Мини оранжерия на терасата

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Отговори
veso
Любител на южните растения
Регистриран: 25 юни 2016, 15:20
Район: София кв. Орландовци
Надморска височина (m): 590
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): -21°С
Минимум последна зима (°C): -11°С
Has thanked: 398 times
Been thanked: 23 times

Мини оранжерия на терасата

Мнение от veso » 04 яну 2020, 19:17

По препоръка на г-н. Донов, отварям нова тема.
Отдавна отглеждам цитруси, но от 7-8 години се запалих по тропически плододаващи растения, и това стана след като открих Палм център, а след това и Форума.
Започнах с едно манго, което за една година уморих, но не се отказах и купих друго и т.н.
Поради липса на двор, съм принуден всяка есен да прибирам "тропика" в хола, но освен хамалогията и неудобството от струпването на много растения пред прозореца, липсата на достатъчно сетлина е най-големия проблем. Растенията започват да линеят, хвълят листа и някои загиват. Пролетта докато се съвземат и започне интензивен растеж, половината лято вече е минало и пак вътре.
Така се зароди идеята за оранжерия на терасата,и за ужас на жена ми, тази есен я реализирах!

Ще се опитам накратко да опиша направата и, ще сложа и снимки.
Конструкцията направих от CD профил за гипсокартон( здрав е, лек е, и се реже с ножица за ламарина)и я сглобих със самонарезни винтове. За тераса, кадето атмосверните условия( вятър, сняг) не ме притесняват, профила е подходящ.
Покрих я с поликарбонат 8мм. от три страни, защото отгоре е таван, от дясно е север и има стена, за това на тези места сложих фибран 5 см. за по добра изолация. Бих сложил и на задната страна( от към хола) но ще затъмни 2/3 от прозорците и няма да влиза слънце. На пода наредих фибран 10см. и отгоре саксиите. На задната стена, по цялата дължина направих врата на панти от поликарбонат, която се вдига нагоре.
За отопление използвам инфрачервена печка с термо реле, закачена максимално високо на задната стена с профил. Не съм доволен обаче от нея, защото нагрява листата на гуавата и едната папая( те стигат почти до тавана) и една част опадаха. а топлината не достига до саксиите и корените са на хладно. За това тази есен, съм решил да сложа подово отопление от нагревателен кабел между два листа гипсокартон.

Вътре подържам 16-17°С през деня, при слънчево време температурата достига 28-30°С. Слънцето я огрява странично от 10ч. до залез.
В оранжерията има манго, две папаи( планинска и ред лейди), джакфрут, черимоя, банан кавендиш и семенаци на манго.
Забравих размерите: 2,0/2,0/1,0м съответно Дължина/Височина/Ширина.
Друго не се сещам, ще кача и снимки, но поради близкото разстяние, ще трябва една част да са от хола, и незнам каква представа ще се добие.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author veso for the post (total 3):
Garabadouble (04 яну 2020, 20:21) • forumolubec 1978 (05 яну 2020, 09:57) • Kiril Donov (05 яну 2020, 10:57)
Rating: 23.1%

vutov
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Мини оранжерия на терасата

Мнение от vutov » 05 яну 2020, 00:24

Много интересно. Евала. Може ли една зуумната снимка от улицата, за да се види от друг ъгъл.
Аз не разбрах, може ли да се влиза вътре?

И с какво, по-скоро защо не се остъкли самата тераса?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.1 (9-Feb 2020)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1021 times

Мнение от Kiril Donov » 05 яну 2020, 11:03

Браво! Точно от такава тема имахме нужда във форума! <bravo2>
Има толкова хора, които нямат градина и отглеждат всичко в апартаменти, а това е като реализирана мечта и всеки може да види, че е възможно.
Пред всичките мушички, влага, окапващи листа и измъчени растения вътре вкъщи, аз също мисля, че е за предпочитане такава мини-оранжерия на терасата. Там поне условията са максимално близки до оптималните. Аз също години наред минавах през това и после реших проблема си, а това направи щастливи растенията ми, както и мен.

Заключвам първото мнение и качвам снимките на нашия сървър, иначе ще спрат да се виждат след време.

veso

Мнение от veso » 05 яну 2020, 12:50

vutov написа:
05 яну 2020, 00:24
Много интересно. Евала. Може ли една зуумната снимка от улицата, за да се види от друг ъгъл.
Аз не разбрах, може ли да се влиза вътре?

И с какво, по-скоро защо не се остъкли самата тераса?

Нека малко се оправи времето, и ще снимам от улицата. Малко е далечко, защото съм на
трети етаж, но ще снимам.
Не искам остъклена тераса, първо лятото не влиза прохлада в хола, второ терасата е югозападна и растенията ще се " сварят" и не на последно място, когато се стопли, вадя маса и и столове и се кефя на зеленина.
Added in 1 minute 20 seconds:
Kiril Donov написа:
05 яну 2020, 11:03
Браво! Точно от такава тема имахме нужда във форума! <bravo2>
Има толкова хора, които нямат градина и отглеждат всичко в апартаменти, а това е като реализирана мечта и всеки може да види, че е възможно.
Пред всичките мушички, влага, окапващи листа и измъчени растения вътре вкъщи, аз също мисля, че е за предпочитане такава мини-оранжерия на терасата. Там поне условията са максимално близки до оптималните. Аз също години наред минавах през това и после реших проблема си, а това направи щастливи растенията ми, както и мен.

Заключвам първото мнение и качвам снимките на нашия сървър, иначе ще спрат да се виждат след време.
Благодаря!

veso

Мнение от veso » 11 окт 2020, 20:39

Да раздвижа малко темата.
Като цяло, опита се оказа се оказа успешен. Имах проблеми със силиконовите нагревателни кабели, частично изгоряха, и се наложи подмяна по никое време, поради което, някои растения закъсаха, с други се разделих.
Това лято направих подово отопление в рамка, което мога да местя, за да не ми пречи през лятото. Когато разваля оранжерията, ще го изправя до стената, където стоеше докато съхнеше. Монтирах и автоматика на прозореца, като тази на кактусарника на Райчо.
За сега всичко работи .От един месец растенията са вътре и се чувстват добре.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
These users thanked the author veso for the post (total 3):
Kiril Donov (11 окт 2020, 22:47) • perperikon (11 окт 2020, 22:51) • traiko (12 окт 2020, 19:02)
Rating: 23.1%

Отговори