Вишна, Prunus cerasus

Вишна, Prunus cerasus

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 06 Юни 2013, 09:56

Не видях тема за това симпатично растение, затова отварям.
Поводът е, че в моя квартал в София, Бъкстон, около реката и нагоре към Бояна, това е... почти инвазивен вид: )
Разбира се, всичко са дивачки, семенаци с дребни плодове и огромни костилки, но в огромни количества и на всякакви възрасти. Самозасява се навсякъде в околоблоковите пространства с голяма плътност и ежегодно постоянство.
Вчера видях няколко много красиви растения в група - едногодишни семенаци, но вече високи по 30-40 см и дори се зарекох да им постявя някакви колчета, за да не ги окосят, когато косят тревата наоколо. Целта ми е да си взема 2-3, които впоследствие да облагородя на село. Става хубав сок, а вишновото вино е единственото, което може да се сравни донякъде с истинското такова, при това със своята различна екзотика: има си и киселинност, има си и танини, а вишневото сладко е страхотно мезе за вино със сирене Бри.
Другото му приложение - за вишновка, никога не ме е блазнело, макар че вероятно ако се използва качествена, двойнодестилирана ракия, вероятно би се получил елексир.

Информация на английски от Вики. Българската статия е кратка и слабоинформативна.

Като последен щрих: Този вид явно е един от най-приспособените за нашия климат, като расте навсякъде в страната в културен, див и подивял вид. Единственият ограничаващ фактор според мен е сушата за младите растения - миналата година в квартала не съм виждал нови растения, докато сега пак тръгнаха масово семенаци.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Вишна, Prunus cerasus

UNREAD_POSTот Garabadouble » 06 Юни 2013, 16:07

От вишневи листа става много интересен сироп,който не съм пил от дете.
Аватар
Garabadouble
Градинар (Gardener)

Mясто: м-ст. Боровец - юг
Надморска височина (m): 138

UNREAD_POSTот NikiStoianov » 06 Юни 2013, 19:20

Не знам дали са от същия род, но на село имаме Вишнап, едър като хрущялка. Много вкусен.

Вишните никога не съм можел да ги ям. Не намирам смисъл като има вишнап и череши.
Но пък става хубав сок. <that's it>
NikiStoianov
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна

UNREAD_POSTот marmozana » 07 Юни 2013, 10:14

Въпрос на вкус...Аз понеже много обичам кисело, вишните са ми много вкусни <he-he>
"Всички знаем, че светлината се движи по-бързо от звука. Затова някои хора изглеждат блестящи, докато не заговорят" A. Aйнщайн
Торове, препарати - онлайн магазинът се премести на нов адрес -> в синьото търкалце под аватара ми
Аватар
marmozana
Специалист с много опит

Mясто: София

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 07 Юни 2013, 11:06

Да, аз също. Така е отскоро - като малък и аз не ги понасях. Номерът е да узреят добре, инак наистина е гаден киселяк. Но узрее ли добре, вкусът е по-богат и многообразен от този на повечето череши.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот NikiStoianov » 01 Юли 2014, 20:25

Тази година провеждам един експеримент.
Миналата есен боднах един вишнап, една кайсия и една слива. Без да ги орязвам. Само корените резнах по малко.

Така реших понеже вишнапа имаше много красива коронка и ми дожаля. Той пък хич няма оплаквания. Голям красавец е. С червено стебло и малки светлозелени листа.

Не намери сили да цъфне тая година. Дано догодина. <he-he>

Изображение

Изображение

На заден план се вижда гулията <thumbsup>
Ако всички растения имаха нейната жизненост и устойччивост....
NikiStoianov
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна

Назад към Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)