Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 227 times
Been thanked: 327 times

Re: Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Мнение от zack » 29 дек 2018, 22:45

Райчо, виж да не е от това, че си го споделил само с приятелите си? Цъкни върху тия човечета и дай публично.
Ако не стане, ще го мислим <wine>

Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Has thanked: 13 times
Been thanked: 142 times

Мнение от reimbrant » 23 ное 2019, 16:19

Мандарина Сатсума,напълно узрели плодове.Растението е в оранжерията ми посадено в земята,не е голямо а е отрупано с плодове,като ги обрах,напълниха една кофичка 5 литра,кората е супер тънка и се отделя като на кино,оказа се без никакви семки,което ме учуди приятно.Представям си го като стане 2 метра високо/толкова ми е оранжерията в този участък/как ще е отрупана като коледна елха,макар че с това натоварване и прираста е слаб. <wine>
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 227 times
Been thanked: 327 times

Мнение от zack » 24 ное 2019, 10:11

Райчо, щях да те питам, дали береш още домати от другата част на оранжерията? Вчера видях някакъв клип на един пенсионер - Семчо Миронов, от Северна България, дето доматите му в поликарбонатната оранжерия бяха супер за това време на годината. Ама човекът го свали. Та ми е интересно твоите дали дават домати, или си ги изкоренил? Доматите с много зехтин са ми едно от любимите неща, ама тия в магазина вече станаха с вкус на джапанки <wine>

И да публикувам една снимка. Неговата е от стари профили за оранжерии и поликарбонат. Поне така ми изглежда. Може да е идея за някой <wine>

Изображение

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Мнение от reimbrant » 24 ное 2019, 14:24

Здравей Зак,Първо да почна как се държаха през годината,ранна пролет ги засадих и много домати се изядоха,по едно време в късно лято ,онази пеперуда нощенката,снесе много гъсеници ,които съсипаха всички домати,за сметка на това не нападна външните домати,та от тях поддържахме фронта.Преди 3 дена ги извадих тези оранжерийните ,понеже на тяхно място трябваще да вкарвам много саксийни растения за презимуване през зимата.Имаха много нови доматчета ,но по дребни,след като гъсениците са си свършили работата и изчезнали.Обрахме ги да си доузряват на слънце в картонени тави.Та така общо взето ,ако не е една напаст ще е друга гадост,затова садим на много места и винаги има от къде да се откъсне.

axxxelll
Регистриран: 04 фев 2020, 13:30
Район: Велинград
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Мнение от axxxelll » 04 фев 2020, 14:13

Здравейте,
Нов съм във форума. Искам да питам някои неща създателя на темата-Райчо. Слагат ли се някакви предпазни ленти на поликарбанота отгоре и отдолу? След няколко години, минали вече, доволен ли е като цяло от тази оранжерията? Порменил ли се е поликарбоната за това време? Дали има смисъл от по-дебелия поликарбонат, който той е сложил?
Странно защо не мога да пращам съобщения? Потребителите на форума не са ми активвни като натисна върху тях-това по-скоро към администраторите.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 330 times
Been thanked: 918 times

Мнение от Kiril Donov » 04 фев 2020, 18:59

axxxelll написа:
04 фев 2020, 14:13
Странно защо не мога да пращам съобщения? Потребителите на форума не са ми активвни като натисна върху тях-това по-скоро към администраторите.
В този форум няма лични съобщения. Като гледам въпросите, би било загуба да ги задавате на лично съобщение, както и да губите времето на Райчо, за да отговаря само и лично на Вас. Отговорите му ще са интересни за всички, а следващият след Вас, няма да има нужда да ги задава отново... поне не и скоро.

axxxelll

Мнение от axxxelll » 04 фев 2020, 21:40

Тогава да допълня и още два въпроса. По напред в темата става въпрос, че уплътнението между поликарбоната не е добре да става със силикон. В тоя случай как е направено ? И втори въпрос : има ли пукане при така направената система?

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 04 фев 2020, 22:13

Здравей axxxelll ,Ще се опитам да ти отговоря на въпросите,никакви предпазни ленти не слагам ,нито отгоре ,нито от долу,защото не е нужно,хората са измислили ултравиолетова защита на поликарбоната и му дават 10 години гаранция.Много е важно когато се монтират поликарбонатните плоскости ,да се внимава да не се обърнат така че страната без защита да е отгоре към слънцето,просто за някоя и друга годинка най вероятно ще изгори.Плоскостите са покрити и от двете страни със скречово фолио,като от незащитената страна то е без никакви надписи и е прозрачно,а там където са надписите е и УВ защитата,това най вероятно в магазина ще пропуснат да ви го упоменат и всичко отива на кино ,ако не спазите страната със защитата,затова като разлепите надписаното фолио ,веднага отбележете с маркер ,за да се ориентирате при монтажа.Аз съм доволен ,много ,защото бера цитруси с кофи и то в България,сега в момента е пълно с марули и лук пресни и екологични,скоро ще сложим и домати,които карат много месеци чак до есента.Няма болести ,понеже не ги валят лоши дъждове и няма кемтрейлс директно върху тях,единственно ,в някакъв момент влезне пеперудата нощенка и снесе яйца ,от които се излюпват едни гъсеници които правят големи поразии по плодовете.,но за сметка на това пък на доматите на открито по малко ги засягат и като има няколко варианта си е друго.Краставиците и те полудяват вътре и стават страхотни ,за разлика от тези които са на открито и постоянно боледуват.На въпроса с по дебелият поликарбонат,естественно е много по добре специално за основната култура която гледам там-цитрусите.Те са посадени в земята и трябва да устискат и през зимата,а да палиш всяка вечер печка /ако си с тънък поликарбонат/,не е хич рационално.Тази зима ,ако така можем да я наречем,съм я палил само една нощ,иначе вътре е падало до минус 3 ,но при тази температура ,абсолютно никакви последици за цитрусите,нито на плодовете,нито на младите литорасли.Та от мен това е за сега,дано съм бил полезен и поздрави от Карлово. <wine>

axxxelll

Мнение от axxxelll » 04 фев 2020, 23:29

Благодаря ти за изчерпателните отговори, ще те помоля само да погледнеш и последните два въпроса/във втория ми пост/, които бяха дали си уплътнил с нещо поликарбоната и как стои въпроса с пукането?

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 04 фев 2020, 23:48

Листовете са със застъпване по 10 см по ширините,а по краищата съмизползвал оригиналните окрайчващи лайсни ,след което са покрити с фибран в основите и мрежа със шпакловка ,така че са запушени и от двете страни листовете,но го няма ефекта на пукането при свиване и разширяване,всичко е перфектно.

axxxelll

Мнение от axxxelll » 05 фев 2020, 18:40

А конденз забелязъл ли си дали се появява вътре в каналите на поликарбоната? Тези окрайчващи лайсни може би имат възможност да пропускат вода ако попадне в каналите на поликарбоната и да изтече през тях?
Така както си направил застъпването,сигурно си избегнал риска от пукането. Може би опасност има само къде се свързва поликарбоната на вратата със съседния? Съжалявам че те разпитвам толкова подробно за пукането, но смятам да я сложа близко до границата на имота ми с едни роднини и хич няма да е приятно, ако се появи този проблем.
Аз съм се насочил към същата фирма като твоята за поликарбоната, само че ще взема може би 6 или 8мм. Ти вече я ползваш 4 години-има ли видими признаци на потъмняване на поликарбоната или намаляване пропускливостта му на светлина?
Чудя се също така дали да е 3 на 4 или 3 на 6, като идеята ми е да гледам зеленчуци за домашни нужди че по магазините вече нищо не става за ядене. И в тоя ред на мисли, как ще става опрашването на доматите като помещението е почти изцяло затворено? Ръчно ли ги опрашваш?
Съжалявам , че в този форум питам за домати, но засега това съм решил да гледам, макар, че като чета как добре си отглеждате цитрусите и другите южни култури не е изключено да ви стана и аз колега някой ден :)
И понеже в крайна сметка не съм се спрял окончателно на дебелина на поликарбоната, може да напишеш вече след доста време ползване дали светлопропускливостта при тази дебелина ти се вижда добре , сравнено с други оранжерии с по-малка дебелина на поликарбоната ако си влизал в такива. Или най-добре да кажеш ако сега трябваше да взимаш пак ли тази дебелина би избрал?
Може да споделиш и колко ток отива зимно време да поддържаш над нулата ако ползваш отопление.
Много въпроси, много нещо, трябва някой път за благодарност да мина през Карлово като ходя при дядото в Калофер да черпя <bananas>

axxxelll

Мнение от axxxelll » 07 фев 2020, 17:32

Докато Райчо отговори и аз ще направя едно допълнение към темата, тъй като днес получих някои информации от Туплекс. Значи в момента се предлага десятка която може да е едноканална и двуканална. Като на двуканалната светлопропускливостта е 69 процента, а коефициента на топлопредаване 2,5. Пиша го понеже по-горе бяха цитирани едни цифри от един колега, но явно те са отнасят точно за двуканалния поликарбонат на байер, докато този който е взел Райчо/4 каналния/ нищо чудно да има светлопропускливост и 40 процента както той е писал някъде преди. То затова беше интересно да каже след 4 години дали има проблем със светлопропускливостта , но това да се надяваме да стане като влезе във форума.

veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -11°С
Has thanked: 365 times
Been thanked: 16 times

Мнение от veso » 07 фев 2020, 18:32

Малко по назад в темата, Райчо пише, че напразно се е притеснявал за светлопропускливоста на поликарбоната.

Потребителски аватар
reimbrant

Мнение от reimbrant » 07 фев 2020, 19:46

Здравей axxxelll ,горе долу ще се опитам да ти отговоря на въпросите. На голямата оранжерия ,която от 6 стана 12 метра ,тези окраичващи ленти са долу ниско в основите и няма как да влезе в тях вода или да се върне нагоре към свода/има си физични закони.На по малкият парник не е така и имам мноооого от тези лайсни ,и никъде не съм забелязал да влиза вода през тях,така са направени че с много зор се вкарват и уплътняват почти херметически поне за водата ,а за въздуха явно са изчислени да не могат да го спрат на 100 процента ,и за това и не пука при линейните разширения от слънцето и студа ,през ноща.Някога си правих един навес и ползвах не полипропиленски лайсни ,а алуминиеви,с такива работеше тогава тази фирма ,при което трябваше да се слага силикон /неутрален/за да държат ,тогава продавачът ми каза че трябва да слагам силикон само на едната лайсна от едната страна ,иначе ставало херметическо и пукало при разлика в температурите,и го спазих това нещо и там го нямах този проблем.За пропускливоста на различните поликарбонати е различна ,с по малко стени ,по голяма пропускливост и по голяма жега през деня и студа влиза повече през ноща от другата половина на оранжерията с поликарбоната с повечето камери.Иначе ,не забелязвам някакво етиолиране на растенията с повечето камери .През ноща е с 2 градуса по топло там ,а през деня с 2 по хладно,като казвам хладно не е правилно ,просто под поликарбоната става ад.Един пример от студеният ден днес.По обяд е пекнало за час слънце,и бащата е отворил вратите на парника ,защото е станало 40 градуса вътре,4 часа ги е държал отворени и към 3 и половина ги е затворил да наберат топлинка за студената нощ която очакваме.Не съм забелязал някакво потъмняване на поликарбоната ,за информация през лятото в горещи дни при отворени и 2 врати стига до 50 градуса ,но нито цитрусите се сърдят ,нито доматите кой знае колко.Може би трябва в горният край да сложа няколко вентилатора ,да гонят горещият въздух в най топлите дни.,но при по малка оранжерия като твоята бъдеща ,може би по лесно ще се проветрява ,но 12 метра като при мен си е бая тунел.През лятото и денем и нощем са отворени вратите ,така че пчелите си търсят това което им мирише и ги привлича.Когато цъфтят напролет цитрусите,трудно се влиза вътре от пчели ,имам чувството че цял кошер е влезнал вътре.Колко ток горя,бях сложил една духалка с термореле ,и като падне под нулата да се включи,но като направих двойна оранжерията,е малка да помогне за целият парник ,и за това сложих вътре канадската печка и я паля само при нужда в най ледените нощи.До сега съм я палил 1 път и съм я заредил пак ,за тези двете нощи предстоящи в съботната и неделната нощ ,които предстоят от утре нататък ,и бащата ще следи по метео станцийката и при нужда ще щракне клечката за втори път.Колко съм горил ток предните години не мога да кажа ,защото всичко е общо с още една духалка в по малкият парник,десетина палми с маркучи,баща ми каквото е изгорил за месеца ,а и не си правя сметка ,колкото толкова ,важното е че ям цитруси на корем,авокада се надявам в близкото бъдеще също да ям на корем.И така спирам че ме заболяха ръцете да щракам като кълвач по тая клавиатура. <wine>

axxxelll

Мнение от axxxelll » 07 фев 2020, 21:33

Благодаря ти много за изчерпателния отговор.

Отговори