Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

Re: Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

UNREAD_POSTот ivo-k » 26 Яну 2018, 14:47

Да, сега за пръв път посях кестени. Просто не съм имал причина и желание да се занимавам досега. Имам няколо дръвчета от разсадник. А и нямам място за кестени, всичко е заето с други овошки. Ако покарат семената ще има да се чудя къде да ги слагам <crazy2>
Аватар
ivo-k
Градинар (Gardener)

Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Mясто: София/Дупница
Надморска височина (m): 870
USDA zone: 7b
Любимо растение: Olea europaea; Arbutus unedo; Eriobotrya japonica
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот Slavyanski » 28 Яну 2018, 18:44

Е, то и аз нямам къде да ги слагам в двора, някъде наоколо ще е - в ничията земя, която всъщност е била нечия преди соца. Пък и искам да са близо до където тече водата.

Между другото, г-н Донов, вие казвате, че може да се присажда кестен върху летен дъб, а с благун за подложка дали ще стане? При мен има основно от зимен дъб (горун) семенаци, но благун имам на друго място.
Slavyanski
Градинар (Gardener)

Mясто: обл. Габрово
Надморска височина (m): 540
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална темп.(°C): -21°C
Минимум в посл. зима (°C): -17°C (за 2018 г. -17°C)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 28 Яну 2018, 22:47

Не виждам причина да не става.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот Slavyanski » 29 Яну 2018, 01:13

Между другото, сега чета за кестена от една книга на английски, където казват, че ядките не трябва да се оставят да изсъхнат – в противен случай няма да поникнат. Пише, че падналите на земята кестени губели кълняаемост в рамките на седмица след падането им на земята. Иначе можело да се съхраняват в частично-отворена найлонка в хладилника до една година, при периодично навлажняване.

Ако това е така, би трябвало нито от един от кестените ми да не поникне, защото съм ги купил декември, а доста по-рано са брани. Ще имам възможност да се уверя от първа ръка дали е така работата... Не съм очаквал такова нещо от кестените...

Въпреки че преди години бях сял конски кестен разсад и ми поникна. Не съм ги държал овлажнени, но може и да съм ги насял сравнително пресни.
Slavyanski
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Danita » 31 Яну 2018, 13:03

Да споделя и аз нещо по темата :) Преди две години бяхме на разходка в един парк близо до Правец. Съвсем в началото му има дървета сладък кестен. По това време /края на февруари/ под дърветата имаше голямо количество паднали кестени, като почти всички бяха покълнали. Имаше най-различни размери - от съвсем леко показали се кълнове до израснали близо 7-8 см. По-навътре в гората имаше пък огромно количество покълнали жълъди под всяко дърво. Идеята ми е, че е по-лесно ако ще се залесява някое дере и т.н. просто в подходящия момент да се съберат вече покълналите под дърветата, които така или иначе ще загинат....
Danita
Градинар (Gardener)

Mясто: София / Елин Пелин
Надморска височина (m): 595
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

UNREAD_POSTот Slavyanski » 31 Яну 2018, 23:12

Някои от моите кестени, които в момента стратифицирам във влажен компост, имат наболо коренче, а на други очевидно беше покарало, но и после изсъхнало/посивяло/загинало (трябва по-често да ги проверявам). Тъй че очевидно онова за изсъхването и непокълването дето викат англосаксонците не е баш така, а и тези вашите са били издържали до февруари. Това си е естественият начин на покълване и добре работи. Аз съм израснал в Правец като дете между другото, но не се сещам за тоя парк, нито да сме брали или виждали ядливи кестени в района. Къде се намира мястото?
Slavyanski
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Danita » 01 Фев 2018, 14:37

Парк "Небесните пасбища" - Осиковица
Бяхме там в някой от последните дни на февруари 2016. Знам, че всяка година зимата е различна, така че не е гаранция че точно на същите дати ще са на същия етап на развитие....
Идеята ми беше, че е много вероятно и на други места, където има такива дървета на земята под тях да има покълнали. Едва ли всичко е обрано до последния кестен...
Danita
Градинар (Gardener)

Mясто: София / Елин Пелин
Надморска височина (m): 595
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

UNREAD_POSTот Slavyanski » 02 Фев 2018, 13:08

Аха, Осиковица. Не го знам мястото. Ако няма диви животни (прасета, катерици, съсели) да ги изконсумират, може да има. Тука при нас и орехите погват, ако са близо до гората. Аз се радвам, че ще имам никнали кестенчета, ще трябва да търся сега подходящо място за сеитба. Но информацията може да е полезна за някой, който търси семе и има минаване наблизо.
Slavyanski
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Slavyanski » 15 Фев 2018, 17:27

Един ъпдейт да направя, понеже бях пуснал информация от една книга на английски, че кестените не покълнвали, ако не ги държиш на влажно още от брането - ами не е така работата. От моите купени от пазара, беласишки кестени - повече от половината засега са пуснали коренчета, а дори и някои от гръцките едри от Лидл, също са покарали (тях по-късно сложих с около седмица). Та кестенът си никва, независимо от мрачните прогнози. Ще търся места в района да ги посея.

И да попитам: някой случайно да може да услужи с калем-два от плододаващ ядлив кестен (дори да не е толкова едър)? Щото ми се ще и да пробвам да направя присадка върху благун и да видя какво ще стане - и евентуално после да облагородя някое от семеначетата. Ще си платя транспорта и каквото трябва. Може и облагородена фиданка да си купя, ама нещо не се намират...

(тел. за връзка 0882 823 830, Славян)
Slavyanski
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Slavyanski » 23 Фев 2018, 03:49

Взех си облагородена фиданка и сега мисля къде да я слагам. И попадам на информация, че при кестена, за да има плод, трябва да има кръстосано опрашване, т.е. поне две дървета (и предполагам от различен сорт). Мислите ли, че е вярно това? Може ли да имам кестени от само едно дърво? На мястото, което съм избрал, няма да може да се побере второ дърво, затова питам. Или трябва в последствие да присаждам втори сорт на дървото, или да търся място, където да има две дървета.

Странно, ако наистина ти трябват две дръвчета, защо продават единични бройки? Някой по-запознат ако може да ме посъветва :)

Ето в тази дискусия са коментирали проблеми с опрашването при кестена:
Код: Избери целия код
https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=21739

Преди 8 години взех от разсадник в Берковица три питомни кестена и ги засадих в Троянския балкан. От две години започнаха да цъфтят и връзват, но в бодливата топка намирах само празни люспи. Знае ли някой това на какво се дължи - рано ли им е, не могат да се опрашват ли или мястото е неподходящо?
Slavyanski
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Фев 2018, 06:54

По принцип може да се садят две различни дървета, плътно едно до друго. С растежа, короните им ще се съединят и ще стане едно дърво, но с два сорта. Другият вариант е да се присади втори сорт на същото дърво. При всяко положение, междусортовото опрашване ще даде много по-добри резултати.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -4.8 (Jan 24, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Предишна

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)