Видове оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Видове оранжерии

UNREAD_POSTот Maria-Joanna » 02 Ное 2017, 03:19

Искам да споделя наблюденията си от зимния вариант на оранжерията ми. Конструкцията е метална, две стени са тухлени с мазилка, а две със стъкло, покривът е от двукамерен полекарбонат - 2 плочи една над друга с въздушен тампон от 10 см.
През зимния период до сега имах огромна кондензация по стъклата и доста изразходвана енергия за отопляване.
Хареса ми идеята на господин Донов с пускането на екрани от фолио с въздушни мехурчета пред остъклените стени. Помислено - сторено. Вярно, все още няма студове, но нощните температури падат чувствително. Найлонът го фиксирах непосредствено под покрива, тъй като ми е доста сложно да направя механизъм за екран. Кондензът от стъклата изчезна, в оранжерията температурата не е падала под +18 в ранните утринни часове, което означава, че разходът на енергия чувствително ще се намали. Направо съм във възторг от резултата.
Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/
Аватар
Maria-Joanna
Градинар (Gardener)

Mясто: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен

UNREAD_POSTот Монов » 14 Ное 2017, 23:10

Има ли значение поликарбонатната плоскост, или по точно каква да ползвам за зимната ми градина?
Аватар
Монов
Градинар (Gardener)

Mясто: Враца
Любимо растение: Палми Bismarckia
Любим климат: Жешкия

UNREAD_POSTот perperikon » 15 Ное 2017, 06:18

Производителя няма значение . Трябва да има UV защитена страна и тя да гледа към слънцето. 10мм дебелина е добър вариант. Гъстотата на опорната конструкция е според дебелината(=здравината) на поликарбоната - при тежък сняг по-тънък поликарбонат може да се огъне и отвори дупка в покрива.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

Предишна

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)