Видове оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Видове оранжерии

UNREAD_POSTот perperikon » 12 Авг 2017, 15:23

Vinil, с такава оранжерия шанса да поддържаш +15-16*С и то на тераса клони към 0 . Какво има под терасата, излъчва ли топлина? Подобни оранжерии обикновено са с най-тънкия поликарбонат,тънки алуминиеви профили провеждащи директно външния студ навътре, без уплътнения, има въздушни процепи, които сама трябва да уплътняваш. Всички тези недостатъци могат да се компенсират от сериозен топлоизточник(+ контролиращ терморегулатор) с месечен разход над 100-150 лв поне за Януари и Февруари.
Нещо подобно ще правя и аз за 3 цитруса засадени в земята до южна стена, но собственоръчно. Въпреки, че температурата която им гарантирам ще е >-2*С(а не >+15*С като при теб),ще подходя много енергосъхраняващо. Поликарбонатът ще е само южна страна и част от покрива, защото зимното слънце е кратко,нискостоящо и трудно ще го хванеш през източни и западни прозрачни стени,само ще губиш топлина през тях. Страничните стени,леко по-отворени откъм юг, ще са от OSB плоскости допълнително облепени със 2см. стиропор. Всичко това върху разглобяема дървена конструкция + уплътняване на всеки процеп с монтажна пяна. Надявам се да имам мотивацията да кача снимки когато е готово, но ...при тези несигурни бази за качване на снимки(и photobucket!) ? По-големият ми цитрусов парник ще е по-сложна конструкция, пак мое нестандартно изпълнение.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот vinil » 12 Авг 2017, 16:37

Не, не, оранжерията определено няма да ми свърши работа- просто обмислям варианти, защото миналата продължително студена и мрачна зима изгубих доста растения. В никакъв случай не ми се иска това да се повтори, затова търся и приемам всякакви съвети. Мястото ми е ограничено, затова аз отглеждам само цъфтящи растения, някои от тях- особено ценни за мен, но в домашни условия се измъчваме взаимно. Понеже наистина нямам никакви познания за оранжерийните тънкости / макар че изчетох всичко, което е написано във форума, където е споделен опит само за огромни за моите нужди оранжерии/ наивно и профански си помислих, че за оранжерия с по- малки р-ери няма да са необходими толкова големи разходи за отопление. В същност веднага отхвърлих тази мисъл, защото вътрешно бях убедена, че е несъстоятелна, както се оказва...

Под терасата- нищо, което да излъчва топлина- затворена кухина...Вие, мъжете, поне можете сами да се справите с тези дейности/с необходимите познания, естествено/, а аз нито мога да го направя, нито имам нужните познания. Определно отпада като вариант, макар че аз намерих фирма, която може да изработи подобна и с по-дебел поликарбонат, но и това няма да реши проблема.
"Първа и втора класа в самолета кацат по едно и също време".- Ст.Джобс
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 13 Авг 2017, 17:49

vinil написа:... макар че аз намерих фирма, която може да изработи подобна и с по-дебел поликарбонат, но и това няма да реши проблема.

Хм ... може и да го реши. С по-дебел двукамерен поликарбонат и с фибранова изолация на пода, няма да е много трудно да се поддържат температури над 5-10 градуса в студените зимни нощи само с една духалка (и втора с авариен термостат!). После през деня ще става поне 15-20 градуса, а това повечето тропически растения могат да понесат. В по-топлите дни, температурите ще бъдат доста по-високи и комфортни, разбира се.

Лошото е, че такава оранжерия изкушава за все повече нови растения и наличното място за нула време свършва. Няма да има никакви проблеми със светлината, стига отгоре да влиза директно слънце.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот vinil » 19 Авг 2017, 09:03

Аз самата не бях убедена в това съоръжение, но и двамата пишман-майстори, които ми обещаха да го направят, решиха, че не си струва да си губят времето с моите прищевки. Все пак продължих да търся- намерих подобна на тази мини-оранжерия от 1-ва стр., която е предложил на вниманието ни г-н Донов. С приблизителни размери и форма, но без никаква възможност за избор на поликарбонат- цената е фиксирана за "Алуминиев парник с 3 отделения", поликарбонат с дебелина 4 мм и плъзгаща врата, което нмого ме озадачи. Като знам как "добре" прилепват този тип врати...Това вече съвсем ме обезсърчи- не с духалка, а с калорифер трябва да отоплявам...Но все пак да попитам- има ли шанс за реализиране на прищявката ми с тези параметри, или окончателно да се откажа и да фокусирам вниманието си върху проучване на вариантите за доосветяване?
Мога да дам линк на фирмата- производител, но не мисля, че ще представлява интерес за някого и не си заслужава да правя безплатна реклама.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Авг 2017, 15:00

Такива оранжерийки по принцип са доста паянтови. Но най-често е възможно да се подмени техния поликарбонат с по-дебел. Желателно е и допълнително да се уплътнят всички фуги. Повечето от тях може да се уплътнят още при монтажа, а другите - впоследствие. Ако се уплътняват още при монтажа, между профилите се залепват уплътненията и така става по-добро и по-качествено уплътняване.
Ако се монтира качествено, за да е стабилна, такава оранжерия е винаги за предпочитане пред домашните условия. Освен отлична осветеност, влажността на въздуха вътре също е несравнима с условията на закрито. Както и растежът.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот vinil » 19 Авг 2017, 18:12

Благодаря ви, г-н Донов, че ме подкрепяте в променливото ми решение "за" или "против" мини-оранжерийката. Преди да направя запитване в темата, вече бях наясно с предимствата- силна естествена светлина и висока въздушна влажност, притесняваше ме въпросът с отоплението. Благодарение на вас разбрах, че и това може да се реши по начина, по който си го представях в общи линии.

"Паянтова" е точната дума, това установих и аз с непрофесионален поглед на снимките. Притеснява ме това, че самата основа на това паянтово съоръжение е доста нескопосана и нестабилна и като се има пред вид, че фирмата е софийска и няма да се грабнат да дойдат да ми я сглобят на място, може би ще ми създаде главоболия още оттам. Изчаквам до понеделник, за да разговарям по тел. и да попитам дали не е възможно да я поръчам с по- дебел поликарбонат, но не знам колко мм да поръчам. Нямам представа дали изобщо имат двукамерен, за който писахте по-горе, признавам, че не съм наясно и с видовете поликарбонат, за да знам какво да искам от тях. За уплътняването- ако се стигне дотам...
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 19 Авг 2017, 20:18

Код: Избери целия код
https://www.vidaxl.bg/e/8718475842064/aluminiev-parnik-s-3-otdeleniya

Г-н Донов,изпращам ви линка все пак, за да добиете някаква представа, да кажете какво може да се направи по въпроса и дали изобщо това нещо подлежи на внасяне на някакви подобрения за по-голяма стабилност и защита. Изтрийте го след това.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Авг 2017, 18:00

Конструкцията сама по себе си е стабилна. Няма да помръдне, но е важно цялата оранжерия да е добре закрепена за стената и земята.
Ако от фирмата потвърдят, че може да се сложи по-дебел поликарбонат, в Пловдив една фирма продава 2 камерен 6мм, който е идеално решение като като качество и цена. Иначе самите оранжерии идват от Китай с този 4мм поликарбонат, т.е. вероятно ще се наложи да платите и него, защото няма какво да го правят, ако им остане.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот vinil » 20 Авг 2017, 18:21

Благодаря ви, това ме интересуваше- дали самата конструкция е стабилна, защото на снимка ми се вижда доста паянтова... А за поликарбоната- наистина не се замислих, че върви в комплект, но ще му намерим някакво друго приложение, ако може да се смени, както казвате. Утре ще разбера.
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vinil » 24 Авг 2017, 10:54

"Моят проект" се оказа неосъществим- заради прозореца, който е точно по средата на стената. Не че не измервах предварително, но не толкова прецизно, а в случая 2-3 см провалиха плановете. Сега търся/но все още безуспешно/ местен майстор за конструкцията, съобразена с пространството около прозореца, което налага тясната страна да прилепне към стената, а дължината да е по протежение на терасата. Казано накратко- работата се закучи...

Maria- Joanna, исках да ви попитам за някои подробности относно отоплението с духалка, но засега все още не е ясно дали ще има какво да отоплявам с нея... <confused> Ако се наложи, ще го обсъдим на по-късен етап. Благодара за отзивчивостта!
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот perperikon » 24 Авг 2017, 16:32

Конструкция с желания размер от дървени профили 4х4(5х5)см, върху която да се завинти поликарбоната би трябвало да може да сглоби за 1 ден всеки стедностатистически българин роден преди 1980 г. за кило ракия, салата и усмивка. :-)))
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

UNREAD_POSTот vinil » 24 Авг 2017, 17:40

Даа, сигурно има, но не на всеки му се занимава с това, майсторите търсят по- големи поръчки, а вече трудно може да се намери някой, който да го направи само срещу литър ракия, салата и усмивки...И главата на семейството е роден доста преди 1980-та год., но според него хората на изкуството не се занимават с такива "прозаични" неща и битовизми <no> По тази причина аз "хлопам" от врата на врата и питам- засега само един майстор се колебае дали изобщо да се захване с тази работа, но ми говори за едни цени 100 лв. на м2 само за конструкцията, с което ме принуди да се откажа доброволно... За да не ми откаже той, мисля аз <hmmm> Продължавам да търся.... <crazy2>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 24 Авг 2017, 20:54

А ако прозорецът остане вътре в оранжерията, става уникално. Невероятно е усещането от свежи растения и цветове, когато навън всичко е покрито със сняг и лед. Отделно - в топли и слънчеви зимни дни, през отворения прозорец нахлува огромно количество топлина и затопля помещението.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот vinil » 24 Авг 2017, 21:52

Такава беше идеята /за ужас на мъжкото съсловие, защото това е прозорецът на дневната, в която аз почти не се заседявам, за разлика от тях/, обаче, както казах- уж мерих, измервах, но прозорецът е и по-дълъг, и по-висок...От китайската оранжерийка, имам пред вид. Да, най-хубавото нещо на този вариант е, че ще имам възможност да отварям прозореца на стаята, където е камината и е най-топло- ще се отоплява и оранжерийката...Лошото е, че все още не мога да намеря изпълнител- обяснявам като на хора с умствен дефицит, те пък от своя старана ме гледат странно и вероятно си мислят същото за мен, а времето напредва...Търся фирми и от други населени места, но като чуят, че искам нещо по-различно от това, което могат да направят и започнат да ми отговарят витиевато, разбирам, че за пореден път удрям на камък. Наистина вече не съм сигурна, че ще мога да реализирам този проект във вида, в който си го представях <Mad>
vinil
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот todorpetrov » 02 Ное 2017, 00:16

Това е навата Цитрусова къщичка, около 33 кв.м. Снимките са от днес.

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Аватар
todorpetrov
Последовател на Мичурин

ПредишнаСледваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)