Оранжерии

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Оранжерии

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 21 мар 2011, 11:13

Гледах, но не видях по-подходяща тема. От няколко месеца ми зрее една идея в главата и преди дни видях на снимка у един бананов маниак от Щатите по какъв начин си топли оранжерийката: с климатик. Разбира се, нямам намерение да се хвърлям презглава в подобно начинание, но бих желал да видя споделен опита на хора, които имат такъв(опи) повече от моя,(който е никакъв). Имате ли/имали ли сте топла оранжерия, какви площи и какви начини за отопление...? Честно казано, импулс ми даде бързият поглед из оранжерията на Разсадника, която е истинска тропическа джунгла и на ценителя просто мед му капе на сърцето, гледайки растенията там. :)

Потребителски аватар
ilia
Любител на южните растения
Регистриран: 15 апр 2010, 14:07
Надморска височина (m): 300
Абсолютна минимална t° (°C): -16.5
Минимум последна зима (°C): -16.5
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Оранжерии

Непрочетено мнение от ilia » 29 ное 2011, 11:33

Аз ще задам още един въпрос. Растенията ми постоянно се увеличават и си мисля поне за по-студоустойчивите, като вашингтонии филифера, финикови, имам и някое агаве да направя малка оранжерийка, но да е неотопляема. Ще я използвам само за по-студоустойчивите. Мислех си да е от полиетилен, дали в по-студените нощи ако растенията вътре ги завия, ще ги опазя?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 29 ное 2011, 12:52

И аз съм си задавал същия въпрос и предполагам - да. Но моят отговор е умозрителен, друго би било някой с практически опит да сподели дали сме прави с теб в тия очаквания(че това би било достатъчно).

popov.dinko
Специалист овощар
Регистриран: 07 яну 2011, 22:39
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от popov.dinko » 29 ное 2011, 17:51

В неотопляема оранжерия си е почти същия студ, както навън през студените и ледовити зимни нощи. Само някоя и друга темепературка разлика, така че внимавай. В неотопляема оранжерия можеш да засадиш по студоустойчиви култури от тези гореизброените. Не вярвам да издържат...

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Местоположение: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 23 times
Been thanked: 40 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 29 ное 2011, 21:43

Предполагам, че аз съм единствения тук с наистина богат опит с неотопляемите оранжерии. Имам всякакви размери, с полиетилен (с един или два пласта) или поликарбонат. Имам оранжерии в разсадника (зона 6b/7a), както и в района на Асеновград (зона 7b/8a).

Първо да кажа, че Илия може да сложи всички споменати растения в неотопляема полиетиленова оранжерия в Петрич и те ще оцелеят в поне 5 от 10 зими там. В останалите 5 зими ще е достатъчно да покрие самите растения с още един найлон вътре в оранжерията, като покривка. Така става, защото говорим за Петрич.

Всички останали, включително и аз, можем да успеем в 5 от 10 зими със същите растения и с покривка от втори найлон. Лошата новина е, че в другите 5 зими, по-студените, ще ни трябва и отопление.

Без отопление и без поражения оцеляват само видовете, които са "бетонирани" в зона 8а. Това са трахикарпус, бутия, (юбея не успява, губи лесно връхната си пъпка, независимо че е по-студоустойчива), олеандър, питоспорум, кипариси и т.н. Растенията, които са зона 8б (финикови палми и вашингтония филифера) изискват повишено внимание и отопление в най-големите студове. Растенията, които са зона 9а (вашингтония робуста, сиагрус, ливистона, брахея, сабал палмето), изискват отопление винаги, когато температурите навън паднат под -5 до -7 градуса.

Растенията от зона 9b и зона 10 не си струва да се мъчат в такава оранжерия. Тези растения обикновено са тропически и освен проблеми с минималните температури, имат и изисквания за високи средни температури, независимо че минималните може да са над допустимите стойности. Такива растения аз държа цяла зима на най-топлото и светло място вкъщи - окупирал съм всички прозорци в хола ... всъщност на мен ми е доста лесно, защото нашият хол само така се нарича, но в него няма мебели, а само кокосови и други палми и 3 морски аквариума.

За места като Разград, Трън, Кнежа и други подобни, всяка зима трябва да се възприема като най-студена. А при мразовити условия и чести температури под -15 градуса, трябва да сме готови за значителни разходи за отопление или за значителни загуби. В такава ситуация аз обикновено избирам по-малката злина, но това всяка зима води до изхвърляне на планини от измръзнали растения в нашия разсадник. Е, това е друга тема, там измръзват дори лавровишните ...

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 30 ное 2011, 07:23

Прибирай бугенвилията, иначе заради нея трябва да топлиш излишно!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 30 ное 2011, 08:28

Да, присъединявам се в благодарността си за отговора : )
В американския банана-форум има специален бутон "благодаря", машинално тръгнах да го търся, след като прочетох : ))
Разбира се, това е изгъзица, но ме кефят говедата хи-хи

Иначе наистина, благодаря за отговора, ще го ползвам в практиката, да сме живи и здрави.

Потребителски аватар
ilia

Непрочетено мнение от ilia » 30 ное 2011, 11:12

Благодаря много, догодина се захващам.

Потребителски аватар
ilia

Непрочетено мнение от ilia » 28 фев 2012, 19:29

Във връзка с темата "Отглеждане на цитруси на открито", разгледайте тази статия:

Код: Избери всички

http://gov.mb.ca/agriculture/research/ardi/projects/04-534.html

Счетох, че е по-правилно да публикувам мнението си тук.

Иначе, тази година ще правя конвенционална оранжерия за зеленчуци, а зимата ще прибирам там, някои растения. Както ме посъветва, Кирил, по-нагоре в темата. Твърдо съм решил другата година да изградя и една, подобна на тази от линка, тъкмо ще направя един зид откъм улицата. В нея ще прибирам по-топлолюбивите растения, малко ме притеснява, че се намирам на северен склон, но дотогава ще проуча по-обстойно въпроса. До идеята да правя нещо подобно стигнах преди време, когато си отговорих на въпроса -"Защо в гаража ми е най-топло, от всички неотоплявани стаи?"
1. Стените не са изолирани (на гаража), едната е дълга стена, западна с две много малки прозорчета. Другата е южна, но там зид, почти няма, има врата. Тя е желязна (дебела ламарина) и е боядисана черна. Под нея има два пръста процеп и духа здраво, както и от няколкото армирани стъкла на същата врата, които не са уплътнени. С няколко думи, през нощта се охлажда здраво, а пак си остава топло.
Един ден пипнах вратата от вътрешната страна и така се беше нагряла, че все едно съм си допрял ръцете на акумулираща печка, включена на по-ниска мощност. Евтин начин да "впрегнем слънцето".

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 фев 2012, 22:25

Това е добра идея. Аз обаче не знам от къде в България може да се намери това "термо-одеяло", което показват там. Също и не знам как се прави устройството за навиването му до билото.
Някой има ли идея за тези неща?

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 29 фев 2012, 10:12

Илия, погледнах, после ще чета, като имам време, но благодаря за линка - отлична идея!
Киро, тая оранжерия е ...как да го кажа, качествено развитие на твоята идея с цитрусовата стена и моята за зида с изолация от север. <thumbsup>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 дек 2013, 10:37

15 градуса в оранжерията, при 3.7 навън, умерен горна(почти силен) вятър и слънчево време. Ето това е "слабото" Слънце. <cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 дек 2013, 10:38

ilia написа:Във връзка с темата "Отглеждане на цитруси на открито", разгледайте тази статия:

Код: Избери всички

http://gov.mb.ca/agriculture/research/ardi/projects/04-534.html

Счетох, че е по-правилно да публикувам мнението си тук.

Иначе, тази година ще правя конвенционална оранжерия за зеленчуци, а зимата ще прибирам там, някои растения. Както ме посъветва, Кирил, по-нагоре в темата. Твърдо съм решил другата година да изградя и една, подобна на тази от линка, тъкмо ще направя един зид откъм улицата. В нея ще прибирам по-топлолюбивите растения, малко ме притеснява, че се намирам на северен склон, но дотогава ще проуча по-обстойно въпроса. До идеята да правя нещо подобно стигнах преди време, когато си отговорих на въпроса -"Защо в гаража ми е най-топло, от всички неотоплявани стаи?"
1. Стените не са изолирани (на гаража), едната е дълга стена, западна с две много малки прозорчета. Другата е южна, но там зид, почти няма, има врата. Тя е желязна (дебела ламарина) и е боядисана черна. Под нея има два пръста процеп и духа здраво, както и от няколкото армирани стъкла на същата врата, които не са уплътнени. С няколко думи, през нощта се охлажда здраво, а пак си остава топло.
Един ден пипнах вратата от вътрешната страна и така се беше нагряла, че все едно съм си допрял ръцете на акумулираща печка, включена на по-ниска мощност. Евтин начин да "впрегнем слънцето".

Илия, има ли развитие по темата? Аз с нетърпение чакам пролетта за да сторя същото - една малка, но здрава оранжерия за домати.

Потребителски аватар
ilia

Непрочетено мнение от ilia » 05 дек 2013, 18:25

Иво, това лято направихме оранжерията с размери 15x4 метра. По-скоро, това беше проект на баща ми, а моята идея още стои като план, но кога ще я започна и аз не знам. Първо трябва да направя стената от север, а после и нея.
Иначе тази я направихме от дърво, кестенов материал. Ще се използва за домати и малко краставици, а през зимата ще прибирам там, някои растения. Щях да я пробвам още тази зима, но не я покрихме...
Последна промяна от ilia на 05 дек 2013, 21:02, променено общо 1 път.

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 05 дек 2013, 20:43

А, ок, дръж ни в течение по-нататък, да сме живи и здрави. Аз също ще го правя, дори за провалите като днешния: вятърът, който се предполагаше да е умерен, е стигнал до бурни пориви и е разкатал наветрения найлон на оранжерията(прее.ал я е на практика).
В неделя ще пътувам само заради това и за да затворя в кутии 3 от 4те маслини- майн..та му на експеримента в най-радикален вид, искам поне 20 кила маслини след 3-4 години. <he-he>

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Видове оранжерии
    32 Отговори
    3778 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    15 ное 2017, 05:18
  • New post Отопление на оранжерии
    61 Отговори
    8925 Преглеждания
    Последно мнение от perperikon
    16 ное 2017, 06:41
  • New post Материали за покриване на оранжерии
    23 Отговори
    3382 Преглеждания
    Последно мнение от vortex
    11 яну 2017, 18:46
  • New post Траншеи / вкопани оранжерии без отопление
    62 Отговори
    7071 Преглеждания
    Последно мнение от Mik
    27 яну 2016, 09:18
  • New post Пасивна зимна защита в траншеи/вкопани оранжерии
    от ivo_nekitov » 10 ное 2013, 17:41 » в Зимна защита (winter protection)
    4 Отговори
    657 Преглеждания
    Последно мнение от chicholyubo
    20 ное 2013, 12:49
  • New post "Направи си сам" - оранжерии, DIY greenhouses
    0 Отговори
    636 Преглеждания
    Последно мнение от ivo_nekitov
    26 авг 2016, 11:39

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”