Мушмула - Mespilus germanica

Мушмула - Mespilus germanica

UNREAD_POSTот maniak » 03 Фев 2013, 03:39

Едно рядко срещано овощно дръвче е именно мушмулата! Като малък помня, че на село имахме мушмула в двора, но после дядо ми я махна. Растението има екзотичен вид и декоративни качества. Ето малко информация по-долу:
Изображение

Мушмулата (Mespilus germanica) както и дюлята е средно развито дръвче или храст, но с по-малки размери (от 3 до 4 м). Листата са едри, от долната страна силно мъхести. Характерно за мушмулата е, че също както и дюлята, в началото на пролетта развива къси леторастчета на върха с цветни пъпки. Цъфти късно, затова почти не страда от пролетните застудявания. Чашката на плода е много характерна. От нея се запазват листенцата, които образуват широк венец. Плодът се изостря към дръжката и я обхваща с плодовото месо. Семената са много твърди, обвити със самото плодово месо и трудно се отделят от него. Плодовете обикновено имат по-светла или по-тъмна сивокафява кожица, грапава, твърда и жилава. Плодовото месо е бяло. При дървесна зрялост то има силно тръпчив вкус, което прави невъзможна консумацията му. След престояване угнива подобно на дивите круши и получава приятен и сладък вкус.
Смята се, че родината на мушмулата е Кавказ. Оттам е разпространена из цяла Европа. У нас е разпространена навсякъде из страната, но почти изключително като единични дървета.

Мушмулата няма голямо стопанско значение. Плодовете се употребяват за консумация в прясно състояние, след като угният. Необходимо е във всеки двор да има по 1-2 мушмулови дръвчета, което ще спомогне много за разнообразяване на храната късно през есента. Може да се използва и за засаждане покрай каналите, слабо използвани ъгли при неправилни блокове и др. Мушмулата е подходяща за крайните редове в полезащитните насаждения.
Мушмулата е невзискателна към климат и почва. Вирее най-добре при умерен климат и всякакви почви, само да не са крайно бедни и чакълести. Разбира се, по-добър резултат дава на по-богати с хранителни вещества почви.
Мушмулата се отглежда присадена върху дюля за по-богатите и свежи почви и върху глог - за по-бедните и сухи почви.

Сортовото разнообразие при мушмулата е твърде малко. Сортовете мушмула са групирани главно според едрината на плода. Има едроплодни и дребноплодни мушмули. Дребноплодните обикновено са по-родовити и храстът е силно растящ. Едроплодните дават по-малко плод, но месестата му част е повече и храстът е по-слаборастящ.
Източник: Агротрейд
Поствам снимка на мушмула, която съм снимал в Лондон на 10 септември 2010г.
http://maniacc.snimka.bg/nature/ekzotic ... 608365.big
Изображение
maniak
Последовател на Мичурин

Re: Мушмула - Mespilus germanica

UNREAD_POSTот Бобсъна » 03 Фев 2013, 09:28

Мушмулата се среща по Странджа!Другаде -не!!Иначе в дворовете-да!!

Изображение

Изображение

Изображение
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот plamen » 03 Фев 2013, 12:02

По времето на соца имаше един лаф:"Капитализма е като мушмулата,колкото повече загнива по-хубав става"... <cheers>
Аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините

Mясто: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15 (2012)
Любим климат: +5/+35

UNREAD_POSTот maniak » 03 Фев 2013, 13:22

Обаче Бобсъна ме разбива винаги има снимки за всяко растение <thumbsup> Иначе този виц не го знаех, все пак съм по-малък. <he-he>
Тук много рядко се срещат мушмули по-доворвете, но са доста ефектни пролетта.
maniak
Последовател на Мичурин

UNREAD_POSTот chicholyubo » 03 Фев 2013, 22:42

Сори за спама ама и аз не се задържах. Има и още един лаф. Ракия може да се направи от всичко но от мушмули не може.
Само че аз този лаф(факт) го оспорих и преди три години направих една перфектна по мое разбиране ракия САМО от този плод . До сега който е пил от нея не е можел да познае от какво е и всеки вика " абе много познат плод но не се сещам какъв плод е "
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот Бобсъна » 03 Фев 2013, 22:54

В Пазарджик има една доста яка Мушмула Германика...някъде към 5 -6м. висока 25 см.диаметър в основата...ако се сетя ще я снимам некой път... <cheers2> <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 17 Мар 2013, 20:35

Освен по-горе написаното, че основната разлика между сортовете е в големината на плода, бих добавил също и че има известна разлика и във вкусовите качества. Дребноплодните сортове са с по-голямо съдържание на сухо вещество и за това успяват да натрупат повече захари (също като скорушата), което ги прави и по-сладки след угниване и на мен лично като вкус по ми допадат. Освен това се съхраняват и по-дълго, а също и изсъхват по-добре и по-късно могат да се разваряват за чай, например. При едроплодните сортове винаги има една кисела жилка която се усеща във вкуса, а също и ако не се съхраняват при оптимални условия, буквално изгниват за кратко време и остава един неприятен привкус на гнило и плесен в устата след консумация. Имам и от двата вида, а миналата пролет засадих и трети сорт който е без костилка и се надявам да е добър на вкус, защото именно костилките са най-неприятната част в плода на мушмулата. <cheers>

Ето разликата в големината между тях:

Изображение
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Бобсъна » 23 Апр 2013, 08:43

Ето я в естествения си хабитат-Странджа:

Изображение

Снимката е от гората над нос Кастрич.на 3 км. от Резово. <cheers2> <cheers2> <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот purplesun » 05 Юни 2016, 18:16

Изображение
purplesun
Експериментира с различни видове Евкалипти в България

Mясто: Крапец
Надморска височина (m): 10
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -18.8
Любимо растение: Бамбук, евкалипт, палми, банани, араукария, иглолистни
Любим плод: Райска ябълка
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот elitka » 19 Окт 2016, 14:31

Нашата мушмула е огромна <he-he> Имаме я откакто се помня, откакто бях дете. Израснала съм с вкуса на мушмули, обичам ги. Тази година дървото е доста отрупано, но още са зелени и не стават за ядене <weep>

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
elitka
Градинар (Gardener)

Mясто: Димитровград

UNREAD_POSTот gerito » 20 Окт 2016, 09:55

Здравейте всички,искам да ви попитам някой от вас чувал ли е за безсеменна мушмула.Закупих си от един разсадник миналата есен и се справя до момента добре,но нещо съм скептична по въпроса .Господина който е собственик на разсадника ми обясни че е като обикновените мушмули но без семки.Някой да има инфо за този сорт?
gerito
Градинар (Gardener)

Mясто: Plovdiv
USDA zone: 7a
Любим плод: ананас

UNREAD_POSTот elitka » 20 Окт 2016, 20:12

Аз лично за пръв път чувам, но би било чудесно ако е така <thumbup>
Аватар
elitka
Градинар (Gardener)

Mясто: Димитровград

UNREAD_POSTот Марков » 16 Дек 2016, 18:15

Относно безсеменният мушмул. Действително съществува, НО е нужно да се спазва пространствена изолираност от други мушмули. В противен случай образува семки.
Марков
Градинар (Gardener)

Mясто: Златни пясъци
Надморска височина (m): 88
Абсолютна минимална темп.(°C): -11.9°C 09.01.17
Любим климат: 25°C

UNREAD_POSTот gerito » 17 Дек 2016, 11:41

Благодаря за инфото г-н Марков,извинете ме за въпроса но какво трябва да е максималното разстояние от друга мушмула.Нямам друга мушмула в имота,нито в съседните дворове.
gerito
Градинар (Gardener)

Mясто: Plovdiv
USDA zone: 7a
Любим плод: ананас

UNREAD_POSTот Марков » 17 Дек 2016, 17:32

gerito, абстрахирайки се от максималната дистанция на полет на пчелите, бих предположил, че евентуално опрашване може да се очаква в рамките на 500м, като при диаметър от 250м вероятността ще е над 80%.
Марков
Градинар (Gardener)

Mясто: Златни пясъци
Надморска височина (m): 88
Абсолютна минимална темп.(°C): -11.9°C 09.01.17
Любим климат: 25°C

Следваща

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)