Видове оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 52 times
Been thanked: 81 times

Видове оранжерии

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 яну 2016, 02:14

Попадна ми това решение за 100 паунда, в което могат да се засадят два Цитруса в земята, както и да се съберат доста саксии за зимуване. Доставката до България ще е 3 лв./кг, вероятно още 40-60 лв.
Не е голяма оранжерията, но според мен за цената си струва.

Код: Избери всички

http://www.ebay.co.uk/itm/Lean-to-greenhouse-polycarbonate-window-vent-192x127x202cm-grow-house-greenhouse-/141573277136?hash=item20f66cc5d0:g:-EYAAOSwu4BVnWt3

Изображение

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Danita
Любител на южните растения
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Видове оранжерии

Непрочетено мнение от Danita » 18 авг 2016, 18:00

Мисля да си направя нещо подобно, обаче се чудя при тези размери - 192 x 127 x 202 cm, каква ще е разликата през по-студените дни спрямо външната температура. Проблемът е, че къщата, до която ще е допряна е с изолация, т.е. едва ли ще отдава някаква топлина... Цитрус в саксия без отопление дали би оцелял, при дебелина на поликарбоната, примерно 6мм и южно изложение?

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 авг 2016, 22:46

Шансовете за оцеляване без никакво отопление са поне 80-90 на сто, дори и в Софийското поле. Но не би трябвало да е пречка и евентуално леко отопление, при нужда. Става въпрос за не повече от 7-10 дни всяка зима. Малка газова бутилка с отоплител, електрическа духалка или нещо подобно ще свършат работа. Целта е единствено да задържим температурата над -3 градуса.
Стената отзад със сигурност ще топли и това ще е най-големият отоплител, който може да елиминира нуждата от допълнително отопление.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 19 авг 2016, 02:34

Danita написа: Цитрус в саксия без отопление дали би оцелял, при дебелина на поликарбоната, примерно 6мм и южно изложение?

Само не разбирам защо ще стои в саксия, вместо да бъде засаден директно в земята?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 авг 2016, 08:11

Принципно си прав, но ако види, че "работата става дебела", за което аз ще съм написал поне 3-4-5 дни предварително тук, във форума най-малко, винаги може да я примъкне "в мазето" и растението да оцелее.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 авг 2016, 08:19

Не искам да задълбавам в теоретизиране - константи, коефициенти на топлоотдаване за различните материали, нито на мен ми се губи време, а е и излишно, но все пак - при един двудневен вятър на минус 10-12, което не е никога изключено, фронтално откъм страната на тази залепена оранжерия, и без отопление, т-та и практически се изравнява с външната при облачно декемврийско време. Хайде да е 1-2 градуса отгоре ако е много добре изолирана.
Ако има къща(киро е прав - къщата би имала решаващо значение, защото с или без изолация, дори без отопление вътре в помещението, до което е залепена оранжерията, тия мижави 1-2 градуса стават 3-4-5 в най-лошия случай. Изолацията само забавя, не елиминира изстиването(което е плюс за оранжерията, изстиване вътре=затопляне откъм стената <he-he> ).

Тъй че всичко зависи от делтата(разликата) която ще се получи при различен тип време и то само в дъното на зимата. Залагам си честта, че до 15-20 ноември и след 25 януари с или без облаци, тая залепена оранжерия би осигурявала в 99 на сто от случаите Т над минус 4-5 независомо от външната.
Човекът би могъл да следи как се движи температурата в такива критични моменти и ако има възможност - естетическа и физическа, за следващата зима вече да не е в саксия, а в ОГ.

Пиша по-обширно, защото ако помниш, аз имам доста широка площадка до къщата от исток-югоизточната и страна. От 10 метра дължина, спокойно мога да ползвам 7-8 и там точно с такива оранжерийки 2 или 3, да засадя 5-6 цитруса, като лете оранжерията ще се маха.
Дори знам какви ще бъдат цитрусите: лимони, Помело и Сатсума.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 авг 2016, 08:27

Киро, ето подобна на Вида.ксл, като в цената е вкл. и доставка до адрес. Лично на мен тоя р-р ми се види скъпа, респ. ако си я направя сам вероятно ще излезе наполовина. Но ще ми отнеме 1-2 работни дни и при всички положения ще е по-афиф и от дърво(вярно, мога да сложа 10 мм поликарбонат, което ще удвои ефекта почти).
Като правя една бърза сметка наум, излиза почти като твоята в линка в топика на темата, май.

https://www.vidaxl.bg/p/40653/aluminiev-parnik-s-3-otdeleniya

Danita

Непрочетено мнение от Danita » 19 авг 2016, 13:43

Благодаря за бързите отговори.

Аз също обмислям засаждането на цитрусите директно в градината, но тогава варианта със зимна защита става по-сложен.
Поради ред причини не е възможно засаждането им близо до къщата, за съжаление.

Обмислям вариант за засаждане в земята близо до ограда, която е: източно, леко югоизточно изложение, без никакво засенчване, изградена е от сурови тухли, обща ширина около 30 см и каменна основа 20 см. Зад оградата е улица, т.е. няма възможност да направя земен насип или нещо подобно.
Чудя се каква изолация / топлоотдаване имат суровите тухли и дали са подходящи за гръб на оранжерията...
Опитвам се да намеря вариант по възможност без отопление. Определено ме заинтересува експеримента с 3 оранжерии една в друга и ще следя резултата с интерес.
Преди няколко години четох за един експеримент на Рудолф Щайнер за узряване на домати на по-хладен климат. Доколкото си спомням /надявам се да не бъркам нещо/ той нареждаше на земята около корените на растенията керемиди, които през деня се нагряват от слънцето и вечер отдават топлината.
Та се чудех дали може по някакъв начин да се ползва идеята, може и покритие с друг материал - на стената отзад или на земята, за да се вдигне още 1-2 градуса температурата в оранжерията?

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 19 авг 2016, 14:01

Ако имате предвид кирпич-доста добра изолация си е..стига да не е под 30 см..

Изображение

Danita

Непрочетено мнение от Danita » 19 авг 2016, 15:16

Да, за кирпичена ограда става дума, само долу в основата е камък /20 cm височина/.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 авг 2016, 10:45

Когато садим до подпорни стени в Родопската Яка, не сме имали проблеми. Около мен и съседите ми вече правят цитрусови насаждения до стените си. Ние сме на стръмен склон и подпорни стени имаме много.
Само веднъж опитах с лимони до стърчаща стена-ограда в Марково, което е също в Родопската Яка. Всичко измръзна още първата зима.
Аз не бих разчитал на топлинен ефект от стена-ограда.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 авг 2016, 11:59

Макар да са понамалили количеството обяви из нета, да фиксирам "за протокола" тук още веднъж мнението си за Златоградските оранжерии. В момента единствената ми функционираща такава е точно от тоя тип.
Изображение

Няма да им правя реклама, можете да намерите нужните данни в интернет.
След половин година експлоатация, мога да споделя: добра е. Естетична, като дори покрита с бял цинков найлон с АВ и АК свойства изглежда сравнително добре. С поликарбонат би била истинско бижу.

Цената на самата конструкция за 3 на 5 метра(моята) е кръгло 400 лв. и е с поне една трета по-ниска от конкурентни в нета.
Защо, обаче, няма да си купя пак такава, макар да имах подобни идеи.
Защото изисква огромно количество време за сглобяване. Поне 2-3 удължени работни дни за сам човек или 1-2 за двама. АКо не се беше включил мой комшия и много близък приятел миналата есен за ден и половина, с втори винтоверт и доста сръчни ръце, не знам кога щях да успея да я сглобя. Все пак, съм доволен, но повече - не.
Друг е въпросът, че ако човек живее на място и разполага със сухо помещение, това вероятно не би бил никакъв проблем, дори - удоволствие:)

Вече се ориентирах към по-афиф, но подвижни и леки решения, а за "тежките", ако и когато имам възможност, ще си поръчам с доставка и сглобяване на място(до "ключ").

В момента проучвам много сериозно наличните оферти и примерно от 2 или 3 фирми, предлагащи това на пазара с резултат в Гугъл, виждам пренебрежима разлика и стойност до около 12-13 лева на квадратен метър. Говорим за размер 200 квадрата, 8 на 25.
Ключовото в случая е, че идват няколко човека и правят всичко за един работен ден макс. Спестяването на 200 лева от общата сума(монтаж) би се превърнало в неколкоседмична тежка епопея и гонитба с времето, което за мен не е вариант ВЕЧЕ.
За по-големи р-ри цените падат още, но общата сума става твърде, безсмислено голяма за мен - все пак това е едно дългосрочно хоби, не средство за производство.
При по-малки квадратури пък, общата сума намалява, но цената на квадрат отива двойно и нагоре.
Просто да го имате предвид за сведение.

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vinil » 12 авг 2017, 11:24

Kiril Donov написа:Попадна ми това решение за 100 паунда, в което могат да се засадят два Цитруса в земята, както и да се съберат доста саксии за зимуване. Доставката до България ще е 3 лв./кг, вероятно още 40-60 лв.
Не е голяма оранжерията, но според мен за цената си струва.

http://www.ebay.co.uk/itm/Lean-to-greenhouse-polycarbonate-window-vent-192x127x202cm-grow-house-greenhouse-/141573277136?hash=item20f66cc5d0:g:-EYAAOSwu4BVnWt3

Изображение

Понеже абсолютно нищо не разбирам от оранжерии, но имам нужда от такава, точно този размер ми е достатъчен за някои растения. Ще бъде монтирана /евентуално/на южна открита тераса върху гранитогрес/доста неестетично, мисля, но нямам друго подходящо място/, прилепена към южната стена на една от стаите. Обаче целта е да поддържам температура някъде около 15-16 градуса- по- студоустойчивите са в мазе. В което, макар че е вкопано, в големите студове температ. пада около нулата, освен това е без прозорци и осветление, съответно. Мъка....

Конкретният ми въпрос е: тази температура, която ми е необходима, с какво отоплително тяло би могла да се поддържа? Тъп въпрос, знам, но духалка или електрически конвектор ще ми свършат ли работа при най- ниски температ. около -10,-12 градуса? Необходимо ли е допълнително изкуствено доосветяване?

Все още не съм взела окончателно решение, защото не знам доколко ще ми бъде от полза тази придобивка, затова се допитвам до специалистите и майсторите- във форума виждам, че са много и разчитам на техния опит и ценни съвети.

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от achovd » 12 авг 2017, 12:28

Май отполението ще ти излезе златно, все пак 15 градуса си е висока температура, при положение че навън е -15 и от две седмици не се е покачвало на 0-та. Но нека другите да кажат, това е мое предположение. Не ми се струва никак практично. За цитруси без отопление супер, но иначе по-добре вътре в стаята, 15 градуса там лесно се поддържат.
Кажи какви растения смяташ да слагаш вътре?

vinil
Регистриран: 22 авг 2013, 12:39
Район:
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от vinil » 12 авг 2017, 13:27

achovd, и моето вътрешно чувство ми подсказва, че не това е решението за растенията ми, но все пак реших да се допитам. Защото не мога да намеря адекватно и ефективно решение за тропични и субтропични растения, на които в къщи им е топло, но светлината е недостатъчна, а въздухът е много сух /отопление с камина и въздохопроводи/. По тази причина не мога да спра процеса на листопад, не мога и да ги "приспя", защото са на топло. В случая трябва да се ориентирам към доосветяване, но наистина професионално и ефективно- миналата зима от 2 Силвании Гролукс нямах кой знае каква полза. Попрочетох и написаното там, но така и не можах да стигна до някакъв извод. Ще се преместя в темата, и там ще питам, надявам се най-после да успея да осигуря комфорт на по-капризните растения. Възможно е и аз да допускам грешки- при поливането най-вече, макар че го свеждам до минимум, особено когато листата опадат. Изобщо при мен парадоксът е, че съм се втурнала да отглеждам цветя, на които мога да осигуря само топлина. Но когато емоциите надделяват над здравия разум, трябва поне да направя нещо полезно за тях, за да презимуват успешно.... <confused>

"Умният човек не прави сам всички грешки, той дава шанс и на други." Уинстън Чърчил

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Оранжерии
    174 Отговори
    19510 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    25 яну 2017, 14:14
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    10334 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    4001 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    8157 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Пасивна зимна защита в траншеи/вкопани оранжерии
    от ivo_nekitov » 10 ное 2013, 17:41 » в Зимна защита (winter protection)
    4 Отговори
    759 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    20 ное 2013, 12:49
  • New post 5. Цитрусови видове
    0 Отговори
    887 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    13 фев 2013, 02:19

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”