Материали за покриване на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Марков
Любител на южните растения
Регистриран: 16 юли 2015, 06:56
Район: Златни пясъци
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -14.0°C 01.03.18
Любим климат: 25°C
Has thanked: 13 times
Been thanked: 0

Re: Материали за покриване на оранжерии

Непрочетено мнение от Марков » 10 яну 2017, 10:10

4. Изискване по цена

Разнообразието от продукти е доста голямо, от търговци и цени - също, но ориентировъчно материалите, които досега не са отпаднали все още от надпреварата са:
- полиетилен 0.22мм - Асенова Крепост - 1.10лв/м2
- полиетилен армиран - Асенова Крепост - 1.70лв/м2
- UV полиетилен 0.20мм - израелски - 2.00лв/м2
- стъкло 4мм втора употреба - 3.00лв/м2
- поликарбонат 4мм еднокамерен - 7.00лв/м2
- стъкло 4мм - 11.00лв/м2
- поликарбонат 8мм еднокамерен - 13.00лв/м2
- стъклопакет 4/16/4 - 26.00лв/м2
- стъклопакет 4/16/4Ка - 33.00лв/м2

Разбира се в случая не е толкова важен размерът на първоначалната инвестиция, а общата цена на притежание.
За 30 годишен период класацията ще придобие следният вид:

- стъкло 4мм втора употреба - 3.00лв/м2
- полиетилен армиран - Асенова Крепост - 10.80лв/м2 след 6 смени
- полиетилен 0.22мм - Асенова Крепост - 11.00лв/м2 след 10 смени
- стъкло 4мм - 11.00лв/м2 ако съседката не хвърли камък
- UV полиетилен 0.20мм - израелски - 20.00лв/м2 след 10 смени
- поликарбонат 4мм еднокамерен - 21.00лв/м2 след 3 смени
- стъклопакет 4/16/4 - 26.00лв/м2
- стъклопакет 4/16/4Ка - 33.00лв/м2
- поликарбонат 8мм еднокамерен - 39.00лв/м2 след 3 смени

В момента ползвам полиетилен 0.25mm, който е на 6 пълни години и е за смяна, имам и армиран на 6 години, който е здрав, но много замърсен

Следва: 5. Обобщение и избор

Марков

Непрочетено мнение от Марков » 11 яну 2017, 08:56

4.1. Допълнителни разходи за отопляемите оранжерии

Преди окончателният избор на покритие трябва да се съобразим и с дългосрочните регулярни плащания за покриване на топлинните загуби.
За Варна за поддържането на 19С вътрешна температура денградусите са 2400, което дава 340kWh топлинни загуби през 1м2 единично стъкло за целия сезон. Поставянето например на стъклопакет с нискоемисийно стъкло ще намали загубите 3.4 пъти.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 60 times
Been thanked: 110 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 яну 2017, 09:44

Стъклото, което се ползва, трябва да пропуска възможно най-голяма част от светлинния спектър. За обикновеното стъкло е ясно,но знам какво пропуска нискоемисионното стъкло.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Марков

Непрочетено мнение от Марков » 11 яну 2017, 09:59

Нискоемисийното стъкло в зависимост от начина на полагане на сребърния слой е с ФАР=80-85% светлопропускане от спектъра, необходим на растенията и указан на предната страница.

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от achovd » 11 яну 2017, 11:33

Браво Марков, доста полезна информация даваш за всеки, който се интересува от темата. Така се вдига нивото на форума и се помага на останалите палмаджии :)

Марков

Непрочетено мнение от Марков » 11 яну 2017, 13:49

Благодаря achovd. Покрай подмяната на моята оранжерия се опитвам да направя един по-общ алгоритъм и за други нужди.

Основните въпроси при избора на покритие са: сума за инвестиране, постоянна или разглобяема ще е оранжерията и ще се отоплява ли? Каква е минималната позволена температура и мога ли да плащам сметките за поддържането и?

И една информация за нискоемисийното стъкло. В момента при това мижаво слънцегреене разликата в повърхностната температурата на Ка-стъклото на сянка и слънце е точно 9С. Без да е включено отопление, т.е. няма влияние на инфрачервените вълни, е, с изключение на тези които аз излъчвам.

vortex
Регистриран: 16 фев 2015, 18:22
Район: Варна м-ст Черноморска панорама
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от vortex » 11 яну 2017, 17:40

Марков мерси и от мен за инфото което си дал. Като говорим за орнажери, лично аз смятам да направя догодина една разглобяема оранжерия за есено зимния сезон която ще покрива всички цитруси засадени в земята и някои други растения. Кое е важното за такава оранжерия според мен. Първото е да е лесна за разглобяване и сглобяване. Да е надеждна в смисъл да изолира добре от студа и да може да издържи на атмосферните условия/вятър, сняг/ без проблем. На база опита който имам с другата ми оранжерия/вече10г./ за мене без алтернатива са дървото и найлона. Мога буквално да си ги режа както ми пасват и да ги сглобя за минути. Замислих се за поликарбон поне на тавана, че ще стане по здраво. Колкото до това каква светлина пропускат различните материали, ако оранжерията ще е разглобяема - това въобще не ме вълнува, ами и в момента всичките ми цитруси са под фибранови кутии и не са виждали светлина реално от средата на ноемри. Така са вече за четвърта зима и нямат проблем. Даже си мисля да купя листи фибран и когато дойдат дни като сегашните да покрия с тях най вътрешния слой на оранжерията, верно че ще стане тъмно за няколко дни, но температурите ще са ок – а това е важното!
От личен опит мода да споделя, че армирания найлон е излючително здрав. Ако е поставен правилно може да изкара и повече години от това което му дават по предписание/3г./. Например моята оранжерия е правена есента на 2007, до днес съм сменял веднъж външния найлон през 2011 и това лято смених вътрешния. Сам можеш да сметнеш колко време ме е изкарал. Навремето предпочетох найлона пред покикарбоната, защото видях надупчен поликарбонат от градушка и се уплаших, а за 10г. никоя градушка не можа да надупчи моя найлон. Стъклото изобщо не го обсъждам, както казва Иво то е само ако правиш изложбена конструкция.

Марков

Непрочетено мнение от Марков » 11 яну 2017, 18:16

vortex, благодаря за информацията, не съм голям специалист по растенията, особено по вечнозелените, затова ме извини ако задавам лаишки въпрос. През зимата тези твоите покрити растения нямат ли нужда от светлина?
От гледна точка на цена/изолация наистина екструдираният пеностирен, XPS, е без алтернатива. И начинът по който си защитил цитрусите е оптималният.
XPS е с коефициент на топлопреминаване 0.030W/mK, и няма нищо общо с 1.15W/mK на стъклото.

vortex
Регистриран: 16 фев 2015, 18:22
Район: Варна м-ст Черноморска панорама
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21
Has thanked: 0

Непрочетено мнение от vortex » 11 яну 2017, 18:46

Марков написа:vortex, благодаря за информацията, не съм голям специалист по растенията, особено по вечнозелените, затова ме извини ако задавам лаишки въпрос. През зимата тези твоите покрити растения нямат ли нужда от светлина?
От гледна точка на цена/изолация наистина екструдираният пеностирен, XPS, е без алтернатива. И начинът по който си защитил цитрусите е оптималният.
XPS е с коефициент на топлопреминаване 0.030W/mK, и няма нищо общо с 1.15W/mK на стъклото.

То пък щото аз съм големия професионалист <smile134>
Реално разбирам само от кактуси. Палмите и цитрусите са нови неща за мене от около 4 години. Винаги съм ги харесвал обаче.
Какво да ти кажа, дали цитрусите ми имат нужда от светлина през зимата...... сигурно имат, ама от средата на ноември до март моите не получават такава. Това не им пречи за сега и са изкарали три зими така. Вътре във фибрановата кутия слагам един метър светещи лампи, достатъчно е! И на едно от всичките растения слагам терморелето настроено на нула градуса. Фибрана го лепя със силикон - става много бързо и здраво. На покрива слагам няколко камъка за да не отнесе вятъра кутията. Реално тук във този форум прочетох за фибрановите кутии преди години и тъка се започна... <sweat> Много е лесно докато не пораснат растенията.
Според мен това си оказва влияние до толкова до колкото моите цитруси цъфтят само веднъж в годината на пролет. Смятам като им направя разглобяемата оранжерия това да им добави поне още три месеца пълноценна вегетация и да доведе до плододаване два пъти годишно. Това ми е основния мотив, другия е че ще са на едно място под един покрив - по лесно е! Сега реално са на 6 различни места из градината.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Методи и материали за зимна защита
    от maniak » 11 ное 2014, 20:14 » в Зимна защита (winter protection)
    27 Отговори
    1655 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    19 ное 2014, 10:03
  • New post Оранжерии
    174 Отговори
    21711 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    25 яну 2017, 14:14
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    5285 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    11815 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    9170 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Пасивна зимна защита в траншеи/вкопани оранжерии
    от ivo_nekitov » 10 ное 2013, 17:41 » в Зимна защита (winter protection)
    4 Отговори
    875 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    20 ное 2013, 12:49

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”