Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 8b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -8.2 (Jan 8, 2019)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Метеостанция: https://www.stringmeteo.com/stations/pa ... index.html
Has thanked: 107 times
Been thanked: 237 times

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 яну 2019, 17:02

Днес най-сетне се възползвах от по-хладното време (в оранжерията е 12 градуса в момента, а в по-топлата част е над 18 градуса) и реших да засадя няколко растения в земята. Тези дни ще направя цялостно пренареждане на растенията вътре и ще се отвори мястото на още 2 или 3 растения Манго, едно Личи, една Гуава и едно Мами (Mamey Sapote).
Вече имам в земята две растения Папая, а днес засадих едно Какао, една Кокосова палма, едно Авокадо и преместих едно Манго Нам Док Май. Някак твърде много ме кефи усещането, да садя в земята Какао и Кокосови палми на 6-ти януари, докато навън цял ден вали сняг.
Ето и малко снимки:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Ето и снимки в по-общ план, да се види безпорядъкът в момента. Вкарал съм вътре големи саксии с влажен субстрат, защото навън замръзва и става на камък, а аз всеки ден садя растения в него.
Изображение

Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 5):
zack (06 яну 2019, 17:10) • traiko (06 яну 2019, 17:26) • veso (06 яну 2019, 19:56) • perperikon (07 яну 2019, 16:45) • achovd (16 яну 2019, 07:08)
Rating: 45.45%

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 яну 2019, 17:20

Някой спомена Papa Gambetta днес из форума... <he-he>
Ето едно растение в оранжерията. То се разходи до Флорида, живя там една година и се върна обратно тук. Исках малко да го форсирам и затова го оставих в оранжерията, а то пък ми се отплаща посред зима и на фона на снега:
Изображение
These users thanked the author Kiril Donov for the post:
zack (06 яну 2019, 17:22)
Rating: 9.09%

Потребителски аватар
zack
Южняк-родолюбец, маниак на тема маслини
Регистриран: 08 сеп 2010, 12:45
Район: Ивайловград/София
Надморска височина (m): 260
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -19 since 1926
Минимум последна зима (°C): -7.4 на 06.01.2019
Любимо растение: Маслина
Любим плод: Маслина :P
Любим климат: Колкото по-топло, толкова по-добре!
Метеостанция: http://ivailovgrad.com/meteo/
Has thanked: 79 times
Been thanked: 105 times

Непрочетено мнение от zack » 06 яну 2019, 17:27

Яка си е оранжерията. И ние ще направим това лято някаква, ама още обмислям къде и какви размери е <wine>
Аз писах за Papa Gambetta. Имам един храст в земята в Ивайловград и ми е интересно дали ще оцелее.
Миналата зима след -9 оцеля и сега е по-голям храст, ама да видим какво ще стане до пролетта. Ако оцелее, ще е яко <thumbsup>

Изображение

Поздрав най-сърдечен! Твой приятел вечен, Весел Патиланчо!

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 8a
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —10°С
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 38 times
Been thanked: 71 times

Непрочетено мнение от perperikon » 07 яну 2019, 17:30

Както би казал някой тийнейджър: Много е як пейзажа в оранжерията!
Догодина и аз трябва да правя по сериозна оранжерия(30-40 м2). Цитрусите тази година ги "прекарах" да останат в старата дървена конструкция, но догодина този ми номер няма мине. Може да отделя 2-3 м2 вътре за тропически жеги!? <hmmm>
Киро, да не ми се привижда, че имаш семенаци юбея с 1(2)листа(щайгите с малки саксийки, с едри орехчета в тях)? <thumbup>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 яну 2019, 18:24

perperikon написа:
07 яну 2019, 17:30
Киро, да не ми се привижда, че имаш семенаци юбея с 1(2)листа(щайгите с малки саксийки, с едри орехчета в тях)?
Не, нямам студоустойчиви палми в тази оранжерия. Това са Кубински Кралски палми (Roystonea regia).

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 07 яну 2019, 23:44

Не, нямам студоустойчиви палми в тази оранжерия. Това са Кубински Кралски палми (Roystonea regia).
Много са ти! Май и ние ще трябва да пробваме по една - дали наистина издържат -4. За да й вдъхнем кураж ще я прекръстим "Тракийска кралска палма". Току виж се излъже, че си е у дома тази красавица. <he-he>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 яну 2019, 21:00

perperikon написа:
07 яну 2019, 23:44
... Май и ние ще трябва да пробваме по една...
Ще измислим нещо. <hat off>

Трябва да призная, че отново бях се притеснил от моето заробване с тази оранжерия. Не само големият разход на гориво, но и ангажиментът ми 24 часа нон-стоп ми идваха в повече. Не знам как по-рано не ми дойде идеята за разделянето на оранжерията на зони и на растенията - по температурни изисквания, но очевидно това се оказа правилното решение. Вече съм свободен човек, робството приключи. Растенията са доволни, а разходът ми на гориво е точно толкова, колкото ми беше разходът вкъщи, преди изобщо да помисля за оранжерия. Това се получава, защото оанжерията на практика се отоплява от топлия въздух, който идва откъм котелното. В най-големия студ снощи, само два от трите радиатора се включиха едва-едва и минимумът в субтропическата зона беше +5,4°C при външен минимум от -8,2°C (четвъртият радиатор е в тропическата зона и работи цяла нощ с малки прекъсвания, а ако е облачно и студено - работи и през деня, като денонощно поддържа температури не по-ниски от +14 градуса). До преди десетина дни, котелът издържаше само 6-7 часа с едно зареждане, защото поддържах тропически условия в цялата оранжерия. Сега издържа 10-12 часа, но и топля по-малко заради по-ниските температури и така реално разходът на дърва е в рамките на 25-30% от досегашния.

Имам един котел на ток (10 kW), който не см ползвал от 13 години. Смятам тези дни да го закача обратно към системата и да го включа. С това робството ми окончателно ще свърши, защото този котел ще се включва автоматично веднага, щом изгорят дървата и САМО в случай, че има нужда от отопление. А с новите ми настройки на температурите, нуждата от отопление е символична и вече мога да си позволя отопление и на ток. Мога да си позволя и да отсъствам от вкъщи през зимата.

perperikon

Непрочетено мнение от perperikon » 08 яну 2019, 22:21

И не на последно място, доброто решение да изолираш с найлон на мехурчета цялата повърхност на оранжерията! <bravo2>
През Март предполгам, че ще се наложи да я махаш поетапно, защото вътре ще настане адска жега. Прибирането му, ще предпази найлона от слънчево изгаряне, за да го използваш повече години. Тези пояснения са за публиката, ти си наясно с тези неща. <thumbup>
Аз що найлон съм изхвърлил, само защото не съм го скрил добре от лятното слънце,... когато е можело. Nevermore! <kill myself>

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 яну 2019, 23:50

perperikon написа:
08 яну 2019, 22:21
... Тези пояснения са за публиката, ти си наясно с тези неща. ...
Добре. Да кажем за публиката също и че още в началото на февруари ще сложа засенчващата мрежа върху оранжерията, отгоре върху найлона. Не мога през февруари да я сложа върху специалната конструкция, която построих за целта, защото при снеговалеж ще срути оранжерията. Затова ще я сложа временно върху найлона, а след средата или края на март, ще я преместя върху конструкцията, където ще остане до края на октомври.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 16 яну 2019, 12:27

Вече близо три седмици минаха, откакто оставих орнжерията почти без отопление.

Минимумите в студената част се движат около 5-6 градуса, като при студено време навън, явно се включват радиаторите и помагат за задържане на температурите над +5 градуса. През деня температурите са около 12-15 градуса при облачно време и 25-30 градуса - при слънчево. През деня не отоплявам тази част, радиаторите се включват автоматично само при температура под +5 градуса, т.е. може да се включат само през нощта, защото само тогава е по-студено.
Очаквах проблеми с някои по-топлолюбиви растения, но засега няма никакви признаци за измръзване. Имам една Кокосова палма в саксия, две големички Бутилкови палми, както и доста малки растения от различни тропически видове. На студено са около 350 бр. Джакфрут, които не умират и дори продължават да вадят листа. Продължават да растат и да вадят листа и много растения Манго, Авокадо, Карамбол и др. В студената зона имам и два броя Папая в земята, както и доста разсад от малки растения Папая. Растат, макар и по-бавно.

В топлата част поддържам минимуми около 14-16 градуса. При облачно време има максимуми около 18-22 градуса, а при слънчево време - около 30-32 градуса. Вътре са ми всички по-ценни тропически растения. Няма какво да ги описвам, растат си и нямат никакви проблеми.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 78 times
Been thanked: 11 times

Непрочетено мнение от achovd » 22 яну 2019, 01:19

Според мен си точно на минимума за Кокосите. Трябва обаче този минимум да се задържи така поне две седмици непрекъснато, за да имаш проблеми. Което поне тази зима е много трудна работа. Но ако дойде не хард зима, а просто такава като преди 2 години (ако правилно си спомням, че не ми се търси, може и да са 3) с много облачно време, много дълга поредица от ледени дни, макар и без твърде ниски минимуми, смятам, че няма да издържат доста от растенията. Тогава може би ще трябва и отопление през деня. Но това екстра отопление ще е необходимо веднъж на няколко години. Май сметките показват, че икономически е доста изгодно да поддържаш такъв режим. Е, няма да имаш кокоси в земята, но ще спестиш за екскурзии, по време на които да ги гледаш на живо :)

vutov
Любител на южните растения
Регистриран: 24 яну 2016, 20:40
Район: Varna
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от vutov » 23 яну 2019, 12:29

Ще се радвам да видя снимки на Папаите.

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 мар 2019, 11:23

Независимо от спряното отопление още преди Нова Година, тези две смокини не изпаднаха в покой. Бяха плътно до стъклата и реално са изпитали най-ниските температури в оранжерията, но запазиха листата и плодовете, които бяха вързали през ноември или декември. Със затоплянето на времето и усилването на слънцето, тези плодове вече наедряват и скоро май ще ядем смокини предпремиерно, така да се каже.

Изображение

Added in 2 minutes 59 seconds:
Най-интересното е, че като засадя смокините навън, ще дадат още две реколти и така ще дадат три реколти тази година. Също като в тропиците.
These users thanked the author Kiril Donov for the post (total 2):
zack (08 мар 2019, 11:25) • traiko (08 мар 2019, 11:27)
Rating: 18.18%

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 мар 2019, 19:57

Не помня в коя тема бях писал за миниатюрните саксийни жабички, които без да искам донесох от Флорида. Те бяха в един буркан, от който някак успяха да изчезнат всичките. Предположих, че са избягали на свобода и ще умрат през зимата.
Тази вечер пресаждах Цитруси до тъмно навън и по едно време чух свиренето на жабчетата. Чух го даже няколко пъти. Сега обаче се чудя, дали са те или са някакви местни жаби, за мелодията на които съм забравил и сега си въобразявам?

При всичкия студ тази зима в оранжерията (беше почти без отопление от малко преди Нова Година), в перфектно състояние са всички видове и сортове банани, манго, авокадо, карамбол, джакфрут, една кокосова палма, мами сапоте, плумерии, адениуми, различни тропически палми. От двата сорта Папая в земята, растението Ред Лейди е перфектно и расте, а по-голямото растение от Карибиън Ред - умря към средата на февруари. То беше в в много добро състояние и даже растеше, но докато бях във Флорида, забелязах на камерите, че нещо оклюма. Когато се върнах, намерих го като умряло, а до него имаше мравуняк с три отвора. Почти съм убеден, че мравките са виновни, затова ги почерпих с Райд, а растението изскубах от земята. Видя ми се живо обаче и го засадих в една саксия. Ще видим дали ще излезе боец. Това растение преживя всякакви гаври от моя страна още от Флорида, многократно рязане на корените и няколко пъти пресаждане на гол корен. Изкара и зимата тук, дано да намери сили да се възстанови още един път.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Тропическа - Ягодова Гуава, Psidium litorale
    85 Отговори
    11171 Преглеждания
    Последно мнение от benisat
    17 авг 2016, 09:08
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    1055 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Оранжерия - Готическа арка
    12 Отговори
    752 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    04 фев 2019, 10:43
  • New post Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово
    75 Отговори
    15106 Преглеждания
    Последно мнение от zack
    29 дек 2018, 22:45
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    6740 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    675 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”