Отопление на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Has thanked: 0
Been thanked: 3 times

Re: Отопление на оранжерии

Непрочетено мнение от Бобсъна » 04 яну 2017, 21:05

Няма как един маслен амортисьор да "запецне"... <cheers2>

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 яну 2017, 21:18

В момента тече тестът във вътрешната оранжерия, който правя, за да се опитам да постигна делта от поне 18 градуса В МОМЕНТА между стандартна външна и тази в най-вътрешната, цитаделна оранжерия с бананите.
Източниците са 2 киловата духащ конвектор*не скапана духалка) плюс 2.5 киловата газова плоча.
Само с конвектора стационарната делта е 13-14 градуса.
За да бъда спокоен за вторник и сряда с работна предполагаема надценена Т от минус 20, делтата трябва да е поне 18 градуса/тя ще нарасне с няколко градуса при такъв пад заради нарастващото отдаване на земята и инерцията на постройката/.
Преди 15 мин включих тестово газовия инфраред и делтата тръгна много бързо, радостно бързо нагоре.
Ако резултатът е добър, утре ще полея много здраво 15ина цитруса и ще ги напъхам при бананите - за допълнителен топлинен буфер и заради самите тях.
Отказах се от идеята за комина, защото печка на твърдо гориво решава сто на сто проблема, но за целта трябва да съм тук през цялото време.
За догодина вече имам още по-маниашка концепция. <thumbsup>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 яну 2017, 22:05

Готово, делта 19.
Отивам да спра газовата номер две при бананите. Почти 20 градуса.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 06 яну 2017, 20:38

Как мислите, ако въздухът в оранжерията е много влажен, това дали ще помогне да изстива по-бавно?

Аз гледам да не прекалявам с влагата през зимата и въздушната влажност в тропическата ми оранжерия, не е много голяма. Но евентуално повишение няма да доведе до проблеми и си струва, ако ще подобря температурния режим.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 06 яну 2017, 21:06

Разбира се. Влажният въздух е по тежък при равни други условия и с по-голям топлинен капацитет.
Освен това, при кондензация се отделя топлина, същата, взета назаем при обратния процес - изпарението.
Трохи, но от полза.

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от traiko » 07 яну 2017, 10:14

В оранжерията вчера включих една духалка,хвана ме страх за Мангото и Авокадото.
Намалил съм я и включва през определено време. 2 мин. работи около 3 почива и пак се повтаря.
Тази сутрин температурата вътре беше +11. <wine>

vortex
Любител на южните растения
Регистриран: 16 фев 2015, 18:22
Надморска височина (m): 250
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от vortex » 16 яну 2017, 21:04

Вчера бях на вилата да видя какво става след големия студ. Ето и какво заварих:
В къщата навсякъде където е имало някаква вода тя беше на ледени буци, включително бутилки безалкохолно и минерал на вода. Една чешма и тоалета са аут за сега... тръбите за водата ще видим като се размразят. Минимума в кухнята в която зимуват доста растения е бил -8,3 предполагам за дълго...
По интересно беше в оранжерията. Знаете, който чете темата че от ноември сложих вътре около 500 лт. вода в различни съдове с цел да я използвам за топлинен буфер. Вчера след обяд като отидох печеше слънце при около +3,5 навън. След като използвах кирка и мотика за да вляза в оранжерията/вратата е от северната страна/, вътре беше направо топло... +15,7. Всичката вода в тубите беше течна и се усещаше като топла на пипане. Минимума вътре е бил -1,8 всички растения изглеждаха много добре за разлика от тези на терасата. Минимума на двора е бил -12,6 което мисля е реално, защото следих двете станции в радиус от километър до мен. Толкова за топлинния капацитет на водата, аз мога да кажа че съм много доволен от този експеримент който направих. Естествено имаше и отопление в големия студ.
Другото важно е че при нас не е спирал тока, говорих със съседи. И последно смокините бърнсуик на двора изглеждат като живи, аз ги бях прежалил вече, не знам кога ще си проличи окончателно за да съм сигурен напълно.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 07 фев 2017, 20:23

Днес обикалях за отоплителни решения и мернах един дизелов калорифер. Като видях, че има мощност от 20 kW, пренебрегнах цената (към 650 лв.) и почти го бях награбил. После обаче видях, че разходът му е 2 литра на час. Това ме отказа, отоплението би ми струвало по над 100 лв. на ден.
Чудех се, къде отиват изгорелите газове? Не видях тръба. Някой знае ли как работи това чудо?
Всяка зима има около седмица, в което време ми е нужно ударно количество топлина. Добра идея е, да си осигуря нещо подобно, на газ, нафта или на ток.
Други идеи?

P.S. Комин нямам в оранжерията и няма как да направя, защото ще ми опуши къщата (няма как да е по-висок от билото на покрива).

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 07 фев 2017, 20:55

такова ударно решение ти дава един газов калорифер/градински отоплител. Остави тая гнусна нафта.
Една бутилка пропан-бутан, 20 и кусур литра стандартна, е 20-ина лева и ти осигурява ударна мощност за поне половин денонощие, ако не и повече.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 07 фев 2017, 20:58

софт

Код: Избери всички

http://gasmagazin.com/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B0/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B0-%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0.html

ХАРД варианти

Код: Избери всички

http://gasmagazin.com/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B8.html

Съвсем примерни, със сигурност има и междинни. каква нафта, нафтата е в миналото и при тировете:)

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Been thanked: 3 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 08 фев 2017, 08:39

Kiril Donov написа:Днес обикалях за отоплителни решения и мернах един дизелов калорифер. Като видях, че има мощност от 20 kW, пренебрегнах цената (към 650 лв.) и почти го бях награбил. После обаче видях, че разходът му е 2 литра на час. Това ме отказа, отоплението би ми струвало по над 100 лв. на ден.
Чудех се, къде отиват изгорелите газове? Не видях тръба. Някой знае ли как работи това чудо?
Всяка зима има около седмица, в което време ми е нужно ударно количество топлина. Добра идея е, да си осигуря нещо подобно, на газ, нафта или на ток.
Други идеи?

P.S. Комин нямам в оранжерията и няма как да направя, защото ще ми опуши къщата (няма как да е по-висок от билото на покрива).

Ами вътре в помещението,къде другаде....Има и дизелови топлодуви с комин за изгорелите газове коитоса по човешки..а може и да се вушне само цевта а комина на топлодува да е отвън...има даже ъакива със вход за стаен термост и тогава разхода бу бил по малък..

Прочее горят ли екобрикетите във пиролизен котел???Иначе може да се сложи пелетна горелка на пиролизен,ама КПД-то не е много добро..

<freeze> <wine>

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 08 фев 2017, 09:38

Бобсъна написа:... Прочее горят ли екобрикетите във пиролизен котел???Иначе може да се сложи пелетна горелка на пиролизен,ама КПД-то не е много добро. ...

Горят, но аз не си падам по преправени неща. Много обичам да се топлим на дърва, дава неподправено усещане за уют през зимата, когато около къщата мирише на дим от дървата. Котелът на дърва няма да го променям, той ще си работи. Ако ще ползвам и пелети (или друго гориво), ще добавя нов и отделен котел.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 фев 2017, 11:40

vortex написа:Вчера бях на вилата да видя какво става след големия студ. Ето и какво заварих:
В къщата навсякъде където е имало някаква вода тя беше на ледени буци, включително бутилки безалкохолно и минерал на вода. Една чешма и тоалета са аут за сега... тръбите за водата ще видим като се размразят. Минимума в кухнята в която зимуват доста растения е бил -8,3 предполагам за дълго...
По интересно беше в оранжерията. Знаете, който чете темата че от ноември сложих вътре около 500 лт. вода в различни съдове с цел да я използвам за топлинен буфер. Вчера след обяд като отидох печеше слънце при около +3,5 навън. След като използвах кирка и мотика за да вляза в оранжерията/вратата е от северната страна/, вътре беше направо топло... +15,7. Всичката вода в тубите беше течна и се усещаше като топла на пипане. Минимума вътре е бил -1,8 всички растения изглеждаха много добре за разлика от тези на терасата. Минимума на двора е бил -12,6 което мисля е реално, защото следих двете станции в радиус от километър до мен. Толкова за топлинния капацитет на водата, аз мога да кажа че съм много доволен от този експеримент който направих. Естествено имаше и отопление в големия студ.
Другото важно е че при нас не е спирал тока, говорих със съседи. И последно смокините бърнсуик на двора изглеждат като живи, аз ги бях прежалил вече, не знам кога ще си проличи окончателно за да съм сигурен напълно.

Чакам с голям интерес окончателния доклад за тези изпълнения. <thumbup>

danick
Любител на южните растения
Регистриран: 01 окт 2015, 17:49
USDA zone: 6b/7a
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от danick » 15 сеп 2017, 14:30

Започвам да се замислям и аз за една оранжерия за догодина за бананите. Понеже отоплението е най-важната част от нейното успешно използване се оглеждам за топлинен източник. Понеже къщата се отоплява чрез газов котел, който изхвърля, като отпадъчен продукт, значително количество пара в атмосферата, се чудя дали може да бъде впрегната в отоплението на бъдеща оранжерия. Още отсега, това което виждам като възможен сериозен проблем е прекалено висока влажност на въздуха и съответно кондензиране на тази пара като вода вътре в парника. За съжаление в Интернет не намирам нищо по въпроса, което ме навежда на мисълта, че въобще не е добър вариант. Но все пак какво мислите? Хрумват ми два начина на използване на пара. Единият е чрез директното вкарване на парата в оранжерията, а другия е чрез някакво преобразуване на топлината от парата и вкарването и в отоплителна инсталация.

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от perperikon » 16 сеп 2017, 17:38

Danick, според мен не отоплението е най-важното нещо за една оранжерия, а да сведеш топлозагубите до възможния минимум. В противен случай идват ситуации в които нуждата от отопление надхвърля далеч всички наши прогнози и изчисления. Пример - тропическата стъклена оранжерия на Киро през последната зима. После прочетох експертно мнение, че вятърът увеличавал топлозагубите 4-5 пъти, а силният вятър 8-10 пъти. Натрупания опит ни насочва към използване на поне 1см. поликарбонат. Заветът и прилепването на оранжерията към сгради винаги е от полза. Според мен няма смисъл северна, източна и западна страни да са прозрачни. От там зимно слънце няма да влезе, там слагай OSB-плоскости облепени с фибран. Така ще намалиш два пъти топлоотдаващата площ и разхода за отопление.
P.S. Ти колко градуса искаш да поддържаш вътре?

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    7072 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Оранжерии
    174 Отговори
    17238 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    25 яну 2017, 14:14
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    3779 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    3382 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Отопление на палми със светещи маркучи
    16 Отговори
    2536 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    19 ное 2016, 22:10
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    160 Отговори
    29764 Преглеждания
    Последно мнение от Kolibar
    05 фев 2018, 10:31

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”