Скоруша (Sorbus domestica)

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 0
Been thanked: 87 times

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

Непрочетено мнение от reimbrant » 17 авг 2019, 22:52

Браво красота. <thumbup> <bravo2> <curtsey>

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 78 times
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 18 авг 2019, 01:32

Някой ще да ги е посял на това място - не са самопоникнали :) Много необичайна корона има с тези стръмни клони. И при мене е подобна короната, но дървото е може би 60 см в диаметър. И плодчетата при вас са доста по-различни, жълти и кръгли. Местните хора разпознават ли ги дърветата и знаят ли, че се ядат плодовете?

Ще видя утре на светло да снимам угнили плодчета как изглеждат отвън и отвътре. А дървото не знам как да го снимам сполучливо, понеже е в гората и трябва да го заснема отдолу и според мен нищо няма да се вижда освен ствол и кора в най-добрия случай. Трябва ми по-сериозна апаратура.

Потребителски аватар
Бобсъна
Ветеран във форума с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Has thanked: 16 times
Been thanked: 89 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 18 авг 2019, 07:19

На пътя Пазарджик-Пловдив има едно такова....както и над Храбрино пак на пътя нагоре...

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 18 авг 2019, 10:00

Ето обещаните снимки на плодовете:

Изображение

Изображение

И двете са на една и съща композиция, само едното има директно слънце, а другото е на сянка. Ще видим кое се вижда по-добре.

Значи горните четири са угнили и стават за ядене, четирите зелени са... зелени, а двете по-кафяви долу вляво и вдясно бих ги нарекъл загнили и не стават. Ето още една снимка вече разрязани:

Изображение

Характерното за узрелите/готови плодове е, че кожицата потъмнява, а те стават меки на допир. За разлика от загнилите, които също потъмняват, но по-скоро покафеняват, но остават твърди, с консистенция на твърди, зелени плодове и продължават да са стипчиви. Не знам такива дали биха станали някога за ядене и защо едни стават, а други се съсипват.

Горе вляво и горе вдясно са си съвсем добре узрели, като дясната дори е малко поизсъхнала и на вкус много наподобява фурма. Иначе стават сочни и апетитни, подобни са на диви круши, но с малко по-различен аромат и вкус според мен. А горе в средата не беше омекнала изцяло (имаше малко зелено и по-твърдо в единия край) и не беше оптимално сладка и мека.

Плодовете са брани преди четири дена и горе-долу ми угниваха за ядене по десетина на ден. Но и сигурно поне колкото станаха за ядене, някъде толкова и покафеняха и се съсипаха (всякакви пробвах, но в един момент знаеш какво да очакваш и тези твърдите и потъмнели отиват за компостиране). Не знам кое определя кой плод как ще се развие.

Added in 4 hours 57 minutes 17 seconds:

А комуто е интересно може да види снимки на скоруши от един малък фестивал в Чехия.
I noticed this might be the last fruit that’s missing in this forum so I am adding few pictures from local small festival in Czech Rep., Europe.

Service tree is considered to be native in Central Europe (but could be brought by Romans). It used to grow in abundance in the middle ages but now it’s very rare. It can grow well over 100ft and is considered the largest fruit tree in Europe and it can live up to 600 years.

This small festival takes place close to a small village of Tvarozna Lhota. This area has around 50 trees that are older than 150 years and it’s also the location of the 2nd biggest service tree in the world with diameter of more than 16ft and 450 years old(unfortunately I wasn’t able to visit it). The biggest one is in Slovakia about 30 miles away from there. 300 year old tree can give you about 1 ton of fruit.

It’s taking place every year for the last 5 or so years in rural area close to Slovak border

В превод:

Забелязах, че това може да е последният плод, който липсва в този форум, затова добавям няколко снимки от местния малък фестивал в Чешката република, Европа.

Счита се, че скорушата е местна за Централна Европа (но може да е била донесена от римляните). Растяла е в изобилие през средните векове, но сега е много рядка. Дървото може да расте доста над 100 фута (30,5 м) и се счита за най-голямото овощно дърво в Европа и може да живее до 600 години.

Този малък фестивал се провежда близо до малко село Tvarozna Lhota. В този район има около 50 дървета, които са по-стари от 150 години, а също така е и местоположението на второто по големина скорушово дърво в света с диаметър над 16 фута и на възраст 450 години (за съжаление не успях да го посетя). Най-големото е в Словакия на около 30 мили от там. Едно тристагодишно дърво може да ви даде около 1 тон плодове.

Фестивалът се провежда всяка година през последните 5 или повече години в селски район, близо до словашката граница
Линкът по-долу:

https://growingfruit.org/t/true-service-tree-sorbus-domestica/7330

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 авг 2019, 13:59

Форумолюбец,

Един въпрос към тебе. От тези плодове, които събираш, какъв процент се съсипват? При мен процентът е доста висок, може да е и 1/3. Нормално ли е това? Загниват и не стават за ядене?

Също от тези две дървета едно до друго, по колко семки обичайно има в плодче?

Иначе съм доволен от плодовете. Още ям от предното бране. Ще ходя тия дни пак. Стават все по-хубави сякаш (узряват по-добре).

И мерси за предложението за фиданките. За съжаление аз няма как да ходя до Бургас да го реализирам, но пък някой друг може да се възползва. Аз ще опитам тази есен със семки да видя как ще е работата. Щото семенаци ще ни трябват в района, дори да не е за мене.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 37 times
Been thanked: 50 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 23 авг 2019, 16:10

Аз си подбирам плодовете, но и при мен се случват до 20 % да се скапват по този начин. Обикновено повечето скорушки от двете дървета имат по една семка, рядко по две. Да, съгласен съм, че стават по-вкусни с времето, особено приятно е, когато навън вече мирише на зима, да си похапваш от тях(хладилника). Наумил съм си през октомври да обознача фиданките, въпреки че никой не прояви интерес, по начина по който на мен ми е удобно. Просто не съм специалист по опаковането на еднометрови дръвчета, все пак не работя за ПЦ-Пловдив, а съм негов клиент и симпатизант <he-he> Опитай със семки, няма лошо, в онзи момент, когато съм писал преди дни, ми се стори по-удачна идеята с фиданките.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 24 авг 2019, 00:19

forumolubec 1978 написа:
23 авг 2019, 16:10
Аз си подбирам плодовете, но и при мен се случват до 20 % да се скапват по този начин. Обикновено повечето скорушки от двете дървета имат по една семка, рядко по две. Да, съгласен съм, че стават по-вкусни с времето, особено приятно е, когато навън вече мирише на зима, да си похапваш от тях(хладилника).
Аз досега плод с повече от една семка не съм видял при моите. Ей сега се върнах от гората и набрах малко на 1,3 кг плодове. Отделно и сливи "Стенли" хапнах доволно - мед!! Има и вече омекнали скорушки от пресните. Хубавото е, че стават все по-едри и повече със всяко следващо ходене. Видях че и някакво животно беше ровило дупка край дървото, и там се бяха събрали плодове. Но не изглеждаше като трапищата оставени от дивите прасета. Катериците също ги нападат.
Наумил съм си през октомври да обознача фиданките, въпреки че никой не прояви интерес, по начина по който на мен ми е удобно. Просто не съм специалист по опаковането на еднометрови дръвчета, все пак не работя за ПЦ-Пловдив, а съм негов клиент и симпатизант <he-he> Опитай със семки, няма лошо, в онзи момент, когато съм писал преди дни, ми се стори по-удачна идеята с фиданките.
Аз правих такова етикиране с конци на брекинки миналата есен преди да им опадат съвсем листата. Но в един момент специално за брекината се научих да ги разпознавам по пъпките и кората. Тя и скорушата има характерни пъпки, подобни на брекината. Проблемът беше, че в тоя каманак едвам извадих някакви читави корени, а някои откровено си ги съсипах. А ти остави опаковането - аз се чудя вече Еконта брои ли фиданките извънгабаритни/обременителни и да вдига цената? Един човек твърдеше, че му били отрязали главата за няколко дръвчета...

Иначе с фиданките е удачно, ако бях наблизо. Сега съм по-близо до семките - на една ръка разстояние. А и тукашната скоруша е по-различна, червеникава крушовидна. А ти виж да им оставиш "място да дишат" с това обозначаване.

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 08 сеп 2019, 22:16

Във Враца има две скоруши в етнографския комплекс. За съжаление плодовете са дребнички и не са сочни, а по-скоро зърнисти. Тази година или са родили малко, или са опадали по-рано. Намерих една засъхнала на земята.

Изображение Изображение

Изображение Изображение

Изображение
forumolubec 1978 написа:
15 авг 2019, 12:17
През юни с мой приятел бяхме за гъби в гората северно от летището на Приморско. Има стотици, без да преувеличавам, скорушови фиданки, които мога да си направя труда да обознача(завържа) с цветен сезал през есента
Възможно е тези фиданки да са от офика, която се среща доста по-често от скорушата. Аз лично не мога да ги различа по листата.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 08 сеп 2019, 23:54

При мен покрай сушата сякаш почнаха да намаляват. Последният път преди 3-4 дни дали събрах и 500 г плодове. Може и да са имали малко тези при вас, водят ги, че редуват силна със слаба година. При мен много ги гризат катерици и съсели (предполагам). Голям процент от плодовете на земята са нагризани. А една част много вероятно не са и паднали на земята, а са отишли право в търбуха на животинките. Иначе семки събрах доволно, ще видим дали нещо ще поникне след зимата. А и имаше плодове по 15-17 грама последно (при максимално 12-13 г в средата на август). Тукашните не са зърнести, почти няма какво да изплюеш освен дръжчицата и някоя семка.

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 19 сеп 2019, 13:59

От един словашки сайт извадих тази информация:

Семената трябва да бъдат подложени на стратификация в продължение на 13 до 19 седмици при 4 до 5 ° С преди сеитбата. Кълняемостта е променлива, в зависимост от използвания генотип и степента на успеваемост варира от 20-90%. Семената са податливи на гъбични заболявания и следователно трябва да бъдат третирани с подходящи фунгициди.
Размножава се също и чрез кореновите резници през есента. Използваните корени трябва да са дебели поне колкото молив (0,7 см) и да имат дължина 5-8 cm. За да се избегне обръщане, горната част на резниците се реже перпендикулярно, а долната косо. Така приготвените резници се поставят в контейнери, в смес от торф и пясък, като горната част на резниците се покрива с слой от 2-4 см субстрат. Така приготвените контейнери се поставят в парник или студена изба а често се оставят отвън, само покрити с зеленина. Вкоренените растения се отглеждат в контейнери до засаждане на постоянно място.

Изображение

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 сеп 2019, 19:36

При мен скорушите преминаха. Ходих последно около 12 септември и намерих само 7 плодчета (сложете ги по 10 грама средно). Преди бяха десетки, даже стотици. Дали спряха да падат заради сушата? Едва ли. Но заради подлеса нямам видимост към короната на дървото да видя дали има още плодове. Определено станаха и по-едри (до 17 грама) и по-жълти към края на периода. Като цяло мисля, че е хубав сорт и ще видя ако мога (въпреки че е забранено) да орежа някоя и друга акация наоколо, че ще я задушат скорушата. Лошото е, че последните плодчета ги забутах някъде, пък казват, че най-читави семена са последните.

forumolubec 1978
Регистриран: 20 авг 2018, 19:27
Район: Бургас
USDA zone: 7b
Has thanked: 37 times
Been thanked: 50 times

Непрочетено мнение от forumolubec 1978 » 22 сеп 2019, 21:21

Обещаното от август клипче на млада скоруша.
These users thanked the author forumolubec 1978 for the post:
greenn (25 сеп 2019, 11:57)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 199 times
Been thanked: 624 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 сеп 2019, 23:16

Сега се загледах в името на темата и се сетих, че за подложки може да се ползва и популярното декоративно дърво Sorbus aucuparia. Ние също от години ги имаме в разсадника, само не знам дали имаме малки в момента. Те се срещат на доста места из парковете и край пътищата и лесно може да се съберат семена от тях. Елементарно е да се облагородят и да се спести чакането до плододаване толкова години.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Нандина (Nandina domestica)
    1 Отговори
    151 Преглеждания
    Последно мнение от plamen
    21 яну 2020, 19:42

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”