Оранжериите на Иво

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 16 times
Been thanked: 53 times

Оранжериите на Иво

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 сеп 2016, 15:43

Отварям отделна тема, както обещах.
Започвам с поликарбонатната пристройка, чиито цели са две: Презимуване на цитрусите, прибл. 30 саксии и 2-3 в ОГ на това място и по-маниашката: сигурно и с най-малко проблеми/поражения, презимуване на половин дузина банани, повечето от които - от най-добрите световни ядливи сортове - Раджапури, Мона Лиза, Айс Крийм и др.
За целта, правя висока малко под 4 метра в билото от едната страна, източната, пристройка от поликарбонат. Покривът - 10 мм вафла, страниците - 4 мм. От северната страна, под ската ще има фибран и някакъв изолиращ слой - полиетилен, но може и ПВЦ заради изключителната му здравина.
Площта му ще дам точно, но като смятам наум с приближение, миналогодишните 27-28 квадрата с 2 метра височина средно(55 куб.м.) сега ще са не двойно, но почти - около 45 гвадрата при по-голяма височина на източната част.
Вътре, над бананите, ще има вътрешна защита, примерно 4 на 2 метра и 2 метра висока къщичка от армирано пвц.

ВЪТРЕ в нея около стеблото на всеки банан ще има трета линия, като ядливите ще бъдат и увити със отоплителен маркуч и изолирани с фибран и слама.
Допълнителен бонус ще бъде поставянето над земята на 2 или 3 бали слама, изолирани от земята , които седмица преди студ, при поява на опасност, ще намокря със съответния разтвор на тор и вода, за да започне гниене и отделяне на топлина.
Маркуччите около стеблата на бананите ще бъдат със съвсем отделен термостат на 6-7 градуса и при наличие на достатъччно топлина
-от слънцето
-от топлоотделянето на стените
-от биогоривото
Ще се вклюват в краен случай или изобщо няма да се включват в повеето случаи, както се надявам.

За тези допълнителни ешелони защита ще пиша впоследствие. Целта ми е максимална сигурност в най-студения зимен период, т. нар. "Триседмична зима" и автоматизиране на защитата на бананите.

Ето първоначалните снимки на рурал-ния ;) райони в началото и след поставянето на северния скат на покрива. Този петък и събота трябва да свърша огромен обем работа по нея и практически да я затворя отвън. При това положение, ще съм сравнително спокоен поне до края на октомври, тъй като при достатъчно дългите все още дни и остатъчна топлина вътре няма да пада под 5 сутрин при минус 1-2 навън, а аз не мисля, че до ноември ще е по-студено.
Изглед от изток-югоизток на мястото:
Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Re: Оранжериите на Иво

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 27 сеп 2016, 15:45

След покриването на ската от север:
Изображение

Дори сега на тоя начален етап, ми става едно уютно, като гледам тази снимка:

Изображение

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Georgiev » 28 сеп 2016, 15:12

Не вярвам да си забравил, че трябва да поставиш и подпори, за да се получи ферма, за да се преразпределя натоварването от евентуален сняг, въпреки, че е временна конструкция.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 сеп 2016, 16:20

Разбира се, това е съвсем в началото.
Ще спъна гредата на билото от двете страни, а ако се зададе твърде голям сняг(......), ще я подпра допълнително в средата с една Т-подпора.
Иначе, това са все презастраховки: миналата година при многократно по-малък наклон на покрива, снегът се свличаше и не се задържаше по поликарбоната, освен в самото начало, до 2-3 см.
Сега с тоя наклон, абсурд.
Освен това, двете главни подпори, тези на билото, след напасване и уплътняване на всички фуги ще бъдат допълнително бетонирани в земята в положението в което са напаснати, като в бетона ще влизат и поне 40 см навътре стоманени г-образни винкели, които ще ги фиксират за поне 10-15 години, да сме живи и здрави.
Говоря за билото, защото твзи от север и юг ще бъдат махащи се лятно време. Там догодина ще опитам една друга идея, но сега съм подгонен от времето.
Зорът е само и единствено заради бананите. Нито цитрусите, нито палмите дават пет пари за някакви пръдливи слани до началото на декември най-малко.
Целият зор и бързане е заради бананите - да влязат във зимата с живи листа.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 28 сеп 2016, 16:36

ПС
Доколко ще е грозно, ще преценя, но идеята е, когато бананите цъфнат и вържат по 50 кила плод, да мога да ползвам гредата на билото за привързване на растенията. <bananas> <smile134>

Потребителски аватар
Georgiev
Любител на южните растения
Регистриран: 14 окт 2015, 12:20
Район: софия
Надморска височина (m): 570
Любимо растение: Цитрусови растения
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от Georgiev » 29 сеп 2016, 12:12

А дано, че Булгарплод ще фалира .....

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 окт 2016, 08:25

Апетитът идва с яденето.
Като я видях вчера следобед готова в най-общ вид, ми се прииска да е поне 2-3 пъти по-голяма <bananas> Разбира се, колкото е по-голяма, толкова ролята на пристройката като модератор на минимумите ще намалява и ще се увеличават разходите за подпиране на януарско-раннофевруарски върхови зимни постижения като минимуми.
Все още има някои главоболни дреболии, които ще отнемат време, колкото цялостното построяване на източната част(2 плътни работни дни), но за октомврийско-ноемврийски студове като банано-защита, мога смело да твърдя, че оранжерията-пристройка е готова.
Заради 2-3 грозни уплътнения временно и набързо на 4-5 сантиметра(на 20-30) в единия ъгъл, все още не е готова за снимка, но и това ще стане тази седмица.Площта е кръгло 40 квадратни метра, като тази от горната снимка(източната, по-голяма част) е към ~30, а отпред, южната е малко над 10. Не броя площта под навеса, която е още 15-ина .
Както казах, остава още дребна работа по запълване на малки фуги и стиковане тук-там, но вече спокойно мога да се заема и с вътрешната "бананова" втора линия на защита.
Ако си поставя за реалистична цел едни минимум 8 градуса при бананите(с опция за аварийни 5-6, но наистина аварийни!)засега съм ги осигурил при външна температура около нулата, каквато на село би паднала в най-лошия случай при ясно и тихо време след сряда. С уточнението, че все пак това е малковероятно, залагам на едни 2-4 в най-лошия случай, което означава, че вътре нямада пада под 5-6 в никакъв случай.

Трябва да отбележа, че поради недостиг на последните(очаквано) десетина квадрата(7-8) поликарбонат, временно съм затапил пространствата с армофол, за когото писах в подтемата за материалите. Много здрав и обещаващ материал, но, разбира се, до зимата трябва да намеря начин да сложа и там поликарбонат.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 окт 2016, 08:54

Ще поема ангажимент през зимата при наличие на свободно време да отделя час-два и да направя за инфо на интересуващите се един списък с вложени материали и разход на пари за тия 40 квадрата.
Преди това, все пак най-грубо и общо, с вероятна грешка плюс-минус 15-20 на сто, една предварителна сметка.
Най-важното: покривния поликарбонат, точно 50 квадрата (4 листа по 6 на 2.10 метра или 6 по 12.5 квадрата). Това прави по актуални цени (с вкл. доставка!!) закръглено 650 лева, малко отдолу.
317 ми беше фактурата за двата листа по 12.5 квадрата в събота. Другата половина миналата година беше уж по-евтина за самия материал, но....доставката не беше безплатна и реално излезе по-скъпо.
Страничната вафла зависи от височината, която изберете. Моята е по-висока заради бананите, но и така излиза наполовина(4 мм материал) на 10-те милиметра. Слагаме го 300 лв с доста сериозен резерв в наша "вреда", т.е по-малко е, но все пак, имаме предвид, че примерно 2/5 от обиколката на оранжерията е спестена заради прилепналата сграда!
С дървения материал нещата са една идея по-сложни(там си трябва списък), защото аз го събирам от поне 3 години по всякакви други проекти, малки дребни и едва ли съм дал повече от 200 лева, да речем, но наистина имах много стари и вече изсъхнали и изпечени летви и някои гредички.
Ако го сложим двойно, получаваме около 1300 лв, без крепежните елементи. Важна вметка! Ако имате дърводелски опит(аз имам НУЛЕВ!) и правите сглобките не като мен, със стоманени ъгли, планки и пр., а както трябва - с напасване на дървените елементи по майсторския начин, с всякакви там жлебове, легла, каналчета и прочее, парите за крепежните елементи са не повече от няколко десетки лева(малко десетки) - винтовете за дърво за жълти стотинки буквално, съвсем буквално и дори няколкосторин винта са наистина левчета. При мен това перо също бе по-сериозно заради по-високата цена на ъгли и планки.
Едва ли е нужно да напомням, че такова нещо като пирон -забравяме, САМО винтове с винтоверта! Дори аз, който съм нещо като анти-дърводелец като опит, знам това от юноша още. <smile134>
В крайна сметка, по съвсем общи сметки, цялата тая галимация излиза около 1500 лв, с достатъчно сериозен резерв за снижаване и с 20-ина на сто, най-вече от по-евтин дървен материал и чалъми.

Защо реших да споделя това. Защото се оказа, че за направата на това отиде 5-6 пъти по-малко време от сглобяването на "готовата" тунелна 15 квадрата, 3 пъти по-малка площ и само 2 пъти повече пари, но, напомням - за тройно по-голяма площ. А Златоградския тунел е най-евтиният "купешки" вариант, ако не броим т, нар. "асеновградски" ферми. Последните, обаче, имат огромен недостатък: НЕ СТАВАТ за поликарбонат в общия случай.

Затова започвам да гравитирам към идеята, вместо да давам близо 1000 лв за една "русенска" найлонова оранжерия 32 квадрата с асеновградски ферми(4 на 8 метра площ), дали не е по-добре да си я направя сам в ранна пролет. Цената ще се върже приблизително същата, но имайки цяла зима за събиране на материала - 1-2 гредички днес, снопче летви другия уикенд, рендосване, грундиране, евентуално боядисване в бяло за по-голяма трайност) за по 5-6 лв, февруари-март ще си я направя за 1 или 2 уикенда. При това с Армофол би излязла и по-евтина. Все още обмислям варианта, но след като имам вече доста опит, ще я направя и по-удобна(2 метра при стрехите, по-просторна и висока в средата, с възможност за автоматични прозорчета и т.н.) Да не говорим, че ще бъде и доста по-красива от, да си го кажем направо, грозните тунелни циреи.

Има и друго. С Армофол ще излезе на цената на тази с поликарбоната, но поне наполовина по-голяма, а при наличие на времева и финансова възможност мога да я направя така, че другата зима да я покрия с втори слой полиетилен или армофол(ако полиетиленът е отвътре може да стане на доста ниска цена, тъй като армофолът е УВ стабилен и може да се сложи временно съвсем евтин еднократен найлон, който ще бъде защитен от вятър и слънце от армофола, а същевременно е почти прозрачен и няма да намали съществено светлината.
Такива идеи в "суров" вид, но вече въз основа на емпиричен опит.
Поздрави и хубав ден(сори, нямам време да преглеждам текста за тейнически грешки).

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от achovd » 03 окт 2016, 12:01

Поздравления за идеята и самоинициативността <icecream>
Ще ми е интересно да видя готовия вариант и как ще се държи при една по-хард зима :)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 окт 2016, 12:14

Оранжерията е "изчислена" за нормална триседмична зима. Напомням, че дори 11/12 в моя пункт беше точно триседмична, макар доста интензивна.
С повече разход на гориво тя би понесла и 11/12, но наистина като краен случай.
Последната двуядрена зима в някаква степен май беше 2003, но не ми се рови. Тогава февруари на село е бил целият студен, но заради липсата на сняг тези 4 седмици минимумите не са падали под минус 12-14. Т.е при въздушна маса често сравнима с тая през 02.12 заради липсата на сняг минимумите са били с 10-15 градуса по-високи.
Такива ми ти работи.
АКО не бях убеден, че вероятността е под 5 на сто от подобно повторение, нямаше да сложа 10 мм.
В Украйна, 6 зона, Сергей твърдо препоръчва 22(20-25 мм) поликарбонат за техните зими. Да не говорим за Москва. Там, напомням, слънчевата подкрепа е ограничена под 4-6 чАса около Слънцестоенето и пасивна не-вкопана оранжерия е мираж или безсмислено занятие.
Демек, ако бяхме с онзи климат, тая лежерна работа с десетката нямаше да мине. Просто нека да повторя, че такъв тип умерена защита е възможна като пряко следствие от омекването на зимите у нас, и то не като последните 4, които бяха откровено меки, а и "модерни" триседмични зими тип 11/12 или 4/5 и 5/6 да речем.
При успешно презимуване на бананите или поне част от тях, догодина ще пробвам и с пасивна оранжерия на гола поляна, живот и здраве(с няколко ешелона).

Все пак, за да бъде успешен експериментът, е необходимо най-важното: зима. <453>

Потребителски аватар
achovd
Запален любител на палмите с опити в различни части на страната
Регистриран: 15 сеп 2013, 18:35
Район: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор
Has thanked: 27 times
Been thanked: 8 times

Непрочетено мнение от achovd » 03 окт 2016, 12:23

Говоря за "модерна" зима, но с изцепка от -23 абс. минимална в твоя пунк, точно както при теб 11/12. Старите зими съм ги отписал, надявам се и те да са се отписали :)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 03 окт 2016, 12:39

Мнозина, особено с масовото и често ходене до Гърция, започват да не харесват нашия климат. Не споменавам Екватора, за разлика от Киро аз не харесвам подобно вечно влажно лято.
По-скоро една десета зона като на Пелопонес за мен би било ОК.
Но и да се жалваме от климата на България, особено с вече установилите се "модерни" зими, няма смисъл.
Влезе ли февруари, особено при една сносно изпълнена оранжерия, хеле пък прилепена, вече може да сме спокойни.
Вчера нах ужасно притиснат от времето и накрая, преди да затворя двете врати(втората, северната, е с една завеса от армофол, закована заради очаквания вятър, температурата вътре, от почти равна с външната, около 25-26 градуса, рязко скочи за по-малко от един час до почти 30 - това при слънце в 16 следобед!
В момента слънцето е идентично с това около края на февруари-началото на март.
Колкото и да е смешно, в моя случай февруари има огромен бонус в срв с момента: няма сенки. В момента слънцето грее малко или повече до 12 и след 16 часА(по-малко) заради дългите сенки на все още облистените дървета. Февруари и март вътрре си е сауна при слънчево време:)
Тъй че...признавам, предателски се надявам на един съвсееем лек мраз след 3-4 дни, за да опадат листата на липата;)))

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 08 окт 2016, 21:59

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 08 окт 2016, 22:02

Следващата седмица уплътнявам фугите и, ако остане време, скалъпвам вътрешната защита на бананите.
Когато засаждах последните, нямах ясна концепция и сега Раджапурито е малко встрани от основната група - дели ги Юбеята.
Не ми се ще да лишавам същата от здравословна диоза околонулев студ, но ще го доизмислям....

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Район: с.Дълбоки общ.Стара Загора
Надморска височина (m): 275
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Has thanked: 10 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от perperikon » 09 окт 2016, 16:56

Иво, като гледам тази къща не може да няма мазе, а то може да се включи с системата отопление-охлаждане на парник. Погледни какви идеи ми се въртят в главата в по долната тема "Оранжерии", дано да ти е от полза. Поне да не мислиш за големите дневни вариации преди да дойде "триседмичната зима" и нуждата от отопление. Аз лично, подобен вариант ще реализирам догодина, цитрусите са ми още малки и ще изкарат първата си зима в саксии,вътре.

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Проветрители в оранжериите
    7 Отговори
    1755 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    25 яну 2016, 14:27
  • New post Въздушната циркулация в оранжериите ( Air circulation)
    6 Отговори
    1360 Преглеждания
    Последно мнение от Монов
    08 дек 2016, 12:39

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”