Отопление на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Отопление на оранжерии

UNREAD_POSTот danick » 17 Сеп 2017, 14:54

Напълно съм съгласен, че не е достатъчно само отоплението. И аз съм се насочил към три плътни стени и една с поликарбонат. Дори обмислям да е два слоя с разстояние между тях, понеже ще е по-малко площта на поликарбоната, отколкото да се покрива от всички страни и няма да е чак толкова скъпо. В момента оглеждам и от какво могат да са стените и могат ли да са от някакъв естествен материал.
Предполагам, че за бананите ще е добре температурата да е около 20 градуса.
danick
Градинар (Gardener)

Mясто: София
USDA zone: 6b/7a

Re: Отопление на оранжерии

UNREAD_POSTот perperikon » 16 Ное 2017, 07:41

Още не съм затворил южната страна на цитрусовите оранжерии, че 2 седмици беше топло(5—18*С). През уикенда затварям и започвам да експериментирам с “пасивно отопление” - съдове с вода. Мога да сложа южно няколко 200-литрови черни метални варели, но са доста обемни и ще засенчват малките дръвчета. Ако ги сложа по ъглите от север пък няма да акумулират слънчева топлина. Другия вариант е да наредя 20—30 бутилки от мин.вода от южната страна, но доколкото тя е прозрачна няма да се нагрява допълнително от слънцето. Дайте ми идея с какво мога да я боядисам в черно(тъмно) за да акумулира максимално слънчевите лъчи. Мисля за счукани на прах дървени въглища, но вероятно ще се утаят. Други идеи? Ще пробвам и с други неща(?) и ще меря разликите в t* спрямо бистрата вода. Ще доладвам резултата.
P.S. Споко! Активно отопление ще има, когато пасивното стане недостатъчно.
perperikon
Градинар (Gardener)

Mясто: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална темп.(°C): -24
Минимум в посл. зима (°C): -14
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим климат: Средиземноморски

Предишна

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)