Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

Потребителски аватар
ivo-k
Любител на южните растения
Регистриран: 17 юни 2013, 19:28
Район: София/Дупница
Местоположение: Дупница, 500 м.н.в./с.Гореме, Малешевска планина, 850 м.н.в.
Надморска височина (m): 870
USDA zone: 7b
Любимо растение: Olea europaea; Arbutus unedo; Eriobotrya japonica
Любим климат: Средиземноморски
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Сладък (обикновен) кестен (Castanea sativa)

Непрочетено мнение от ivo-k » 26 яну 2018, 13:47

Да, сега за пръв път посях кестени. Просто не съм имал причина и желание да се занимавам досега. Имам няколо дръвчета от разсадник. А и нямам място за кестени, всичко е заето с други овошки. Ако покарат семената ще има да се чудя къде да ги слагам <crazy2>

Потребителски аватар
Slavyanski
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: обл. Габрово
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -19,5°C (1 март 2018 г.)
Любимо растение: не мога да посоча едно, многогодишни растения
Любим плод: райска ябълка, грозде
Любим климат: нашият си
Has thanked: 9 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 28 яну 2018, 17:44

Е, то и аз нямам къде да ги слагам в двора, някъде наоколо ще е - в ничията земя, която всъщност е била нечия преди соца. Пък и искам да са близо до където тече водата.

Между другото, г-н Донов, вие казвате, че може да се присажда кестен върху летен дъб, а с благун за подложка дали ще стане? При мен има основно от зимен дъб (горун) семенаци, но благун имам на друго място.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 93 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 яну 2018, 21:47

Не виждам причина да не става.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 29 яну 2018, 00:13

Между другото, сега чета за кестена от една книга на английски, където казват, че ядките не трябва да се оставят да изсъхнат – в противен случай няма да поникнат. Пише, че падналите на земята кестени губели кълняаемост в рамките на седмица след падането им на земята. Иначе можело да се съхраняват в частично-отворена найлонка в хладилника до една година, при периодично навлажняване.

Ако това е така, би трябвало нито от един от кестените ми да не поникне, защото съм ги купил декември, а доста по-рано са брани. Ще имам възможност да се уверя от първа ръка дали е така работата... Не съм очаквал такова нещо от кестените...

Въпреки че преди години бях сял конски кестен разсад и ми поникна. Не съм ги държал овлажнени, но може и да съм ги насял сравнително пресни.

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

Непрочетено мнение от Danita » 31 яну 2018, 12:03

Да споделя и аз нещо по темата :) Преди две години бяхме на разходка в един парк близо до Правец. Съвсем в началото му има дървета сладък кестен. По това време /края на февруари/ под дърветата имаше голямо количество паднали кестени, като почти всички бяха покълнали. Имаше най-различни размери - от съвсем леко показали се кълнове до израснали близо 7-8 см. По-навътре в гората имаше пък огромно количество покълнали жълъди под всяко дърво. Идеята ми е, че е по-лесно ако ще се залесява някое дере и т.н. просто в подходящия момент да се съберат вече покълналите под дърветата, които така или иначе ще загинат....

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 31 яну 2018, 22:12

Някои от моите кестени, които в момента стратифицирам във влажен компост, имат наболо коренче, а на други очевидно беше покарало, но и после изсъхнало/посивяло/загинало (трябва по-често да ги проверявам). Тъй че очевидно онова за изсъхването и непокълването дето викат англосаксонците не е баш така, а и тези вашите са били издържали до февруари. Това си е естественият начин на покълване и добре работи. Аз съм израснал в Правец като дете между другото, но не се сещам за тоя парк, нито да сме брали или виждали ядливи кестени в района. Къде се намира мястото?

Danita
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка

Непрочетено мнение от Danita » 01 фев 2018, 13:37

Парк "Небесните пасбища" - Осиковица
Бяхме там в някой от последните дни на февруари 2016. Знам, че всяка година зимата е различна, така че не е гаранция че точно на същите дати ще са на същия етап на развитие....
Идеята ми беше, че е много вероятно и на други места, където има такива дървета на земята под тях да има покълнали. Едва ли всичко е обрано до последния кестен...

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 02 фев 2018, 12:08

Аха, Осиковица. Не го знам мястото. Ако няма диви животни (прасета, катерици, съсели) да ги изконсумират, може да има. Тука при нас и орехите погват, ако са близо до гората. Аз се радвам, че ще имам никнали кестенчета, ще трябва да търся сега подходящо място за сеитба. Но информацията може да е полезна за някой, който търси семе и има минаване наблизо.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 15 фев 2018, 16:27

Един ъпдейт да направя, понеже бях пуснал информация от една книга на английски, че кестените не покълнвали, ако не ги държиш на влажно още от брането - ами не е така работата. От моите купени от пазара, беласишки кестени - повече от половината засега са пуснали коренчета, а дори и някои от гръцките едри от Лидл, също са покарали (тях по-късно сложих с около седмица). Та кестенът си никва, независимо от мрачните прогнози. Ще търся места в района да ги посея.

И да попитам: някой случайно да може да услужи с калем-два от плододаващ ядлив кестен (дори да не е толкова едър)? Щото ми се ще и да пробвам да направя присадка върху благун и да видя какво ще стане - и евентуално после да облагородя някое от семеначетата. Ще си платя транспорта и каквото трябва. Може и облагородена фиданка да си купя, ама нещо не се намират...

(тел. за връзка 0882 823 830, Славян)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 фев 2018, 02:49

Взех си облагородена фиданка и сега мисля къде да я слагам. И попадам на информация, че при кестена, за да има плод, трябва да има кръстосано опрашване, т.е. поне две дървета (и предполагам от различен сорт). Мислите ли, че е вярно това? Може ли да имам кестени от само едно дърво? На мястото, което съм избрал, няма да може да се побере второ дърво, затова питам. Или трябва в последствие да присаждам втори сорт на дървото, или да търся място, където да има две дървета.

Странно, ако наистина ти трябват две дръвчета, защо продават единични бройки? Някой по-запознат ако може да ме посъветва :)

Ето в тази дискусия са коментирали проблеми с опрашването при кестена:

Код: Избери всички

https://forum.napravisam.bg/viewtopic.php?t=21739

Преди 8 години взех от разсадник в Берковица три питомни кестена и ги засадих в Троянския балкан. От две години започнаха да цъфтят и връзват, но в бодливата топка намирах само празни люспи. Знае ли някой това на какво се дължи - рано ли им е, не могат да се опрашват ли или мястото е неподходящо?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 23 фев 2018, 05:54

По принцип може да се садят две различни дървета, плътно едно до друго. С растежа, короните им ще се съединят и ще стане едно дърво, но с два сорта. Другият вариант е да се присади втори сорт на същото дърво. При всяко положение, междусортовото опрашване ще даде много по-добри резултати.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 фев 2018, 11:51

Аз това се чудя, ако посадиш дори няколко фиданки в близост една до друга, от един сорт, ще има ли разлика от едно посадено дърво по отношение на опрашването? Бях чел в Канада, където имат проблеми с опрашването на кестена в диво състояние, в периода на цъфтеж, карат кестен в контейнер на мястото за опрашител. Но по принцип, ако някой знае някъде единично кестеново дърво, което си плододава, значи би трябвало и да може.

Друга информация, на която попаднах, касае директното сеене на кестени в земята. Най-общо три са опасностите, гризачи, измръзване и изгниване. Човекът твърди, че измръзнал кестен (при замръзване на почвата след покълнване) няма да се развие. На мен това ми е странно, защото как биха никнали в природата? Или покарват много късно напролет? Щото моите кестени почти всичките вече са пуснали коренчета. Относно гниенето, казват, че кестеновите ядки са много уязвими на гниене при преовлажнена почва и ниски температури твърде дълго. Аз посях няколко и мисля да ги извадя, щото прогнозират -15 градуса тия дни. Може да оставя някой за проба.

Ето го текста:
Directly Planting of Chestnut Seeds
Farmers use the term "direct planting" to mean the seeds are placed directly in the ground outside. Direct planting of chestnut seeds has its hazards. The two greatest hazards are rodents and freezing. If chestnut seeds freeze they will not germinate (this is a fact and not just a possibility). If you live in an area where the ground freezes then do not plant the chestnut seeds until the ground has warmed enough to prevent freezing.

Код: Избери всички

http://www.washingtonchestnut.com/startingseeds.html

А за това не са съвсем прави, защото моите купени от пазара два-три месеца след беритбата кестени, си никват съвсем добре:
Be sure to purchase twice the amount of chestnuts you think you will need. This is to compensate for the low germination rates of chestnuts.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 8 times
Been thanked: 26 times

Непрочетено мнение от perperikon » 23 фев 2018, 11:59

Славянски, търси втората фиданка от друг разсадник, защото ако ги вземеш от едно място е твърде вероятно двете растения да са присадени с калеми от от едно и също дърво, т.е. да са индентична генетика. При това положение няма да получиш кръстосано опрашване между два различни индивида.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 23 фев 2018, 13:36

Славянски, търси втората фиданка от друг разсадник, защото ако ги вземеш от едно място е твърде вероятно двете растения да са присадени с калеми от от едно и също дърво, т.е. да са индентична генетика. При това положение няма да получиш кръстосано опрашване между два различни индивида.

Най-вероятно това е проблемът на човека, който е садил кестени в троянския Балкан (писал в онзи форум). И недостатъкът на това да имаш облагородени дървета. Щото две семеначета ще са генетично различни. Но като купуваш никой не те предупреждава, предполага се, че си наясно. Че то ако не се опрашват, каква е ползата да купуваш кестенови фиданки въобще от един разсадник (обикновено са един сорт) като няма да береш?

Един човек ми е обещал калеми на лято, имал три различни сорта. Та ще го имам предвид при облагородяването, да не слагам един сорт на съседни дървета. Щото аз така мислех да правя. Ако не бъркам за опрашването, де.

Смешното е, че допреди няколко дни не бях виждал кестенова фиданка, не знаех как трябва да изглежда кората. Доста необичайна.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 фев 2018, 07:59

perperikon написа:Славянски, търси втората фиданка от друг разсадник, защото ако ги вземеш от едно място е твърде вероятно двете растения да са присадени с калеми от от едно и също дърво, т.е. да са индентична генетика. При това положение няма да получиш кръстосано опрашване между два различни индивида.

Важен е сортът, не разсадникът. Ако сортът е един и същ, дори и от сто разсадника да купи фиданки - все тая. Всички ще са генетично еднакви, защото сортът е създаден от някого и от там са тръгнали всички растения по света, вегетативно размножени (клонирани).

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Сладък пелин
    от svetlio2009 » 28 май 2017, 22:28 » в Общи въпроси (Miscellaneous topics)
    5 Отговори
    1570 Преглеждания
    Последно мнение от svetlio2009
    31 май 2017, 09:23
  • New post Коноп, Cannabis sativa
    17 Отговори
    2855 Преглеждания
    Последно мнение от fenix
    12 юни 2018, 19:51
  • New post Конски кестен, Aesculus hippocastanum L.
    4 Отговори
    1498 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    23 сеп 2018, 17:33
  • New post Cupressus sempervirens, Обикновен Кипарис
    от Kolibar » 06 дек 2014, 22:49 » в Листно-декоративни видове
    135 Отговори
    15776 Преглеждания
    Последно мнение от ПетърD
    20 сеп 2018, 16:18
  • New post Дървояд по Обикновен Кипарис (Cupressus sempervirens)
    3 Отговори
    1322 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    14 юли 2016, 06:40

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”