Череша

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде, диня...
Любим климат: нашият си
Has thanked: 57 times
Been thanked: 24 times

Re: Череша

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 09:58

емиава написа:
10 юли 2015, 23:50
swot написа:
На климата нищо му няма. Имам череша в друг обект, на 6 км от вилата. Всеки гледа череша в района, но при мен проблемът е, че почвата има свойства да задържа високите подпочвени води.... <weep>
Swot, не би трябвало това да е проблема с черешите при теб. Ние имаме две, едната е в долната част на двора, който пролетно време си се заблатява. Почвата ни е много глинеста.
Голямо дърво е, поне на 20 години. Около нас има много дворове с възрастни дървета, растящи при подобни условия.
В района най-използваната подложка за череши е махалебка или някое семеначе от дивачка, взето от гората. Пробвай на подобна подложка, може да ти се получи.
Виждам, че сте писали преди години, но ще отговоря. В моя район има немалко череши, а почвата е глинеста и задържа доста вода. Но има и стари черешови дървета, някои са направо огромни, каквито не бях виждал преди това, и то здрави дървета (трябва да ги снимам и замеря). Та по темата: без да съм експерт, мисля, че и подложката има значение. По принцип махалебката се препоръчва заради сухоустойчивостта си, а дивата череша е по-влаголюбива. В Балкана в гората има диви череши на много места. За мен това е по-удачната подложка, и може същото да е при вас. Тази пролет посях махалебки от костилка за проба и ми никнаха и после загинаха почти всички заради дъждовете и почвената влага. А подложките масово са махалебка в разсадниците.

Иначе малко ви завиждам за тия ранни череши. При мен тая години сланите съсипаха ранните череши и вишните, а гледам, че и сини сливи няма, което си е феномен. Крушите също не ги виждам... лоша работа.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 137 times
Been thanked: 119 times

Непрочетено мнение от perperikon » 10 май 2019, 10:51

На махалебката също й викат "дива череша" и се ползва за подложка за сухи почви.
За терени с високи подпочвени води за подложка се ползват семеначета от питомна череша. Понякога питомни семеначета растат и из близките до населени места гори, но това не ги прави "дива череша",.... просто нямат качествата на културните сортове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 11:08

perperikon написа:
10 май 2019, 10:51
На махалебката също й викат "дива череша" и се ползва за подложка за сухи почви.
За терени с високи подпочвени води за подложка се ползват семеначета от питомна череша. Понякога питомни семеначета растат и из близките до населени места гори, но това не ги прави "дива череша",.... просто нямат качествата на културните сортове.
Махалебката има съвсем различни листа, кора и плодни клончета от дивата и питомната череша. И е много рядко срещана, даже не знам дали въобще я има наоколо в диво състояние. Дивите череши са с дребни черни плодове, леко нагарчат, но според мен са може би два пъти по-едри от махалебките. За сметка на това са много по-ароматни от питомните. Тъй че не мисля, че това са семенаци на питомни череши. Но е факт, че има и стари такива дървета (сигурно на 100 години, които дават дребни черни плодове) и според мен са си баш диви. Иначе дървесината е различна и по това бих могъл да позная дива от питомна.

До Еконта в Севлиево има две череши в една градинка. Едната е едър питомен сорт, другата е като дива, но по-едричка и сигурно с по 15 черешки на чепка. Ами тази "дивата" за мен превъзхожда питомната, макар и да е два пъти по-дребна. А махалебка опитах миналата година за първи път в средата на юли и това ме грабна - че зреят толкова късно. Дребни са и нагарчат, но са приятни. Особено след като са преминали другите череши. А при мен черешите (вече установените дървета) зреят след 20-ти май и за две седмици са преминали.
These users thanked the author Slavyanski for the post:
perperikon (10 май 2019, 15:36)
Rating: 9.09%

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 137 times
Been thanked: 119 times

Непрочетено мнение от perperikon » 10 май 2019, 15:40

Може, ти да си прав! А май и двамата не сме специалисти! <he-he> <thumbup>

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 10 май 2019, 23:26

Ами който знае - да каже. Аз не знам на сто процента кое е дива череша и кое е семенак от питомна череша, който бие на дива.

А за махалебката: отдалеч изглежда като джанка, а от близо като круша (листата са подобни на крушовите). И клонките, държащи черешките, се разклоняват. Имам една череша присадена върху махалебка и ще я видя как ще се държи.

Споменавайки круши... есента намерих едно старо крушово дърво край едно пътче и се огледах за плодове по земята (листата вече бяха опадали). Първо нямаше, но след това намерих няколко запазени жълти... ябълчици. Оказа се ябълка с крушова кора. Очевидно има разлика между кората на дивите ябълки и на питомните. Затова и съм се чудел защо са присаждали някои стари ябълки "на круша", ако съдя по кората под присадката...

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Изключително сладка череша?
    от Maria-Joanna » 15 яну 2018, 22:03 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    4 Отговори
    1406 Преглеждания
    Последно мнение от Maria-Joanna
    22 яну 2018, 19:23

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”