Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 6 times
Been thanked: 18 times

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Непрочетено мнение от perperikon » 20 яну 2017, 08:57

Ааааа, има време за реакция, зимата не е свършила. Кой каквото има да се експериментира, трябва да експериментира сега, за да приложи наесен проверено в практиката решение. Тя, практиката има неприятния навик да опровергава много логични и ефективни решения.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 27 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 20 яну 2017, 09:16

И аз се колебая за външен найлон

Въобще не се колебай, а забрави за тая идея.

Закрепването на външния найлон е цирей в г....е цирей.
С тази голяма височина и площ, това би се превърнало в твърде пипкава и трудна работа. Всяко неопънато място ще стане източник на ентропия и може да компрометира цялото покритие - ти това го знаеш много добре с твоя опит, още повече, ч е е безсмислено да слагаш някакъв дебел найлон, който има собствен запас на устойчивост.
Знам, че подобно на мен си правиш каквото сам решиш накрая, но настойчивият ми съвет е изобщо да изключиш този тип решение, външен найлон.

Вътрешният е начина.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 52 times
Been thanked: 81 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 20 яну 2017, 09:50

Да, прав си, Иво. Отказах се вече.

perperikon написа:Ааааа, има време за реакция, зимата не е свършила. Кой каквото има да се експериментира, трябва да експериментира сега, за да приложи наесен проверено в практиката решение. Тя, практиката има неприятния навик да опровергава много логични и ефективни решения.

Напълно съм съгласен. Но наистина нямам време вече. В този сняг не ми се занимава да заварявам конструкцията сам, защото трябва да го правя навън. Значи трябва да проектирам конструкцията, да ида да купя материал, да го занеса на майстор, да чакам да го изработи, после да занеса за поцинковане и т.н. Готовата конструкция не мога да я закарам до обекта в момента, защото пътят е проходим само с високопроходими автомобили и ще остане така до края на снежните гадости. Отделно, найлонът няма да е стандартен. Трябва и него да поръчам за изработка. Парчето ще е 16 х 24 метра.

Междувременно хвърлям усилия за допълнително уплътняване и изолация. Ефектът си струва. Ако успея днес-утре да сложа листовете с найлон на височина 5,5 метра, всичко друго може да се окаже излишно.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 20 яну 2017, 22:03

Мисля, че решението с по-малка конструкция и на практика с втора оранжерия под голямата е печелившо. Вътрешната конструкция не е необходимо да бъде много стабилна защото нея няма да я брули вятъра нито пък ще й натежават преспите от сняг. Така че, може някакъв вариант от алуминии (не знам съотношението на цена между метал и алуминии в България) или дори пластмасови тръби каквито тук ползват за оранжериите. Те могат да се фиксират стабилно с напречни тръби. Във всички случаи това е добро решение.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
vladi
Регистриран: 07 юни 2014, 16:57
Район: София
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от vladi » 20 яну 2017, 22:29

Аз пък с голям итерес очаквам резултаите от тази орaнжерия!
И мисля че, нищо повече не и трябва, освен търпение! <sun> <tropical>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 яну 2017, 16:08

Днес забелязах, че точно в 16 ч. слънцето все още огрява горните два метра от оранжерията. Денят се е увеличил с малко повече от половин час досега, но явно целият този половин час се изразява в по-дълго слънчево греене при мен. По Коледа слънцето в оранжерията изчезваше напълно точно в 15.30 ч.
Очевидно и количеството слънчева енергия се е увеличило несимволично, защото по Коледа температурата започваше бързо да пада след 15.00 ч., а сега се държи топло до последно.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 яну 2017, 00:26

Някои казват, че на кана с червено вино и пламтяща камина най-лесно идвали идеите. Преди малко точно така ни дойде идеята, докато си пийвахме вино със съседа.
Много лесно за изпълнение е да слагам цели листове поликарбонат (6000 мм х 2100 мм х 6 мм, двукамерен) върху стъклата отвън.
Каквото и да слагам отвътре, ще имам проблем с растенията, които ще стават все по-гъста джунгла. Ако монтирам нещо отвън, ще е лесно и бързо за изпълнение. Идеята е, да монтирам цели листове поликарбонат върху алуминиевата конструкция и върху стъклата. Ще ги слагам само за зимата, като намерих и удобно място за съхранение през лятото. Ще се слагат много лесно, с най-много двайсетина видии на всеки лист. Така ще облека цялата оранжерия, като между поликарбоната и стъклата ще остава и допълнителна въздушна междина.
Засега тази идея ми харесва най-много. Ако не реша друго, това ще е, което ще направя за догодина.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 6 times
Been thanked: 18 times

Непрочетено мнение от perperikon » 22 яну 2017, 13:08

Перфектно решение, ще спиш спокойно. Найлона беше евтино, но несигурно решение. Дори и на половината, най-обветрена северна част да сложиш поликарбонат, пак ще имаш драматичен ефект. Пак ще се повторя, за да "хваща дикиш" - топлоотнемането при студ + вятър расте в геометрична прогресия. Образно казано, то е на принципа на климатика - колкото по крайни температури(високи или ниски) му задаваме, толкова повече той си засилва вентилацията за да може да максимализира отнемането на топлина(студ) от топлообменника. Ако няма интензивно движение на въздух, колкото и да е топло(или студено) вътрешното тяло на климатика то едва ли би имало и 5% от вентилираната си ефективност. Т.е. в покрития с поликарбонат участък ще се намали топлообмена не 1-2 пъти, а в определени ветровити моменти и десетки пъти. Честито! Утрепахме ледената кралица!

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 яну 2017, 01:08

Холандските оранжерии са проектирани да издържат на снеговалеж, но при задължително отопление. Доколкото знам, също и съгласно БДС трябва задължително да се отопляват, иначе може да паднат от тежестта на снега. Макар и без отопление, оранжерията в нашия разсадник до сега не е паднала, но си го обяснявм с това, че сложихме поликарбонат, вместо стъкло. Така остана резерв в теглото, което може да носи конструкцията.
Поликарбонатът обаче има един сериозен недостатък - снегът над него се топи бавно, дори и при отопляеми условия. В разсадника не отопляваме и снегът ни помага идеално в изолацията, но в тропическата ми оранжерия вкъщи, това може да се окаже сериозна пречка.

Ето как изглежда оранжерията ни в разсадника вече близо 3 седмици:
Изображение

Напречните пръчки, които държат стъклата на покрива се наричат шпроси. При стандартната ширина на шеда от 3,20 метра, шпросите са изчислени да имат определена товароносимост за конкретната дължина. Моята оранжерия обаче има ширина на шеда от 4,20 метра. Понеже никой няма как да проектират и произведат специални шпроси по моя размер, ползвахме стандартните, но по-дълги. Това означава, че при 25% по-голяма дължина, имаме минимум 25% (а вероятно и повече, заради допълнително увеличената сила на провисване) намаляне на товароносимостта. Още като слагах стъклата, забелязах почти незабележимо провисване. Имам подозрения, че тази покривна конструкция е изцедена откъм възможности за по-голяма товароносимост.

След няколкодневно обмисляне на споменатия по-горе вариант с поликарбонат, стигнах до извода, че ако сложа поликарбонат на покрива, снегът няма да се топи достатъчно бързо и покривът може да падне. Мога спокойно да слагам поликарбонат по стените отвън, но не и на покрива. Ето защо, от утре подновявам опитите с найлон на височина 5,50 м. Има достатъчно зимни дни и нощи, в които да тествам и да реша, какво ще правя за следващата зима.

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 9 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Марков » 24 яну 2017, 07:52

По спомени нормативната документация допуска при изчисляването на постоянно отопляеми оранжерии да се редуцира натоварването с до 20%. За по-голяма точност трябва да се провери, но Пловдив беше с около 130кг/м2, Смолян - около 200кг/м2. Куклен е някъде м/у тях :)

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 24 яну 2017, 10:46

Не бих рискувал да се осланям на тези цифри.

Когато ми доставиха изработената конструкция, инженерът и собственик на фирмата беше предивидил едни пояси от "П" образно желязо 3х6 см да носят страничните стъкла. Съответно и беше икономисал носещите колони - за 11,20 метра имаше само 3, т.е. разстоянията между колоните бяха 5,60 метра.
Още като сложих поясите, те провиснаха от собствената си тежест. Викам му на оня: - Тези пояси себе си не могат да носят на тази дължина, ти искаш и страничните стъкла да носят!
Едната страна на оранжерията е висока 5,50 метра, а другата е 3,05 метра. Това са много стъкла. А при вятър стават огромна съпротивителна площ, нещо като платно на ветроход. Оня ми вика: - Не бой се! Направих ги така, защото ти искаше максимална осветеност...

Не ми остана друг избор и сам се хванах, проектирах си нови 4 колони, поръчах си ги в завода до нас да ми ги изработят, а после си ги поцинковах в другия завод. Добре, че около нас са всички сериозни заводи!
По същия начин си направих и нови ветроупори заедно с нови диагонали, за да влязат в намаленото наполовина разстояние между колоните. Така това разстояние стана около 2,70 метра (различно е на различните места, защото основата не е правоъгълна. Това също не беше отчетено от "специалиста"!). Сега поясите са много здрави, носят си стъклата без проблем и не поддават на никакъв натиск отвън. Да кажа също, че ми бяха пробутали и част от диагоналите, направени от оребрено арматурно желязо, което се разтяга при опън. Наложи се да направя нови от гладко желязо, за да сменя тези. Те бяха икономисали от материала може би 5 лв. общо, а на мен новата изработка ми струваше поне 150 лв. Циганска работа!

Разказвам това, за да обясня, защо не мога да се доверя на покрива. Просто не им вярвам на тези "специалисти". Алуминиевият профил за шпросите са си го проектирали тук и се прави в София. По незнайни съображения, нито един от профилите им (има много различни профили по цялата оранжерия) не е изкопиран от холандските 1:1. Но доколкото вече познавам хората, мога да съм на 100% убеден, че не са ги променили с цел подобрение. Напротив - икономисали с нещо. Какво и колко са икономисали - може би и те не знаят. Докато не им падне някоя от оранжериите. Защото на повечето обекти, хората просто дават парите и очакват професионално свършена работа. Без да разбират в детайли нещата.

Ето затова ставам все по-голям привърженик на лицензионния режим. В САЩ за всяко нещо трябва да имаш лиценз. За да подстригваш хората, за да продаваш недвижими имоти, за да си озеленител ... за всичко трябва да изкараш курс, да положиш изпит и едва тогава да получиш лиценз. По този начин, всеки потребител е достатъчно да се увери, че някой има лиценз, за да му се довери. Държавата гарантира, че щом вършиш дадена дейност, значи си достатъчно квалифициран. И ако се издъниш - оставаш без лиценз.
А тук какво е? Тъмна Индия...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 21 мар 2017, 23:27

Моят експеримент с домашната тропическа оранжерия приключи първата си зима. Имам няколко умрели от студ растения, но в общи линии презимуването на всички тропически видове беше успешно.
Минимумите на няколко пъти падаха до +5 градуса, а доста пъти бяха между +7 и +10 градуса. Максимумите в най-мразовитите и облачни дни, едва достигаха +12 градуса. При слънчево време бяха в рамките на +25 до +35 градуса. Не знам колко беше средната януарска температура, но със сигурност не можах да я докарам до +20 градуса. Не вярвам да е била над +16 градуса. Времето беше мразовито в продължение на почти 3 месеца, а януари беше рекорден с продължителността на студовете и ледените си дни.

Още след Нова Година умряха двете ми големички палми Cyrtostachys renda (Lipstick palm, Палма Червило). Умря и едната от Кокосовите ми палми в земята. Другите преживяха с различни поражения по листата. Същото важи и за Бутилковите палми и палмите Притчардия (Pritchardia pacifica).

Най-добре презимуваха растенията в саксии, вероятно заради по-високите почвени температури, както и защото короните им бяха надигнати повече над нивото на почвата, където беше най-студено. Отлично се справиха всички Адениуми и Плумерии, както и много палми - Licuala grandis, Johannesteijsmannia altifrons, Veitchia merrillii, Dypsis lutescens, Dypsis decipiens, Dypsis leptocheilos, Oncosperma tigillarium, Salacca edulis, Parajubaea torallyi, Parajubaea cocoides.

При тези мразовити за тропическите растения условия, без никакви забележки презимуваха и много плодни видове - Ананаси (6 сорта), Папая (2 сорта), Манго (5 сорта), Джакфрут (1 сорт и семеначета), Магически плод, Захарна тръстика и Иланг-иланг. Голямата изненада, за мен и за световната наука, беше перфектното презимуване на два ултра-тропически плодни видове растения - Дуриан (Durian, Durio zibethinus) и Мангостийн (Mangosteen, Garcinia mangostana). Доста растения и от двата вида презимуваха в отлично състояние, като този факт вероятно ще е в разрез с общоприетите световни разбирания за техните климатични изисквания.

Като основни изводи относно този тип оранжерии, мога да споделя следното:

1. Огромна грешка е да се ползва стъкло. За тропическа оранжерия, поликарбонатът е без алтернатива.
2. Ако височината при билото ще е над 4 метра, поликарбонатът трябва да е възможно най-дебел и многокамерен.
3. Всякаква допълнителна изолация води до големи икономии на енергия и значително по-високи температури.

И последно:
4. При условията на остър умерено-континетален климат, не е финансово обосновано такова начинание. Средни януарски температури от порядъка на +10 градуса са много по-лесно постижими. Истинските тропически условия се постигат трудно и скъпо. Ето защо аз прекратявам експеримента в този му вид.

За следващите години оставям оранжерията без отопление, като в нея вместо Кокосови палми, ще засадя Chamaedorea microspadix и Chamaedorea radicalis, а вместо Манго - ще засадя Цитруси.

Отиде си една мечта, но на нейно място вече има друга... <tropical>

Потребителски аватар
sky_guitar
Регистриран: 19 яну 2012, 16:27
Район: КВ.Струмско.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от sky_guitar » 22 мар 2017, 10:29

Жалко...!Кирил,все пак загубена кауза ли е да опаковаш в оранжерията една Кокосова палма и дадеш само на нея желаните температури.Няма да е като да отопляваш целият този обем?Може да се затопли почвата само около нея.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 22 мар 2017, 13:35

И мен ме е яд. Но пък една лимонена оранжерия си е направо гъдел за душата. <cheers>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 22 мар 2017, 17:04

Нищо не е загубена кауза, просто е въпрос на ресурси и ... приоритети. Аз леко промених моите приоритети и това обезсмисли тази оранжерия. Нo за това - по-нататък.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Тропическа - Ягодова Гуава, Psidium litorale
    85 Отговори
    8570 Преглеждания
    Последно мнение от benisat
    17 авг 2016, 09:08
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    772 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово
    70 Отговори
    10532 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    28 фев 2018, 17:48
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    4715 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    362 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”