пролетта Райчо ми даде калеми от Sweet Heart и ги присадих върху тази череша. После и съседа ми даде от неговите, та ги сложих под Райчовите. Сега имам три сорта върху това дръвче, на всичкото отгоре реших другата пролет да го местя от това място, защото там ще ми задушава бъдещото цитрусово насаждение.
Къде ще сложа новите калеми - това ще реша, след като опитам вече узрелите череши от съседа... може би след месец.
Но проблем с подложките нямам. От известно време намирам махалебки (дива череша) да никнат тук-там из моя имот. Явно ги донасят птиците. А вчера видях огромно дърво махалебка в един запустял имот до този на съседа, та поне знам от къде идват. Просто облагородявам тези малки махалебки и после си ги разсаждам, където ми харесва... или пък ги подарявам на съседи и приятели.
Ако питаш за такава череша, имам една махалебка в саксия, върху която наскоро сложих последните калеми от Sweet Heart (едра, късна), защото ми беше жал да ги изхвърля. Ще присадя върху същото растение и от тази ранната, която съм си избрал и мога да ти го подаря към края на лятото, ако го искаш. По принцип вчера го обещах на съседа, но на него ще му дам някоя друга, а тази с кеф ще ти я подаря точно на теб. В саксия 3 литра е.

Added in 2 minutes 47 seconds:
Аз ще присаждам на калеми през лятото, та готовите растения ще са вече развити, няма да чакаш събуждане на спящи пъпки чак напролет.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
zack (08 май 2020, 10:26)

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 08 май 2020, 10:10

Мерси много <wine> Лятото, като правя някоя поръчка може да я пратиш, ако е налична <wine>

perperikon

Мнение от perperikon » 08 май 2020, 10:46

Наистина късните сортове са по-вкусни, но и гарантирано червиви, ако не се пръскат. Като ще пръскам по-добре да си ги купувам. Аз наблягам на ранните сортове, после ми се отяжда. <bananas>

Потребителски аватар
zack

Мнение от zack » 08 май 2020, 11:02

От доста време се чудя, едно време бяха ли червиви черешите? <hmmm> Не помня като деца да сме обръщали внимание. И не мога да се сетя имаха ли червеи? Ама като се замисля, плодовете на хинапа(фурмите), преди 20+ години никога нямаха червеи, а сега няма дръвче без всичките му плодове да са проядени. <hmmm> Според вас има ли нещо вярно, или не ни е пукало и сме ги нагъвали без да разберем? <wine> Ама пък колко да не разберем, то сега трудно да намериш плод от късните без червеи!

Отговори