Дрян, Cornus sp.

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: ДРЯН

Непрочетено мнение от plamen » 23 мар 2013, 19:12

Аз имам един дрян,който е три в едно.Купих го преди 20 години от един 80 годишен дядка на пазара в Пловдив.Питам го какъв сорт е,той се подхилква и вика-"Вземи го,няма да съжаляваш".Излезе,че на дървото са три сорта.Не знам какви са,но най-късния зрее,когато другите два са изядени вече...

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от traiko » 23 мар 2013, 20:32

Човек който се интересува от тези работи, винаги ще му направи впечатление,защото е много интересно.
И аз обичам да експериментирам този начин.

Потребителски аватар
chainsawmaster
Любител на южните растения
Регистриран: 26 яну 2013, 10:01
Район:
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 03 апр 2013, 22:55

chicholyubo написа:И аз днес засадих два сорта дрян Казанлъшки крушовиден и Шуменски едър. Дано да са добри. ... казаха ми, че още тази година ще плододават.

Любо, това са два от стандартните сортове, които са включени в сортовата листа на България, така че споко, добри са. Имам ги и двата и това на моите снимки по-горе е Казанлъшки крушовиден (дръвчето в цъфтеж и по-едрият от двата плода). Официалното име на шуменския се води Шуменски продълговат.

traiko написа:Аз мисля,че най добре е да се садят на есен,до пролетта вече са се вкоренили добре,и тръгват да се развиват силно.

Това не е гаранция за успех при дряна. Аз до момента съм засадил (собственоръчно) над хиляда различни видове дръвчета и храсти, като единствено до сега съм имал проблеми с не прихващането на бадем, дрян и скоруша. Има още един сорт Панчаревски цилиндричен, които го пробвах два пъти и на пролет и на есен, но нещата не се получиха. Тръгва да се развива добре и след няколко месеца изсъхва. Същият проблем имах и с един от дивите. Дряна е дръвче, на което като цяло пресаждането от едно място на друго му се отразява зле и се нуждае от малко повече време за да свикне с новите условия. Когато го купувате на гол корен, гледайте да има повече полепнала от старата почва по корените. Другият проблем при него е че трудно се облагородява. За това и цената му е по висока и като отидете в някой разсадник и питате защо струва 8-12 лв., а останалите овошки са по 5 лв., ще ви кажат че именно това е причината да е по-скъп.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 апр 2013, 23:10

<head in the wall> Голям фен съм и на леската, и на дряна, ноп на село няма нито едно дръвче. Аз уморих навремето по две от двата вида...на системи ги бях сложил с поливането - не и не:(( Ако не сама жегата лете, в комбинация с песъчливата почва явно не им понася...
(още един член на групата - обикновеният кестен. Когато си поисках един от един разсадник до Берковица, дядката ме попита за къде ми трабва с фиданката в ръка и като му казах, рече с неохота: Ооо, остави, няма да стане.... Купих си за същите пари няколко рози и сега им се радвам <he-he> )

Потребителски аватар
Gardenia
Любител на южните растения
Регистриран: 05 яну 2013, 15:51
Район:

Непрочетено мнение от Gardenia » 10 апр 2013, 11:29

Понеже съм от Дряново и имам дрян в задния двор, викам да се похваля.
Майка каза, че си бил там от преди да построят къщата, което е 40+ години, а аз все си мислех, че не е див, защото са му едри плодовете.
Към почва ми се струва, че няма претенции (изхождам от нашата), но в суха година си иска поливки, че много му се съсухря плода. Иначе пък добре узрял си е много вкусен.

ПП. Гледам снимки по-горе, но аз мога да покажа само буркани с компоти <die laughing>

- Вы кто?
- Добрая фея!
- А почему с топором??
- Что-то настроение не очень!!.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от traiko » 04 фев 2014, 16:40

Тази година, същият Дрян се развива с десетина дена по рано.В същото положение съм го снимал миналата година на 14 февруари.
Изображение

dr_tachev_bg
Регистриран: 28 мар 2014, 19:55
Район: Karlovo_BG- EU
Местоположение: Под краката на средната част от Национален парк "Централен Балкан"
Абсолютна минимална t° (°C): -26 градуса по Целзий
Любимо растение: подлежи на уточняване
Любим климат: Нямам такъв, и смятам, че Човекът не бива да има такъв на тази Земя. /Иначе съм фен на климата на Хаваите./

Re: ДРЯН- въпроси

Непрочетено мнение от dr_tachev_bg » 12 май 2014, 23:15

Някой виждал ли е "Жълт дрян", т.е. дрян с жълти /като кората на презрял лимон/ плодове? Плодовете са едри колкото тези на дивия Cornus mas L.
Според мен листата и цветовете са идентични с тези на дивия дрян. На последното не може да ми се повярва безрезервно, тъй като съм абсолютен
лаик в ботаниката.
Всъщност, някой знае ли, къде мога да получа компетентна ботаническа консултация за някои растения? <head in the wall>

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 13 май 2014, 07:03

Виждал съм по Карловско жълт дрян..... <cheers2> <cheers2> Иначе питайте смело...

Изображение

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:

Непрочетено мнение от benisat » 13 май 2014, 11:43

А пък в ДРЯНОВО няма жълт дрян <head in the wall> Обаче пък има жълта ракия <thumbsup> Ко пък,се жълти <head in the wall> <off topic>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 13 май 2014, 12:42

benisat написа:А пък в ДРЯНОВО няма жълт дрян <head in the wall> Обаче пък има жълта ракия <thumbsup> Ко пък,се жълти <head in the wall> <off topic>

В Куклен има син дрян, сорт Педро Санчес :)

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

dr_tachev_bg
Регистриран: 28 мар 2014, 19:55
Район: Karlovo_BG- EU
Местоположение: Под краката на средната част от Национален парк "Централен Балкан"
Абсолютна минимална t° (°C): -26 градуса по Целзий
Любимо растение: подлежи на уточняване
Любим климат: Нямам такъв, и смятам, че Човекът не бива да има такъв на тази Земя. /Иначе съм фен на климата на Хаваите./

Непрочетено мнение от dr_tachev_bg » 27 юли 2014, 02:19

Благодаря на Traiko за инициативата, да обсъждаме този скромен, но божествен вид растение. Благодаря му за прекрасните снимки на цъфнал дрян.
Надявам се, че скоро една от тях, ще украси корицата на списание.
Благодаря на Шефа- Г-н Донов за инициативата, в този форум да не се обсъждат само палми и тропични растения!
До "Бобсъна": Възползвам се от поканата и питам смело: 1.Къде по- точно сте виждали жълт дрян- в града Карлово, в селата наоколо, в Карловското поле или
в полите= ниските части на Балкана? 2. Знаете ли, дали този "Жълт дрян" е описан евентуално като подвид на Cornus mas Linneus?
До "Chainsawmaster": Зная доста по въпроса. Сигурен съм, че жълтият дрян е вече по- рядък и от бялата лястовица. Благодарение на баща ми и сега има обаче едно запазено дръвче, само че сушите през 2011- 2013 водеха до ранно изсъхване на плодовете.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 27 юли 2014, 08:12

Дряна съм го видял през средата на 80-те години на миналия век...растеше си почти на оградата към улицата на един двор със стара къща!!Две неща запомних тогава от растителният свят на Карлово-голямата секвоя и жълтия дрян(секвоята още си е там,лани в видях)...

<cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от maniak » 27 юли 2014, 16:16

Малко дрян от село. <dude>
Изображение

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
Район: Храбрино
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Been thanked: 5 times

Re: Дрян, Cornus sp.

Непрочетено мнение от plamen » 28 юли 2014, 14:12

Това в момента ли е ?

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 9 times

Re: Дрян, Cornus sp.

Непрочетено мнение от maniak » 28 юли 2014, 20:58

plamen написа:Това в момента ли е ?

Ами от вчера 27.07. <coffee>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”