Траншеи / вкопани оранжерии без отопление

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Траншеи / вкопани оранжерии без отопление

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 09 Фев 2015, 13:16

Заради съществената разлика с обикновените надземни оранжерии, вкопани или не, отварям тази отделна тема.
Идейният проект в главата ми е наличен като най-обща идея. Траншеята ще бъде направена в най-далечния северозападен ъгъл на новия ми парцел, огряван от изгрев до залез без никакво засенчване и по Зимното слънцестоене.
Някои общи положения:
-Дължина(по посока изток-запад) - поне 5 метра(максималната е 10-12, при 15 широчина на самия парцел в тази част) първоначално, впоследствие може да се доудължи
-Важната част...дълбочината. Тя ще бъде между 150 и 200 сантиметра. В първия случай част от изкопаната земна маса, отхвърлена на север, ще повдигне нивото с до 50 см, като 50 см ми се виждат множко, но от своя страна тези сантиметри над почвата улавят допълнително слънчева енергия, която може да бъде заставена да работи, например с полагане на фибранови листа северно от ръба и покриването им с водонепропусклив слой(полиетилен) и отгоре - пръст. При неогряване на найлона от слънцето трайността му е над 10 години.
-най-важната за мен част: широчината. Тук вече трябва да се мисли здраво. АКО искам да се съобразя с най-ниското слънце в моя пункт(кръгло 23 градуса над южния хоризонт) и искам то да огрява основата на северната стена, дъното, траншеята трябва да бъде прекалено широка. Проблемът не е липсата на място - то и без туй пустее. Проблемът е отварянето на много голяма радиационна дупка нагоре при най-дългите нощни охлаждания. Напомням, че зиме там съм срв. рядко и не мога да реагирам всеки път, т.е тези неща трябва да бъдат със сериозен резерв.
Ако вземем за база 30 градусовото слънце, каквото е то в началото на февруари и в средата на ноември, дължината на сянката на южния ров е два пъти по-дълга от височината му.
Т.е ако траншеята е дълбока 2 метра, трябва да е широка пак толкова, за да може слънцето да огрява ръбчето на дъното, т.е поне някаква дневна енергия да стига и до корените на цитрусите.
Същевременно, 2 метра щирочина от чисто прагматична точка ми се вижда малко, респ. ако на Коледа искам да седна да пия там кафе и да ям мандарини, няма да ми е комфортно широко.
А ако го направя малко под 3 метра, ми се вижда добре. С тоя размер, особено ако има повдигане на север с 20-30 см Слънцето практически ще огрява цялата северна стена и на Коледа или с изключение на 1-2 седмици около нея. Освен това, при зигзагообразно засаждане, ще могат да се сложат два реда цитруси. Три метра на първо време е максумумът, заради наличието на стандартни 3-метрови греди и летви по строителните магазини.
Очаквам брейнсторминг - всякакви предложения, идеи и забележки.

През следващите дни ще нахвърлям и 1-2 скици за вариантите за зимните парникови покрития: (почти)хоризонтално или някакви комбинации и наклони. Бих го направил чисто хоризонтално със съвсем малък южен наклон. Плюсове: Лесно, безхитростност(всякакви допълнителни укрепвания ) - просто полагане на гредичките, после - поликарбонат и отгоре - полиетилен. Минуси: твърде голямото отражение на най-ценните слънчеви лъчи - по време и около Коледа.(малък ъгъл на греене). При това точно този минус е твърде сериозен, за да не се съобразя с него, Ту бед :)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

Re: Траншеи/вкопани оранжерии без отопление

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 09 Фев 2015, 13:27

За жалост аз не съм съвсем облагодетелстван с градина на склон, респ. наклонът от 1-2 градуса е пренебрежимо малък и реално мога да приема, ч е е идеално равно.

След реализирането на този проект и полуоранжерията пред навеса, спирам да мъкна 150-килограмови саксии по стълби и мазета).

Част от малките саксийки - в траншеята. По-голямата част - в околонавесното пространство.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Фев 2015, 13:43

Изведнъж ще се окаже, че в тази оранжери ще можеш спокойно да оставиш да зимуват почти всичките ти растения, без тропическите. Поливка веднъж на 2-4 седмици през зимата им е достатъчна.
Греди има и по 4 метра. Има и белени ритловици, които са много по-евтини, а и не се измятат, защото са цели стъбла. Гредите много се измятат, защото са влажни. Така и така ще се захващаш, прави всичко кратно на 4 метра, а и предвиждай възможност за разширяване в бъдеще!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 09 Фев 2015, 13:52

Идейно. ОК, дължина 8 метра на първо време също е приемливо.
Идеята ми е по генералните параметри всичко да е готово до началото на май най-късно, за да засадя там десетина цитруса и да хванат сезона на макс.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Фев 2015, 13:56

Предполагам знаеш, че ако ще вкопаваш оранжерията в земята, ще трябва с нещо сериозно да подпреш изкопите.
А, сещам се, във Видин има каменна крепост, материал има колкото искаш ... <406>
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 09 Фев 2015, 14:06

Недей, че само тя е оцеляла:))
Това ще бъде основният ми разход, всъщност. Изкопът ще го направим с двама трудоваци за няколко надници.
После вариантите са камък (с по някоя стоманобетонна помощ) или онези по-тежките сгуробетонни тухли(НЕ ИТОНГ!! има едни по-масивни, за външен градеж). Честно казано, с тях ще е най-лесно, защото през дупките ще става и вентилация с/на отзадстоящите земни/подпочвени маси.Цената на едно такова блокче с р-р 50 на 25 см(8 броя в квадратен метър) във Видин се връзваше на около левче бройката. 14 квадратни метра не са кой знае какво.
Само малко ме съмнява ефективността им в акумулиране на топлината. Инак от своя страна дупките в средата ще обезпечат много добро "еко" :) и топлоотдаване от самата земя.
100 см: +7 градуса

С камък е по-естетично, но не знам...камък в моя район - ЙОК. С транспорта ще стане магаре на кобила или както беше лафът.:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Фев 2015, 14:54

Бетонните тухли трябва да ги пълниш с нещо, филц например. Иначе остават твърде леки и натискът на земята ще ги събори бързо.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот zack » 09 Фев 2015, 15:24

Аз съм го решил тоя проблем с подпорите, само мястото за траншея трябва да намеря <453>
Иначе идеята ми е да ползвам ивайловградски гнайс, имаме го в изобилие. Ще стане идеално с него <wine>
Ама както каза Иво, ако трябва да се транспортира, ще излезе мамата...

Изображение
Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!
Аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини

Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Mясто: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -19 since 1926
Минимум в посл. зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 09 Фев 2015, 17:26

Zack, как го дават този камък там? Транспортът не е толкова много, зависи от къде ще го караш и по колко ще го платиш. Но камъкът по принцип си е най-скъпото изпълнение. Освен самият камък, има поне още толкова за труд и материали по изграждането на стената. А ако се мъкне ръчно на разстояние, цената става доста висока наистина.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот zack » 09 Фев 2015, 17:56

Kiril Donov написа:Zack, как го дават този камък там? Транспортът не е толкова много, зависи от къде ще го караш и по колко ще го платиш.

Ще проверя и ще пиша <wine> но с гнайсов камък освен всичко друго, става и много красиво. Поне лично на мен много ми харесва!
Много повече от всякакъв друг неестествен материал(бетон, тухли), които освен всичко друго, нямат същите физико-механични качества <wine>
Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!
Аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини

Местоположение: Обект 1 - Ивайловград 168м н.в. Обект 2 - с. Свирачи 262м н.в.
Mясто: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -19 since 1926
Минимум в посл. зима (°C): -8.5
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/

UNREAD_POSTот Oliver Queen » 09 Фев 2015, 17:58

А аз ще си купя малки чувалчета и изкараната почва от копането ще я пълня в тях. И след това ще ги наредя.
Крайния резултат ще е нещо такова, в зависимост от модела на чувалчетата.

Изображение Изображение

Така и така няма какво да я правя изкараната пръст, поне да я използвам за нещо, което ще ми спести пари.
И аз скоро паля багера и мятам да копая.
Моята траншея ще е 20-тина метра дълга, 4 метра широка и 2,5 метра висока северната стена (южната ще е около 2м.).
"By similar things disease is produced, and by similar things administered to the sick they are healed of their diseases." — Hippocrates
Oliver Queen
Ценен специалист по бананите ... и още нещо ...

Mясто: ------
Абсолютна минимална темп.(°C): -

UNREAD_POSTот mygardenflower » 09 Фев 2015, 20:15

Това с чувалчетата е много идейно. Аз съм гледала така да сторят хобитски къщички.
mygardenflower
Градинар (Gardener)

Mясто: Русе

UNREAD_POSTот fenix » 09 Фев 2015, 20:55

Иво, едно предложение и от мен, вместо бетонни тухли използвай стари автомобилни гуми, пълни с трамбована пръст и слама. Ето нещо подобно:

Изображение

Виж проекта "Earthship" ... преди месец /два го даваха по някой от каналите на Discovery ...

https://www.google.bg/search?q=Earthshi ... B625%3B377
fenix
Градинар (Gardener)

Mясто: Благоевград
Любимо растение: Phoenix canariensis...
Любим климат: Mediterranean (Cs)

UNREAD_POSTот емиава » 09 Фев 2015, 21:12

Иво Некитов написа:
или онези по-тежките сгуробетонни тухли

Съседите до нас си направиха ограда от такива. Моите впечатления са че "пият" доста вода. Непрекъснато са влажни в долната част на оградата. Възможно е да дърпат и по капилярен път влага от основата. Просто наблюдение.
Не знам, може при теб това да не е проблем.
емиава
Специалист с много опит

Местоположение: обект 1 София,кв.Киноцентър,870м.н.в. обект 2 гара Бов 430м.н. в.
Mясто: София

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 09 Фев 2015, 21:23

Феникс, вероятно иронизираш. Отчетено. А ако си сериозен, дори да пренебрегна факта, че това е непоносимо грозно дори за моите анти-дизайнерски еснафски стандарти <smile134> , не върши основната си работа - твърде лош проводник на топлина са :)
Емиава, това не ми харесва и на мен при тия блокчета, едно, че са на границата на да го кажем, естетическата ми търпимост. Т.е прекалено са ми грозни и само лекотата за работа с тях и ниската цена ги удържат на нея с голям компромис.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Следваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)