Скоруша (Sorbus domestica)

Потребителски аватар
chainsawmaster
Любител на южните растения
Регистриран: 26 яну 2013, 10:01
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 11 мар 2013, 11:38

Не открих в форума тема за този изключително интересен,красив,декоративен,медоносен и също много полезен за здравето вид, който мисля заслужава нужното внимание. За мен той е едно от най-любимите ми овощни дървета и заедно с останалите от семейство Sorbus като брекиня,мукиня и офика които виреят в нашата страна, е една от най-големите дървесни екзотики които човек може да срещне в българската гора (за голямо съжаление все по рядко). Винаги когато съм в гората "сканирам" периметъра за тези видове и когато попадна на някой от тях е истинска радост за мен. <that's it>

"Скорушите са листопадни дървета достигащи във височина 15–20 м (рядко до 30 м) с диаметър на стъблото до 1 м. Короната е широкояйцевидна до закръглена. Възможно е екземпляри разположени на неудобни незащитени места да достигнат едва до формата на храст с височина 2–3 м. Кората е кафява и гладка при младите дървета, която при по-старите видове става напукана и люспеста. Зимата пъпките и зелени с лепкаво смолисто покритие. Листата са 15–25 см дълги, текоперести с по 13-21 отделни листенца, всяко дълго 3–6 см и 1 см широки, с прав остър връх и назъбени ръбове на по-външните страни или надве трети от листенцето. Цветовете са 13–18 мм в диаметър, с по пет бели венчелистчета и 20 кремаво бели тичинки. Цъфтежът е през април-май. Плодът е ябълков, дълъг 2–3 см, зелено-кафеникав, често от страната огрявана от слънчева светлина искрящо червен."

Това са плодовете:

Изображение

А това снимка на е едно от моите дръвчета от пролетта на 2012 г.:

Изображение

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от chicholyubo » 11 мар 2013, 11:54

[quote="chainsawmaster"][/quote]

Аз мисля че имаме при нас . Вкусът му много наподобява на кайсия . Или се бъркам ? Ще го фотна и ще ви го покажа.

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
chainsawmaster
Регистриран: 26 яну 2013, 10:01
Район:

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 11 мар 2013, 12:10

chicholyubo написа:
chainsawmaster написа:

Аз мисля че имаме при нас . Вкусът му много наподобява на кайсия . Или се бъркам ? Ще го фотна и ще ви го покажа.

Бъркаш, близо е до вкуса на мушмулата, но на мен лично скорушата ми е фаворит. <crazy fan>

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 27 сеп 2013, 16:44

chainsawmaster, и аз се интересувам от скоруши и други редки плодни дръвчета и храсти. Виждам че и ти си от Северозападна България. Може да ми пишеш и да обменим информация <cheers> .
Последна промяна от greenn на 19 май 2015, 15:05, променено общо 1 път.

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 11 окт 2013, 10:32

На един пазар продаваха скоруши. Най-едрите бяха по 18-20 грама! Не бях виждал на живо толкова едри. Сега чакам да покафенеят и омекнат и <popcorn>

Изображение

Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Kolibar » 29 окт 2013, 00:23

Това дръвче го има в горите южно от Варна, но е рядко....

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Район:

Непрочетено мнение от popov.dinko » 30 окт 2013, 22:48

Тук в Родопите и по-специално в нашия край ги има доста. Има големи дървета, на по 60-70 години. Има и доста малки дръвчета по горите, но трябва да се облагородяват.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 14 сеп 2018, 19:58

Едно мое клипче от миналата есен с оскруши(скоруши).

Събирани са от две дървета в Ж.К."П.Р.Славейков" в Бургас. Ето ги:
https://www.google.bg/maps/@42.5171356, ... 312!8i6656

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 8 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 15 сеп 2018, 00:31

Аз посадих две фиданки скоруша миналата есен - една облагородена и една не. Почти никакъв прираст през първата година, стоят си на първите листа. Имам голям мерак за това дърво. Преди години дядо ми беше посадил такова в двора си, но той почина и вуйчо ми го махна. Но аз тогава и не знаех какво представлява. По горите не съм срещал такова и на местните хора не е познато. А и чета, че обичат слънце, засенчването не им влияе добре.

Иначе брекина съм си намерил семеначета на едно място и тепърва трябва да открия и майчиното дърво в района. Но не съм опитвал плод нито от едното, нито от другото.

Бихте ли описали вкуса? Тази есен имат ли плод дърветата в Бургас?

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 15 сеп 2018, 23:42

И аз съм посадил една фиданка през ноември. Прираст, ако 5-6 сантиметра могат да се нарекат прираст т.е. ...същото като при теб, а моята е дивачка извадена от гората.
За вкус! Наподобява благородното гниене като на крушите дивачки, но има за мен специфика, която ми е трудно да опиша.Изчакай пак да ги опитам тази година <wink> Тази година има много по-малко плод, но има.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 16 сеп 2018, 05:47

И аз много се запалих по това уникално растение ,и имам 4 броя.Едно доста голямо,но не присадено,тази пролет му сложихме присадка на върха от плододаваща скоруша стелатен вариант/демек клоните вървят на страна ,а не на горе.Не е плачеща надолу а на страни.Отделно още 3 присадени,една стелатна,една ,,Янтарская,,-руски сорт,и една червена скоруша.Имам данни от специалисти че една дивачка от гората ,може да минат и 30 години и да не плододава,а след като е присадена от плододаващ клон,може да минат и 3 години за плододаване,ама аз ще чакам понеже това растение е уникално с лечебните си качества.Скоруша или скоростно рушене на камъни.Отделно лекувала и простата.Лошото е че масово се унищожават големи дървета ,да им се белят корите с лекарствена цел.На мен ми пратиха 3 килограма плодове от една доста едра скоруша,дали сорта е по едър или просто дъждовната година е оказала благотворно влияние на плодовете ,но са прекрасни.Събирам семките като ги ям и ще ги посадя за подложки ,искам да разпространявам това уникално растение,по приятели ,по балкана ,където се сетя,природата е уникална и едно от чудесата това е Скорушата.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 17 сеп 2018, 10:05

По библиотеките има една книга "Скорушата" от проф. Пенка Мондешка /светла й памет/, която е правила обширно проучване на скорушите в Троянския край.
А тук има една голяма книга в PDF. На немски е, но дори само заради снимките си заслужава:
www.foerderkreis-speierling.de/download ... g_Buch.pdf

Много величествено дърво, дълголетно, полезно, вкусно ...
These users thanked the author greenn for the post:
Slavyanski (19 сеп 2018, 10:53)
Rating: 16.67%

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a

Непрочетено мнение от Васил » 17 сеп 2018, 11:00

Преди десетина години имахме Скоруша, но изсъхна. Изсъхна точна в годината, в която даде първите си плодове. Така и не се разбра причината, но ме е яд, защото я чакахме може би също поне десетина години. В тази връзка, ако някой колега от форума разполага с фиданки, без значение от сорта, то нека пише. Имам желание да закупя Скоруша.

От всеки дефект - ефект!

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 сеп 2018, 11:01

reimbrant написа:
16 сеп 2018, 05:47
Имам данни от специалисти че една дивачка от гората ,може да минат и 30 години и да не плододава,а след като е присадена от плододаващ клон,може да минат и 3 години за плододаване,ама аз ще чакам понеже това растение е уникално с лечебните си качества.
На баща ми един приятел имаше такова дърво, но трябва да го питам, дали беше изсъхнало или го беше махнал, но много години го гледал и никакъв плод. Иначе тая на дядо ми много беше пораснала за няколко години, но имаше стълбове на енергото наблизо и просто нямаше как да има там такова високо дърво. Но плод не помня. Баба ми не е сигурна. Ако беше стелатна, щеше да е друго. Някакъв приятел на дядо ми я намерил в гората и му я подарил.

И аз съм се въоръжил с търпение, казват, че може много да се чака докато почне да плододава. Но това са такива дълговечни дървета, че човешкият живот е нищо в сравнение с техния.
На мен ми пратиха 3 килограма плодове от една доста едра скоруша,дали сорта е по едър или просто дъждовната година е оказала благотворно влияние на плодовете ,но са прекрасни.Събирам семките като ги ям и ще ги посадя за подложки ,искам да разпространявам това уникално растение,по приятели ,по балкана ,където се сетя,природата е уникална и едно от чудесата това е Скорушата.
Браво, Райчо, разпространявай! Аз доколкото чета едно време в Европа ги е имало много повече и материалът от скоруша в Германия е най-скъпият от всички местни видове дървесина. Ликвидирали са ги за материал очевидно.

Аз моите не ги знам какъв сорт са, но евентуално може да търся и от друго място. Знам, че в Троян близо до поликлиниката имало такова дърво, но не съм имал възможност да ходя да диря. Сега би трябвало да зреят. Но информацията може и да е стара. То "поликлиника" едва ли има вече. И аз бих пробвал да насея семе. Миналата година пробвах с брекина, но от много дъжд ми се съсипа разсада докато бяха малки.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 сеп 2018, 17:59

Днес разговарях с един бивш горски и ми каза къде имало две дървета скоруша в района, но вика че може и да са преминали. Но гледайки и видеото от октомври миналата година, мисля, че може и да намеря нещо. Ще направя тая вечер една експедиция. Но друго си е човекът да знае и да ти каже. А човекът вика, че от много години ходил там да търси млади фиданки, но все нямало. Интересно това защо се получава?

Ще видим :)

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”