Дюля

Дюля

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 02 Май 2013, 08:53

След като миналата година имаше доста измръзнали на -23 градуса млади клонки, моята лична дюля е отрупана с цвят/плод, като вече прецъфтява. Този сравнително късноцъфтящ вид показа много добра пластичност и регенеративна способност и вече е в отличен вид, след като миналата година изчистих измръзналите едногодишни клонки. По старата дървесина поражения нямаше.
Друго интересно: въпреки плитката си коренова система, това растение е уникално издръжливо на суша.
Преди 2 години отделих от него една издънка и засадих в далечен край на двора, при кокошките, да им прави сянка след време <he-he>
Издънката бе хилавиччка, полях 2-3 пъти пролетта и после -само 1 или 2 пъти по време на поредното горещо лято преди 2 години(по-предното). През останалото време, понеже нямам често път към тая част, я оставих на произвола на жегата. Имаше едва-едва оцелели хилави листенца, малки и полузавехнали.
Какво бе учудването ми, когато миналата зима тя, за разлика от майчиното си дърво НЯМАШЕ никакви поражения и се разлисти бурно.
Тази година беше отрупана с цвят, макар че няма да и оставя завръзите, нека събира сили още една година, че е малолетна още :) Майка и има още 2 или 3 издънки(не съм сигурен дали всички имат собствени корени), които наесен ще идат пак отделно.
Четох в нета, че този вид няма особено сортово разнообразие, а и моята не я знам какъв сорт е, но ражда ежегодно(няма алтернативно плододаване) огромни жълти и ароматни дюли, от които жената прави сладко. До някоя година ще има и за един казан ракия <thumbsup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Дюля

UNREAD_POSTот chicholyubo » 02 Май 2013, 11:09

Моята дюля е отрупана със цвят. Утре снимки <cheers2>
До момента не е имала никакви измръзвания. Доста едри плодове има. Всяка година я бера и от плодовете изкарвам превъзходна ракия.
Ще споделя рецептата за ракията на подходящото място тук във форума <thumbsup>
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK
Аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите

Mясто: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 6b/7a
Абсолютна минимална темп.(°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум в посл. зима (°C): -11.8 на 25 Яну 2018
Любимо растение: Cocos nucifera
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/

UNREAD_POSTот traiko » 30 Сеп 2013, 21:53

Тази Дюля ми се видя доста отрупана с плодове и реших да я споделя с вас.
Изображение
Изображение
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот sylay » 30 Окт 2017, 13:17

Търся хубав сорт дюля. Нещо между ябълка и дюля, но ме интересува ИМЕ на сорт.
Тези между ябълка и дюля май ги наричали каба-дюля, но ме интересува сорт. Може ли да ми препоръчате?
Аватар
sylay
Градинар (Gardener)

Mясто: ПЛОВДИВ
Любимо растение: Мурая
Любим климат: субтропичен

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)