Отопление на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Отопление на оранжерии

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 02 Дек 2016, 22:11

Аз мисля от време на време, да сложа една 2-3 тонна цистерна вода в единия северен ъгъл на новата оранжерия утре. Бетонна, вътре - вода, от север - изолация, от юг - черна. Отдавна го мисля, но колкото и да не ми се занимава, трябва да направя някакви изчисления, за да видя какъв и доколко ефект би имало.
Иначе, както писаХ по-нагоре и както и ти казваш, в краен случай, насрещният отпор с активно отопление винаги е вариант. Въпросът е да минаваме хитро и с малко разходи. <bananas>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 02 Дек 2016, 22:57

Аз имам в тропическата оранжерия няколко тропически водни растения, които са временно настанени в отрязани 11 литрови туби от минерална вода. Прави ми впечатление, че във всеки слънчев ден, водата в тези туби става много топла, почти гореща, т.е. над 35 градуса със сигурност. И така, по отношение на акумулирането на топлина - да, водата я акумулира доста добре.
Друг е въпросът с отдаването впоследствие. Ако е необходим цял кубик вода, за да получим топлоотдаване около 1 kW, то идеята вече става по-трудно приложима. Въпрос на експерименти е, защото за доста растения може и да свърши работа. Много важно е разположението на съдовете с вода. При мен са свободни, но ако има много туби една до друга, не съм убеден, че ще се загряват пак толкова.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот vortex » 03 Дек 2016, 00:01

Съгласен съм, че е въпрос на изчисления до колко може да сработи идеята. Аз обаче нямам познания в областта. До сега четох за топлинен капацитет и специфичен топлинен капацитет /Иво ме насочи/ на водата и въздуха. В общи линии разликата между вода и въздух е 4 пъти в полза на водата. А камъните, които съм смятал за толкова полезни, са малко по добре от въздуха - на практика нищо особено. В моя случай поне повдигнаха нивото и влагата изчезна, което пак е голям плюс.
Това което обаче ми направи силно впечатление онзи ден беше бутилката с течна вода, която не е замръзнала дори при -2,5. От там тръгнах и в крайна сметка измислих няколко варианта, но този е най лесен за проверка и на практика безплатен. Само малко труд и готово. Затова и него реших да пробвам, а пък ако даде резултати може да се пробват и други неща.
vortex
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна м-ст Черноморска панорама
Надморска височина (m): 250
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -21

UNREAD_POSTот Бобсъна » 03 Дек 2016, 00:07

Водата е едно от веществата с най добра специфична топлоемкост(Специфичен топлинен капацитет) при 20 ° и нормано налягане!

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B5%D1%82
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот vortex » 03 Дек 2016, 00:12

Бобсъна написа:Водата е едно от веществата с най добра специфична топлоемкост(Специфичен топлинен капацитет) при 20 ° и нормано налягане!

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0 ... 0%B5%D1%82

Точно така. И понеже има закон за запазване на енергията, т.е. нищо не се губи само преминава от един вид в друг, и ако водата се напълни с енергия/затопли се/ при изстиване на въздуха в последствие би трябвало водата да отдаде тази енергия точно на него... само че ще поеме 4 пъти повече... т.е. имаме примитивен акумулатор. Друг е въпроса колко точно вода ще трябва. Това ми е логиката в общи линии.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vortex » 03 Дек 2016, 01:17

Така .... всичко е въпрос на сметки. След като си изясних какво е : „специфичен топлинен капацитет” и „топлинен капацитет”.
Намерих в нета формули по въпроса. Ето ги с един нагледен пример:
Приемам бутилка от 10 лт. вода която е с маса приблизително 10кг. И искаме да променим температурата с 10 градуса, искаме да я загрем от 5 на 15 градуса.

Енергия необходима за заграване на водата.
Q = Cw x M x Dt
Cw – спец.топлинен коеф. на водата = 1,16 W/(kg.k)
M - масата
Dt – изменението
Така получаваме, че:
Q = 1.16 x 10 x (15 – 5) = 116 W.
От тук насетне всичко е въпрос на сметки, а мен ме бива в това. Остава въпроса кой какво иска да постигне колко бързо ще изстине водата и колко енергия можем да получим от слънцето в тази част на годината. Аз смятам да го пробвам това още утре, но при това положение/ако горната формула е коректна/ не виждам смисъл от трета допълнителна оранжерия в моя случай. Утре отивам да тествам водата. Мерси още веднъж на Иво че ме насочи към топлинния капацитет. Да видим какво ще излезе на практика.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vortex » 03 Дек 2016, 16:53

Днес ходих до обекта да стартирам експеримента с водата. Успях да вкарам в оранжерията в туби и малки бидончета малко над 350 лт. вода, толкова съдове имах. Ако има ефект за напред ще вкарам още, място има. Друго което направих е че изолирах доста голяма част от приземният един метър на северната и западната стени с парчета фибран и стиропор които имах останали непотребни. Разположил съм всички датчици вътре в оранжерията, ще видим има ли ефект в следващите дни. Това което очаквам е изменение в температурата на водата между 5 и 10 градуса в този сезон на годината, ето пример при 5 градуса изменение:
Q=1.16x350xdt(5)=2030W енергия. мисля че е реалистично, не е много но е повече от нула. Следващите дни ще разберем дали е достатъчно.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 03 Дек 2016, 17:14

<bravo2> <cheers>

МНого добре! Уважавам хора като теб, които отгоре на всичко(в случая), ще свършат интересен за мен опит вместо мен самия:))
Очаквам с интерес резултатите ти.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот vortex » 05 Дек 2016, 20:36

Здравейте, ето първи впечатления от експеримента който провеждам с водата. Знам, че за два дни не могат да се правят генерални изводи, но горе долу ми е ясно какво се случва.
Да водата става за акумулатор на топлина, но.... при мен положението е следното: почти цялата площ на оранжерията/24м2/ е заета от маси с височина около метър. Между тях има оставени пътеки за да може да се минава около 70 см. И така растенията са поставени на около метър височина, съответно нямаше как да сложа тубите на мястото на растенията и ги сложих главно по земята. Със сигурност ги напича слънцето, пък дори и за половин час. Сложих и два сини бидона/от тези за ракия/, единият на входа, другият в дъното, върху тях и по масите успях да поставя около 50лт вода всичко друго е по земята около 300лт. На другия ден/неделя/ отидох рано малко след като слънцето беше напекло вътре. Въпреки че температурата на около метър беше вече към 14 градуса много странно се усещаше хлад от долу... за първи път ми се случва това от както съм построил оранжерията. Реших същия ден да отида и малко преди залеза за да видя какво става, ами тогава всичко си беше ок, нямаше го този студ. За съжаление днес не успях да отида,но утре ще го направя задължително, ето и малко статистика и първите ми изводи.
В момента слънцето грее вътре от около 9,30 до към 15,00. Малко над 5 часа на ден.
Досега съм измерил следните температури:
През трите ледени дни от края на ноември мин: на двора -4,5 и в оранжерията -2,5
В събота/неделя след поставянето на водата мин. на двора -4,3 в оранжерията бях сложил три датчика: -0,7 +0,2 -0,9
В неделя следобяд се сетих да измеря температурата на водата в съдовете ето и резултата: В тези туби които бяха на около метър височина темп. е от 12 до 15 градуса, в двата големи бидона за ракия съответно +4,5 и +5, в останалите туби по земята от +9 до +6. Това е и основния проблем според мен трудно се затоплят. Явно за около 5-6 по топли часа вода приема точно температурата на околната среда. Като извод за себе си мисля, че метода определено работи, но не може да очаквам много, основния проблем при мен е че не се загрява добре водата, защото цялата оранжерия е пълна с растения и на практика тубите са по земята. Смятах по формулата мисля че повече от 1 KW до към 1,3 KW енергия не съм получил.
Предполагам, че такъв метод би могло да запази минимумите вътре около нулата при студ навън до макс -6 или -7, каквито бяха на практика минимумите в 95% от последните 4 зими. За по сериозни изстивания ще включвам отопление което е за момента без алтернатива.
Ето и какво съм решил да направя, дадоха ми още 20 туби, това са около 200лт. Място по земята имам, утре ако успея ще ги сложа да видим следващите дни какво ще стане. Ако намеря и още ще сложа предстои захлаждане и затопляне. После ще видим.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот mhronev » 05 Дек 2016, 23:03

Не мисля, че това с водата ще се окаже достатъчно ефективно. Една туба с вода се нагрява до приятни температури през лятото, когато денят е дълъг, слънцето силно и околната температура висока. При толкова ниско и слабо слънце, малка площ не топлоотдаване каквато има тубата - просто не виждам смисъл.
Това, което според мен трябва да се направи е следното. Един вентилатор в горната част на оранжерията, който да е свързан с мрежа от дренажни тръби, закопани примерно на 50 см дълбочина. Този вентилатор да се включва при температура (примерно) по-висока от 20 градуса и да изключва на 15. Целта е при слънчеви дни, когато става жега в оранжерията излишната топлина да се вкарва в почвата. Тя има достатъчно голям капацитет за да я поеме, отдава я постепенно, а и корените са на топло. Проблем в слънчев зимен ден е, че въздуха в оранжерията се нагрява много докато почвата почти не променя температурата си (или поне не в дълбочина). С горния метод този проблем се елиминира. Ето някои статии в подкрепа на това, които открих с един бърз гугъл. А иначе по темата има много (включително видео в тубата).
Код: Избери целия код
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1447511/

Код: Избери целия код
http://thescipub.com/PDF/ajessp.2005.270.277.pdf
mhronev
Градинар (Gardener)

Mясто: Драгалевци, София
Надморска височина (m): 680
Любимо растение: Solanum lycopersicum
Любим климат: умерен

UNREAD_POSTот vortex » 06 Дек 2016, 18:31

Ето малко актуални данни от експеримента който провеждам от днес.
Минимума в понеделник сутрин на двора е бил -3.3, вътре минимумите съответно от +0.3 до -1 на различните места.
Сложих още 20 туби от 10лт. с вода по земята. Ще видим предстоящите дни какво ще излезе. На обяд вътре беше +20 при +8 на двора.
Забелязах и нещо много странно, минимума при земя в оранжерията е бил по висок от минимума на около метър височина? Не разбирам много от климат, та затова ако някой може да ми обясни как става изстиването в такава оранжерия на практика?
Предният път в събота отчетох същото нещо по отношение на минимумите, но реших че е грешка, сега обаче ситуацията се повтаря отново. Явно не е. До сега винаги е било обратно, когато работеше печка вътре най топло беше най горе, съответно най студено при земята. Сега още няма включена печка вътре.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 06 Дек 2016, 19:57

Вортекс, следя внимателно опитите ти с водата.
По въпроса - в оранжерията ти земята е единственият източник на топлина, затова. И датчицитети го регистрират.
Когатожпускаш печка, тя излъчва и топлина(инфрачервени), но и бълва топъл въздух, който седнага се качва горе :)
И земята затопля лего въздуха, но в много по-малка степен от една печка.Освен това датчиците ти са голи и улавят тези ИЧ лъчи. Но в случая няма нужда да ги слагаш в екран или клетка - тези данни са съвсем достатъчни.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот vortex » 07 Дек 2016, 15:57

Малко пресни данни от експеримента от днес.
Към 12 на обяд беше шарено небето в момента докато бях там обаче печеше.
Навън температурата е 3.
Вътре на метър височина +16.3 до +19.5, при земята съответно от +7.1 до +7.2
Минимума от тази вечер е бил: на двора +0.2, в оранжерията при земя +2.4 на един метър височина +1.3
По късно пак ще пиша да споделя впечатленията си.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vortex » 07 Дек 2016, 21:18

Явно тази и утре вечер минимумите на обекта ще са добри за тестове, да видим какво ще стане. Гледам че вече отива на около -3.
Малко <off topic> , защо се реших на този експеримент. Навремето когато сглобих оранжерията, купих един адакс от 2 квт за да я топли. Години наред пусках печката още през ноември и я спирах през април.... рекорда ми е една година я извадих на осми май! Помня това много добре! Изобщо не съм мерил температури, вътре си беше топличко винаги и смятах че е ок, естествено огромните сметки за ток си ги плащах и така... минаха години и намерих форума за палмите, купих си БГ трахикарпуси и три цитруса присадени на понцирус. Има една тема как се гледат без отопление в земята... засях растенията от южната страна пред стената на оградата с комшията, покрих ги с шума и едно найлонче и ги оставих... после цяла зима четох форума и разбрах че не се прави така . На пролет растенията бяха живи вярно доста зле изглеждащи, но се развиха през лятото... така реших че е добре да взема да меря температурите, купих няколко термометъра с памет... и какво да видим, вътре в оранжерията температурите минаваха в пъти минимално изискваните. Първо започнах да спирам по рано печката/март/ и да я пускам по късно/декември/, до миналата година когато реално печката работи само 12 дни! И нямаше никакъв проблем с растенията. И понеже работата ми е свързана с оптимизация на разходи най общо, наблюдавайки оранжерията като един генератор на енергия помислих дали няма начин тази енергия да се улавя за да бъде използвана в последствие. Първите ми схеми бяха с голям бидон, циркулационна помпа и около 100 метра черна тръба, която през деня да улавя топлина а вечер да я отдава, нямам свободно време обаче да го тествам това, а и не си струва човек да се хвърля от веднъж в дълбокото, та затова реших да пробвам с вода в туби какво ще излезе... ако предценя може за следващата седмица да пробвам вариант с тройна оранжерия. Зависи от прогнозите. <off topic>
Някои изводи до които стигнах.
Най общо метода си работи има реално акумулиране на енергия и последващо отдаване, което е в пъти по добре от околния въздух например. Всеки сам би могъл да реши при неговите условия дали възможно и приложимо. Понеже при мен водата е основно в 10лт туби, то мога да кажа със сигурност, че тя приема околната температура/загрява се и изстива после/, проблема идва от това, че при най ниското слънце, каквото имаме в момента топлата част на деня е не повече от 7 максимум 8 часа. В денонощието обаче остават още 16 студени часа. Няма как да задържим енергията толкова за дълго, предполагам че тези мини топлинни акумулатори изчерпват силата си в рамките на 6 до 8 часа от началото на изстиването. След това няма нищо. Другия ми проблем е, че на метър пред оранжерията точно от южната и страна има ограда висока 1,7м зидана с газобетонни блокчета, което много спира зимното слънцето, на практика една част вътре не се огрява изобщо за около два месеца. Ама на времето като съм я правил съм мислил, че ще топля само с електричество вътре. Това което съм замислил за догодина, да събера всички цитруси на едно място и да им направя разглобяема оранжерия ще е коренно различно, т.к. те ще са засети така че от север зад тях да е зида на оградата.
vortex
Градинар (Gardener)

UNREAD_POSTот vortex » 08 Дек 2016, 16:26

Днес към 13.00 бях на обекта. Зверско слънце пече, няма един облак на небето. Температура на двора +3.5, ето и данните от снощи.
минимума на двора е бил зверски според моите разбирания - 7.7
вътре в оранжерията резултатите са съответно: при земята от -1.6 до -1.9
на метър височина от -2.7 до -3.2
Много съм доволен от експеримента до момента, но за следващото застудяване ще включа отоплението. Не ми се рискува повече.
На практика в края на ноември при външна температура от -4.5 вътре минимумите бяха по ниски от вчерашния, при земя бяха -2.5, ами това е ефекта който търсех!
vortex
Градинар (Gardener)

ПредишнаСледваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)