Отопление на оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 19 times
Been thanked: 57 times

Отопление на оранжерии

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 сеп 2016, 11:29

В тази тема ще споделям размисли и опит по повод елементарно отопление на домашни НсиСам-оранжерии, не скъпарски и тузарски истории или такива за промишлени/професионални оранжерии.

В основната тема споделих, че практически в "модерната" зима, която продължаваше максимум три седмици(с минимуми под минус 8-10, практически може да приемем, че проблемите при неотопляеми оранжерии за цитруси започват при т-ри в 8 и 7 зона), последните 4 години(4, КАрл! Имахме 4 последователни меки зими!) се свеждат за моя пункт до максимум десетина дни.
ОК, да бъдем предпазливи реалисти и да приемем, че 3-седмичната зима все още е актуална, в една или друга форма. Напомням, ч е и 2012 при мен зимата беше точно 20 дни - много мека до 26 януари, с дотогавашен минимум от минус 7(!) измерен в края на октомври(!!!) <406> и приключи към 15 февруари, когато започна топене на натрупАЛАТА се бяла гнусна субстанция с бързи темпове.

И така. Спрял съм се като основен източник на топлина на битовата газ, пропан-бутан. Плюсове:
-достъпност
-срв приемлива цена
-мобилност, възможност за запасяване
-при правилно планиране, без опасност от прекъсване(спиране на тока)

Минуси: някои неудобства като повишена влажност или загасване при липса на кислород. Ясно е, че в пристроената ми оранжерия последното не е проблем:)

Миналата година смяната на бутилките правеше комшията, като една нощ при минус 12 навън си стана лек фал, в резултат на което загубих 2-3 цитруса.
Отоплителният уред беше една елементарна битова газова"Корекомска" печка с 1+2 плочи.
С една плочка (прибл. 1.7-8 киловата) една пълна 10-литрова бутилка караше около 3-4 дни. Над 3, под 4. Консумацията на газ при една плочка е около 130 грама на час, кило и 300 на 10 часа и 10 кг - толкова, за 3-4 дни.
Сега се спрях пред-окончателно на следния вариант:
Това чудо:
Изображение
С две степени на консумация, по-слабата от които е малко над 120 грама на час.
С бутилка от 36 кг(БВГ80) ще изкарва....внимание: малко под 300 чАса. Това са приблизително почти 2 седмици, още повече, че денем комшията ще я спира за по няколко часа, когато има слънце.
Засега планирам да работи вътре при бананите, като имам и още 1-2 аса в ръкава си, но за тях ще пиша по-късно:)

ПС; Известно време се колебах между горната и това:
Изображение
по обясними причини:)))

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Отопление на оранжерии

Непрочетено мнение от Georgiev » 27 сеп 2016, 14:55

Забравяш един основен недостатък - липса на автоматизация.
След като зимите стават все по къси, според мен е по удачно да се използва ел. енергия. А пък при наличие на кладенец в близост до оранжерията най-примитивната термопомпа също ще върши работа, дори и с липса на автоматизация. В случая е нужно само да се върти водата. Казвам го по съкратено, защото съфорумците са технически грамотни.
Също така според мен, при "зимните оранжерии" се пропуска възможността за изолация на оранжерията. Ако има възможност да се поставят две прозрачни покрития и между тях да има въздушно пространство, ще се осигури изолациа от въздуха между тях. Иначе топлината си преминава и се топли околната среда отвън.
Всички тези теми са свързани с топлотехниката, има достатъчно литература за четене.
В една реклама се казваше - ".... трябва не само храна, а и акъл ...."

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 сеп 2016, 15:16

Акъл имам достатъчно:)
Кладенец нямам. С това разговорът в тая насока приключва, преди да съм стигнал до обратен коментар за акъла или да повтарям неща, които вече съм написал - че става дума за пристройка, която е 80-90 на сто разглобяема и която, естествено, заради 10 или 20 дни, в които такова е нужно, няма смисъл да се топли с термопомпа <thumbup>

Потребителски аватар
Georgiev
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Georgiev » 28 сеп 2016, 11:59

Иво, не ти давам акъл, от снимките в темата ти за твоята оранжерия се вижда, че имаш дори в излишък, от който може да се възползват и останалите съфорумци и си на "ти" с материята.....
Важното е, че ще направиш още една вътрешна "къщичка", с което ще подобриш топлоизолацията на растенията ти.
Успех, ще продължавам да следя темите ти.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 сеп 2016, 12:17

Аз също мечтая за една термопомпа някъде в бъдещето, когато заживея, ако и колкото ми остава, там;)
В тоя ред на мисли, приеми извиненията ми, ако съм бил рязък.
Но в случая и дума не може да става за подобни, а и далеч по-малко-разходни инвестиции заради 6 банана:) Номерът е(освен инвестицията в дървен материал(поносима) и поликарбонат(трудно, но преглътната еднократно....), да мина с максимум стотина лева, двеста при по-проточила се тип 2012, зима. За гориво. Точно, защото не съм там. Ако бях, просто бих сменял преди лягане в полунощ кофата на някоя турска печка вътре в навеса, заредена с КЮМЮР с донбаски произход с горно горене и малко дръвца за подпалка и...така:)
Но понеже не съм, гледам да услесня комшията, едновременно спасявайки бананите.

Що се касае до цитрусите, да повторя, че обикновена тройна матрьошка-защита е почти напълно достатъчна.
Говоря за прилепена оранжерия. За такава на гола поляна не смея да твърдя, без да имам експеримента зад гърба си.
Подозирам, че и тя в 7б би била предостатъчна.

Но пак да повторя: всички тия изпълнения са възможни само заради ГЗ. При една класическа зима дори от 80-те на миналия век, не говорим за Иванвазовска такава <406> , всичките ми оранжерийни писания биха били абсурдно оптимистичен налудничав брътвеж, откъснат от реалността

<off topic>
Лек офтопик, а конкретната тема, щото знам, че инак ще забравя.
Тези, които ме познават от 6-годишен, знаят, че оттогава нон-стоп съм си болен на тема времето и климата. Някъде през осемдесетте започна да ми прави впечатление, че зачестяват зимите без "презареждане". Т. нар. "многоядрени" зими, с 2 и дори 3 периода от по няколко дни до 2-3 седмици с достатъчно студ и сняг. Т.е зимите все по-често започнаха да стават едноядрени, първообразът на "триседмичната зима", която просто довежда до бяс нашите приятели криофилите. Сещате се що. Щото са истина:) Ако някой ме нарече 'парарас" просто ще се усмихна и ще го попитам дали има подходящ женски роднина в правилната възраст, да ми я прати да провери:)) И през ум не ми минава да се обидя, щото много добре знам каква е истината, че не съм от тази уважаема категория:) Така и със зимите - ако зимата беше по месец - месец и половина поне в "истинските" си рамки, щяха да ми се подсмихват. Ама сега се сърдят и очите им се изпълват с червена мрежа. Що ли? Щото наблюдението ми е в десетката. В случая - в трите семдици(допреди 5 години) <smile134> От 4 насам са в още по-подобрен вариант:))))

Та, народът не мисли много-много по категориите, изискващи повече размисъл, наблюдения, критично мислене и концентрация, като климата.
Климатът е променен драматично и има все по-малко общо с този от времето на 1900 или 40-те на миналия век.
В 3 или 5 дни с минимуми под минус 10 току чуем някой дебил да ехидничи "къде го това затопляне". Тук е, ама не ти стига акъл да го видиш и - както е в нашия случай тук във форума - да го експлоатираш.
Кой би могъл да гледа лимонче цяла зима навън само под един найлон без отопление, в една нормална зима? Е-аз го правя втора година и смятам да продължа.

След като затоплянето е тук, време е да спрем да четем като коне с капаци старата литература, а да опитваме, да се възползваме и да експериментираме.

Втори офтоп - с нетърпение чакам пролетната доставка цитруси на Киро на Трифолиата, за да заложа една ГП-оранжерия до кошерите/овошките с двойна/тройна "лесна" защита тип "иглу", направена от разглобяеми платна на елементарни дървени рамки, една над друга, на десетина см въздушна междина(най-елементарен самоподпиращ се триъгълен тънел). като се замислиш - елементарна и афиф идея, но при добро изпълнение/уплътнение, дали няма да заработи?) 95 на сто съм убеден, че ЩЕ.
Поздрави.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 119 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 11 окт 2016, 19:49

За още около два дни, тропическата ми оранжерия ще бъде готова ... почти. Ще бъде само добре остъклена и уплътнена, но все още няма никакво отопление. Днес взех да се замислям за това и чак се уплаших, че може да не ми излязат сметките.

До сега има положени единствено два реда тръби около основите на цялата оранжерия, на около 70 см под почвата. До няколко дни ще заровя още доста тръби на около 5 см под почвата, които ще играят ролята на подово отопление. Това е ясно и лесно, но след това идва интересната част.

При височина 6,50 м до билото, има огромна вероятност топлият въздух да се издигне и концентрира във височина, а на нивото на почвата да остане студено и дори - мразовито. При липса на въздушни течения, подобна инверсия е абсолютно сигурна. Ето защо стандартното отопление с радиатори, може да се окаже недостатъчно.

Виждам два начина за преодоляване на проблема. Мисля да приложа комбинация от двата. Единият е масивно подово отопление, за да може да се поддържа топла почвената повърхност и въздухът непосредствено над нея. Вторият е някакъв тип вентилация, която да раздвижва и смесва въздуха в цялата оранжерия, за да не може да се раздели на топъл (горен) и студен (долен) слой. Тази вентилация все още не ми е ясна и ще бъда благодарен за всякакви идеи. Общият въздушен обем е около 300 куб.м.
Отделно ще сложа и няколко радиатора, за общо подгряване на въздушния обем.

Ще копирам това и в темата за тропическата ми оранжерия, но всички коментари е най-добре да са в тази, защото касаят самото отопление.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 12 окт 2016, 08:53

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 окт 2016, 11:58

Тъкмо вчера поръчах един вентилатор(към 40 лв) с мощност 45 Вт, който с е надявам да върши дори по-добра работа от този на духалките.
Другата седмица идва ред на газово отоплително тяло, а в началото на ноември - и за изръсване за голяма газова бутилка(номинално около 35 килограма - приблизително десет дни с едно зареждане).

Потребителски аватар
chicholyubo
Специалист и в детайлите
Регистриран: 19 ное 2011, 22:20
Район: София\Горни Лозен
Абсолютна минимална t° (°C): - 19.1 на 24 Яну 2016,08:45
Минимум последна зима (°C): -16.2° на 01 Март 2018г.
Любимо растение: Кокосова палма
Любим плод: Цитруси
Любим климат: Субтропичен
Метеостанция: http://exotic.bg/Lyubo/weather/
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Непрочетено мнение от chicholyubo » 12 окт 2016, 15:07

Гледай да е бавно оборотен <thumbup>

Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".
LZ1LPK

sandin
Регистриран: 27 май 2016, 17:38
Район: с.Марково
Любимо растение: Банан
Любим плод: Райска ябълка
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от sandin » 22 ное 2016, 17:41

Сигурно ще ви се стори смешно (ако Админа прецени да премести поста в тема вицове <hmmm> ),но има един алтернативен източник на топлина. Накратко, ако в една оранжерия заселим 5 кокошки ,ще получим:
-евтин непрекъснат източник на топлина
-източник на въглероден двуокис от дишането им
-източник на въздушна влага пак от дишането
-проверен и надежден изтребител на всички възможни, най-често вредни буболечки
-чистач на всички видове плевели
-истинска храна (яйца и месо )
Последна промяна от sandin на 28 дек 2016, 23:33, променено общо 1 път.

"Чудесата не трябва да се обясняват-те трябва да се изживяват."

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 ное 2016, 17:45

+ нетърпима миризма
+сигурно унищожение на всичко зелено по пътя им, вкл. псевдостъблата на бананите

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 22 ное 2016, 17:49

Поетапно бе реализирани:
-вентилаторът е там и вече върти на най-бавната степен
-купих доста изгодно 100-литрова бутилка, съдържаща съответно 41 кг пропан или 50 кг бутан. Приемам 42 кг.
Заредих я с 90 литра лпг и е монтирана и готова да посрещне студа идната седмица.

vortex
Регистриран: 16 фев 2015, 18:22
Район: Варна м-ст Черноморска панорама
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21

Непрочетено мнение от vortex » 02 дек 2016, 20:14

Колеги какво е мнението ви за водата като, средство за акумулиране на топлина.
Смятам следващите дни да я тествам дали може да влезе в употреба при мен. Ето и какво имам в предвид? Забелязах че оранжерията ми дори и в леден ден стига да пече навън, успява да се стопли достатъчно и за дълго време да поддържа едни комфортни температури вътре – според моите изисквания. Разликата е от порядъка на + 10, дори +15 градуса при слънце! Онзи ден си мислех, че цялата тази топлина, която се генерира през деня, ако има как да се складира и да се ползва бавно през ноща – това би било решение на проблема отвсякъде. Аз и сега ползвам камъни като акумулатор за топлина и те дават своя принос, но не ми е достатъчно.
Няколко думи за оранжерията, какви са изискванията и какво мисля да направя.
Оранжерията е около 24 м2. Дърво и найлон, като найлона е армиран и е разположен в два слоя фиксирани през 10 см. добре е уплътнена, а пода е засипан с 10 см. чакъл и други камъни.
Изискванията ми са вътре да не пада много температурата, примерно под -2 и да не е за дълго. Няма проблем да има температурни амплитуди през деня/нощта. Примерно -1 до +20 даже е по добре, защото растенията са кактуси, които по принцип се чувстват по добре точно тогава. Разположил съм ги в тави по цялата оранжерия върху маси с височина от около метър. Тавите са направени от 2см фибран залепен със силикон за да мога да поливам растенията. Оказа се обаче, че фибрана може да ми помогне за следващата идея. Смятам да направя от найлон мини оранжерия върху самите растения с не голям обем въздух вътре. И така ще се получи, вид тройна оранжерия в която са растенията. Само, че тази третата оранжерия ще започва от 1м. над земята и ще бъде изолирана отдолу – заради фибрановите тави. Това предполагам мога да го направя и още този уикенд с подръчни средства/поне някаква част/ и да го тествам другата седмица по време на захлаждането. Реших обаче да използвам и туби пълни с вода – като топлинни акумулатори. Смятам да ги разположа в мини парниците в които ще са растенията, както и в голямата оранжерия. Надявам се да успея да намеря повече туби за опита.
Пиша всичко това, ако някой има опит с нещо подобно да сподели такъв, по скоро ще ми помогнете ако ми обясните/аргументирано/ защо няма да успея примерно. Иначе за мен това е просто една идея, признавам че нямам опит в топлотехниката и горния експеримент не в следствие на някакви научни изчисления, а само на база емпиричен опит и предположения. Въпреки всичко си мисля, че може да е работеща идеята, все пак рискувам собствената си колекция. Като най голям проблем виждам варианта при който няма слънце в поредица от ледени дни със тежки минимуми. Тогава смятам, че горната схема няма да е работеща и просто ще ида да включа печката вътре.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 02 дек 2016, 20:35

Със сигурност ще сработи в някаква степен. Каква - ще видиш сам като направиш експеримента.
Водата има много голям топлинен капацитет, порядък и нещо над този на въздуха, но ще те излъжа за точното число, а ме мързи да ровя и мисля в момента, че ме е напекла камината.
Всъщност на водата е ясна - една калория на грам(млл) за повишаване/охлаждане с един градус. Демек 1 килокалория на литър за градус.

Все пак, за да добиеш някаква много груба обща представа какъв е ефектът като отопление, 100 килокалории се равняват приблизително на 0.11 киловатчаса.
Финално сравнение: ако една газова печка работи на една плочка един час(малко над 1.1 киловатчаса, ефектът би бил като този от отделената от един тон вода топлина при охлаждането на тоя тон(хиляда литра вода) за един час.
Нещо такова. Т.е порядъците са...малко лоши не в полза на водата, НО! За разлика от газта, която струва пари и гори безвъзвратно, водата акумулира и отдава топлина само когато е нужно: когато започне изстиване, тя буферира. Е, после има и обратно буфериране, но не е фатално, ефектът е много по-ценен от..."дефекта":)
Та опитай и после кажи.

vortex
Регистриран: 16 фев 2015, 18:22
Район: Варна м-ст Черноморска панорама
USDA zone: 7a/7b
Абсолютна минимална t° (°C): -21

Непрочетено мнение от vortex » 02 дек 2016, 21:01

Мерси Иво, наистина придобих някаква представа за топлинния капацитет на водата. Най общо водата може би ще ореже екстремалните стойности на температурата вътре. През по голяма част от зимата, на практика няма нужда от никакво отопление в оранжерията, тя си държи достатъчна температура. В такива дни мога просто да премахвам водата и и третия слой найлон/мисля да го направя подвижен/, ще е работа за около 15 -20 минути. Така или иначе съм решил да пробвам и ще разберем има ли хляб в тази идея. Още преди години, колекционер от Франция ми разправяше, че там не използвали печки, а черни варели с вода през зимата, ама аз го подминах това с идеята че там е по топло и няма да е приложимо при нас. Обаче откакто почнах да меря температурата и да си записвам, малко си промених мнението.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    9218 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Оранжерии
    174 Отговори
    21863 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    25 яну 2017, 14:14
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    5342 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    4823 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Отопление на палми със светещи маркучи
    16 Отговори
    3351 Преглеждания
    Последно мнение от dragodream
    19 ное 2016, 22:10
  • New post Отглеждане на цитруси на открито без отопление
    от Kiril Donov » 03 фев 2012, 00:50 » в Цитрусови (Citrus)
    162 Отговори
    43135 Преглеждания
    Последно мнение от traiko
    02 дек 2018, 20:48

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”