Шизандра /Schisandra chinensis/

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Шизандра /Schisandra chinensis/

Непрочетено мнение от benisat » 07 апр 2014, 20:20

Ам ша ровя утре,ко да прая! <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Дарина Иванова
Любител на южните растения
Регистриран: 16 май 2011, 11:56
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 07 апр 2014, 20:35

benisat написа:Ам ша ровя утре,ко да прая! <love>

<off topic> ти си знаеш че ...... <embarassed>

darina.ivanova.77

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 9 times

Непрочетено мнение от greenn » 11 апр 2014, 15:31

NikiStoianov написа:Аз да подпитам - мъжко и женско ли трябва да са или просто да има 2 растения?

Срещат се "чисто мъжки" и "чисто женски" лиани, но най-често са смесени. Като по-ниско са мъжките цветове, а женските са по-нависоко. Освен това младите лиани имат предимно мъжки цветове, а с възрастта се увеличава процента на женските. Има случаи на промяна на пола в зависимост от условията на растене.
Наблюдавайте какви са цветовете. Женските имат нещо като миниатюрно грозде в центъра.
И не бързайте да бракувате мъжките. <he-he>

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от емиава » 15 апр 2014, 17:46

Аз имам една на 7-8 години. На втората година цъфна.Вече не е малко растение, но цъфти само с мъжки цветове.Когато я купувах ми обясниха, че трябва да изчакам година-две за да пусне мъжките цветове, затова си мисля, че трябва да съм си взела от двудомните растения (надявам се). След това ми подариха още една. Тя е на 4 години, и тя цъфти само с мъжки цветове, но още е малка.На втората листата са малко по-различни, цветовете са еднакви.Тази пролет още не са цъфнали.Надявам се да има някаква промяна в твърдо мъжкото им поведение.

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 9 times

Непрочетено мнение от greenn » 16 апр 2014, 11:27

Трябва да има опора над 2 - 2,5 метра, по която да се катери. И горната част да се огрява от слънцето поне сутрин! Ако е ниско долу без опора не ражда.

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 16 апр 2014, 22:10

Голямата се катери по метална ограда около 2 метра висока. Грее я слънце до обяд. Дано да е достатъчно.Малката все още е ниска, но е издънка от доста голямо растение, което стигаше до втория етаж на една съседка. И нейната цъфтеше само с мъжки цветове. Май нямам късмет.

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 17 апр 2014, 00:37

чета ви и съвсем се обърквам ........
1.шизандрата е лиана .......
2.която обаче / такива са ми впечатленията на тоя етап/ не може сама да се прикрепи към опората , т.е. , няма "мустачки" или други приспособления / листа като клематис/
3.нужна е височина над 2 - 2,5 метра ..........
4.мися, че предпочита източно изложение , т.е. , пряко слънце само рано сутрин ......
така ли е или не ?

и ако е така , Митефффф много да внимава <love>

darina.ivanova.77

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от benisat » 17 апр 2014, 00:44

Ко,Дари да Фнимавам? <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 17 апр 2014, 23:33

как се отнасяш с шизандрите , Румба <he-he>
за протокола - едната ми шизандра май е дала фира ..... до момента никакво развитие

darina.ivanova.77

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 17 апр 2014, 23:48

Дарина Иванова написа:чета ви и съвсем се обърквам

И аз съм доста объркана с нея. Много различна (да не кажа противоречива) информация се намира в нета за отглеждането и. Започвам да си мисля, че само преписват от разни места, а всъщност малко хора имат опит с нея.
Моите са на полусянка в долната част, а където се е покатерила по оградата е на слънце до обяд. Не знам дали това е най-доброто за нея, развива се добре. На една съседка беше на абсолютно целодневно слънце- и нейната се развиваше добре. Това по т.4
Дарина Иванова написа:.
1.шизандрата е лиана .......
2.която обаче / такива са ми впечатленията на тоя етап/ не може сама да се прикрепи към опората

Моята започна живота си като храстче, което не желаеше да се държи като лиана първите 2 години от живота си и аз я връзвах за оградата за да я закрепя. На около 3 години започна да пуска малко по-дълги стъбла и сама да се увива около пръчките на оградата като телефонче.
Моите впечатления са че въобще не е капризна.Цъфти доста добре всяка пролет, само с мъжки цветове.Затова също информацията е доста противоречива- на места я дават като еднодомна, на други като двудомна. Моята трябва да има и мъжки и женски цветове (за такава я купих), но май не мога да и угодя за да пусне и женските.

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 18 апр 2014, 00:09

следователно , към настоящия момент ти я отглеждаш от ..... колко години ?
по колко см. средно годишно нараства ?
тази на съседката ти на колко години е ? има ли плодове ? / и защо " .... На една съседка беше на абсолютно целодневно слънце- и нейната се развиваше добре....." ?
/ явно ще се учим сами и от наблюдения по съседски дворове. много хора не обичат да споделят информация/
лично мене биха ме зарадвали няколко снимки на твоите растения , а защо не и на съседската <embarassed>

darina.ivanova.77

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 18 апр 2014, 00:45

От седем години в о. г.преди това около година в контейнер.В началото растеше бавно-не помня точно с колко с. м. Когато започна да се вие забърза с растежа, но пак не мога да кажа с колко-не съм се заглеждала.Не е с буен растеж като пасифлората или глицинията. По скоро като клематиса.Ще я снимам като има слънце за да се вижда.
Не знам на колко години беше тази на съседката. Видимо беше доста по- голяма отколкото е моята сега- стигаше почти до втория етаж по пергола. И нейната нямаше плодове.Може би за това я махна и на нейно място засади киви. Аз взех една от издънките. Сега е на 4 години и е доста малка. Когато я видя пак ще я питам какво стана с останалите части от шизандрата, защото даде и на други хора и може някой да е успял с плодовете.

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 18 апр 2014, 01:04

може би ... е добре да има поне две растения , или растения с различен " произход" , т.е. , от различни "майки"
в този смисъл - мога да заменя една лиана от моите ако се намери нещо при тебе . може и да не е сега , тъй като и аз като Митеффффф <he-he> правих отводи

darina.ivanova.77

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 20 апр 2014, 22:24

Идеята е много добра.Започвам да ги размножавам.Само кажете как е най-добре. Малката няма проблем - тя пуска издънки,просто няма да ги махам, но голямата досега не е пускала и трябва да я размножа по друг начин. Ако и някой друг иска да се включи в размяната също ще е хубаво.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 25 апр 2014, 21:41

Изображение
Това е седемгодишната шизандра.
Изображение
А това е четиригодишната. При нея няма как да се види с каква скорост расте, защото се възстановява след миналогодишен инцидент с куче. Тази година няма да има цветове.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Лоропеталум, Loropetalum chinensis
    от Kiril Donov » 03 сеп 2014, 23:30 » в Цъфтящи видове
    3 Отговори
    821 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    14 апр 2018, 21:18
  • New post Личи, Литчи (Litchi chinensis)
    50 Отговори
    10250 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 юни 2018, 06:21
  • 1 Отговори
    594 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    15 май 2017, 13:44
  • New post "Златно киви"/ Golden kiwi (Actinidia chinensis)
    от XegouX » 26 апр 2014, 18:55 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    133 Отговори
    15807 Преглеждания
    Последно мнение от jare
    05 ное 2017, 18:29

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”