Шизандра /Schisandra chinensis/

емиава
Специалист с много опит
Регистриран: 16 фев 2014, 20:09
Район: София
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 9 times

Re: Шизандра /Schisandra chinensis/

Непрочетено мнение от емиава » 27 май 2014, 22:38

За протокола - шизандрата направи тази година 3 женски цвята и образува плодове- на седмата година от засаждане в о. г. Не знам дали това е стандарт при китайския лимонник, или зависи от условията и начина на гледане.
Изображение
Изображение

greenn
Любител на южните растения
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 11 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 28 май 2014, 16:04

И на моята вързаха два цвята.

Изображение

емиава
Специалист с много опит
Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.

Непрочетено мнение от емиава » 29 май 2014, 02:01

Браво! Твоята на колко години е? При какви условия я гледаш?
Искам да разбера в какво бъркам при отглеждането на моята, защото не мисля, че я гледам добре. Все пак тя се култивира като лекарствено растение. Не ми се вярва,че някой в Китай ще чака седем години, за да откъсне реколта от три гроздчета.

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 29 май 2014, 12:43

Ами аз не съм за пример в случая. Гледам я на твърда и сбита почва, на сянка, няма опорна конструкция - качила се е на една джанка. Единствените грижи са нередовното поливане лятото и премахването на изсъхналите клонки.
Тази на снимката е от десетина години от семе. Само един път е раждала малко. Миналата година нямаше плодове. Имам още една която почти изсъхна миналото лято, но сега е изкарала един летораст.
Страх ме е да ги пресаждам, че не са вече млади растения, а трябва да са на рохка почва с много добър дренаж. Обичат влагата, но не мога да им осигуря нито капково напояване, нито редовни поливки... Северно растение е и трудно понася нашите жеги и продължителни засушавания лятото.
За да ражда не трябва да се прекалява и с азотните торове. Това е което знам. А защо ли го знам, като не го прилагам? <head in the wall>

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 03 юни 2014, 00:54

Greenn,предполагам,че ако се налага, може да се пресади и голямо растение. Едната ми шизандра е част от коренището на възрастно растение, което беше извадено, за да освободи място в един двор- не бяха внимавали много при ваденето. И аз не я взех веднага, а след ден или два- не помня вече.Вярно, преболедува преместването, но се съвзе бързо.
Май твоят вариант с джанка за подпора ще се окаже по-добър от моя с металната ограда. На два пъти измръзва зимата, единия път дори сериозно -почти целия едногодишен прираст.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 19 сеп 2014, 23:49

Изображение
Първите ми узрели плодове! <thumbsup>
Всъщност не съм много сигурна, че е съвсем узрял, но днес опитах едно плодче. Беше кисело, но с доста интересен и приятен аромат -малко като подправка. Някой има ли представа как се познава дали е готов плода на шизандрата?

ivanova
Регистриран: 15 апр 2013, 21:45
Район: Хасково
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ivanova » 10 окт 2014, 14:32

Имам от миналата година шизандра - два броя, но малки, първата зима зимуваха на около 10 градуса, зная че не мръзне по принцип, но не ми се рискуваше като знам колко са малки, тази година им изсъхнала листата след едно пръскане на едни други цветя окло тях и останаха без листа, после ту да напукат, пак не......с този дъжд цяло лято, местих ги от идно място, на друго, че бяха съвсем на припек..... <moderator> в момента имат някакви наченки на живот /напукаха зеленко/, та въпроса ми е дали да ги прибирам отново за зимуване или вече да ги оставя вън?! Засаждането им в земята ще стане напролет окончателно, за тази есен вече се разбра, че няма да е подготвено мястото и остават за напролет и последен въпрос като ги засаждам на припек или на шарена сянка?! В момента са с височина около 20см.

емиава
Специалист с много опит

Непрочетено мнение от емиава » 12 окт 2014, 22:29

Когато си взех шизандрата, също беше много малка и не посмях да я оставя навън. На закрито тръгна прекалено рано. Докато успея да я засадя вече се беше изтеглила и изнежила (земята още беше замръзнала). През пролетта и лятото не се разви добре - това, което порасна вътре загина, после ту тръгваше, ту пак и увяхваха връхчетата. Като цяло прирастът и беше нулев за целият сезон.
За това, че не мръзне по принцип - на моята два пъти са и измръзвали връхните клончета. На някои места дават, че има сериозна студоустойчивост, затова не знам защо при мен така се случва. От седем зими през две от тях си е имала повреди от студа, а не мога да кажа, че тук е безумен студ.
Не знам къде ще е по-добре за твоите шизандри през зимата -навън или вътре. Може би ще се включи някой с по-голям опит за съвет. Може би това, че се опитват да тръгнат сега не е много добре - моята вече леко и пожълтяват листата и се приготвя да спи.
За засаждането в О. Г. при теб май ще е по-добре на шарена сянка, щом има възможност за избор.

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 14 окт 2014, 12:11

Аз бих ги насадил направо навън. Моите съм ги държал само първата година вътре, но бяха само по 5 см. семеначета. Обаче след толкова местене шансовете им са доста намалели както вън така и вътре.

Дарина Иванова
Регистриран: 16 май 2011, 11:56
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 17 ное 2014, 13:21

браво <bravo>
поздравления за плодовете
Румба , твоите докъде докараха <love>

darina.ivanova.77

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от benisat » 17 ное 2014, 13:28

Мойте станаха по 3-4 метра.Сега им опадаха листата,и чакат снега в четвъртък <love>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 17 ное 2014, 13:39

<bravo2>
светни повече де - къде ги засади - изложение , близост до стени и заслони .... пей , че те изяждам жив

darina.ivanova.77

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21
Район:
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от benisat » 17 ное 2014, 13:48

Аз у дома съм пълен с място,цял стадион! <head in the wall> Засадил съм ги под две кивита,райска ябълка и банан.Те кат искат да живеят ,си търсят място.Излязоха си на високо,и тръгнаха покрай кивита и лози и си живеят <love>
Вий мноо четете и затуй не ви стават растенията! Карайте си по по селски,стига с тоз гугъл! <head in the wall>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 17 ное 2014, 13:56

мерси , много си мил ... днес

darina.ivanova.77

Дарина Иванова
Район:

Непрочетено мнение от Дарина Иванова » 21 апр 2015, 11:43

емиава , на каква височина са тези подове? а като цяло каква е дължината на лианата? може ли една снимка на цялото растение, моля
за протокола: не знам на колко години са растенията , но явно цъфтят отрано.

darina.ivanova.77

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Лоропеталум, Loropetalum chinensis
    от Kiril Donov » 03 сеп 2014, 23:30 » в Цъфтящи видове
    3 Отговори
    944 Преглеждания
    Последно мнение от Бобсъна
    14 апр 2018, 21:18
  • New post Личи, Литчи (Litchi chinensis)
    50 Отговори
    10623 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    23 юни 2018, 06:21
  • 1 Отговори
    672 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    15 май 2017, 13:44
  • New post "Златно киви"/ Golden kiwi (Actinidia chinensis)
    от XegouX » 26 апр 2014, 18:55 » в Actinidia (Киви, Kiwi)
    133 Отговори
    17047 Преглеждания
    Последно мнение от jare
    05 ное 2017, 18:29

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”