Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 30 Сеп 2015, 21:45

ivo_nekitov написа:... кога ще се похвалиш с готовата тропична оранжерия?

Стигнах до някъде и замразих проекта до пролетта. Няма да ми стигне времето, а и инвестицията се оказа по-сериозна. Вече прибрах колекцията на топло, а по оранжерията ще продължа работа, но вече спокойно и без да бързам. Сега ще довърша изолацията на основите, ще положа тръбите за подовото отопление, ще внеса още към 30 кубика почва ... и за друго едва ли ще ми стигне времето до пролетта. Самата конструкция и обличането ѝ с поликарбонат е най-лесното от цялата работа. Далеч по-трудни се оказаха подготвителните дейности.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

Re: Оранжерии

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 19 Ное 2015, 21:48

Моята тропическа оранжерия вкъщи все още е в строеж, но вече трупам впечатления от нея.
Голямата подпорна стена вече е напълно изградена. Наложи се да я изградим с пътни ивици, поради невъзможност за наливане на бетон там. Тя на практика е бетонна, с дебелина 55 см. Стената е 3 метра висока и 11,5 метра дълга, а зад нея има почвен насип. Сложена е 5 см изолация от фибран на цялата стена откъм почвата, за да не прониква студ към оранжерията.
Вече е готова и самата бетонна основа на оранжерията, върху която ще легне цялата конструкция. Почвата е изкопана на дълбочина между 60 и 80 см, като вече започнахме да насипваме нова, по-плодородна. Преди да започнем да насипваме, днес положихме по две линии тръба за подово отопление, които са на дъното около стените, през 25-30 см. Сложихме на основите и вътрешната изолация от 5 см фибран. От външната страна също ще има 5 см, а ще има и пътека покрай цялата оранжерия, под която ще има още поне 2 см изолация. Целта е да не прониква студ отгоре към почвата и да атакува основите.
След като приключим насипа, върху почвата ще има отново две линии на подово отопление, подобно на дъното. Вероятно ще го комбинирам с електрическо подово, за всеки случай.

Най-интересното от днес беше, че голямата стена се беше нагряла до над 40 градуса при положение, че все още е на открито. А още по-интересно стана, след като се скри слънцето. Веднага стана доста хладно, но стената продължаваше да се чувства топла при допир, още дълго след залеза. Това се надявам да е полезна информация за всички, които се захващат с такава оранжерия.

В тропиците по принцип рядко става над 32-34 градуса. Днес цял ден изчислявах, че ако оранжерията беше покрита, вътре щеше да стигне над 45-48 градуса. Така стигнах до извода, че големият проблем при такава тропическа оранжерия е не отоплението, а охлаждането. Задължително ще трябва да измисля начин за автоматично отваряне и затваряне на проветрителите, за да може да се поддържа температура от +32 градуса. Този проблем е само при тропическите растения. Субтропическите и средиземноморските растения (палми, Цитруси, маслини и т.н.) по принцип нямат никакъв проблем с високите температури, независимо от въздушната влажност вътре.
Поради високата въздушна влажност в тропиците, там най-често е облачно или слънцето не пече директно. Тропическите растения имат голям проблем с нашето слънце и лесно изгарят при високи температури. Твърде вероятно е да ми се наложи и засенчване, поне през летните 6 месеца.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот mhronev » 20 Ное 2015, 09:34

Аз бих направил нещо изцяло автоматизирано като това. Пък и мисля, че ще ти е мерак :)
Код: Избери целия код
https://www.youtube.com/watch?v=WYv8c4v_m1w
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот Georgiev » 20 Ное 2015, 14:27

Здравейте, изчетох и разгледах снимките от цялата тема и бих Ви предложил следното: оранжериите е задължително да се правят от фермени метални конструкции, защото по този начин стават устойчиви на природните сили действащи върху тях. Тъй като хобито се увеличава със снабдяването с нови растения, следва и квадратурана на оранжерита да има възможност да се увеличава/намалява, а това може да стане като залагате възможност за снаждате на отделните ферми. Това може да се съобрази и с размерите на продаваните листове поликарбонат/найлон и Вашите бъдещи планова за развитие на хобито.
Поздрави.
Аватар
Georgiev
Градинар (Gardener)

Mясто: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 20 Ное 2015, 14:49

Много исках да направя оранжерията от дърво, но все повече клоня към метално изпълнение. Ще има много висока влажност вътре, а металът ще го поцинковам и ще си спя спокойно. И да, макар да не планирам повече увеличение на площта (просто няма да успявам да отоплявам), металната конструкция ще е модулна и подлежаща на удължаване.

Всички идеи за проветряването са добре дошли. Все ще сътворя нещо накрая.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 14 Дек 2015, 20:30

Днес приключихме с камионите с почва. 22 камиона, към 65-70 кубика. Всичко замина за запълване на оранжерията (около 32 кубика) и за запълване и заравняване на терасата над голямата подпорна стена, която се явява гръб на оранжерията.
<off topic> Тази тераса е точно пред бербекюто ни и озеленяването ѝ ще бъде със силно тропически отенък. Децата искаха да им направя тройка от Трахикарпуси, на които да си опънат люлки. Но за там вече са приготвени и чакат 3 големи Бисмаркии, два Бутиагруса и 5 Параюбеи. Явно люлките ще бъдат вързани за стъблата на Бисмаркиите. <thumbsup>

Вече съм готов за изграждането на конструкцията на оранжерията. От два месеца умувам и не мога да реша - висока или ниска да я правя. Смених си мнението няколко пъти и все не съм доволен. Днес обаче май стигнах до соломоново решение. Реших да я направя ниска, до около 2,70-2,80 м максимум. Това ще се отрази единствено на Кокосовите палми, защото всички други видове, които съм предвидил за там, ще стигнат такава височина след доста години. Какао, Манго, Папая и Дуриан - всички те могат да се подрязват и да останат с тези размери. А всички други видове палми освен Кокосовите, предвидени за там, са по-компактни и с по-бавен растеж - Вейчия, Бутилкова, Притчардия, Дипсис Мечето Теди, Ликуала, Йоханесстейсмания и т.н.
Причината за това решение е, че високата оранжерия ще се отрази прекалено много на естетиката на къщата ми и на новата тераса. Би се затворил един от панорамните прозорци на хола и южната гледка от него. Би се закрила и цялата панорама от терасата.
Понеже така или иначе ще правим такава оранжерия и в разсадника, там вместо да я правим 5-6 метра, можем да я направим и 10-12 метра. Или поне тази част, където ще растат Кокосовите палми. Така пак ще имам мястото за експерименти, но ще си запазя ценните гледки вкъщи. В същото време, у дома пак ще имам тропическа оранжерия, където ще растат всякакви неща, включително и Кокосови палми. Тях обаче ще трябва да ги подменям през няколко години, щом стигнат покрива.

Имам намерение да забавя изграждането на оранжерията в разсадника с една година (една зима), за да мога да проверя идеите си на практика в домашната оранжерия. Така ще имам възможността да открия евентуални грешки и да ги поправя при по-големия проект.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот jovanoti » 14 Дек 2015, 21:49

Не може ли да ги излъжeте да растат на страни, а не нагоре? Доста често се срещат такива, растящи накъдето им падне. Вие май даже имахте една снимка, седнал върху такава. :)
jovanoti
Градинар (Gardener)

Mясто: Хасково/София
Надморска височина (m): 244
USDA zone: 7a/7b
Любимо растение: маслинка
Любим климат: средиземноморски

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 15 Дек 2015, 09:55

jovanoti написа:Не може ли да ги излъжeте да растат на страни, а не нагоре? ...

Дори не ми беше хрумвало! Благодаря за идеята!

По принцип, след като пораснат твърде много, вероятно ще вадим растенията и ще ги продаваме в разсадника. Но ако някоя палма твърде много ми легне на сърцето, мога да я накарам да полегне настрани, с което да ѝ дам възможност за нов един метър стъбло ... и така за още няколко години. После обаче ще стане доста по-тежка и не знам как ще се вади накрая.
Ще му мислим като му дойде времето. До тогава и с ваша помощ, все ще го измислим. <thumbup>
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 01 Яну 2016, 19:52

Kiril Donov написа:... От два месеца умувам и не мога да реша - висока или ниска да я правя. Смених си мнението няколко пъти и все не съм доволен. ... Реших да я направя ниска, до около 2,70-2,80 м максимум. ...

Решението няма да е лесно. Сега ми хрумна да направя оранжерията около 5 метра, за да се върже визуално с покрива на съседното барбекю, както беше една от първите идеи. Пак ще блокира панорамата от терасата, както и от единия южен прозорец на хола. Но това за зимата няма да е проблем, дори ще е по-добре, защото оранжерията ще пази завет на терасата и ще подобри микроклимата там. Ние едва ли толкова ще сядаме на терасата през зимата, за да търсим панорамата.
Новата идея е, че през лятото просто ще свалям всичкия поликарбонат (без покрива, за да пази от градушките). Така ще гледам Кокосови палми от терасата, на фона на Асеновград и половин южна България.

Тази идея взе доста да ми харесва. Започвам да умувам по нея. 5 метра височина е нещо, много по-подходящо за отглеждане на всякакви палми.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот traiko » 01 Яну 2016, 22:07

Kiril Donov написа:
Kiril Donov написа:...
Тази идея взе доста да ми харесва. Започвам да умувам по нея. 5 метра височина е нещо, много по-подходящо за отглеждане на всякакви палми.

Тя ако е 10 метра висока още по добре,но проблема е като го няма Слънцето.
Според мен много трудно ще може да се поддържа температури за тропически растения,в
оранжерия с такива размери.Разходите биха били огромни.В крайна сметка дали си струва толкова труд и разходи за да им се радваш буквално за 2 месеца лято. Дали няма да е по удачно да засадиш Манго
и нещо друго което издържат на по ниски температури.Вярно е,че когато човек си навие нещо,или особено като отиде някъде и види как растат във собствената си природа растенията които иска да притежава,направо е лудост,но наистина не знам какво да кажа.Нито ще мога да те разубедя.
Особено на теб. <wine>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 01 Яну 2016, 23:34

Новата идея е, че през лятото просто ще свалям всичкия поликарбонат

Аз съвсем естествено стигнах до подобен извод, докато правех своята.
Но вероятно тая година ще махна всичко по някое време, защото искам да го направя и една идея по-естетично, но по-важното - висока.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот traiko » 02 Яну 2016, 19:07

Киро,нещо такова сигурно би ти свършило работа,под по високата част ще има място за Палми.
Само споделям идеята.
Код: Избери целия код
http://www.botanicgreenhouses.ie/index.html
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 02 Яну 2016, 21:23

Трайко, благодаря за линка, може да ми се окаже доста полезен със снимките, които си записах в голям размер.

Относно оранжерията, вложих досега доста средства за бъдещи икономии в отоплението. Ще продължа да влагам до края, за да имам успех. Освен всички изолации и отопление, мисля да слагам и по два листа поликарбонат, с по 10 см въздух между тях. Вътрешните листове ще се монтират само за най-студените зимни месеци.
Докато не дойде другата зима, няма да знаем дали това изпълнение е достатъчно добро за отглеждане на тропически растения. Манго, Плумерии, Хибискуси, Орхидеи, Бутилкови и Кокосови палми ще има със сигурност. Това вече би било постижение, но всички тези са лесни. А ако успея да накарам да растат добре Дуриан и Притчардия Пацифика, както и Какао - тогава значи съм постигнал всичко, което съм планирал.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 10 Яну 2016, 00:10

Засега твърдо остава вариантът с около 5 метра височина. Обемът вътре ще е около 200 кубически метра въздух. Реших конструкцията да е от дърво, за да държи по-топло, а и заради по-важното - да мога да сложа по два листа поликарбонат, с 10 см въздух между тях.

От всички страни в земята, има положени тръби за подово отопление на 60-80 см дълбочина. Малко под повърхността на почвата, също ще има по две линии тръби около всички стени, а вероятно и под една или две пътеки по дължина на оранжерията. Почвената температура е изключително важна и ключова за успеха. При температура на почвата под 20 градуса, всички други усилия ще са напразни. При по-топла почва, леко понижение на въздушната температура през нощта (до около 14-16 градуса, а епизодично и до 10 градуса), няма да причини никакви проблеми.

По двете дълги страни ще има по 4 или общо 8 радиатора по 2 метра дължина. По двете къси страни ще има по един. Общо ще има десет радиатора, като всеки от тях ще е с мощност поне 3 или 4 киловата. Подовото отопление, както и половината от радиаторите ще са включени към парното на къщата. Котелът ми е 32 киловата, но къщата ми е много добре изолирана и не го натоварвам много. Другата половина от радиаторите ще е включена към аварийно парно на газ. Имам един газов котел на пропан-бутан, който ще ползвам за целта. Той ще може да се включва автоматично, при понижение под зададената температура. Реших, че е най-добре да имам отделна аварийна система за отопление на оранжерията, която да е автоматична и да не е свързана с къщата. По принцип обаче, ще се старая да отоплявам с централното парно.

В оранжерията ще има и собствено електрическо табло, към което ще има и трета система за аварийни случаи - на ток. Всяка зима ще разполагам по няколко духалки, които ще се включват от централен термостат в случай, че в някоя виелица през нощта, с другите системи нещо се обърка. Имам и 5,5 кВт автоматичен генератор.

Не на последно място, в оранжерията ще се полива само с топла вода (35-40 градуса)! Ще включа автоматична напоителна система, която ще работи целогодишно (както подобава на истински тропици). Изводът за напоителната система, както и всякакъв маркуч, ще са свързани към смесителна батерия, до която ще отиват тръби за студена и топла вода от бойлера.

Както винаги, ще се радвам на всякакви препоръки и идеи.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот petar » 10 Яну 2016, 01:04

<bravo>
Кире,много добре си го измислил и ще го направиш със сигурност.
Само да питам мислиш ли да подържаш определена влажност
на въздуха и дали е необходимо и лесно за реализиране,
че при тези много видове отопления няма ли да се изсушава доста
въздуха през зимата а дори и през лятото?
<thumbup>
Ако имаме по една ябълка и си я разменим-ще имаме пак по една,
но ако имаме по една идея и си я разменим- ще имаме по две !

( Петър )
Аватар
petar
Градинар (Gardener)

Mясто: гр.Златица
Надморска височина (m): 669
USDA zone: 7a
Любимо растение: Всички видове палми
Любим климат: Екваториален

Следваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)