Праскови и Нектарини

gerito
Любител на южните растения
Регистриран: 22 фев 2016, 17:36
Район: Plovdiv
Любим плод: ананас
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Праскови и Нектарини

Непрочетено мнение от gerito » 13 юни 2016, 11:57

<bravo2>

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 16 юни 2016, 19:39

ИзображениеМалко прищипани понички от мен/парагвайки,НЛО/от нектариновите/голи/.Имам и от мъхнатите,може би едно десетина дървета направих от двата вида,и това което ми направи впечатление ,е че нектариновите се държат много добре с болестите.Тази година е много зле с къдравоста,най вече по нектарините,а този вид нектаринови понички почти нямат от болеста.Ще ги пробваме как са на вкусови качества и др. показатели ,и ако трябва ще увеличавам бройките.Голям фен съм на прасковите,имам над 50 фиданки,ранни,средни ,късни,нектарини,диви,парагвайки,за мен е божествен плод.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Монов
Регистриран: 04 юли 2013, 13:50
Район: Враца
Обект Краводер
Минимум последна зима (°C): -21°С
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Непрочетено мнение от Монов » 20 юни 2016, 22:27

50 дръвчета ехе браво а пък аз се репча с 25

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 19 юли 2017, 10:28

Това набрах тази година от сорта:
Изображение

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
sylay
Регистриран: 25 яну 2014, 12:13
Район: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от sylay » 19 юни 2018, 15:07

Помощ!
Помагайте с идеи, моля!

Тази пролет си купих 1 праскова "ХАЛЕ" и 1 нектарина "ФАНТАЗИЯ".
Нектарината е самофертилна т.е. самоопрашваща се, НО
за прасковата чак сега прочетох, че и трябвали опрашители т.е. друг вид праскови като Елберта, Редхевън, Глоухевън, Файет.
Дали нектарината, която също е вид праскова, само че "гола" може да служи като опрашител ?????????

"ХАЛЕ"-то имало дефектен прашец и от там идвал проблема.
Иначе и двете растения са посадени 1 до друго.

- - -
Сега изчетох цялата къса темичка.
Наистина ли са ви такъв проблем листните въшки??!!!
Отдавна съм го решила при розите.
Първо купувах какви ли не противовъшкови препарати. Сега - НЕЕЕЕЕЕ!!!
Мои колеги пръскат всяка година всички растения така:

на 10 литра вода
около 1с.л.веро/шампоан/течен сапун..
и 75гр. СОДА за хляб

Първия път като приготвях разтвор на 1.6 литра вода сложих 1 чаена лъжичка сода и няколко капки веро. Напръсках - ефект НУЛЕВ.
Ядосах се и на същото количество вода сложих 1 супена лъжица сода - въшките измряха директно върху пъпките на розите.

Тази година получих "къдрене" по прасковата и нектарината беше започнала да се къдри. Този път към
1.6 литра вода
2-3 капки веро
1 супена лъжица сода
добавих и:
1ml/mg. СКОР от спринцовка (абе спринцовката да стигне до 1 деление)
С това съм пръскала 3 пъти през 10 дни и нямам проблем.

Изобщо всички са много доволни от пръскането със сода. Профилактично рано на пролет пръскат всичките си дървета и храсти. Содата помага при листни въшки, сиво гниене, мана и др. По принцип е противогъбична.
СКОРА е фунгицид. Препоръчаха ми го в аптеката при къдрене. Страх ме беше да разчитам само на сода и затова направих смеска, НО от другата година кой жив, кой здрав ще пръскам всичко профилактично със сода, а ако по-нататък имам проблем ще комбинирам с други препарати.

Сега да ви попитам профилактично как използвате ЗЕЛЕНИЯ КАМЪК през годината?
Слагате веднъж годишно по 1 супена лъжица на всяко растение склонно към хлороза или
по някакъв начин разреждате с водата за поливане?????????
Последна промяна от sylay на 19 юни 2018, 15:59, променено общо 2 пъти.
These users thanked the author sylay for the post:
greenn (03 юли 2018, 14:20)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 115 times
Been thanked: 286 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 19 юни 2018, 15:39

Някой специалист овощар, който познава в детайли тези сортове, би бил по-полезен в случая. Но на мен ми се вижда възможно да се опрашат, стига и Фантазия да няма някакви особености на прашеца. Прасковите поне плододават рано, още другата пролет ще разберете.

Поне става ясно, защо размножаването на плодни дръвчета от семе в повечето случаи не е добра идея. Всеки сорт е кръстоска и съвкупност от множество гени, а при опрашването се получава нещо като уравнение с хиляди неизвестни.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 24 times
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 03 май 2019, 22:59

Здравейте.

Публикацията ми касае един казус с праскова, но и не само, но понеже не намерих по подходяща тема, реших да пиша тук. Може администраторът да я премести, ако сметне за удачно.

Та не ми върви особено с прасковите. Преди две-три години една праскова имах в двора, която беше към 10-15 годишна. Две години съм я брал и като беше разцъфтяла през април (мисля, че беше към 10 април) и паднаха две яки слани в последователни нощи. В резултат дръвчето прецъфтя и дотам - изсъхна, никакво друго развитие на листните пъпки. Изводът ми беше, че я е уморила сланата.

Придвижваме се до днешно време, пак една праскова, към 7 годишно дръвче, семенак. Беше цъфтяла досега може би две години, но така и не успя да задържи плодовете за беритба. Тая пролет ѝ направих резитба и се радвах, че е заложила бая цветни пъпки. Иска ли питане, че тоя април беше с много слани, почти всяка вечер. Измрази и на череши, и на вишни цветовете. Точно когато прасковката беше напъпила и се застуди и тя се позабави, а някои други дори по-малки дръвчета праскова недалеч от нея си цъфнаха нормално и си прецъфтяха. Брей, чакам я - не тръгва. Мислех, че се бави понеже е на малко по-сенчесто място. Ами и до ден днешен така си стои. Мисля, че замина. Но ум не ми го побира дръвче изкарало 6-7 зими без сериозни измръзвания и към 2,5 - 3,0 м високо ей така да замине от някоя и друга слана, и се чудя дали причината не е другаде.

Същевременно имаме и още едно дръвче, с което бих искал направя паралел. Синя слива "Стенли", може и да е към 25 годишна, към 5 метра висока, всяка година отрупана с плод. Но за нещастие миналата зима през февруари излезе бурен вятър и я сцепи на метър и нещо височина, точно под разклоненията. Катурна я на земята, но не я пречупи изцяло и дървото си цъфтя и се разлисти. Направихме опит да я вдигнем със значително подрязване на короната, подпряхме я с едно бичме по диагонал и я хванахме с яки винтове обратно на позиция. Закрепихме положението, дет' се вика. Проводящата ѝ тъкан не беше изцяло прекъсната, но имаше поражения.

Та изкара си сезона и задържа дори някакъв плод, а листата ѝ не увехнаха. След което, след зимата, с изненада видях, че от и без това орязаната корона растеж тръгна може би от 10 % от клоните на дървото. Т.е. 90 % изсъхване, при положение, че миналата година издържа добре. Дали дървото прави някакво санитарно прочистване на клоните си?

И къде тук е паралелът? Ами въпросната прасковка, която не се разлисти, и тя беше пострадала миналата година горе-долу по същото време... беше ѝ сериозно надрана кората на няколко места от едни "съседи", впоследствие беше повредена кората ѝ от храсторез, но само от едната страна. Но въпреки това дръвчето оцеля и изглеждаше прилично. И сега съхне подобно на сливата? Дали това е някаква закъсняла реакция на миналогодишните травми? Дали сланата е причина? Но за мен има прилика. Дали едно наранено дръвче е толкова по-уязвимо?

Аз имам и една райска ябълка, която ми изсъхна и още не е покарала, за да разбера присадката ли е отхвърлена, или коренът е заминал.

Какво мислите по въпроса? Толкова кекави ли са прасковите? Това е може би трета или четвърта, която ми загина. За капак взех една облагородена тая пролет и още не е покарала (посадих я мисля към 7-8 април), а уж стеблото е зелено като го резна на върха. И как да процедирам, за да разбера причината за тая развръзка?

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Васил » 04 май 2019, 07:29

Проверихте ли корените? Когато ми изсъхне дърво не го режа, а го изкопавам и доколкото ми е възможно гледам да премахна от старата коренова система. Не е подходящо да се засаждат на едно место едни и същи дръвчета. При мен най-честата причина за изсъхване дори и на по-стари дръвчета са ларвите на майските бръмбари, които изяждат корените. За тази година ми изядоха Фейхоата, две ябълки и една праскова.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 май 2019, 07:41

По какво разбирате, че бръмбарите са я направили тая работа? Как изглеждат корените? Не бях чувал подобно нещо. Това са сериозни поражения.

Не съм я изкопал още прасковата понеже до последно се надявах, че може да покара отнякъде.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 май 2019, 08:26

Slavyanski написа:
05 май 2019, 07:41
По какво разбирате, че бръмбарите са я направили тая работа? ...
viewtopic.php?f=71&t=1719#p112088

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 05 май 2019, 14:25

Днес прехвърлях малко овчи тор и имаше точно една такава гадина. С три крачета, само че по-слабо развити, но пак така по-тъмна задна част на тялото. Кокошките я хапнаха. Не че и преди не съм им ги давал, но не знаех, че може да са толкова опасни и не ги бях идентифицирал.

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Васил » 05 май 2019, 21:00

Кирил Донов е показал как изглежда ларвата. Може и да са по-малки, но и по-големи. Корените са нагризани. Липсват млади и малки коренчета. По-младите дървета просто се вадят без изкопаване, подостерни са като моливи. Когато вадите дърво, се оглеждайте за подоблни ларви и ги премахвайте. Възможно е да имате поражения и по други култури. При мен изяждат корените на ягоди, пипер и т. н. ако имате повехнали такива, разкопайте и го намерете. Ако не го намерите, то със сигурност е тръгнал към сладващия корен. Тези ларви обичат живата материя, т.е. по-прясната храна и за това прояждат корените. Едни от най-върлите им врагове са къртиците, но пък те правят други поразии. Успех!

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 май 2019, 22:05

Васил написа:
05 май 2019, 21:00
... Едни от най-върлите им врагове са къртиците, но пък те правят други поразии.
Сега разбрах, какво толкова търсят язовците, като копаят огромни дупки в градината ми.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 67 times
Been thanked: 87 times

Непрочетено мнение от perperikon » 06 май 2019, 07:20

Сега гледах в нета жизнения цикъл на "майския бръмбър" , защото през пролетта се събират много бръмбари по необраните череши. Оказа се, че греша наименованията - това лъскавото синьо-зелено се казва "обикновена златка" и няма стопанско значение, т.е. ларвата му не яде корени, а мъртва органична материя. Истинският майски бръмбар е кафеникав и не лъщи. почти не съм го виждал. Ларвата му ядяла корени, но основно на зеленчуци. Ларвите на двата вида бръмбари много си приличат, също и моето отношение към тях. <chasing with axe>

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”