Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kolibar
Гларус, с градина край морето ...
Регистриран: 04 окт 2013, 00:52
Район: Варна
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Непрочетено мнение от Kolibar » 09 окт 2019, 11:46

A какво стана с жабоците?

Дуйни ми льохни бел ветре, разтопи бели снегове, разлюляй гора зелена...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 149 times
Been thanked: 466 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 10 окт 2019, 00:56

Петьо, даже преди няколко дни пак намерих едно малко черно жабче в градината, като това от снимката. Хванах го и го пуснах в оранжерията.
Много жаби пуснах в оранжерията това лято, но не срещам много между растенията. От малките черни не съм видял нито една. От време на време виждам една едричка дървесна жаба да скача по клоните и понякога даже ме стряска. Нея не съм я пускал аз и нямам представа, от къде се е взела в оранжерията. А тези дни работя вътре по стъклата и често чувам леко мъркане от някаква жаба, но не знам каква е.
В началото на лятото имаше вътре и поне един гущер, който сам е влязъл някак. Но скоро не съм го виждал. Може би няма достатъчно храна за всички хищници и се налага да емигрират навън. Вътре има и богомолки, както и всякакви видове и размери паяци. А едва ли има чак толкова буболечки за всички.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Смрика
Любител на южните растения
Регистриран: 21 яну 2014, 11:38
Район:
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от Смрика » 13 окт 2019, 09:20

Как ще се контролират проветрителите?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 13 окт 2019, 19:29

Днес монтирах двете електрически табла, които ще са за оранжерията. Едното от тях ще управлява само двигателя за проветрението. С три контактора е. Засега ще му свържа най-обикновен термостат от тези, с които топлим палмите, защото нямам друг в момента. Целта ми е, при 31-32 градуса да се отварят проветрителите и да се затварят, ако температурата падне под тази стойност. Скоро ще купя по-сериозен електронен термостат. Не бързам обаче, защото търся решение на един проблем.
В момента, при 32 градуса просто ще се отварят проветрителите. Ще се отварят напълно. Мисля обаче за решение, с което да се отварят на 1/3 примерно, но още на 30 градуса. От там нататък, при всеки следващ градус да се отварят с още 1/3, докато се отворят напълно. После пак така да се затварят.
Едно от възможните решения е с три термостата, вързани паралелно и с релета за време... или нещо такова, още не съм го измислил. Но може и да има подходящ специализиран компютър за оранжерии. Той обаче вероятно ще е зверски скъп и може би няма да мога да си го позволя. Подобни устройства могат да управляват стотици декари оранжерии и за тях инвестицията не е кой знае каква, но за моите мащаби вкъщи, това са космически цени. Ще видим.

Има и още един проблем, на който все още нямам никакво решение. Исках да сложа анемометър, с който да меря скоростта на вятъра и да се затварят автоматично проветрителите, ако излезе силен вятър. Това обаче също може да стане с много сериозен и скъп оранжериен компютър. За съжаление, до сега не съм намирал нищо подобно на термостатите, което обаче да мери вятъра. Има подобни устройства за температура и влага, но за вятър май няма такива.
Ще се радвам, ако някой знае нещо по тези въпроси и го сподели.

Потребителски аватар
kukuruzius
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Любимо растение: Всички екзотични
Любим плод: Авокадо
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от kukuruzius » 14 окт 2019, 10:54

Здравей, Киро,
Относно вятъра има на пазара, не толкова скъпи устройства, които биха могли да ти свършат работа. Основно са предназначени за автоматично прибиране на тенти и могат да се програмират. Мога да ти дам линк за такова от БГ фирма. Имам познат, който се занимава с разработка на решения за автоматизация (не само на оранжерии) и мога да го питам какво може да предложи. Технологиите много напреднаха в това отношение и цените не са толкова плашещи за хоби инсталации. Почти съм сигурен, че с едно Raspberry PI и няколко датчика може да се постигне пълна автоматизация на оранжерията. Ти искаш да се затварят проветрителите при силен вятър, но силен вятър може да има и когато температурата е висока? Какъв мотор ползваш за проветрителите?

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 14 окт 2019, 23:32

Привет Христо!
Моторът е оригинален трифазен мотор на Ridder, който по принцип е за големи оранжерии. Понеже не ми доставиха всичко навремето, налага се да напасвам различни неща, за да направя работеща система.
Знам, че с Raspberry Pi ще станат нещата, но не ми се занимава с компютри и сложна електроника. Искам да го направя възможно най-просто, за да работи наистина, а не да робувам на техниката. С електрониката все има някакви проблеми - я ще загуби обхват, я ще бъгне нещо. С простите механизми грешки не стават. Или работи, или вече не работи и се сменя.
Ще съм ти благодарен, ако ми пуснеш линк за анемометъра. Знам, че може да има вятър и при горещо време, но предпочитам да опазя оранжерията, вместо да се притеснявам за някое прегоряло листо по растенията. А и през лятото е засенчена, та жегата изобщо не е толкова голям проблем.

Потребителски аватар
kukuruzius
Регистриран: 14 фев 2018, 08:14
Район: София/Карлово
Надморска височина (m): 560
Любимо растение: Всички екзотични
Любим плод: Авокадо
Любим климат: Тропичен
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Непрочетено мнение от kukuruzius » 15 окт 2019, 09:21

Първоначално говорех за това:
https://euromatica.bg/%D0%B0%D0%B2%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0/%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8-%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8/senzor-za-slunce-dujd-vqtur-s-vgraden-anemometur-motorline
Това може да управлява директно мотор, но монофазен до 500W. Както и да е, на теб ти трябва нещо, което да ти превключва контактор, когато вятъра е над определена скорост? Виж това:
https://www.fif.com.pl/en/roller-blind-controllers/499-roller-blind-controller-str-w-wind-detector.html?search_query=str-w&results=100
Това може да се достави за няколко дни на по-ниска цена от горното. От Китай има и по-евтини варианти на подобни, но китайските измишльотини не винаги съответстват на описанията в интернет.. Ако ми дадеш точния модел на мотора, може да се опитаме да измислим нещо, което да го управлява директно.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 окт 2019, 11:23

Благодаря!!!
Ще ги прегледам по-късно на спокойствие, че сега нямам много време. Това е достатъчно, аз просто не знаех какво да търся. Сега имам изходна позиция благодарение на теб, ще се разровя и ще намеря, каквото ми трябва.
Не е нужно да се управлява директно мотора. Той върви с една сложна система, която го управлява и която му задава позициите, до които може да се върти в двете посоки, иначе ще срути оранжерията. Не мога да прескачам нищо от тази система, мога само да управлявам главния контактор, което и ще направя.
Иначе няма проблем да ти дам точния модел на мотора, стига да те интересува. Той Ridder RW45, трифазен мотор. Точното означение на модификацията е 265021. Има описание на сайта им, ето и схемите за инсталация: https://ridder.com/media/files/265055GB-HL-RW45.pdf

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Тропическа - Ягодова Гуава, Psidium litorale
    85 Отговори
    13657 Преглеждания
    Последно мнение от benisat
    17 авг 2016, 09:08
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    1350 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Оранжерия - Готическа арка
    12 Отговори
    1775 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    04 фев 2019, 10:43
  • New post Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово
    75 Отговори
    19288 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    29 дек 2018, 22:45
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    8401 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    999 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”