Vitis vinifera (Лоза европейска)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Re: Vitis vinifera (Лоза европейска)

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 май 2013, 22:33

Ники, отиваш при лозата и си отбелязваш, точно къде е. Най-добре да хапнеш от гроздето, за да си сигурен в сорта.
После отиваш отново в края на януари, преди да почне резитбата. Режеш си няколко пръчки така, че да не повредиш лозата, а все едно собствениците са си я рязали.
Нарязваш пръчките по около 25 см, с поне 3-4 възела. Долният отрез правиш точно под възела, а горният - над възела. Обработваш добре малка площ в градината. Набучваш пръчките през 20-40 см. Поливаш редовно цяло лято. След развитието, подхранваш редовно. До края на сезона трябва да имаш поне 3 метра пръчки. На следващата пролет ги вадиш, режеш на чеп с две очи и засаждаш на постоянно място.
Ако искаш, можеш и да си присадиш върху подложка, устойчива на филоксера. Но това е по-сложно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 май 2013, 22:36

Това е някакъв лисичи сорт - директен американски или хибриден, Виала в най-добрия случай, без да е задължително - след филоксерната катастрофа подобни сортове се засаждат с дузини...демек в общия случай няма нужда от подложка, принципно си е достатъчно филоксероустойчива. Особено на поливни условия. Или пък на пясък като моята почва. Но такива има само тук и по Сунгурларско, доколкото знам...

Качествата на сорта няма да коментирам, важното е, че човекът го харесва. <cheers>

NikiStoianov
Любител на южните растения
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 28 май 2013, 22:52

Kiril Donov написа:Ники, отиваш при лозата и си отбелязваш, точно къде е. Най-добре да хапнеш от гроздето, за да си сигурен в сорта.
После отиваш отново в края на януари, преди да почне резитбата. Режеш си няколко пръчки така, че да не повредиш лозата, а все едно собствениците са си я рязали.
Нарязваш пръчките по около 25 см, с поне 3-4 възела. Долният отрез правиш точно под възела, а горният - над възела. Обработваш добре малка площ в градината. Набучваш пръчките през 20-40 см. Поливаш редовно цяло лято. След развитието, подхранваш редовно. До края на сезона трябва да имаш поне 3 метра пръчки. На следващата пролет ги вадиш, режеш на чеп с две очи и засаждаш на постоянно място.
Ако искаш, можеш и да си присадиш върху подложка, устойчива на филоксера. Но това е по-сложно.

Благодаря много за подробното обяснение. Ще се пробвам на зима. <that's it>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 юли 2013, 17:32

Господа, Северозападният субтропичен форпост откри гроздобера днес <he-he> .
Кардиналът(една неугледна и полузанемарена асма в двора) ми подари няколко килограма вече зрели чепки. Вмества се в ранни срокове в сравнение с предни години. Обикновено при мен зрее нормално между 22 и 25 юли, най-рано към 15(2007).

Изображение

https://www.facebook.com/IvoNekitov

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Надморска височина (m): 680
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от chicholyubo » 21 юли 2013, 20:49

На фона на банановото листо е екстра <he-he>
В наше село още не са готови <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

dikam
Бананов рекордьор за 2013 г.
Регистриран: 30 мар 2013, 19:59
USDA zone: 7b/8a

Непрочетено мнение от dikam » 22 юли 2013, 12:42

Кардиналът е любимия ми сорт десертно грозде.Само,че при мене зрее доста по-късно.Сега е с около 50 процента зрелост.Ще трябва да изчакам още поне две седмици.
Миналогодишна снимка:

Изображение

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 юли 2013, 12:55

Дикам, къде е това "при теб"? Вероятно си казвал, но няма как да помним, затова е най-добре да го има в профила...
По темата - тая асма(силно казано) е на едно от най-представителните места пред входа и всяка година ми дава доста грозде за хапване...горката, тая година я почистих от стари рамена, но тъй и не остане време да я доорежа както трябва. А ако я пооформя, закача към поливането и и метна малко тор, догодина ще се чудя какво да го правя гроздето...Но понеже не става за ракия(в смисъл - става, но материал наесен - бол, няма някакви особени качества) затова и не съм се заел с нея.
Иначе най-рано 2007 ядох единични зърна още към 8 юли, а редовно зрее по това време. Но клонът ми е различен от този на твоята снимка, има много изресяване и неоплодени(малки) зрънца, никакъв "търговски" вид. Очевидно само ранозрейността му е ценното качество. Още ме е яд, че не сложих Хамбургски -да, щеше да зрее по-късно(все пак преди септември при мен), но излишното грозде би давало жестока фино-ароматна ракия. Особено ако го подпомогна с 30-ина на сто Мускат Отонел от съседното село :)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 юли 2013, 12:59

П.С: Не бях съвсем коректен! Сетих се да добавя: Кардинал има друго ценно качество. Оставено на растението, теоретично(*-ОСИ!) гроздовете издържат и близо месец в задоволително състояние. А миналата година почти по това време(началото на август) цъфнаха няколко пригроздки(Ягорида), които дори успяха да узреят за началото на Ноември <he-he>

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 31 юли 2013, 18:35

От ден на ден зелените зърна в чепките Кардинал намаляват-тази година по-рано от обикновено ще узрее. <cheers2>

Изображение

Да правиш това, което харесваш е свобода.Да харесваш това, което правиш е щастие.

dikam

Непрочетено мнение от dikam » 13 авг 2013, 19:30

Тази година осите от рано нападнаха гроздето <shooting> .Казаха ми да разтворя пакетче сода в пет литра вода и да напръскам чепките.Някой пробвал ли е?

NikiStoianov
Любител на южните растения
Регистриран: 06 ное 2012, 19:08

Непрочетено мнение от NikiStoianov » 01 сеп 2013, 19:07

Момци, да разбутам жаравата тука:

На есен ще дърпам един-два реда лозе на вилата. Само за единье. Двора е малък. В зависимост от това как ще го ориентирам, ще са или 1 ред 15м или 2 по 7м
Та през колко метра се садят лозичките? Пълен лаик съм.

Дядото на село цял живот гледа лозе и единствените сортове, които намирам за ядливи <dude> са Булгар, Хамбурски мискет, Кардинал и Липа. Бяло ще сея само Булгар и може би едно дребно бяло много сладко, ама Принцеса ли беше, как беше - не помня.

Препоръчайте ми някакви червени сортове вкусни, ако може без кекави хибриди. Семките за мен са без значение.

А ако знаете качествен разсадник с добри подложки от дива лоза, да праща по куриер малки заявки - споделете.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 сеп 2013, 11:35

Щом е само 1 ред, аз бих садил по-нагъсто - 100 или 120 см една от друга, не по-рядко.

Потребителски аватар
benisat
Майстор на бананите и цитрусите
Регистриран: 14 май 2011, 08:21

Непрочетено мнение от benisat » 13 сеп 2013, 14:59

Хамбурски мискет:
Изображение
Туй не го знам как се казва,ама е много сладко:
Изображение
<rock band>

„Човек има нужда от малко лудост, в противен случай никога няма да посмее да среже въжето и да е свободен.“

Зорба

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от maniak » 09 ное 2013, 00:28

Доста неща бях виждал да започват да се развиват при топла есен, ама лоза не бях виждал и то пък на село, където температурните амплитуди са големи! На 2 от лозите на асмата видях пъпки, които пускат листенца. <he-he> Ето и една от тях снимка 08.11.2013г. с. Гецово. Тази сутрин минимума там е +4.2 градуса, максимума +19.5. Предните дни имаше поредица от 2-3 дни с минимални около +10, а дневните всеки ден преминаваха +20, а в 2, 3 от дните преминаха +25 <wine>
Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 12 ное 2013, 06:42

Аз по принцип винаги се доверявам на растенията. Но тук вече направо съм стъписан. При нас Киви-то се разви преди 2 седмици, но от лозите не съм го очаквал.
Все пак има обяснение - след сланите в началото на октомври, топлото време просто подлъга растенията. Все едно бяха късни пролетни, а не - ранни есенни слани. Както след късни пролетни слани, растенията се опитват да се възстановят, защото температурите ги стимулират към вегетация.

Аз вчера с изненада установих, че най-голямото ми Манго Остийн (Osteen), което е отрупано с едри полу-узрели плодове, в момента се кани да цъфти. Явно посред зима ще се наложи да играя ролята на пчеличка ...

Има и още една възможност за странното поведение на растенията тази есен. Ако наистина си знаят работата, значи няма да имаме никаква зима. Такава зима, пред която 2006/7 направо изглежда сурова ...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Дива лоза, Партеноцисус, Parthenocissus
    19 Отговори
    3899 Преглеждания
    Последно мнение от purplesun
    15 май 2017, 13:42
  • New post Акебия, Шоколадова лоза (Akebia quinata)
    10 Отговори
    2285 Преглеждания
    Последно мнение от makocewo
    18 май 2018, 21:33

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”