Отопление на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Отопление на оранжерии

UNREAD_POSTот Бобсъна » 04 Яну 2017, 22:05

Няма как един маслен амортисьор да "запецне"... <cheers2>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 05 Яну 2017, 22:18

В момента тече тестът във вътрешната оранжерия, който правя, за да се опитам да постигна делта от поне 18 градуса В МОМЕНТА между стандартна външна и тази в най-вътрешната, цитаделна оранжерия с бананите.
Източниците са 2 киловата духащ конвектор*не скапана духалка) плюс 2.5 киловата газова плоча.
Само с конвектора стационарната делта е 13-14 градуса.
За да бъда спокоен за вторник и сряда с работна предполагаема надценена Т от минус 20, делтата трябва да е поне 18 градуса/тя ще нарасне с няколко градуса при такъв пад заради нарастващото отдаване на земята и инерцията на постройката/.
Преди 15 мин включих тестово газовия инфраред и делтата тръгна много бързо, радостно бързо нагоре.
Ако резултатът е добър, утре ще полея много здраво 15ина цитруса и ще ги напъхам при бананите - за допълнителен топлинен буфер и заради самите тях.
Отказах се от идеята за комина, защото печка на твърдо гориво решава сто на сто проблема, но за целта трябва да съм тук през цялото време.
За догодина вече имам още по-маниашка концепция. <thumbsup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Mясто: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 05 Яну 2017, 23:05

Готово, делта 19.
Отивам да спра газовата номер две при бананите. Почти 20 градуса.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 06 Яну 2017, 21:38

Как мислите, ако въздухът в оранжерията е много влажен, това дали ще помогне да изстива по-бавно?

Аз гледам да не прекалявам с влагата през зимата и въздушната влажност в тропическата ми оранжерия, не е много голяма. Но евентуално повишение няма да доведе до проблеми и си струва, ако ще подобря температурния режим.
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 06 Яну 2017, 22:06

Разбира се. Влажният въздух е по тежък при равни други условия и с по-голям топлинен капацитет.
Освен това, при кондензация се отделя топлина, същата, взета назаем при обратния процес - изпарението.
Трохи, но от полза.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот traiko » 07 Яну 2017, 11:14

В оранжерията вчера включих една духалка,хвана ме страх за Мангото и Авокадото.
Намалил съм я и включва през определено време. 2 мин. работи около 3 почива и пак се повтаря.
Тази сутрин температурата вътре беше +11. <wine>
Аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите

Mясто: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.

UNREAD_POSTот vortex » 16 Яну 2017, 22:04

Вчера бях на вилата да видя какво става след големия студ. Ето и какво заварих:
В къщата навсякъде където е имало някаква вода тя беше на ледени буци, включително бутилки безалкохолно и минерал на вода. Една чешма и тоалета са аут за сега... тръбите за водата ще видим като се размразят. Минимума в кухнята в която зимуват доста растения е бил -8,3 предполагам за дълго...
По интересно беше в оранжерията. Знаете, който чете темата че от ноември сложих вътре около 500 лт. вода в различни съдове с цел да я използвам за топлинен буфер. Вчера след обяд като отидох печеше слънце при около +3,5 навън. След като използвах кирка и мотика за да вляза в оранжерията/вратата е от северната страна/, вътре беше направо топло... +15,7. Всичката вода в тубите беше течна и се усещаше като топла на пипане. Минимума вътре е бил -1,8 всички растения изглеждаха много добре за разлика от тези на терасата. Минимума на двора е бил -12,6 което мисля е реално, защото следих двете станции в радиус от километър до мен. Толкова за топлинния капацитет на водата, аз мога да кажа че съм много доволен от този експеримент който направих. Естествено имаше и отопление в големия студ.
Другото важно е че при нас не е спирал тока, говорих със съседи. И последно смокините бърнсуик на двора изглеждат като живи, аз ги бях прежалил вече, не знам кога ще си проличи окончателно за да съм сигурен напълно.
vortex
Градинар (Gardener)

Mясто: Варна м-ст Черноморска панорама
Надморска височина (m): 250
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -21

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 07 Фев 2017, 21:23

Днес обикалях за отоплителни решения и мернах един дизелов калорифер. Като видях, че има мощност от 20 kW, пренебрегнах цената (към 650 лв.) и почти го бях награбил. После обаче видях, че разходът му е 2 литра на час. Това ме отказа, отоплението би ми струвало по над 100 лв. на ден.
Чудех се, къде отиват изгорелите газове? Не видях тръба. Някой знае ли как работи това чудо?
Всяка зима има около седмица, в което време ми е нужно ударно количество топлина. Добра идея е, да си осигуря нещо подобно, на газ, нафта или на ток.
Други идеи?

P.S. Комин нямам в оранжерията и няма как да направя, защото ще ми опуши къщата (няма как да е по-висок от билото на покрива).
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 07 Фев 2017, 21:55

такова ударно решение ти дава един газов калорифер/градински отоплител. Остави тая гнусна нафта.
Една бутилка пропан-бутан, 20 и кусур литра стандартна, е 20-ина лева и ти осигурява ударна мощност за поне половин денонощие, ако не и повече.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 07 Фев 2017, 21:58

софт
Код: Избери целия код
http://gasmagazin.com/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BE%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B8-%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%B0/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0-%D0%B3%D1%8A%D0%B1%D0%B0-%D0%B5%D1%82%D0%BD%D0%B0.html

ХАРД варианти

Код: Избери целия код
http://gasmagazin.com/%D0%B3%D0%B0%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8-%D0%BA%D0%B0%D0%BB%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B8.html

Съвсем примерни, със сигурност има и междинни. каква нафта, нафтата е в миналото и при тировете:)
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот Бобсъна » 08 Фев 2017, 09:39

Kiril Donov написа:Днес обикалях за отоплителни решения и мернах един дизелов калорифер. Като видях, че има мощност от 20 kW, пренебрегнах цената (към 650 лв.) и почти го бях награбил. После обаче видях, че разходът му е 2 литра на час. Това ме отказа, отоплението би ми струвало по над 100 лв. на ден.
Чудех се, къде отиват изгорелите газове? Не видях тръба. Някой знае ли как работи това чудо?
Всяка зима има около седмица, в което време ми е нужно ударно количество топлина. Добра идея е, да си осигуря нещо подобно, на газ, нафта или на ток.
Други идеи?

P.S. Комин нямам в оранжерията и няма как да направя, защото ще ми опуши къщата (няма как да е по-висок от билото на покрива).

Ами вътре в помещението,къде другаде....Има и дизелови топлодуви с комин за изгорелите газове коитоса по човешки..а може и да се вушне само цевта а комина на топлодува да е отвън...има даже ъакива със вход за стаен термост и тогава разхода бу бил по малък..

Прочее горят ли екобрикетите във пиролизен котел???Иначе може да се сложи пелетна горелка на пиролизен,ама КПД-то не е много добро..

<freeze> <wine>
Изображение
Аватар
Бобсъна
Специалист с много опит

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 08 Фев 2017, 10:38

Бобсъна написа:... Прочее горят ли екобрикетите във пиролизен котел???Иначе може да се сложи пелетна горелка на пиролизен,ама КПД-то не е много добро. ...

Горят, но аз не си падам по преправени неща. Много обичам да се топлим на дърва, дава неподправено усещане за уют през зимата, когато около къщата мирише на дим от дървата. Котелът на дърва няма да го променям, той ще си работи. Ако ще ползвам и пелети (или друго гориво), ще добавя нов и отделен котел.
Аватар
Kiril Donov

UNREAD_POSTот ivo_nekitov » 27 Фев 2017, 12:40

vortex написа:Вчера бях на вилата да видя какво става след големия студ. Ето и какво заварих:
В къщата навсякъде където е имало някаква вода тя беше на ледени буци, включително бутилки безалкохолно и минерал на вода. Една чешма и тоалета са аут за сега... тръбите за водата ще видим като се размразят. Минимума в кухнята в която зимуват доста растения е бил -8,3 предполагам за дълго...
По интересно беше в оранжерията. Знаете, който чете темата че от ноември сложих вътре около 500 лт. вода в различни съдове с цел да я използвам за топлинен буфер. Вчера след обяд като отидох печеше слънце при около +3,5 навън. След като използвах кирка и мотика за да вляза в оранжерията/вратата е от северната страна/, вътре беше направо топло... +15,7. Всичката вода в тубите беше течна и се усещаше като топла на пипане. Минимума вътре е бил -1,8 всички растения изглеждаха много добре за разлика от тези на терасата. Минимума на двора е бил -12,6 което мисля е реално, защото следих двете станции в радиус от километър до мен. Толкова за топлинния капацитет на водата, аз мога да кажа че съм много доволен от този експеримент който направих. Естествено имаше и отопление в големия студ.
Другото важно е че при нас не е спирал тока, говорих със съседи. И последно смокините бърнсуик на двора изглеждат като живи, аз ги бях прежалил вече, не знам кога ще си проличи окончателно за да съм сигурен напълно.

Чакам с голям интерес окончателния доклад за тези изпълнения. <thumbup>
ivo_nekitov
Метеорологът на форума

UNREAD_POSTот danick » 15 Сеп 2017, 14:30

Започвам да се замислям и аз за една оранжерия за догодина за бананите. Понеже отоплението е най-важната част от нейното успешно използване се оглеждам за топлинен източник. Понеже къщата се отоплява чрез газов котел, който изхвърля, като отпадъчен продукт, значително количество пара в атмосферата, се чудя дали може да бъде впрегната в отоплението на бъдеща оранжерия. Още отсега, това което виждам като възможен сериозен проблем е прекалено висока влажност на въздуха и съответно кондензиране на тази пара като вода вътре в парника. За съжаление в Интернет не намирам нищо по въпроса, което ме навежда на мисълта, че въобще не е добър вариант. Но все пак какво мислите? Хрумват ми два начина на използване на пара. Единият е чрез директното вкарване на парата в оранжерията, а другия е чрез някакво преобразуване на топлината от парата и вкарването и в отоплителна инсталация.
danick
Градинар (Gardener)

Mясто: София
USDA zone: 6b/7a

UNREAD_POSTот perperikon » 16 Сеп 2017, 17:38

Danick, според мен не отоплението е най-важното нещо за една оранжерия, а да сведеш топлозагубите до възможния минимум. В противен случай идват ситуации в които нуждата от отопление надхвърля далеч всички наши прогнози и изчисления. Пример - тропическата стъклена оранжерия на Киро през последната зима. После прочетох експертно мнение, че вятърът увеличавал топлозагубите 4-5 пъти, а силният вятър 8-10 пъти. Натрупания опит ни насочва към използване на поне 1см. поликарбонат. Заветът и прилепването на оранжерията към сгради винаги е от полза. Според мен няма смисъл северна, източна и западна страни да са прозрачни. От там зимно слънце няма да влезе, там слагай OSB-плоскости облепени с фибран. Така ще намалиш два пъти топлоотдаващата площ и разхода за отопление.
P.S. Ти колко градуса искаш да поддържаш вътре?
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

ПредишнаСледваща

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)