Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 5 times

Re: Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 мар 2016, 23:47

ИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеИзображениеДнес се понапънахме с моя приятел и освен фибрана,боядисването ,успяхме и да засадим всички питомници.Първо се точих за 18 растения/3 реда по 6 броя/,после проявих благоразумност и минах на вариянт 2 реда по 6 растения-общо 12,но реално остана вариянта 2 редици по 5 цитруса ,което значи 10 броя.Тази бройка силно ме ограничи,понеже имам мнооого видове цитруси а само 10,мъккааааа.След засаждането на първият цитрус и най огромен,си сипахме по чаша с ракия да полеем дългоочакваният момент и дано да е на хаерлия/демек на благополучие.Много бачкане падна много копан,много грижи,на всяко растение по кофа или две угнил оборски тор,пределна доза зелен камък и за капак водичка на корем.Много съм доволен от работата си днес и с удоволствие си пия наградата за вечерта една супер карловска анасонлийка,грозданка,с една шопска салатка,на всеки пожелавам такъв кеф,награда и цитрусова градина в ОГ.

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от traiko » 29 мар 2016, 00:15

Браво Райчо.И теб сън не те хваща докато не я свършиш.
Да те попитам,на какво разстояние са едно от друго?
Извинявай,може и да си споменал някъде по напред в темата,но не си спомням да съм видял. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 мар 2016, 00:30

Сега ще опиша и какви цитруси си избрах да бъдат в тази оранжерия,съобразил съм и какви имам в другата и да не се повтарят.Първият и най голям е един лимон ,който ми беше подарен миналата есен от приятел/листата му бяха не жълти от хлороза а направо бели,такова нещо наистина не бях виждал до сега,за една година станаха тъмно зелени и нещото което ме накара да го направя фаворит е това че в момента има стотици цветове което ми дава импулс че ще го бъде,а и лимоните които са на него са с много приятна и красива форма/по нататък ще се мъчим да определим и сорта.,второто растение е един доста голям вече Лайм с доста плодове и много нови цветни пъпки,също переспективен.На трето място е един портокал Мерлин,който го дават за фреж,понеже не се отделя от кората,но тя била много тънка,отрупан е с цветни пъпки.На 4 място е един лимон португалски-Лисабон,дават го че е страхотен,за фреж с много сок и тънка кора.И последното заветно 5 северно място е за мерцедесът на портокалите-Вашингтон Навел.Почвам и с южната страна на оранжерията,на първо място е Червеният лимон,на 2 е кървавият портокалТароко,на 3 място е червената/кървава клементина/мандарина.На четвърто място е един лимон който съм кръстил Анголски понеже мой приятел го е внесъл някога от Ангола и там го е имало във всеки двор като огромно дърво,опитах го ,уникален лимон,много близък до Меера сладък яде се с кората,но явно има леки разлики от меера ,като цвят,кора ,но за мен уникален лимон,уникален.И на последно място сложих Сатсума,мандарина която опитах и много ми хареса.Отвън останаха лимони Лунарио,Загара Бианка,и какво ли не още,но трябва да има и контейнерни иначе няма да е интересно. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 29 мар 2016, 00:33

traiko написа:Браво Райчо.И теб сън не те хваща докато не я свършиш.
Да те попитам,на какво разстояние са едно от друго?
Извинявай,може и да си споменал някъде по напред в темата,но не си спомням да съм видял. <wine>
Трайче на метър и десет сантиметра от стебло до стебло и на 70 см от стената като отделяне.Това е в оранжерия 6 на 3 успях да вкарам 10 растения ,дано се чувстват добре аз им дадох каквото можах ,а те да дадат каквото могат.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 мар 2016, 08:39

Добре си направил, че не си сложил повече растения. Даже и сега са на гъсто. Хаирлия да е! <wine>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 01 апр 2016, 22:35

ИзображениеДнес дюбелирах фибрана и с мрежа го шпакловах от вън и от вътре,отгоре го оставям за след поставянето на поликарбоната/ще бъде с ъгъл с мрежа ,който да оформи нещата/Понеже профила е легнал и е само 2 см.и ако го затворя ,няма да има място за захващане.бях решил да слагам поликарбоната на есен,но ме гонят базъмките ,така че ще е скоро и след това ще покрия и горният край на бетона,с който ще запуша и всяка хлабина в основите.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 05 апр 2016, 17:54

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

След няколкото варианта за подмяна на поликарбоната ,които не бяха много обнадеждаващи,попаднах на още една реклама на същата фирма за 20мм,и 25 мм поликарбонат,който е 6 камерен/а не 3 като моят/,и на всичкото отгоре някои от камерите са под 45 градуса наклон,демек яко пречупване на светлината в различни посоки,и на него му дават 68 % пропускване на светлината,а на моят с 3 камери 40 %,усетих че е голяма какафония с тези данни и се реших и тръгнах с рогата на пред и за 2 дена оранжерията е на 99% готова.Остава да направя горният фибран,за да се опушат нещата вече на 100% и дори микроб да не може да влезне.И мисля че не съм сбъркал,понеже видях какъв е ефекта след затварянето на последният лист влезнахме 5 минути след това и вътре беше ад под небето ,абсолютна сауна,а в същото време часът беше 17 и слънцето беше далече на запад.Представям си какво ще стане вътре ако се забрави затворено някой път,На снимките се вижда как земята е по светла по средата на оранжерията,това е слънце през поликарбонат.На една от снимките се вижда как плътно е залепена ПВЦ шина на вратата от вътре,макар че и отвън поликарбоната си прилепва яко.на двете чела се вижда една бяла двойна камерна гума за уплътняване между челото и покривният лист,просто перфектно се получиСредният лист е върху двата крайни и се припокрива с по 10 см.,и след това е стегнат зверски и с една шина също показана на снимките.За сега не съм изрязал прозорците,и съм оставил само врати да има/винаги може да стане,но идеята ми е по малко язви на системата и евентуални пропуски на студен въздух от вън/.Та така до есента ще мислим и за био отоплението.Поздрави от слънчево Карлово. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 05 апр 2016, 20:42

Понеже отсъствам от града/на работа съм в балкана/,а днес е първият ден на оранжерията,преди малко се свързах с баща ми и той ми каза че при отворени врати на оранжерията вътре е било 38 градуса ,при 26 от вън.Какво ще става през лятото си нямам на представа.Датчикът се намира на метър от земята,горе долу по средата на оранжерията,с една дума горе в най високата част сигурно е ад от жега.Това дали е добре или зле от тук на татък ще следя с развитието на растенията.Първато визуално развитие е било на един разсад доматчета които за една по топла нощ в оранжерията и днешният топъл ден визуално били дръпнали напред.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 21 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 апр 2016, 22:07

Жегата и намалената осветеност неминуемо ще доведат до бърз растеж, но и до етиолиране, а може би и до намалено плододаване. Ще разберем.

От фирмата, която прави моята оранжерия ми казаха, че има задължителен стандарт за площта на проветрителите и понеже при мен има само 4 проветрителя на покрива, сложиха и две плъзгащи се врати, за да се улесни проветряването в големите жеги.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от popov.dinko » 05 апр 2016, 22:12

Скоростно развитие на нещата... Такава креативност, почти реактивност...Луда работа е при теб. Наистина лятото ще е рисковано, а зимата с отоплението ще е само вечер, и то при тежки студове. Така и не разбрах какво стана с трикамерния поликарбонат, та си взел шесткамерен ?
Поздравления за скоростното развитие на проекта за оранжерия, наистина много заинтригуващо. <cheers> Нямам думи просто... <thumbup>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 05 апр 2016, 22:37

popov.dinko написа:Скоростно развитие на нещата... Такава креативност, почти реактивност...Луда работа е при теб. Наистина лятото ще е рисковано, а зимата с отоплението ще е само вечер, и то при тежки студове. Така и не разбрах какво стана с трикамерния поликарбонат, та си взел шесткамерен ?
Поздравления за скоростното развитие на проекта за оранжерия, наистина много заинтригуващо. <cheers> Нямам думи просто... <thumbup>
Не си разбрал,слагам си трикамерният а споделих за шесткамерният.

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

Непрочетено мнение от Georgiev » 06 апр 2016, 11:39

Здрасти, не ти пречи да предвидиш и вентилатор, защото температурата ще е много висока лятото, а да разчиташ на естествена вентилация само ще е рисково.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 06 апр 2016, 11:42

Ще видим,времето ще покаже,от утре съм долу в града и ще ги наблюдавам нещата.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 09 апр 2016, 20:28

ИзображениеИзображениеВече сложих фибрана и отгоре с което херметизирах така да се каже нещата.Вече и микроб не може да влезне ,а камо ли да лъхне от някъде.Абсолютно всички цитруси тръгнаха със силен импулс и им е кеф,днес за награда ги полях и със угнило миналогодишно гюбре/чорба от кокоши тор/Разсадите с доматите полудяха и растат с часове/дружко си е и нощем топличко.Днес опънах и една мрежа против градушка/имам лош спомен от един навес в къщи една градушка яко го надупчи/може да е бил и ментарски ,по онова време кой ти е знаел какво купува.Този поне е германски на Байер.Абе да съм си по спокоен,за всеки случай. <thumbup> <wine>

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения

Непрочетено мнение от Georgiev » 11 апр 2016, 12:22

След това което си направил, смятай че пазара в Карлово за плодове и зеленчуци е фалирал.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Градината на Райчо
    808 Отговори
    41759 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    13 юни 2018, 19:00
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    617 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С
    189 Отговори
    20852 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    25 мар 2018, 15:32
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    3778 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    231 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”