Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

UNREAD_POSTот reimbrant » 26 Мар 2016, 04:59

4 стенен каналчест поликарбонат 10мм:
-брой стени 4 (горна и долна и две в средата), като едната е с излята в нея UV защита, даваща гаранция на материала от стареене на директно слънце 10 години;
-U value W/m2K (коефициент на #топло #преминаване или иначе казано #топлоизолация) 2,5;
-Светопроводимост за прозрачният каналчест поликарбонат е 40%; Eто на това нещо попаднах вчера и много се шокирах ,с тези 40 процента светлопроводимост.Значи еднокамерният е с 80 процента ,а този който съм взел аз е с 40 процента.Не зная тези 40 % дали няма да са малко за цитрусите и какво мога да направя от тук нататък.Значи аз съм гледал да е по непропускливо за студа,а в същото време съм се издънил за светлопропускливоста.Давайте идеи ,какво мога да направя,тези 40 % достатъчни ли са или леко по леко с годините ще закъсват цитрусовите растения.Поликарбоната е на склад и не е покътнат,дали няма да мога да го разменя с фирмата, като разликата в цената е за моя сметка/този който е при мен е доста по скъп/или да си платя и курса ,ако се врече фирмата за размяна.Другите варианти са още 2,единият е някакво осветление в мрачните дни,близко до слънчевото/и дали е мощно,имам в предвид икономически дали ще е изгодно.И последният вариянт,разглобяване ,на плоскостите,което няма да е никак трудно,но там пък остава проблемът цяла година някъде да се съхраняват 6 метрови огромни плоскости и да ми пречат,и да се притеснявам от бури.Този последният вариянт има и добри качества ,че ще се запазват от слънцето през цялата година.Давайте мнения.Кирчо какво е твоето професионално мнение за тези 40% слънцепропускливост,дали ще е достатъчно и какво да правя според теб.Малко новобрански работи направих ама ............. <head in the wall>
https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Mясто: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална темп.(°C): -16
Минимум в посл. зима (°C): -5
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 26 Мар 2016, 07:57

Аз затова се отказвам от поликарбоната, точно заради ниската му пропускливост на светлината. Вариантът със сваляне на плоскостите през лятото е идеалният вариант, но в твоя случай е голяма хамалогия.

Моето мнение е, че нещата трябва да се правят възможно най-прости и лесни за подръжка. Иначе с времето ентусиазмът намалява и ако има много работа, човек просто ще занемари нещата. В този ред на мисли, аз не бих се наел да свалям тези грамадни листове всяко лято. А и светлината е най-малко през зимата, когато поликарбонатът ще е монтиран. Точно когато е най-необходима, светлината ще е най-ограничена.

Вариантът с лампите бих определил единствено като ... лудост. Забрави го!

Опитай да смениш тези листове с най-обикновен поликарбонат 6 мм. Няма да имаш проблеми с него, но поне е изпробван и работи, казвам го от личен опит.
Вероятно фирмата няма да иска да върне пари, но може би ще направят замяна. Направи сметка за транспортните разходи, може да ти сменят листовете и да ти дадат повече листове от 6 мм за тази сума. Взимай го, все ще влезе в употреба някъде. И аз бих ти купил един лист, че ще ми трябва за градината.

Повече светлина = повече плодове. Не прави компромиси! Всеки греши, но сега по-добре направи крачка назад и реши проблема кардинално, вместо да се опитваш да търсиш компромисни варианти, за които в бъдеще със сигурност ще съжаляваш.

P.S. Информацията, която сподели с нас е много ценна. Жалко, че на твой гръб всички научихме нещо важно, но аз ти благодаря!
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот reimbrant » 26 Мар 2016, 08:25

Мерси много за съветите ,ще видя какво мога да направя по въпроса. <wine>
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

UNREAD_POSTот Марков » 26 Мар 2016, 12:41

Райчо, точно поради тази причина те попитах още февруари за коеф. на светлопропускливост. Разбира се в твоят случай по-важно е коя част от спектъра ограничава точно този ПК. Растенията се нуждаят от светлинни лъчи с дължина на вълната 453nm - около 60% и 662nm - 40%.
Марков
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална темп.(°C): -11.9°C 09.01.17
Любим климат: +20°C ÷ +30°C

UNREAD_POSTот reimbrant » 26 Мар 2016, 21:42

Тези светлинни лъчи въобще не ми са ясни,само вече знам че за този четиристенен поликарбонат са написали че има светлинно пропускане 40 процента ,а на еднокамерният му дават 80 процента.Згафих много,ще се опитам да направя някаква сделка с фирмата ако може да го сменим с еднокамерен и там някакви 50,70 лева ако трябва да изгоря ,само и само да сменим нещата.
reimbrant

UNREAD_POSTот reimbrant » 26 Мар 2016, 21:44

ИзображениеИзображениеДнес пооткарах малко работа,едното чело е готово заедно с вратата и прозореца в нея,и с другото съм на 80 %,готов.Утре до обяд и съм приключил с всичко по конструкцията и щях да почна с поликарбоната,ама не се знае кога ще е,като се намеси дявола и се обръща каруцата.Боядисвам всички заварки и почвам да садя цитрусите,пък захлупването когато рекъл господ.Прозорците ще падат надолу с ограничително синджирче. <wine>
reimbrant

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 27 Мар 2016, 23:10

Фугата на прозорците и вратата вероятно ще я затвориш с някаква шина отвътре? Така не бива да остане.

А бетона, ако няма да го облицоваш, става страхотен с външна циментова шпакловка на Боро. Удължава му живота многократно.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот reimbrant » 28 Мар 2016, 08:00

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Kiril Donov написа:Фугата на прозорците и вратата вероятно ще я затвориш с някаква шина отвътре? Така не бива да остане.

А бетона, ако няма да го облицоваш, става страхотен с външна циментова шпакловка на Боро. Удължава му живота многократно.
Поликарбоната така се изрязва че покрива всичко няма да може и микроб да влезе през зимата,всичко е изчислено в технологията,а от днес започвам да лепя фибрана,вчера го нарязах,но беше неделя и нямах лепило ,но днес го почвам.Днес е работен ден и ми предстои разговор с фирмата за подмяна на поликарбоната ,стискайте ми палци.Вчера изравних и земята вътре и е готово за садене на растенията,но първо фибрана за да не му пречат самите те.Изкопах 10 см по надълбоко в земята за да влезе фибрана и той по надолу за по добър ефект.Прилагам снимки от вчера.
reimbrant

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 28 Мар 2016, 10:31

За Цитруси фибранът е напълно излишен. Но няма и да навреди, щом вече си го сложил.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот mhronev » 28 Мар 2016, 10:51

Здравей Райчо. Много ме заинтригува целия ти проект и го следя със специално внимание. Тъй като на сайта на туплекс не можах да намеря информация за пропускливостта на материала се зарових в интернет и след малко търсене намерих това от официалния производител на Макролон(който вече не е байер, а негова дъщерна фирма - Covestro).
Доколкото разбрах твоя поликарбонат е Макролон УВ - 4-10, т.е. 4-стенен(3 камерен) 10 мм дебелина. Официално му дават светлопропускливост 68%. Виж линка долу. Та тези 70% не са ли достатъчни? Плюс това в документа пише, че е подходящ за оранжерии. Ето и цитатите:
Light transmittance D65 (UV-absorbing)
clear 1099: ca. 68 %
white 1146: ca. 61 %
IQ-Relax: ca. 52 %

Makrolon® multi UV 4/10-6 is ideal for cold-curved barrel
vaults. It can also be installed as flat glazing.
• industrial glazing, sports halls
• swimming pool covers
greenhouses

Преведено на български светлопропускливостта на УВ-абсорбиращия прозрачен поликарбонат е около 68%. А в приложенията си пише ясно - оранжерии...
Код: Избери целия код
http://www.sheets.covestro.com/Handler/GenericForceDownload.ashx?itemID=18A30FDBA1554248A0EAE201B0772FAA&lang=en
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот mhronev » 28 Мар 2016, 16:30

Зивинявам се на Райчо, че пускам тук информацията, но ще използвам темата за да споделя какво намерих в интернет като за различните покрития. Превеждам само най-важното. Пълната статия може да се намери тук:
https://attra.ncat.org/attra-pub/viewhtml.php?id=59

Стъкло
  • R-стойност - 0,9
  • Светлопропускливост - 85-90%

Двойно стъкло
  • R-стойност - 1,5 - 2,0
  • Светлопропускливост - 70-75%

Полиетилен
  • R-стойност - 0,87
  • Светлопропускливост - 80-90% като е нов

Двоен полиетилен
  • R-стойност - 1,5 - 1,7
  • Светлопропускливост - 60-80%

Камерен полиетилен с висока плътност
  • R-стойност - 2,5-3
  • Светлопропускливост - 70-75%

Поликарбонат - еднокамерен
  • R-стойност - 1,6-1,7
  • Светлопропускливост - 83%

Поликарбонат - дву/три камерен
  • R-стойност - 1,8-2,1
  • Светлопропускливост - 75%
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот reimbrant » 28 Мар 2016, 23:00

mhronev написа:Здравей Райчо. Много ме заинтригува целия ти проект и го следя със специално внимание. Тъй като на сайта на туплекс не можах да намеря информация за пропускливостта на материала се зарових в интернет и след малко търсене намерих това от официалния производител на Макролон(който вече не е байер, а негова дъщерна фирма - Covestro).
Доколкото разбрах твоя поликарбонат е Макролон УВ - 4-10, т.е. 4-стенен(3 камерен) 10 мм дебелина. Официално му дават светлопропускливост 68%. Виж линка долу. Та тези 70% не са ли достатъчни? Плюс това в документа пише, че е подходящ за оранжерии. Ето и цитатите:
Light transmittance D65 (UV-absorbing)
clear 1099: ca. 68 %
white 1146: ca. 61 %
IQ-Relax: ca. 52 %

Makrolon® multi UV 4/10-6 is ideal for cold-curved barrel
vaults. It can also be installed as flat glazing.
• industrial glazing, sports halls
• swimming pool covers
greenhouses

Преведено на български светлопропускливостта на УВ-абсорбиращия прозрачен поликарбонат е около 68%. А в приложенията си пише ясно - оранжерии...
http://www.sheets.covestro.com/Handler/GenericForceDownload.ashx?itemID=18A30FDBA1554248A0EAE201B0772FAA&lang=en
Благодаря ти много,доста ме успокои,понеже си е проблем 800 лева за нещо което в един момент може не да ти помогне а направо да ти провали проекта.дано да е така.Аз днес се опитах да задвижа нещата ,като смело обявявах едни 70 лева печалба за този който ме спаси от кофтита ситуация.От софийската фирма боса е казал да си намеря транспорт до София и ще съдейства работата за смяна на артикула/това не ме устройва понеже нямам тази възможност,транспорт.има още един вариянт една карловска фирма да направим трампата,утре ще разбера резултата,и третият вариянт е да си слагам този поликарбонат,и дано да си прав с пропоскливоста на светлината. <curtsey>
reimbrant

UNREAD_POSTот reimbrant » 28 Мар 2016, 23:05

ИзображениеИзображениеДнес налепих и фибранът отвътре и отвън ,а и оправихме всички боядисвания ,с една дума кажи речи системата е вече към финал,ще изчакам 2 дена да се втвърди лепилото на фибрана и ще го дюбелирам и армирам с мрежа и шпакловам.
reimbrant

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 28 Мар 2016, 23:22

Е, добре - щом толкова си се постарал, помисли дали би могъл да решиш за някакво леко отопление в бъдеще! Имам предид, да заложиш кабел, тръби или поне една тръба Ф110 в стената, за да минат през нея комуникациите, когато и ако някога решиш. В такава оранжерия супер лесно ще отглеждаш дори и Манго или Папая, а Цитрусите ще растат вътре като плевели. Но ако Цитруси биха минали без отопление, то за Манго или Папая ще трябва поне малко.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот reimbrant » 28 Мар 2016, 23:44

Kiril Donov написа:Е, добре - щом толкова си се постарал, помисли дали би могъл да решиш за някакво леко отопление в бъдеще! Имам предид, да заложиш кабел, тръби или поне една тръба Ф110 в стената, за да минат през нея комуникациите, когато и ако някога решиш. В такава оранжерия супер лесно ще отглеждаш дори и Манго или Папая, а Цитрусите ще растат вътре като плевели. Но ако Цитруси биха минали без отопление, то за Манго или Папая ще трябва поне малко.
Кирчо за тропическите неща съм малко резервиран ,но искам цитрусите да вървят като плевели , и то няма да ги оставям без отопление.По горе бях споменал че ще правя тройна система,био отопление компостно,термореле с духалка при евентуален термонедостатък и отделно две газови бутилки с две пити в двата края при изненада скъсани жици от сняг евентуално или други електропроблеми не дай си боже.Искам да съм сигурен че питомците са с сигурни ръце.Много съм нахъсан за този проект и не искам да му изпускам края.
reimbrant

ПредишнаСледваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)