Оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Re: Оранжерии

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 18 авг 2016, 09:27

Аз винаги съм мислел, че разположението на оранжерията се съобразява със зимното слънце, защото само през зимата имаме нужда от оранжерии. Навремето в разсадника разположихме оранжериите точно в посока изток-запад. Близо 18 години по-късно, продължавам да съм уверен, че съм постъпил правилно. През лятото растенията не срещат проблеми, но през зимата оползотворяваме слънцето в максимална степен.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 14 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 18 авг 2016, 10:28

Прав си, разбира се, но има и друго.
Голямата оранжерия, когато я направя(ако успея-напролет, защото догодина ми предстои доста сериозна инвестиция, ремонт на покрива на основната къща на село), вече съм решил, ще бъде с основа 8 метра(дължина на основата на тунела, респ. на диаметъра на полуцилиндъра).
Височината е 350 см.
Площта, която ще бъде засенчвана, в случая - огрявана през тази полуокръжност при 30 градуса височина на обед на Слънцето(ноември!) е очертана от двойната дължина на радиуса, респ.3.5 по 2=7 метра. За яснота: това е ъгълът над хоризонта, при който предметите хвърлят два пъти по-дълга от височината си сянка.
Сутрин и следобед, както и месец около Зимното слънцестоене е и с още дължина повече. Това означава, че страничните лъчи, които ще бъдат по-отразени, ще влизат само в най-северната част15-20 на сто - засега съм се ориентирал към 15 метрова дължина. Е - хубаво, няма да садя цитруси там:) Макар да подозирам, че и там светлината не би била проблем.
Казано другояче, за няколко часа през доста голямата площ на тунела, ако гледа на юг, ще влиза значителна част от оскъдната зимна енергия, ПОЧТИ без загуби.
Други плюсове:
-доминиращите при мен западни и източни ветрове(южен вятър - силен, духа веднъж на 50 години, както знаят четящите редовно сводките ми от пункта:), а северните рядко са чисто северни заради Карпатите) ще я "поглаждат" по дъгообразната част, без да бият фронтално в някой от двата свода перпендикулярно - предвид опита ми с малкото тунелче тая пролет това ниикак не е маловажно!
-Северният свод спокойно мога да го отпиша като източник на светлина и да сложа добър изолатор с отражател отпред, както и да прокарам една ивица огнеустойчив материал(да изведа комин за аварийни ситуации тип 2012 <shark> . Може да е половин процент вероятността да се повтори, но този път отпорът би бил като при отбраната на Москва през Втората световна:))

Общо взето, може и да се надценявам(предстоящата зима е последен решителен тест), но смятам да се обзаведа с едни поне 150(ще ми се и 200) квадрата 8-9 зона, от които 20-30 ще са и 10-а вътре:)
Стей тюунд, както се казва;) (останете на канала)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 авг 2016, 12:12

Интересен за мен материал, дори само като мотивация и потвърждаване на някои мои интуитивни, но явно верни догадки чрез емпиричния опит на човека:
Важен щрих: човекът е точно на 44 паралел(като мен:))))

Код: Избери всички

https://greentech.bg/archives/54973

В клипа по-долу той обяснява своя нискотехнологичен, експериментален, но доказан метод. Живеейки на 44-ия паралел, Колман използва оранжерии с обръчи и покритие от полиетилен, за да симулира условията на отглеждане, които са типични за земите на около 700-800 километра на юг. Добавяйки още един допълнителен слой светлопропусклив материал на 25-30 см. по-високо, той успява да имитира климата на хиляди километри на юг.

Засаждането в точното време за вашите условия и околната среда също е от решаващо значение. Например този трик със зимнното бране на реколтата изисква семената на културите да се посадят в земята през септември, а не през ноември, така че културата да има шанс да израсте и развие нови листа. Аз мисля за периода от август-септември като за втора пролет

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 авг 2016, 12:16

ПС: Клипът не съм го гледал още, а и нямам намерение да произвеждам зеленчуци(освен само някои и то за собствена консумация). Опитът му ми е интересен по-скоро заради предполагаемите ефекти на дву- и три-слойните оранжерии и употребата им за отглеждане на цитруси най-вече(и евентуално други трайни екзотики) в най-чувствителния период - 2-3 месеца около Зимното слънцестоене.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 авг 2016, 12:23

Уеуеее...как се вее тоя неукрепен найлон. Тая оранжерия на тоя пич е със солидна конструкция, но полиетиленът ще падне жертва на първия ми есенен Горняк(западен вятър), ако го оставя да се вее така като негърски гащи <406>
Аз моят, като се ядосах в началото на май месец, така го закрепих с помощта на половинметрови парчета от пластмасови колове за домати към рамките в основата, че сега не мърда и от 20 метра в секунда. <bananas>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 авг 2016, 12:42

Есенцията за мен е някъде към 23-тата минута, когато Елиът обяснява как втория слой добавя 15 градуса над зимната Т.
Имайте предвид, че става дума за Фаренхайт. 0.55 po 15 - кАжи го 8-9 градуса.
Това е само за сведение, защото аз няма да гледам спанак по 10 см, а цитруси по метър плюс-минус и подозирам, че освен за Сатсумата, два слоя няма да бъдат достатъчни при силна зима.
Вс епак, това са само допълнителни щрихи, всичко ще покаже опитът.
Септември, с поставянето на първата временна поливинилхлоридна над кокосовите, отварям отделна тема за резултатите и развитието на моите експерименти.
Те ще протичат тази година с две основни цели:
-презимуване на ядливите банани, които са в ОГ и от 10-сантиметрови малачета в средата на юни, вече преминават един метър.
- тестване на възможността за пасивна защита на цитруси, най-вече, в ОГ с тройна оранжерия.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 24 авг 2016, 12:49

Осъзнавам съвсем ясно, че ако успея тази зима да опазя бананите, догодина наесен ще съм пред огромно предизвикателство, защото няма да са по метър-метър и половина, а 3-4 метра. Но да не обсъждаме Неродена мома, ще (започвам да го мисля) напролет, при положителен резултат:)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 26 авг 2016, 11:30

Ето така се рекламира оранжерия! Другото са празни приказки на доверие!;))))))))

Изображение

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 сеп 2016, 14:23

Днес реших, преди да се е скапало времето тук, да нсглобя средната оранжерийка.
Впечатленията ми са смесени, като все пак положителните преобладават, пък и за отрицателните тъй или инак бях подготвен. Те са основно съсредоточени около това, че оранжерийката е "афиф". Но за 130 лв
-площта си е направо ОК - 490 см на 250 широчина, т.е 9 квадрата реално има. Вътре се побират без проблем 20-25 доматени растения(може и 30, ако са детерминантни и точно такива смятам да засадя в нея напролет!)
-сглобява се буквално за 20 минути

В насипно състояние.
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 сеп 2016, 19:37

Това не е оранжерия, а най-обикновено укритие. В този смисъл намирам за отлична идеята ти.
Каква е височината вътре? Може да ми послужи и на мен в тропическата оранжерия, за да скрия вътре някои по-ценни и ултра-тропически растения, които реагират зле на всякакви температури под +20 градуса.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 сеп 2016, 20:36

При билото е около 205-210 см. Защото, както се вижда на вътрешната снимка, 15-ина сантиметровите продължения не съм забивал в земята и това дава допълнителни 10-ина см над декларираните 2 метра. Покривалото е достатъчно дълго. Заступорил съм го от 4 страни с по една тежка греда чрез летви и по 3-4 винта. Тук е само временно, както споделих - да дам още 1-2-3 седмици на кокосовите.
Под поликарбоната тя ще е втория ешелон за банановата редица, както вече писах и да, поради тая причина няма да посреща ударно външни условия, т.е е идеална за целта.
След като я видях сглобена на живо, ще поръчам още една за вътрешна в коридора на южната тераса, където ще са Бисмаркията и Кокосовата, голямата, ако не се преборя с жената да я занеса(за последно) в София.
Догодина напролет жи двете пълня с домати.
Когато пораснат много май месец с идването на банановите минимуми, ще я повдигна като наколно жилище на 40-50 см над доматите, за да пази листата от дъжд, като тента или чадър.
Тази година се убедих, че това е начинът да имам хубави домати почти 6 месеца. Е - долу пак ме чакат 20-ина кила за обиране. И така почти всяка седмица.

ПС Както се вижда на снимката, поливинилхлоридът е много бистър и прозрачен.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 сеп 2016, 23:46

ПС2
Палмичката в ОГ на преден план е Брахеа Едулис в ОГ :) Намазва покрай по-благородните екваториални каки:))

Потребителски аватар
Cveten
Регистриран: 13 апр 2014, 11:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Cveten » 09 сеп 2016, 12:53

Здравейте!

Живея в Плевен и съм решил да направя подобрение на южната ми неостъклена тераса, което да позволи зимуването на цитрусите на нея и превръщането й в нещо като мини зимна градина. До момента цитрусите са ми изкарвали зимата на остъклена с ПВС дограма северна тераса. Аз реших да се възползвам оттова, че през зимата слънцето покрива не само цялата южна тераса, но навлиза и вътре в прилежащата стая към терасата. Желанието ми е да поставя прозрачна преграда,а не остъкление,което да ми прозволи да си ползвам открито терасата лятото. Насочил съм се към съм нещо от сорта на ветроупорни прозрачни завеси с дебелина 1 см., но нямам опит и познания дали това ще е достатъчно. Моля за вашите мнения, препоръки и идеи затова какъв материал мога за ползвам за поставената цел и изобщо...дали идеята ми е реализируема за поставената цел? Благодаря предварително!

"В главното - единство, във второстепенното - свобода, а във всичко - любов." Св.Августин

perperikon
Страстен новатор в отглеждането на южни растения
Регистриран: 20 май 2016, 13:10
Надморска височина (m): 275
Абсолютна минимална t° (°C): -24(?)
Минимум последна зима (°C): —14,0
Любимо растение: Маслина, Палми
Любим плод: Тези,които си отгледам
Любим климат: Средиземноморски
Метеостанция: TFA
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от perperikon » 03 окт 2016, 02:21

Ето една гениална идея за неотопляем парник за цитруси. Условия: 1. Да можете да залепите парника за къщата. 2. Да имате голямо и дълбоко мазе. 3.Правите достатъчно широка тръбна въздушна връзка между парника и мазето, най-добре двойна, на две нива за по-добра циркулация. Температурата в изцяло подземните мазета никога не пада под 15 градуса. Какъвто и въздушен топлообмен да се осъществи от мазето към парника едва ли ще ще паднете под нулата. Понеже имам такова мазе 75 м2, 3 м височина ,камък, мога да ви потвърдя, че температурата не пада под 15 градуса и в най-люта зима, въпреки,че вее под вратата. Стените + пода са общо ок. 200 м2 които отдават земна температура от 3 м дълбочина.Мисля, че ще могат да осигурят топлина и на 10-15 м2 парник.Вече си мечтая как ще изкъртя бетонната пътеката от едната страна на къщата и ще засея цитруси в разглобяем парник там,...но ама, ако не ме застреля преди това любимата съпруга. Ако някой ме изпревари в подобна реализацията, да пише.

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от reimbrant » 03 окт 2016, 08:27

<thumbup> <bravo2>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    3756 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    8889 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    3369 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    7046 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Пасивна зимна защита в траншеи/вкопани оранжерии
    от ivo_nekitov » 10 ное 2013, 17:41 » в Зимна защита (winter protection)
    4 Отговори
    654 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    20 ное 2013, 12:49
  • New post "Направи си сам" - оранжерии, DIY greenhouses
    0 Отговори
    628 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    26 авг 2016, 11:39

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”