Облагородяване на орех

Облагородяване на орех

UNREAD_POSTот chicholyubo » 06 Дек 2011, 19:00

Здравей те,
Имам един орех в градината над 8метра и който е на незнайни години ( според мен е над 30г) Оставен ми като наследство когато купувах мястото. След като при строежа на къщата беше бутнат от багера и се наклони на една страна, едвам оживя и чак след третата година започна да дава плод. Един малък твърд абе на мен не ми харесва. Оставих го още две години като си мислих че и това може да е от побутването на багера и че плодовете ще се оправят, ама НЕ. Та чух от приятели че има вариант да се облагороди с по качествен но било много трудно и не знаели как се процедира. Има ли някой който да знае дали е възможно това ? И дали да не му покажа бензинопила и на негово място да посадя направо нов ?

Поздрави

ПС: Незнам дали и е мястото на темата тук :roll:
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

Re: Облагородяване на орех

UNREAD_POSTот Бобсъна » 06 Дек 2011, 22:19

Трудна работа при огромна разлика в диаметрите......както при хората с голяма разлика в годините при брак.... Яко! Яко! Яко!
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Дек 2011, 08:13

chicholyubo написа:... и на негово място да посадя направо нов ?

Аз това бих направил, малко късно е вече за облагородяване, още повече, че орехът расте наистина бързо.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот traiko » 01 Апр 2013, 21:41

Малко се извинявам,но за да не пускам от делна тема за Ореха, реших да покажа тук моментното състояние на един комшийски.
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот ivo-k » 30 Юли 2013, 12:23

Да не отварям нова тема, искам да питам някой има ли опит с отглеждане на американския субтропичен орех "Пекан"? Имам две фиданки, които засадих тази пролет. Като ги взех бяха стояли няколко дни на гол корен и ме притесниха да не са позасъхнали, но макар и бавно се развиха.

Изображение

http://ivok69.snimka.bg/hobby/eks.759883.31106076.big

Изображение

http://ivok69.snimka.bg/hobby/eks.759883.31106078.big

Снимките са от 15.06.2013 Изглежда върхът на едното е повреден. Не са дръпнали твърде много, но и не очаквам докато не се вкоренят добре. След пролетните дъждове се развиха добре, но после не ги поливах 2 месеца (имаше малко дъждец) и останаха на първоначалното ниво. Явно "Пекан"-ът обича влага, особено през вегетативния период. Фиданките бяха с много силно развит централен корен, някъде 3 пъти по-дебел от стъблото. Беше отрязан на около метър, иначе щеше да е по-дълъг от самото дръвче. Очевидно там му е силата - не бях виждал такава диспропорция между корен и стъбло, нещо като дървесно цвекло <he-he> Избрах му най-доброто място, което имам като дълбочина и качество на почвата, само ме притеснява че двете фиданки са на около 7-8 метра едно от друго, а пък в литературата пише че става доста голямо дърво, дали не трябваше да са по-раздалечени.
Аватар
ivo-k
Градинар (Gardener)

Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Mясто: София/Дупница
Надморска височина (m): 870
USDA zone: 7b
Любимо растение: Olea europaea; Arbutus unedo; Eriobotrya japonica
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот kircho.marinov » 18 Окт 2014, 15:55

Привет, чичо Любо. Hа 03.09 направих 6 облагородяване на" прозорче", за първи път ми се получава. Bсичките се прихванаха успешно, но това не значи, че на всичките догодина ще се отвори парашута, като на първия кадър пъпката се разви преждевременно.Аз, за разлика от теб, смея и отрязвам дръвчета, засяти от орехче през 2009г. :)

http://kirchomarinov.snimka.bg/trifon-z ... reh.839268

Кирил Маринов
Аватар
kircho.marinov
Градинар (Gardener)

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)