Боровинка

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: Боровинка

Непрочетено мнение от емиава » 16 мар 2014, 22:41

И ние имахме проблеми с боровинката, въпреки че я посадих в дупка, пълна с листовка и борови стърготини добавих.С тава въпрос за висока северноамериканска боровинка, не знам точно какъв сорт. Постепенно листата и избледняха и почервеняха.Като проверих Ph на почвата, беше доста високо за боровинка- около 6,5.За тях дават на повечето места за подходящо Ph 4,5-5,5.После премерих на чистата борова листовка, която взимам от гората над нас-около 6 ,а смърчовата е малко по ниска. Като се смеси с пръста в градината си остава високо Ph за боровинка,а боровите стърготини, мисля че започваха да стават кисели чак когато се разложат,а за това трябва време.Всичко съм мерила с лакмусова хартия ,а с нея не е много точно.
Като и сложих зелен камък се оправи изненадващо бързо и даде добър прираст.Не знам дали това, от което страдаше е било хлороза, защото и старите листа си върнаха цвета.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 мар 2014, 23:37

В София поне водата не е твърда, както в южна България.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
plamen
Виден дегустатор на вино и водещ специалист по смокините
Регистриран: 16 апр 2010, 09:34
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15 (2012)
Минимум последна зима (°C): - 6
Любим климат: +5/+35
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от plamen » 17 мар 2014, 00:39

Киро,в Пловдив определено е твърда.Всичко побелява от нея.
Обаче,не знам защо,в Храбрино не е твърда.Не оставя никакви следи....

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 мар 2014, 09:14

Явно водата там е каптирана някъде на по-високо, в буковите гори. А както е известно, няма по-добра вода от буковата. Само на 400-500 м по-високо от Храбрино, горите стават букови.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

dikam
Бананов рекордьор за 2013 г.
Регистриран: 30 мар 2013, 19:59
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от dikam » 25 мар 2014, 21:57

Боровинка в предцъфтежна фаза <cheers2>

Изображение

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 24 юни 2014, 15:54

Изображение <cheers2>

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

Потребителски аватар
Desss
Любител на южните растения
Регистриран: 04 апр 2014, 11:33

Непрочетено мнение от Desss » 24 юни 2014, 20:54

Аз си взех от Баумакс черна боровинка, преди около 2 години. Насадих я с пръст, която изгребах от под борчето, и я сложих под асмата. Расте, но слабо, миналата година се опита да цъфне, но не върза. Стои си зелена, свежа.. но тази година даже не цъфна.

Във всеки от нас дреме по един гений.... за сметка на това, идиотът никога не спи...:-)

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 29 юни 2014, 01:29

Dess, моята боровинка също расте слабо, но не е пропускала да цъфне и върже, въпреки че като я взех беше малко болнава. Може на твоята да и липсва нещо - слънце, вода или нещо друго (просто предполагам). Ако искаш, дай снимка, може някой да разбере защо не съдейства с цъфтежа.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 юни 2014, 10:11

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеЗдравейте,това са някои от моите боровинки,насях ги миналото късно лято,като им вкарах не почва от под борчетата а направо угнил боров тор,които трудно се намира ,аз го набрах от доста високо в планината от една много стара гора,от под 2 бора се пълни един як чувал,после наех един приятел и с кон срещу 15 лв.ми ги свали долу в града,ама меракът какво ли не прави,чак окопи с борова тор не ,ама си им сложих достатъчно,посадени са на слънчево място и на есента преди снеговета ги мулчирах с чамов талаж.на пролет ме учудиха с цветоносите си/като се има в предвид че са малки растения/ и сега се вижда по снимките че няма толкова листа от колкото плод,имам 5 сорта синя американска боровинка по два корена и 3 сорта червена боровинка по един корен,на първата снимка е един сорт червена който пусна няколко цветоноса,а на третата снимка е най едрият сорт Нюй 23 мм.зърно,дал съм сравнение с мъжкият ми пръст,макар че има още да расте,подбирал съм сортовете,по вкусови качества и да се разминават в времето,демек ранни ,средни,късни.повечето вече ги опитахме много готин вкус,много близък до балканската черна боровинка,дават ги че от третата година нататък са в силата си и трябва да дават реколта от 6 до 8 кг. от храст,За сега добре се държат при мен,но като чета неуспешните опити при вас ,няма гаранция и при мен да стане фал,ако не продължа с боровият тор или нещо друго,при това натоварване,знае ли човек,бъдещето ще покаже и аз ще поддавам информация какво се случва с тях.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 02 юли 2014, 23:43

Изображение
Това е моята боровинка. Взех я от градински център за декоративна растителност, защото ми хареса как изглежда. Въобще не предполагах, че е такъв хубав плод. Беше поне на 3 години и с много оплетени корени в миниатюрен контейнер.Това и е втора година на двора. И аз я засадих в дупка, пълна с борова листовка. За късмет над нас борови и смърчови гори колкото искаш. На четвъртата разходка към гората с найлонови торбички и лопата реших,че се престаравам, но май не е било така. Когато се случи да работя с иглолистна дървесина, изсипвам стърготините при нея. Два пъти е трябвало да добавям и зелен камък. Миналата година прирастът и беше слаб, но роди доста плодове. Тази година до момента е пораснала поне три пъти повече, отколкото миналата. И плод се очертава количество, а е и по-едър. Може преди да не съм я поливала достатъчно и дъждовното време да е коригирало тази грешка.
Досега сериозни болести не са се появявали. От вредителите при мен скакалците са и обръщали внимание и някакъв хоботник съсипа малко плодове.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 14 юли 2014, 21:16

В поливането е истината. Миналото лято не се престаравах с поливките при боровинката - не изглеждаше, че има нужда. Тази година я поливам доста и плодовете са двойно по-големи. Май ще се окаже, че е от едроплодните сортове. Жалко, че нямам снимка от миналата година, за да се види разликата.
Изображение

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 15 юли 2014, 17:49

емиава,супер е боровинката ти <bravo2> .И наистина е много вкусен плод.Вярно е ,че боровинката толерира поливките.Другите два фактора,които са определящи за правилното развитие на боровинката са засаждане на слънчево място и почва с кисело рН .
Плодове на три от четирите сорта,които отглеждам–Денис блу,Дюк и Река. <cheers2>
Изображение

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 16 юли 2014, 19:36

Dikam, благодаря. Все още се опитвам да открия какъв сорт е, за да си взема поне две други, които да зреят по различно време. Ако някой може да помогне, ще съм му много благодарна.

Страхотни плодове си набрал. Имат ли разлика във вкуса твоите сортове?

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 17 юли 2014, 13:25

Да,има фина разлика във вкуса.Относно определяне на сорта-трудна работа.Твоят със сигурност не е като моите-по- едроплода е.По пътя на елиминация
на сортовете,/имайки в предвид периода на зреене,едрината на плода и др./,по лесно ще ти е да определиш кой сорт НЕ е твоята боровинка,и така да си вземеш още
1-2 бр.Аз поне така бих направил. <cheers2>

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 17 юли 2014, 17:05

Много си прав. <cheers2>

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”