Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Непрочетено мнение от reimbrant » 05 фев 2016, 17:59

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Здравейте, започнах да подготвям нещата за новата ми оранжерия,която ще бъде 6/3 метра ,тунелна,копие на една китайска ,само че побългарена с по добри материяли.
Най вероятно китайските профили ще са някакви тънкостенни ламаринки,а сглобката им е с болтчета,което ме навява на мисълта че като се поохлабят и конструкцията ще се разиграе доста. Другият проблем е тънкият поликарбонат който е заложен /4 мм./.Затова съм поръчал 10 мм.три камерен,който го дават като изолационни качества на стъклопакет.
Технологията е на 100 процента безотпадна,както за профилите които съм избрал ,така и за поликарбоната.Профилите са студеноогънати 30/20 мм.,на 2 мм дебелина/за мен е много важна тази дебелина,по добре се заварява и естественно по здрава става конструкцията.

Отпаднаха и големи дръвчета,ценни и не толкова,но всяка война си иска своите жертви.Така че мястото е вече подсигорено ,чисто от насаждения и чака своята първа копка.Понеже височината /в най голямата си част е само 2 метра и 10 см./колкото е височината на поликарбоната/съм решил да вдигна стенички/продължение на основите/ от 30 см.,с цел да стане около два метра и 40 см./,които ще бъдат изолирани с фибран 2 см.

За сега това в общи линии,ще документирам всички крачки от тук нататък.Отоплението за сега ми е като идея,но аз съм упорит и ще го постигна,ще бъде компостно.Но нека първо се справим с конструкцията и после ще мислим за екстрите. <wine>П.С.
Идеята ми е вътре да настаня 18 цитруса,по 6 в три редици.Знам че е малко на гъсто,но ще е много по добре от колкото в контейнери.Поради голямата инвестиция за мен ,не мога да си позволя лукса по малко. <thumbup>
Последна промяна от reimbrant на 06 фев 2016, 09:30, променено общо 8 пъти.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Been thanked: 1 time

Re: Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Непрочетено мнение от Georgiev » 05 фев 2016, 23:03

<bravo2>

Марков
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 8 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Марков » 06 фев 2016, 09:58

Райчо, много добре ще стане с тези профили. Веднъж се прави такава конструкция и трябва да притежава съответните якостни качества. Дали знаеш коефициента на пропускане на светлината на поликарбона, който си поръчал, а също и коефициента на топлопроводимост?
Обикновения 4мм прозрачен по спомени пропуска 90% от спектъра и е с малко над 5 W/m2K.

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Надморска височина (m): 680
USDA zone: 7a
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 3 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 06 фев 2016, 11:01

Браво Райчо <bravo2>
Най сетне се реши. Помисли добре къде и как да я разположиш както и за отоплението и охлаждането за да не се ядосваш после. Ако ти трябва помощ свиркай <thumbup>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 фев 2016, 11:35

Поликарбоната ще е Кристалон,прозрачен.Така че пропускливоста му на светлината ще е пределна.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 фев 2016, 11:54

chicholyubo написа:Браво Райчо <bravo2>
Най сетне се реши. Помисли добре къде и как да я разположиш както и за отоплението и охлаждането за да не се ядосваш после. Ако ти трябва помощ свиркай <thumbup>
Мястото е определено и добре осветено,за отоплението загатнах че ще бъде с компост.На запад си отопляват освен оранжерии и дори и къщи.Когато дойде сезонът клиента си поръчва готов контейнер с компост,с габарит колкото му е нужен за отоплението.при нас нещата са по различни ,още я няма такава организация.Но понеже един от занаятите ми е парни инсталации и това е най малкият проблем да си го изпълня.Имам контейнер 2 кубически метра,имам резервна помпа,остава в контейнера да направя една серпентина,от която тръбите ще тръгнат по земята по цялата оранжерия и така.Нужни са 4,5 бали слама и някакво количество кокоша тор/която я има в изобилие около мен,доста хора гледат носачки промишлено за яйца/.Преди да се зареди контейнера е нужно няколко дни да се бърка сламата с торът,поливайки с вода докато сламата се накисне достатъчно.Действието на компоста е около 4 месеца,което е абсолютно достатъчно за моята цел.Демек да топли ноември,декември,януари,и февруари какво друго му трябва на човек.Иначе температурата вътре в компоста е сериозна,ако си вкараш ръката може и да те изгори.Нужно е дори от време на време да се полива с вода против самозапалване.В общи линии това е идеята ми за отоплението на оранжерията. <wine> И щях да забравя ,след отоплителният сезон нищо не се губи,угнилият компост е идеално средсво за торене в овошната градина

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 фев 2016, 18:47

Райчо, ти си пълен с изненади! <curtsey>

От както ти видях снимките с металните профили, пак взе да ме яде от вътре и да умувам, дали пък моята тропическа оранжерия да не я изпълня от желязо. Може и на това да се спра, но в тази връзка искам да ти предложа да помислиш върху две неща:

1. Помисли да направиш оранжерията на такова място и по такъв начин, че да можеш да разширяваш, удължаваш или вдигаш на височина при нужда. Сега може да не го искаш, но "апетитът идва с яденето" и след време може да се чудиш, как да промениш размерите.

2. Помисли дали не е удачно да направиш оранжерията от сглобяеми елементи, които предварително си направил. Така можеш лесно да разширяваш на модули, а всеки детайл можеш да занесеш на галванично поцинковане, преди да ги сглобиш. Ако аз се спра на метална конструкция, така бих направил.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 фев 2016, 20:09

Значи тази оранжерия може да се увеличава само на дължина,не и на височина,така че не е проблем че е неразглобяема.за галванизацията става сложно за мен понеже трябва да ги карам до Пловдив нещата ,което не ме устройва,аз ги боядисвам с качествени бои елементите и просто не мърдат с години.Първата ръка е сребърен феролит/не за щяло и нещяло стълбовете по полето на енергото са с тази боя/ и втората ръка е автоемайл лак,лъскава и качествена боя.Мястото така е избрано че мога да увеличавам колкото си искам с по 2 метра ако искам още 4м. или още 6 .Но височината не мога да барам технологично заради безбраковата технология.На този етап ще са 6 метра и ако ми се ослади с годините,най лесно е да я увелича.Отдушниците ще бъдат 2 врати на двете чела,като на тези врати ,ще има по един отваряем прозорец.така че може с по голямо проветрение или с прозоречно.Вратите ще са 2 на 1 метра,а отдушниците 50см,на метър,или 60,или 70,както го реша. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 фев 2016, 20:32

Забравих да спомена и за още едно мое намерение.Понеже оранжерийката ще е в близост до една голяма асма,на която засадих цялата северна стена с киви,идеята ми е да покрия асмата с мрежа против градушка,и ще използвам момента тази мрежа да покрие и оранжерията.Имам неприятен случай с един навес зад къщата с поликарбонат,който въобще не го огрява слънце ,спазил съм и това защитата на поликарбоната от УВ да е отгоре,и въпреки това една по силна градушка една година ми го надупчи/без да е изгорял от слънце,просто изпробвана работа.Затова ще го покрия и с тази мрежа веднъж против градушки,и втори път едно леко засенчване,чел съм че лимоните не обичат пряко слънце.

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39

Непрочетено мнение от popov.dinko » 06 фев 2016, 21:24

Едно голямо браво с пожелание за попътен вятър в смелото решение, сам да си направиш професионална оранжерия! Това е мечтата на всеки обичащ
екзотичните растения. Тя е като ядро на хобито. Обожавам в дъждовно време да съм вътре и като цъфнат ония ми ти благоуханни цитрусови цветове
вътре ще е като в ....сауна с наркотични пАри.
Огънчето на моето желание и аз да си направя такава оранжерия взе да се разпалва... <thumbup> <sun>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 фев 2016, 20:21

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеЕто че дойде време да направя и първата копка на обекта.Понеже имам хиляда задачи,и затова съм оставил оранжерията само когато имам някакъв промеждутък,тогава да работя по него.Обаче се наложи да спра всичко и да се захвана с нея,понеже ми паднаха едни платна кажи речи на 100 метра от обекта.Едно момче си строи вила до мен ,и платната са му свободни за няколко дена, и аз като се юрнах и за два дена изкопах,направих куфража и даже и вчера налях,а утре сутринта и ще декуфрирам.Голяма шестица от тотото с тези платна,иначе трябваше да купувам 2 кубика дъски -луда работа.Така че най тежкият момент с основите е завършен,от тук нататък всичко е песен за мен,само че когато имам време естественно. <wine>

Потребителски аватар
Georgiev
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

Непрочетено мнение от Georgiev » 29 фев 2016, 12:58

Заслужаваш поздравления, а крайния резултат без съмнение ще е уникален, съдейки по творенията ти. Надали в района ще има друга подобна. При идването ми в Карлово, ще си позволя да ти се обадя и да се видим.
Поздрави, Георги.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 фев 2016, 20:14

Ще ми бъде приятно да се видим и запознаем. <thumbup>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 07 мар 2016, 20:52

ИзображениеЕто ги и нещата вече декуфрирани,реших фибрана да го лепя допълнително при готова конструкция.Идеята ми беше да вдигна бетона поне 30 см за да увелича височината,обаче денивилациюта на терена ме изигра.От южната страна е висок 40,50 см,а от северната едва 10 см над земята.Единият от вариянтите е да извадя земя,за да падна по ниско,но това е неприемливо според мен,понеже най горната почва е по плодородна,така че най вероятно с изравняването каквото се получи това ще е.От север ще дръпна малко земя към юг и пак кажи речи ще съм 20 см. под конструкцията ,с което в най високата част ще стане2м. и 35 см.Мисля че за цитруси ,горе долу бива.В началото исках да засадя 3 реда цитруси по 6 което значи 18,но реших да не правя глупости и да пусна 2 реда растения,с пътечка помежду им,демек само 12 броя,на място 6м. на 3 м..Хубаво ,лошо ,това е последното ми решение. <wine>

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 мар 2016, 21:10

Може би снимката заблуждава, но на мен основата ми изглежда наклонена много. Не вярвам обаче, да си направил такова нещо.
Чакам с нетърпение крайния резултат. А вероятно и не само аз.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Градината на Райчо
    808 Отговори
    41828 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    13 юни 2018, 19:00
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    618 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С
    189 Отговори
    20892 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    25 мар 2018, 15:32
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    3785 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    233 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”