Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 22 times
Been thanked: 40 times

Re: Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 мар 2011, 09:45

Не остана много за добавяне, но нека кажа и аз две думи.

Най-качествените кестенови фиданки се произвеждат чрез присаждане. За подложка се използва листопаден дъб, например летен дъб. Той придава по-добра сухоустойчивост и по-мощна коренова система.
Присаждането се прави на спяща пъпка. Калемите се събират от майчини дървета с едри плодове, добре развити и без болести.
Благодарение на присаждането, се ускорява значително плододаването и се размножават качествени сортове и форми.

Едроплодните форми на Castanea vesca са напълно студоустойчиви за нашия климат.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

fenix
Любител на южните растения
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
USDA zone: 7a
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от fenix » 29 авг 2014, 19:41

Castanea sativa в старата част на Благоевград ... една снимка от днес:

Изображение
http://media.snimka.bg/s1/3839/033921848-big.jpg?r=0

P.S. ... Никой ли не обича кестени?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 авг 2014, 09:01

Вкъщи умираме за тях! <cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 30 авг 2014, 11:04

Каква ирония, обаче. Мисленият допреди 2 десетилетия за по-сухо, по-студо, по-по-по- братовчед - конският кестен, е на път да изчезне като биологичен вид, а на уж по-трудният му и благороден братовчед нищо му няма... Толкова ли са им различни листата, че молецът не напада този, а само конския... <off topic>
Навсякъде, където пътувам, сред зеленината се открояват като тъжни и много грозни кафяви петна агонизиращите корони...Тук-там с някой цъфнал в отчаяние цвят. Поне за него не сме виновни ние, хората.

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 30 авг 2014, 11:28

Те "малко" се различават...кат мохабета на Иванчо за Калофер и Калифорния...от различни семейства са и нямат нищо общо освен формата и големината на плода!!Трябва да кажа че има някой култивари на Конския Кестен които почти не се нападат от молеца...ще снимам тия дни в съседната градинка за да видите разликата в листата... <cheers2> <cheers2> <cheers2>

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 30 авг 2014, 11:48

Различни семейства?) не знаех ;) Предвид наистина еднаквостта на плода) Човек се учи дорде е жив:)
Колкото до култиварите - а дано. По принцип, това е начинът в природата - ако някоя наследствена мутация се "измъкне" от застрашаващия вредител, видът ще оцелее. Както при американските лози и европейската винодайна. Само че там "измъкването" е за сметка на създаване от еволюцията(ест. отбор) на практика на различен вид, устойчив на Филоксера (и поне 2 вида фунги).
Макар че при кестена - какво толкова - кестен :)

Потребителски аватар
ivo-k
Регистриран: 17 юни 2013, 19:28
Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Надморска височина (m): 870
Любимо растение: Olea europaea; Arbutus unedo; Eriobotrya japonica
Любим климат: Средиземноморски

Непрочетено мнение от ivo-k » 21 окт 2014, 21:01

Гледам по пазара някакви страшно едри кестени, според продавачите са гръцки, та се чудя, гръцките дали са облагородявани или диви? Размишлявам, ако подкарам дръвче от такова едро семе ще ражда ли подобни плодове или ще деградира. С присаждане е ясно че ще стане, но няма "мат'риял". При нас, в Малешевска планина, през комунизма горското стопанство са насадили няколко декара от беласишките ядливи кестени, и сега сойките ги разсаждат из цялата планина. Израстналите дървета, както може да се очаква, са напълно идентично с родителите си като растение и плод. Накратко, нашите ядливи кестени се размножават много успешно от семе, но за тях се знае че са си диви. Въпроса е струва ли си чакането на N броя години за подобен експеримент с вносните. В Италия съм виждал по магазините техните плодове, също доста едри, по-едри от нашите, но там може и да има култивирани, а единственото което съм чел, е че Апенините имат големи естествени кестенови гори и допускам че може пък да са си диви. Някой да има някакво инфо по въпроса да сподели ?

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от popov.dinko » 21 окт 2014, 21:17

Наистина гръцките кестени са едри, поне това, което видях в Комотини. Пекат ги на улицата. Има и фиданки, гръцко производство, по 6 евро. Чувал съм, че имало насаждения край Мароня, но не ги виждам нещо. Само маслини....

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 окт 2014, 22:31

ivo-k написа:... Някой да има някакво инфо по въпроса да сподели ?

Не се занимавай със семена! Чиста загуба на време е!
В почти всеки градински център в Гърция ги продават. Не помня да съм купувал облагородени растения по 6 евро, по-скоро помня цени между 15 и 35 евро. Тази, по-високата цена бях дал за едно растение от Комотини, което беше присадено върху подложка от дъб (Цер), което го прави много по-пригодно за отглеждане при неблагоприятни условия.
Лошото е, че досега не съм успял да завъдя нито едно растение. Но аз съм си виновен - все ги садя на по-диви места, където не мога да се грижа за тях.

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Надморска височина (m): 540
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 04 яну 2018, 23:31

Ще си позволя да разбудя темата. Тези дни си отбрах ядки от нашенските ядливи кестени и мислех да пробвам да посея тая година. И после евентуално да разсадя в района. Дребнички са. За капак днес взех от Лидл гръцки, много едри, които бяха намалени. Сравних ги и чак се учудих нашите колко са дребни (според жената, от която ги взех, били брани от Беласица). Гръцкият е четири пъти по-едър. Та чета какво е писал колегата:

Гледам по пазара някакви страшно едри кестени, според продавачите са гръцки, та се чудя, гръцките дали са облагородявани или диви? Размишлявам, ако подкарам дръвче от такова едро семе ще ражда ли подобни плодове или ще деградира. С присаждане е ясно че ще стане, но няма "мат'риял". При нас, в Малешевска планина, през комунизма горското стопанство са насадили няколко декара от беласишките ядливи кестени, и сега сойките ги разсаждат из цялата планина. Израстналите дървета, както може да се очаква, са напълно идентично с родителите си като растение и плод. Накратко, нашите ядливи кестени се размножават много успешно от семе, но за тях се знае че са си диви. Въпроса е струва ли си чакането на N броя години за подобен експеримент с вносните.

Мислите ли, че си струва да се пробва със засяване на едрите гръцки плодове? И дали ще са достатъчно студоустойчиви за Северна България? Аз бих пробвал, пък времето ще покаже. За нашенските знам, че сортът ще се запази. Навремето са сели кестени в Централния Балкан и има тук-там дървета.

popov.dinko
Специалист овощар

Непрочетено мнение от popov.dinko » 21 яну 2018, 13:21

Плодове кестен лесно се "рътят" и тръгват като дръвчета, но при всички случаи се облагородяват! Има и хубави български сортове, и едри гръцки. Кестена е много влаголюбив вид , особено лятото. Казват едва ли не в период на плододаване трябва да минава вада и то всеки ден. Не си струва чакане до плододаване от дръвче, което е получено от плод кестен. Иначе ги има в диво състояние по Беласица край Петрич и на други места по България, разсадени от горските стопанства.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 25 яну 2018, 01:42

Аз бих пробвал и директно да посея, евентуално и да облагородя по-натам и да се види какво ще се получи. Но ще трябва да се взема и облагородено дръвче за калеми. Наистина го дават да почне да плододава между 20 и 30-годишна възраст. Бая чакане :(

То и за орехите ги водят, че влизат в плододаване след 12-15 година, но аз съм брал отрупани доста по-млади дървета (освен ако не са били издънки от отсечени такива?). Но при всички положения си струва човек да си спести 20+ години чакане, така изглежда.

Тука в района има една круша сигурно на 500 години, мисля, че е над метър в диаметър. И си плододава. Не знам дали и нея не са я чакали в началото 20-30 г., колко кратък е животът. Но определено ме радват старите дървета. Чета че повечето дървета стават по-кратколетни след присаждане.

То това си е съвсем отделна тема за чакането, но е факт, че в момента повечето дървета, от които берем плод са по на над 70 години (ябълки, круши, орехи, джанки, черници). Хората навремето не са се притеснявали да сеят.

Потребителски аватар
ivo-k
Регистриран: 17 юни 2013, 19:28
Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Надморска височина (m): 870
Любимо растение: Olea europaea; Arbutus unedo; Eriobotrya japonica
Любим климат: Средиземноморски

Непрочетено мнение от ivo-k » 25 яну 2018, 16:44

Ха, съвпадение по темата.
Есента на вече миналата 2017 година посадих на две места по 6 семена гръцки кестен. Ей така, да видя ще покълнат ли.
Иначе от не много-богатият ми опит с тях, мисля че напояването им е много важно докато направят хубав корен. При нас има единични стари дървета на доста сухи и неполивани места, които редовно плододават. Садени са от хора, което предполага някакви първоначални грижи. Иначе съм забелязал, че там където има вода, обикновено близо до дере, растат впечатляващо бързо като млади, за разлика от други на по-сух склон. Както писах и преди, при нас има много млад подраст и е лесно да се сравни развитието на тези под вода и тези без.
Това може би е и ключът за ранното плододаване на неприсажданите дървета. Този извод правя по сравнение с ореха. Имал съм на няколко пъти млади саморасли орехи, от различни дървета майки като сортове, в двора в Дупница, където бяха под редовно напояване ( не целенасочено ), и въпреки че не бяха присаждани, подрязвани или по-какъвто и да е друг начин поощрявани към растеж и развитие, започнаха да раждат не по-късно от 6-7 година, да не кажа голяма дума че прехвърлиха и по-рано. Защото, въпреки че се води сухоустойчив вид орехът, както и кестенът, обича водата и най-добре се развива при постоянното й наличие. Сега, не мога да кажа, дали един неприсаждан кестен ще започне да ражда преди 10та си година, но не е и на 20-30 години. Виждал съм млади, +-15 годишни кестени, в пълно плододаване. Не мога да кажа кога за започнали, но са под вода.

popov.dinko
Специалист овощар

Непрочетено мнение от popov.dinko » 25 яну 2018, 20:35

Случва се и често млади 4-5 годишни кестенови фиданки от семеначета да дадат първите плодове. Водата е факторът и дълбоките, богати почви. И слънце. Няма какво повече. Но облагородените дръвчета са за предпочитане, ниски и сбити корони, обилно плододаване, докато необлагородените растат на бой и плодоносните клонки са по-нарядко.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 26 яну 2018, 03:05

Тука имаме две дерета, които навремето са били съвсем чисти, но сега са обрасли, основно с орех и габър. От една страна му се ще на човек да попрочисти малките и сгъстени дървета, от друга имота като не е твой ще вземат проблеми да ти правят. А навремето деретата са си били в имотите на хората, те са и сели в тях орехи, черници. Та бих посял кестените, които в момента стратифицирам (уж) в компост, максимално близо до дерето. Тук има влага, особено първата половина на лятото, а и ручеите не пресъхват. Ако посея на различни места, ще мога да наблюдавам как се развиват различните и да си направя някакви изводи.

Обаче още се колебая дали да сея на място директно или първо да направя разсад в дълбоки саксии, най-вече заради сърните, които са много и обикалят навсякъде. А и дивите прасета не са малко, даже едно се беше заселило в двора тая зима. Нямам време да слагам мрежи и друга защита. Ако съм сложил дръвче за 10-15 лв., бих го оградил, ама за ядка колко му губиш? А ако наистина почнат да дават плод по-рано, това ще е голям бонус и голямо опровержение на официалната информация за кестените.

Иво, да разбирам, че от 2014 г. сега тепърва ще сеете кестен? Успеят ли да се установят, тези дървета имат потенциал да бъдат радост за години и поколения напред, като ябълките и крушите на Балкана. Щото гледката не е толкова приятна да се разхождаш сред глогове, трънки, шипки и млади диви круши (въпреки че ги обичам), но друго си е като има някоя отрупана ябълка или черница, човешката следа се вижда и усеща. Аз това лято си отядох сливи може би сорт Стенлей наблизо в едно запуснато място, даже го поизчистихме от къпини и плодовете бяха достъпни. Не знам кражба ли е това като крак сигурно не е стъпвал там от много години, само птиците и дивите животни се възползват?

И като казвате облагороденото дръвче, че има по-нагъсто плод, какво излиза - че поначало си има питомен ядлив кестен и див ядлив кестен, ако питомните са по-родовити? Не е ли просто да вземеш калем от старо дърво, дори да е необлагородено/семеначе? Тези с едрите плодове откъде са получени?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Сладък пелин
    от svetlio2009 » 28 май 2017, 22:28 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    5 Отговори
    1029 Преглеждания
    Последно мнение от svetlio2009
    31 май 2017, 09:23
  • New post Коноп, Cannabis sativa
    17 Отговори
    2188 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    12 юни 2018, 19:51
  • New post Конски кестен – лат. Aesculus hippocastanum L.
    3 Отговори
    1194 Преглеждания
    Последно мнение от maniak
    06 май 2013, 00:20
  • New post Cupressus sempervirens, Обикновен Кипарис
    от Kolibar » 06 дек 2014, 22:49 » в Листно-декоративни видове
    130 Отговори
    11524 Преглеждания
    Последно мнение от maniak
    06 апр 2018, 00:09
  • New post Дървояд по Обикновен Кипарис (Cupressus sempervirens)
    3 Отговори
    977 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    14 юли 2016, 06:40

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”