Оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
fenix
Любител на южните растения
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Оранжерии

Непрочетено мнение от fenix » 11 апр 2016, 19:28

За практична, практична е. През лятото се използва за други цели. А за стъпалата - да, неудобни са, но има много ръчички, които да помагат, а има и колички.

Потребителски аватар
ентусиаст
Регистриран: 09 фев 2012, 19:59
Район: Храбрино, 368,4 м н.в.
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от ентусиаст » 12 апр 2016, 01:23

fenix написа: " малко по-различен прочит...". Аз бих пък написала: " най-после нормален прочит...". Поздравления. Много ми харесва и словосъчетанието ' зимна градина', което се ползва в България. Иначе, за стълби е супер лесно с дъски и носачи на колела под саксиите.

" Never argue with a fool, onlookers might not be able to tell the difference."
M. T.

sent from my PRAVETZ

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 38 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 апр 2016, 08:49

Предполагам всички не-снобари, които имат за цел просто да защитят растенията с минималния възможен ресурс, са ненормални?)
Възможен е и "друг поглед": всеки, на когото му е широко около врата или се занимава професионално с оранжерии или разсадници, елегантно предлага на плебса, като няма хляб, да яде пасти?:) Лошо няма, поздрав от ненормалните.

Конкретно.
Миналата седмица започнах да махам страниците на поликарбонатната пристройка към навеса;)
Песен е с винтоверт разглобяването! : ))
Тази вероятно ще махна всички странични и ще остане само покривната част, но в началото на календарното лято ще премахна и нея, за да проектирам и изградя до септември значително по-висока такава за догодина, когато покривът вече ще остане постоянно.
И сега се убеждавам, а и есента, когато я правех, че когато покривът е налице, поставянето на стените отнема 5 или 10 на сто от времето за изграждане на самия покрив. А махането им става буквално за минута.

fenix
Регистриран: 10 яну 2012, 18:53
Район: Благоевград
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от fenix » 12 апр 2016, 20:03

Нищо снобарско не виждам! Става въпрос за естетично, красиво и практично.
Нали всеки се стреми към това. От там на там... всеки спрямо възможностите.

P.S.Ентусиаст, тенкс! Точно за вас се сетих, че ще Ви хареса, като пусках по-по-горния си пост. Точно така - зимна градина е. Част от туристически комплекс.
<wine>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 12 апр 2016, 21:18

Аз па виждам- не в самия факт на оранжерията, а в това да кажеш: "най-сетне нещо нормално", което автоматично означава, че всичко нагоре не е нормално.
Мьиии...ОК. Ще спра, защото ще изляза виновен аз, че отговарям на обикновен флейм и тролене.
Всеки споделя опит. За мен важното е да прекарам 'за ръчичка" максимален брой растения през зимата с минимален разход на ресурс(не само пари).
Това е целта на форума.
... <censored> ...

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 14 май 2016, 13:18

Както знаете, най-доброто време за покупка на дърва за зимата е от март до май:)
Затова и свърших тая работа още преди два месеца, че и да изсъхнат като барут до есента:)
Но целта на този постинг е друга.
По същия начин мисля отсега за отоплението на прилепената оранжерия при наличие на 1-2-3-10 дневен екстремен студ, какъвто, макар да не е задължителен, не можем да изключим никога.
Спасителният ми пояс при външни температури под минус 8-10(в оранжерията пада под минус 2-3 при вятър и "дълъг студ" е само газта, защото токът, освен, че е прибл.(най-малко) 2 пъти по-скъп, понякога спира.
Целта е малко да снижа разхода на време на комшията, защото няма как да го карам да проверява през час дали газта е свършила.
Стандартна газова бутилка има 10 килограма газ(20 и малко литрова). При междинен разход тя изкарва около два дни(20-ина часа на макс и почти 3 дни на една плочка)
Намерих в НЕТа 50-литрови(22 килограма газ) и 80 - 35 килограма.
35 килограмовата(толкова е газта, забравих да питам каката колко тежи самата бутилка, но приемам, че е 20-тина кила) вече преминава нагоре границата на комфорт за мъкнене, бидейки малко над стандартен чувал цимент, но същевременно осигурява реална седмица(в ектремен студ - 4-5 дни) без намеса, отопление.
В момента се колебая силно между 50-литровите, които са и на по-поносима цена, стотина лева(срещу 130 за 80-литровата, говоря за тара, без газта!), но същевременно те са само малко над 2 пъти по-големи от стандарта, срещу 350 процента повече при 80-литровите.

Ще мисля интензивно в следващите 2-3 седмици, преди да реша кое да избера...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 54 times
Been thanked: 95 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 15 май 2016, 06:04

Това за газта е интересно. Аз също смятам за задължителна "газовата застраховка", още повече, че моите ултра-тропически растения няма да прощават грешки.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 май 2016, 10:51

В това отношение имам доста опит от варене на ракия на газ преди 15-ина години.
Зиме някакво отопление(много софт и много внимателно!) на самата бутилка е задължително.
Иначе започва да мъжди и дори гасне, тъй като газта при изпарение поглъща голямо количество топлина и течността се охлажда, вследствие на което изпарението намалява в пъти.

Лете не е фатално, макар да е забележимо, но зиме е проблем.
Смятам да реша тоя проблем, като увия бутилката в 2-3 метра маркуч и над него - найлон или от онези задрадиаторни отражатели.
Разбира се, трябва да отработя нещата първонаално с присъствие, за да не се прегрее бутилката:))
Другият вариант е една духалка на метър от бутилката.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 май 2016, 11:00

Вчера, след като написах темата, разговарях с още 2-3 доставчика.
Най-голямата стандартна бутилка е 80-литрова(грубо - 40 кг) която практически решава нещата за почти седмица при мен.
А при слаба плочка- две.
Предостатъчно за моите изисквания.

Киро,второто, което пропуснах в горната тема е, че затължително трябва да има някаква вентилация оранжерията, докато гори газта, инак при определено ниво на кислород/високо - на въглероден друокис, бутилката гасне.
При всиччки положения за нашите цели става - изпробвано от мен с 95 на сто ефективност(измръзнали - само 3 от 4 цитруса на Фолкамерикана :)
Градински отоплител би било идеаално решение, но това чудо гълта огромни количества кислород и мисля, няма да стане за закрито помещение като орабжериите ни.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 юни 2016, 22:39

Към мен пътува втора оранжерия, малка, сглобяемо-разглобяема, размери 450 на 190 на 200(вис.)
Влиза в голяматами 5-метрова оранжерия, а в нея влиза и една по-малка (200 на90, 120 висока).
Така ще получа отговор на въпроса си за трите матрьошкови оранжерии. Целта е презимуване на цитруси без никакво отопление.
Ако проработи, лятото ще имам пейзаж с малки, оформени на Трифолиата растящи в ОГ цитруси.
Наесен ще отворя отделна тема за това.

Оранжерията(не я гледайте, че е афиф, тя няма да поема основния удар, най-външната ще си е метална и солидна. Материалът е боядисани прахово тръби плюс ПВЦ с ципове и прозорчета.
Успешно или не- с цитрусите е програма максимум, СЪС СИГУРНОСТ би защитила нещо по-солидно, като Фейхои, в моя пункт.
А напролет заминава за следващ доматник:)
Смятам да въртя 2 или 3 тунелни с тоя размер(13-15 квадрата) за да не завъдя някоя доматена болест при монокултура.
Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 юни 2016, 22:45

Дори да позволи Киро, няма да пиша тук откъде вземам тия неща, за да не им правя реклама(Гугъла надушва и без линк <406> ), но ако някой се интересува, нека ми пише на ФБ или Вайбър, поне да разгледа, ако се интересува.
Не говоря само за конкретната, намерих и разговарях последния месец поне с 6-7 производителя и доствчика, плюс още 2-3.
Но наистина нямам никакво намерение да правя безплатна реклама никому - а това неизбежно ще се получи, тъй като тоя сайт е доста добре намиран от търсачките:)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 авг 2016, 13:47

Другата седмица очаквам оранжерията 18 квадрата, 3 на 6, висока 210 см в билото.
Още стоят неразопаковани 450 на 190(2 метра вис.) и ниската 90 см висока на 190 на 90 см размери.
Трите ще са една в друга, а най-вътрешната ще приюти 2-3 вкопани в земята в саксии доброволци-цитруси и евентуално една маслинка от гръцките сортове от Киро.
С датчик, а ако успея с ресурсите, с една няколкоканална метеостанция като далаверите на Влади и ичо Любо <453> .

Все пак, практически съм готов с този експеримент като ресурсно обезпечаване, а има вариант за допълнителен, четвърти ешелон в най-вътрешната, с найлон около стеблата и едно 20-килограмово бетонно блокче за топлинен буфер.

Целта на експеримента е да се установи каква ще бъде зоната в тройна оранжерия при външни 7А кондиции. Отварям скоба да напиша, че експериментът ми може да се провали поради отсъствието на 7 зона предстоящата зима, но да видим.
Пак да подчертая: целта е ПАСИВНО презимуване под 3(4 при зор) "Матрьошкови" оранжерийки, лесно разглобяеми и сглобяеми: фактически в пълен вид те ще са само когато се наложи - вероятно след Никулден.

Да не се бърка и с поликарбонатните вложения в прилепената оранжерия - там е съвсем друга бира, а това е чист експеримент и съвсем отделен от прилепената, където вече винаги може да се запали 10-15 киловатова печка на дърва и ако ще 6 зона да е навън, дории един лист няма да падне от растенията ми до 9 зома(бананите са трета бира, затова са засадени вече там). <bananas>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 авг 2016, 13:54

Външната(средната е на горната снимка, 2-3 мнения нагоре)
Изображение

И най-вътрешната:

/корекция: височината и ширината и са 90 см, а дължината - 240)
Изображение

С това обезпечаването на този експеримент(ако не броим датчика, но това е само информативно за мен, растението не му дреме <freeze> ) е готово.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 09 авг 2016, 14:04

Както се досещате, успешен, частично успешен или не, този експеримент се провежда декември-януари(максимум до 5-6 февруари, тъй като надигащото се слънце ще произведе непоносими условия в най-вътрешната оранжерия след това).
През останалото време матрьошките ще идат за обезпечаване на домати :)

При добри резултати, съм решил да си направя в новия парцел проект "биосфера" <smile134> , като ония смешници, дето се готвеха за Марс, но се оказа, че са си поръчвали пици.
Ще инвестирам в една голяма оранжерия - около 100-120 квадрата и с височина 3.5 метра в билото. В която ще има достатъчно място както за домати(не казвам "зеленчуци", защото освен лук и домати нямам намерение да ставам роб на тези растения), така и за различни конфигурации малки вътрешни оранжерии, част от които - за цитруси(при успешен експеримент с тях тази зима!), маслини и евентуално, в единия ъгъл - активни 2-3 броя манго:)
Киро ме запали по тая идея, за мангото, но ще преценя, засега е далеч във времето.
Лошото при нея е, че тя(външната) няма как да е разглобяема в общия смисъл, но все пак лете ще остава само скеле и няма да е чак толкова грозна:)
Може да засадя по фермите пълзящ боб, ба ли го:)))

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 15 авг 2016, 11:38

Въпрос към по-опитните.
Напролет ще се ориентирам към голяма тунелна оранжерия, примерно 150-ина квадрата, за да има място и за вътрешни защити, а и бонус от самия обем(инерция при изстиването.).
Примерен размер 8 на 25 метра.
Интересува ме кое е по-доброто разположение, с тунел(тясна част) на юг или на изток?

За зимно време нямам съмнение, че разположение изток-запад е по-добро, защото ниското слънце влиза перпендикулярно през южния найлон/парников агент.
Ако е разположена север-юг, част от лъчите, най-ценните около зимното Слънцестоене, ще бъдат отразявани заради малкия ъгъл.

От друга страна, ако е разположена така, полуцилиндър с основата на юг, от март-април до септември, растенията вътре ще се възползват максимално от най-ценните утринни и късни следобедни лъчи(при които фотосинтезата е на макс).
Идеята ми е вътре да имам 10-15 цитруса и няколко маслинови дръвчета, плюс домати.и минимални количества зелен лук за собствена употреба зиме.
Приемам всякакви съвети и предложения, тъй като така или иначе идеята е на процес първоначален брейнсторминг и е далеч от избистряне. <bananas>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    4994 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    11168 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    4426 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    8710 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Пасивна зимна защита в траншеи/вкопани оранжерии
    от ivo_nekitov » 10 ное 2013, 17:41 » в Зимна защита (winter protection)
    4 Отговори
    808 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    20 ное 2013, 12:49
  • New post "Направи си сам" - оранжерии, DIY greenhouses
    0 Отговори
    880 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    26 авг 2016, 11:39

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”