Скоруша (Sorbus domestica)

Скоруша (Sorbus domestica)

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 11 Мар 2013, 12:38

Не открих в форума тема за този изключително интересен,красив,декоративен,медоносен и също много полезен за здравето вид, който мисля заслужава нужното внимание. За мен той е едно от най-любимите ми овощни дървета и заедно с останалите от семейство Sorbus като брекиня,мукиня и офика които виреят в нашата страна, е една от най-големите дървесни екзотики които човек може да срещне в българската гора (за голямо съжаление все по рядко). Винаги когато съм в гората "сканирам" периметъра за тези видове и когато попадна на някой от тях е истинска радост за мен. <that's it>

"Скорушите са листопадни дървета достигащи във височина 15–20 м (рядко до 30 м) с диаметър на стъблото до 1 м. Короната е широкояйцевидна до закръглена. Възможно е екземпляри разположени на неудобни незащитени места да достигнат едва до формата на храст с височина 2–3 м. Кората е кафява и гладка при младите дървета, която при по-старите видове става напукана и люспеста. Зимата пъпките и зелени с лепкаво смолисто покритие. Листата са 15–25 см дълги, текоперести с по 13-21 отделни листенца, всяко дълго 3–6 см и 1 см широки, с прав остър връх и назъбени ръбове на по-външните страни или надве трети от листенцето. Цветовете са 13–18 мм в диаметър, с по пет бели венчелистчета и 20 кремаво бели тичинки. Цъфтежът е през април-май. Плодът е ябълков, дълъг 2–3 см, зелено-кафеникав, често от страната огрявана от слънчева светлина искрящо червен."

Това са плодовете:

Изображение

А това снимка на е едно от моите дръвчета от пролетта на 2012 г.:

Изображение
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

Re: Скоруша (Sorbus domestica)

UNREAD_POSTот chicholyubo » 11 Мар 2013, 12:54

[quote="chainsawmaster"][/quote]

Аз мисля че имаме при нас . Вкусът му много наподобява на кайсия . Или се бъркам ? Ще го фотна и ще ви го покажа.
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -7.5 на 22 Дек 2017
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот chainsawmaster » 11 Мар 2013, 13:10

chicholyubo написа:
chainsawmaster написа:

Аз мисля че имаме при нас . Вкусът му много наподобява на кайсия . Или се бъркам ? Ще го фотна и ще ви го покажа.

Бъркаш, близо е до вкуса на мушмулата, но на мен лично скорушата ми е фаворит. <crazy fan>
Аватар
chainsawmaster
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот greenn » 27 Сеп 2013, 16:44

chainsawmaster, и аз се интересувам от скоруши и други редки плодни дръвчета и храсти. Виждам че и ти си от Северозападна България. Може да ми пишеш и да обменим информация <cheers> .
Последна промяна greenn на 19 Май 2015, 15:05, променена общо 1 път
greenn
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот greenn » 11 Окт 2013, 10:32

На един пазар продаваха скоруши. Най-едрите бяха по 18-20 грама! Не бях виждал на живо толкова едри. Сега чакам да покафенеят и омекнат и <popcorn>

Изображение
greenn
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kolibar » 29 Окт 2013, 01:23

Това дръвче го има в горите южно от Варна, но е рядко....
Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...
Аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 6

UNREAD_POSTот popov.dinko » 30 Окт 2013, 23:48

Тук в Родопите и по-специално в нашия край ги има доста. Има големи дървета, на по 60-70 години. Има и доста малки дръвчета по горите, но трябва да се облагородяват.
popov.dinko
Специалист овощар

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)