Ябълки

Потребителски аватар
Tsonny Naydenov
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...
Регистриран: 15 юли 2012, 00:02
Район: Североизточна България
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -
Has thanked: 20 times
Been thanked: 34 times

Re: Ябълки

Непрочетено мнение от Tsonny Naydenov » 13 окт 2019, 19:22

Kiril Donov написа:
08 окт 2019, 00:06
traiko написа:
07 окт 2019, 23:40
... Аз обаче не виждам нищо лошо в химията,след като се пръска в норми. При мен особено има достатъчно време да се изчисти всичко,цели три месеца.
А защо си убеден, че се изчиства всичко?
Много добър въпрос, Киро.

Трайко, за да се изчисти от всички токсини, растението трябва да има безупречна метаболитна система. Проблемът е, че ако то е в толкова добро здравословно състояние, не само плодовият червей, никое насекомо или заболяване нямаше да го нападне.
Иронията в случаят е, че пестицидите са тези, които нарушават метаболитните процеси в растенията. Не говоря единствено за инсектициди и фунгициди, а за всички видове пестициди, включително и за хербицидите.
Точно поради тази причина цялата работа с карантинните срокове е тотална глупост.
These users thanked the author Tsonny Naydenov for the post:
Slavyanski (14 окт 2019, 10:01)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 78 times
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от Slavyanski » 14 окт 2019, 09:29

Аз забелязвам подобно нещо и с кокошките - нападани са масово от гадинки точно най-слабите и уязвимите. Тези, които са в добро здраве, и да имат по някоя, някак гадинките ги отбягват.

Иначе още не съм направил преглеждане на ябълките, но ябълка с червей е по-скоро рядкост от това, което консумирам. По-големият ми проблем не са червеи и листни въшки, а сушата и спечената земя, от което се натъртват ябълките.

Цони, при вас как е положението ако/като не пръскате ябълките? И какво правите, за да ги държите в добро здраве?

ПП: Ей сега набрах кофа наранени ябълки за животните и за това време през ръцете ми преминаха поне още две-три кофи хубави. Ами от всички може би имаше с дупка от червей само една ябълка. Всичко си е окей (поне тези две дървета, от които брах.). Съвсем добре, но има прободени и натъртени от падането, и сцепени, а точно тези най-често почват да загниват. Все пак дърветата са по 8 м и нагоре. Не вярвам някой да ги е пръскал някога.
Изображение

И още един въпрос - може ли всичко да опира и до сорт? Защото това са стари дървета и сортове, на поне 80-90 години. А за някои по-нови сортове знам, че ги пръскат по 20 пъти на сезон, иначе "нищо не става".

Added in 48 minutes 36 seconds:
Прегледах и други сортове. Положението е същото. Червеи няма. Гниене също.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 200 times
Been thanked: 625 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 окт 2019, 23:56

Днес купихме ябълки от 3 сорта на пазара. Искам да си купя дръвчета от тези сортове и затова реших да направим дегустация. На пазара всеки си хвали стоката и лъжат повече от търговците на стари коли. На един му били скъпи торовете и препаратите, затова не ползвал. Другият пък имал кошери до дървото и затова не пръскал. А пък ябълките им едни едри и лъскави... При мен без торене и пръскане, само с малко поливане отгоре-отгоре, почти всички ябълки са с по няколко червея вътре.

Както и да е. Да се върна на дегустацията. Сортовете са Фуджи, Мелроуз и Флорина. Флорина ми хареса най-малко, но ще купя пак от друго място, за да съм сигурен. Мелроуз е чудесен сорт и вече му отредих място в градината ми. Фуджи е абсолютен фаворит, отлична на вкус ябълка, от която може са си засадя и две дървета.
Понеже мисля и за снабдяване на родата, тъстът ми харесва Шарден и ще трябва да потърся калеми, за да присадя някой клон и от нея. Аз не я харесах, но ще пробвам да му нося по някой килограм. Това е стар сорт и не знам дали го има по разсадниците.

Някой да се сеща за други сортове от типа на Фуджи, които е задължително човек да има в градината си?
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
hkhristov (16 окт 2019, 13:34)

Потребителски аватар
Васил
Маниак на тема Батати (Сладки картофи)
Регистриран: 26 дек 2014, 16:25
Район: гр. Стамболийски
Надморска височина (m): 188
USDA zone: 7a
Has thanked: 0
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от Васил » 15 окт 2019, 09:33

Препоръчвам Джонаголд и Муцу, но преди тях и преди всички Айвания и Карастоянка.
These users thanked the author Васил for the post:
Kiril Donov (15 окт 2019, 13:21)

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 19 окт 2019, 22:16

Аз имам Шарден и мога да пратя калеми напролет.
Моите любими са Джонаголд и Фуджи (от магазина).
Флорината като полежи става доста по-вкусна.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 19 окт 2019, 23:52

Aз от по-новите сортове имам само Златна превъзходна и Фуджи. Златната също не е пръскана и не са червиви, голямо е дървото. Но има един черен полеп по тях, може би щото е близо до каменен покрив. Харесвам Айда Ред, също ми се понрави Брейбърн, но не ги знам колко са капризни.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 окт 2019, 09:51

Slavyanski написа:
19 окт 2019, 23:52
Aз от по-новите сортове имам само Златна превъзходна и Фуджи. ...
Златна Превъзходна всъщност е от най-старите вносни сортове, може би на повече от 100 години. Вече се води стар и безинтересен сорт, заедно с Червена Превъзходна. Тези двата сорта ги харесвам само, ако са току-що откъснати от дървото. После стават сухи и "хлебни" и не са по моя вкус. Вероятно не са по вкуса и на повечето други хора, затова и агронoмите ги наричат "фуражни" сортове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 20 окт 2019, 11:06

Ами може и така да е, но все още е доста популярен сорт и в магазинната мрежа. Червената стана по-рядка, а и на мен тя не ми е от любимите. Иначе онази вечер попаднах на едно младо ябълково дърво семенак, имаше плодове на него и то очевидно късен сорт, щото направо не можеш да ги откъснеш. Очаквах да е кисела, а тя се оказа доста приятна и сладка, с твърдо и хрупкаво месо - е имаше и кисела жилка. А и според мен не беше узряла добре. Та това е напомняне, че повечето сортове са тръгнали от семка. Не мога да се оплача от семенаци ябълки наоколо. В последните двайсетина години се е напълнило със саморасли дръвчета и някои вече плододават. Току-виж излязло нещо интересно. Знам десетки дървета само в района на селото.

Другото, което се чудя, има ли дърво, което да дава повече плод от ябълката? Може би райската ябълка. От дърво дето заема примерно 25 квадрата може да набереш чували.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Has thanked: 51 times
Been thanked: 59 times

Непрочетено мнение от traiko » 14 ное 2019, 16:07

Един сорт от ябълката все още са на дървот.Не мисля да ги късам скоро,освен ако не се зададе някоя слана.
Иначе попаднах на този препарат.Мисля,че ще върши работа.НАТУРАЛИС – БИОЛОГИЧЕН ГЪБЕН ИНСЕКТИЦИД
Изображение

Изображение

Почти 5 месеца от последното третиране.
These users thanked the author traiko for the post:
Kiril Donov (14 ное 2019, 16:34)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 ное 2019, 16:43

traiko написа:
14 ное 2019, 16:07
... Иначе попаднах на този препарат.Мисля,че ще върши работа.НАТУРАЛИС – БИОЛОГИЧЕН ГЪБЕН ИНСЕКТИЦИД...
Не съм убеден. Обаче ето това примерно звучи интересно:
МАДЕКС ТОП. Убива ларвите на ябълковия плодов червей, като ги заразява с вирус. Има много дълго последействие, а и би трябвало да е безвреден за хората, животните и пчелите. Това шишенце струва 10,20 лв. в един сайт.

Копирам и описанието от сайта (https://amiti.org/insectiside/6-madeks-top.html):
Активно вещество: CpGV-V15 3 х 10¹³ гранули/литър
Формулация: Емулсионен концентрат
Доза на приложение:10мл./дка.
за борба с ларвите на ябълков плодов червей при: ябълки, круши, дюли, орехи, бадеми
Мадекс Топ съдържа Cydia pomonella Грануловирус – CpGV-V15 3 х 10¹³ гранули/литър и предлага висок ефективен контрол срещу ябълков плодов червей. Вирусът убива ларвите в началото на техния стадий на развитие. Ако се приложи в по-ранен етап с по-ниска доза, ларвите са убити и в по-късен стадий на развитие осигурява отличен контрол на популацията.

Използват се за пръскане на плодовете при снесени яйца преди излюпването на ларвите на плодовия червей. Ако пръскането е извършено навреме, ларвите след излюпването нагризвайки коричката на плода, за да се вгризат в него, където изцяло се развиват, поемат част от вируса. Вирусът много бързо се развива в тялото на гъсеницата и тя загива. Вирусните препарати са изключително ефикасни, защото загива голяма част от популацията и за 1-2 години след приложението им почти не се срещат червиви плодове и не се налага пръскане с препарати, защото вирусните инфекции се предават най-бързо и са най-ефективни.

Доза: 10 мл/дка
Употреба: 2-3 пръскания срещу първо и второ поколение. Пръска се вечер
Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Been thanked: 87 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 14 ное 2019, 18:30

Това наистина е много интересно,ще го пробвам задължително,иначе аз ползвам препарати на маслена основа с активно вещество Абамектин,дават го безвредно за хората ,а е много ефективно срещу гадчетата.С него се оттървах от крушова бълха/тъкмо бях пред решение вече да изсичам крушите.,много прилича на консистенция и на мирис ,като маслото от нийм,но е доста скъпичко,и накарах от Турция приятел да ми вземе цял литър от него,с друго име естественно ,но със същото активно вещество.
These users thanked the author reimbrant for the post:
Kiril Donov (14 ное 2019, 21:31)

Predator 70
Регистриран: 21 авг 2018, 16:53
Район: Бургас
Been thanked: 21 times

Непрочетено мнение от Predator 70 » 14 ное 2019, 19:13

Аз също смятам догодина да го пробвам. Преди месец бях писал за него,само че са два вида,другия е Мадекс Туин ама каква е разликата незнам.

Росита
Регистриран: 05 яну 2020, 19:53
Район: Кюстендил
Been thanked: 0

Re: райска ябълка

Непрочетено мнение от Росита » 05 яну 2020, 20:02

Здравейте, при поръчка на райска ябълка дърво трябва ли задължително да се вземат два броя? Мисълта ми е за опрашване, така ли се процедира?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 яну 2020, 01:02

Не, не е нужно.

Смрика
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от Смрика » 07 яну 2020, 01:35

Пролетта на 2015-та засадих двойна ябълка (златна превъзходна и сънсет), тогава на едното клонче се появи един единствен цъфтеж и след това никога не е цъфтяла. Според вас това нормално ли е и още колко да я чакам?

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”