Черница, Черника (Morus sp.)

Потребителски аватар
Slavyanski
Любител на южните растения
Регистриран: 18 дек 2017, 01:26
Район: Централен Балкан
Надморска височина (m): 485
USDA zone: 6b
Абсолютна минимална t° (°C): -21°C
Минимум последна зима (°C): -16°C
Has thanked: 78 times
Been thanked: 27 times

Re: Черница, Черника (Morus sp.)

Непрочетено мнение от Slavyanski » 17 фев 2019, 11:00

hkhristov написа:
09 сеп 2017, 17:17
От зимната авантюра с вкореняването нищо не се получи.Днес отново съм при черницата и имам питане какво да правя.Ще бъда благодарен към всички, които ми дадат съвети до утре след обяд /10.09.2017г/. Предварително благодаря!
Аз преди две-три години пробвах да вкореня клонки от едра бяла черница - имаше един паднал, но жив клон, и няколко ги бях заровил от зимата до края на лятото, но нямаше никакъв ефект. Направих го, защото не никват черници - очевидно няма мъжки дървета наоколо. Оттогава съм намерил една-две фиданки, които бих могъл да облагородя ако се окажат мъжки... пък и една мъжка не е лошо, или отчасти да я оставя поне.

Иначе това с черницата през август е интересно. При мен са все бели и зреят целия юни. И толкова. Миналата година си отядох. Супер сладки и сочни. В последствие си ходих в София и там намерих средата на юли дърво черна черница, което беше отрупано с плод. Бяха три дървета (две мъжки и едно женско) и отбрах семе. А и като гледах плодовете, щеше да има плод още две седмици сигурно. Т.е. доста по-късен сорт, който бих искал да завъдя. Щото и без това на Балкана нещата зреят малко по-късно, тъй очаквам реално да е още по-късен сортът. Ще видим какво ще излезе от семената.
These users thanked the author Slavyanski for the post:
greenn (25 фев 2019, 16:58)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 200 times
Been thanked: 625 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 фев 2019, 14:52

Събрах няколко много добри сортове от Турция, колегата там твърдеше, че се водят най-добрите в света.
Едната е черна едра, дава постоянно от пролетта до есента, като при мен зрееше непрекъснато и през цялата зима в оранжерията.
Другата се казва Шангри-ла. Не съм я проучвал, а и плод не съм видял още, затова не мога да кажа нищо за нея.
Третата е Екши Карадут (Ekshi Karadut). За тази казаха, че се води най-хубавата черница в света. Черна и едра.
Имам и още един сорт черна черница, с дребни и кисели плодове. Казаха, че е изключително популярна в Турция, защото правели уникално сладко от нея.
На единствения бял сорт не му помня името (имам го записано, но в момента не съм в страната). Едри и бели плодове.

Всички съм ги прихванал от резници, като от първия сорт имам и купено готово растение.
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
greenn (25 фев 2019, 16:59)

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 17 фев 2019, 19:17

Kiril Donov написа:
17 фев 2019, 14:52
Събрах няколко много добри сортове от Турция, колегата там твърдеше, че се водят най-добрите в света.
Едната е черна едра, дава постоянно от пролетта до есента, като при мен зрееше непрекъснато и през цялата зима в оранжерията.
Такова нещо определено не съм виждал. А дали е студоустойчива?
Всички съм ги прихванал от резници, като от първия сорт имам и купено готово растение.
Moжете ли дадете съвет как точно да стане вкореняването? В коя фаза на растежа? И как се държи такова дърво от резник? Става ли голямо и мощно?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 17 фев 2019, 20:17

Резниковите растения си растат нормално. Не знаех, че са трудни за вкореняване. Затова просто набучих пръчките в саксийки и зачаках. По някое време тръгнаха листа, а после се показаха и корени през отворите на саксиите. Нищо особено не съм правил. Колегата в Турция, който ми ги даде, настояваше да взема резници от черниците. Аз бях при него за други растения и нямах никакъв интерес към черниците. Наряза ми пръчки и каза, че дори и 25% да се прихванат, все ще успея да се сдобия със сортовете. Прихванаха се над 50%, не съм ги броил точно.

А целогодишната черница със сигурност ще издържа на студа в Южна България. За повече студ - не знам. Странното е, че в Турция я наричат Австралийска черница, но нямала нищо общо с Австралия и си била местен, турски сорт. Повече не знам за нея, тази пролет ще засадя първото си дърво от този сорт, макар цяла зима да ядох черници от него.

KoKar
Регистриран: 04 ное 2014, 21:15
Район: Искърско дефиле
Надморска височина (m): 700
Has thanked: 7 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от KoKar » 18 фев 2019, 00:40

Имам интерес за 2 бр.

greenn
Регистриран: 02 юни 2011, 14:43
Район:
Has thanked: 45 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от greenn » 25 фев 2019, 23:02

Slavyanski написа:
17 фев 2019, 11:00
В последствие си ходих в София и там намерих средата на юли дърво черна черница, което беше отрупано с плод. Бяха три дървета (две мъжки и едно женско) и отбрах семе. А и като гледах плодовете, щеше да има плод още две седмици сигурно. Т.е. доста по-късен сорт, който бих искал да завъдя.
Къде по-точно в София намери късната черница? Как бяха плодовете на вкус? Търся си калеми.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 26 фев 2019, 00:27

greenn написа:
25 фев 2019, 23:02
Slavyanski написа:
17 фев 2019, 11:00
В последствие си ходих в София и там намерих средата на юли дърво черна черница, което беше отрупано с плод. Бяха три дървета (две мъжки и едно женско) и отбрах семе. А и като гледах плодовете, щеше да има плод още две седмици сигурно. Т.е. доста по-късен сорт, който бих искал да завъдя.
Къде по-точно в София намери късната черница? Как бяха плодовете на вкус? Търся си калеми.
Здравейте.

Дърветата са в кв. Борово, на кръстовището на ул. "Тодор Каблешков" и бул. "Братя Бъкстон", пред един блок откъм пазара. Откъм бул. "Борис III" може да се влезе и се минава покрай един Кауфланд. Дърветата са големи и са три през няколко метра, и като застанеш срещу тях откъм улицата (булеварда "Братя Бъкстон"), гледайки към блока, най-лявото (най-далеч от кръстовището) е женско.

Относно вкуса - не си спомням. Имаше нападали плодове, но не бяха много. Мисля, че ги опитах, но то има значение и колко са били зрели. Събрах малко съсухрени и съм отбрал семе от тях. Бяха средно големи плодове. При мен на Балкана на някои дървета имам по 4 см дълги плодове. Но докато бях в София в средата на юли, видях и на други места черници и никъде нямаха плод. Тъй че съжалявам, че не направих читава дегустация - просто ги мислех за семе, не за калеми. Понеже при мен имам само женски растения и семената не никват. Не е най-чистото място да си береш дуди за ядене.

Между другото, г-н Донов, какво е положението с пренасянето на калеми от Турция през границата?

И понеже не съм такъв експерт по черниците, от хората в софийско някой може ли да каже кога обичайно зреят черниците в района ви? В габровския Балкан почват в началото на юни, или най-рано към края на май, ако е по-хубаво времето.
greenn (26 фев 2019, 14:28)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 26 фев 2019, 05:19

За пренасянето на всякакъв размножителен материал от растения през турската граница се изисква фитосанитарен сертификат, фактура и още някои документи, с които се минава митническата обработка. Необходимо е и предварително издадено разрешително за внос. При наличие на всички документи, митница може да се мине и в съответния областен град, а колата само се пломбира на границата.

За малки количества, може и да мине номерът без документи, стига да не ги видят и конфискуват митничарите.

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 26 фев 2019, 14:36

Slavyanski, благодаря много за подробното описание! Намерих мястото с Гугъл:

https://www.google.bg/maps/@42.6698405, ... 312!8i6656

Снимката е от юни'2015. Вижда се, че има смачкани по земята, но на дървото като се приближи се вижда, че е пълно със зелени плодове.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 27 фев 2019, 01:13

Да, това са дърветата. Сега си проверих на телефона, бил съм там на 16-ти юли миналата година и плод имаше все още много по-дървото. А миналата година всичко зрееше с една-две седмици по-рано от обичайното заради топлото време. Интересно е, че тротоарът въобще не беше омазан, а плодовете бяха само в тревата.

Вие често ли ходите в София? Виждам, че сте в района на Враца? Чел съм че там има някакъв институт по черницата:

https://ses-vratza.bacsa-silk.org/bg/dobre-doshli-na-stranitsata-na-opitnata-stantsiya-po-bubarstvo-vratsa/

Може би си струва да го проверите. Не ги знам какво правят в момента като се има предвид безхаберието на държавата.

Added in 1 minute 37 seconds:
Мерси, г-н Донов, за информацията.
greenn (27 фев 2019, 16:06)

greenn
Район:

Непрочетено мнение от greenn » 27 фев 2019, 16:21

Да, има институт по бубарство. Размножават няколко сорта, но те са избирани да произвеждат големи и крехки листа за храна на копринените буби и малко плодове, или пък мъжки, за да не се изтощава силата на дърветата. Аз имам една такава - не знам точно сорта. Има дебели леторасти а листата са колкото стандартен лист А4 и по-дълги. Плодовете са черни, сравнително едри, но не са много сладки. Зрее през юни.

Потребителски аватар
Slavyanski

Непрочетено мнение от Slavyanski » 27 фев 2019, 18:57

Да, те имат друга насоченост. Едната ми прабаба гледаше копринени буби и разбира се на улицата и двора беше пълно с черници. Именно във Врачанско, между другото. А сега въобще не знам някой отглежда ли ги - а имаме цял научен институт създаден, за да поддържа тоя отрасъл.

Черноплодни черници не съм ял от години, даже май последно съм ял в Щатите. Белите, които имам, дървета на 80-90 години най-малко, са превъзходни. Малко плодове стават толкова сладки. И всеки ден има, стига да не е много дъждовно времето. И кокошките се избиват.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 мар 2019, 15:43

Целогодишната черница не спира да ме изумява. Макар на практика да съм спрял отоплението от преди Нова Година, тя не спира да плододава. При това зрее толкова обилно, че не успявам да я обера навреме и под растението е пълно с опадали плодове, които съм пропуснал. Непрекъснато залага нови плодове. Снимките са от днес и от Асеновград, не от тропиците!
Изображение

Изображение

А ето как вкоренявам резниците. Просто си стоят в оранжерията, това е. Даже току-що пресадих две готови растения, защото им се подаваха много корени през отворите отдолу. Веднага бързат и да вържат плодове. След месец-два заминават в градината.
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
greenn (14 мар 2019, 12:47)

Qio
Регистриран: 10 мар 2019, 20:09
Район: област Шумен, гр. Велики Преслав
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Qio » 10 мар 2019, 20:15

Здрасти колега /Kiril Donov /, продаваш ли резници от турските сортове черница, аз имам слабост към черниците, но не намирам никъде да продават хубави сортове като тези които ти описа, турските - целогодишната и едрата черна?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 мар 2019, 21:18

Тепърва ги прихващам, рано е да предлагам материал все още.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Broussonetia papyrifera (Хартиена черника)
    12 Отговори
    5209 Преглеждания
    Последно мнение от greenn
    05 окт 2016, 13:54
  • New post Китайска Черница, Кудрания, Che, Mandarin Melon Berry (Cudrania tricuspidata/Maclura tricuspidata)
    1 Отговори
    1625 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    26 май 2018, 22:09

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”