Бамбук

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -4.3 (December 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 61 times
Been thanked: 119 times

Re: Бамбук

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 27 сеп 2018, 08:58

Това, че не понася рязане на стъблата, при мен не се потвърждава. Вече може би 4 години режа всички стъбла, защото на 7-8 метра отгоре минават жиците. Нямам нито едно изсъхнало, а тази година имам и няколко рекордно дебели стъбла. Техните върхове също ги отрязах.

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Потребителски аватар
Maria-Joanna
Любител на южните растения
Регистриран: 23 фев 2012, 23:53
Район: Белград
Надморска височина (m): 116
USDA zone: 8a
Любимо растение: Бамбук
Любим плод: всички тропически и субтропически
Любим климат: субтропичен
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 28 сеп 2018, 11:03

Господин Донов, дали говорим за Рhillostachys aurea "Gold bamboo"? При мен се получава точно този ефект, а отглеждам този вид 30 години. Също е достигнал височина 7-8 м. През паметната зима на 2011/2012 измръзнаха доста върхове и всички стъбла изсъхнаха. Също така в началото но насаждението отрязах на височина 2,5 м две стъбла, които във височина се превиваха и пречеха- стъблата изсъхнаха, въпреки че имаха клони и листна маса. Това е просто моят опит. Мога да го подкрепя и със снимки.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.
https://www.facebook.com/Botanička-bašta-Stojadinović-406140809588615/

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 сеп 2018, 20:49

Аз не оспорвам Вашия опит, но моят опит говори друго. Затова го уточнявам, за да не остане като сигурно правило.
Отглеждам вкъщи следните видове Phyllostachys:
- Phyllostachys aurea
- Phyllostachys nigra
- Phyllostachys bambusoides
- Phyllostachys vivax 'Aureocaulis'
- Phyllostachys edulis

Режа всички, както ми скимне. Отглеждам също и Sassa palmata.

Medara
Регистриран: 06 авг 2018, 11:30
Район: София
Надморска височина (m): 681
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Непрочетено мнение от Medara » 30 сеп 2018, 10:47

Много благодаря за изчерпателните отговори...остава само да се сдобия напролет с издънки или май семе за расад защото мястото е доста голямо около 100метра ивица която трябва да я засадя не мися ,че ще се занимавам с оформяне ще изкопая ивицат и ще ги огранича по някакъв начин след време...просто на места четох че не обича пряка слънчева светлина а при мен си е южно изложение без никакви сенчести места но пък е на 30-40м от малка рекичка.споделете мнение за расад от семе

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 30 сеп 2018, 23:37

Аз, лично, не бих препоръчала да се занимавате да правите разсад защото ще отнеме много труд и време. Сяла съм Мосо бамбук. Трябва много да се внимава с влажността на субстрата защото семената лесно загниват. След като поникнат, проблемът с количеството влага остава. Ако преполеете разсада буквално за броени часове поляга. И следващия проблем е, че поне 3 години ще трябва да обгрижвате разсада, докато не го насадите на постоянно място.
Това е моят опит. Може би някой друг ще се включи с по-положителен опит.
Аз не бих Ви препоръчала този метод, освен ако не става дума за 1-2 растения и за спорта да отгледате бамбук от семе.
По-добре е да насадите дори само ризоми отколкото да сеете.

Всяка успяла жена трябва: да роди деца, да създаде дом, да напише книга и да посади поне едно дърво.

Medara

Непрочетено мнение от Medara » 05 окт 2018, 20:00

Какво е ризоми извинявам се за невежеството ми но с бамбук за първи път ще садя и то в такова и количесто ще теябва да е ...

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 окт 2018, 20:01

Коренища.

Medara

Непрочетено мнение от Medara » 05 окт 2018, 20:04

Какво ще кажете за този метод и кога е най подходящо на пролет ли да го пробвам

Потребителски аватар
Kiril Donov

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 05 окт 2018, 20:27

Пробвал съм с тропически видове бамбук и се вкорениха лесно. Пробвайте през април и споделете резултата.

Потребителски аватар
Лия
Регистриран: 25 окт 2014, 16:56
Район:
Has thanked: 36 times

Непрочетено мнение от Лия » 05 окт 2018, 20:44

Днес ни се наложи да изместим една вистерия която беше на много неподходящо място. Доста голямо четеригодишно растение забито в един ъгъл и трудно за изваждане . На метър и петдесет от нея е бамбука ми . Неговите корени така се бяха овъртолили около вистерия , че едва я изтръгнахме. Заради тази борба и неудобното място растението излезе с много малко корени и дали ще се прихване на новото място ? Но мисълта ми е за бамбука . Имаме участък в оградата който не можахме да се разберем с комшията . Съседа е сложил някакъв коптор и една външна тоалетна и по никакъв начин не искаше да ги бутне и да ги направим като хората дори и за наша сметка. За да ги закрием сложихме няколко бамбукови рогозки . Та корените на нашия бамбук така са се устремили към външната тоалетна на съседа и със сигурност скоро ще избие и при него. Ето и част от корените които се бяха устремили към имота на съседа. Този дългия ако го сложим във вода или пръст дали би станало ново растение ?
Изображение

Потребителски аватар
Maria-Joanna

Непрочетено мнение от Maria-Joanna » 05 окт 2018, 22:53

Medara написа:
05 окт 2018, 20:00
Какво е ризоми
Бамбукът има два вида корени. Единият са ризомите т.е., подземните стъбла, които растат , образно казано, хоризонтално, а другият са истински корени. Корените тръгват от вече израстналото стъбло и растат вертикално. И единият, и другият вид корени не навлизат дълбоко в почвата. Разбира се, в зависимост от вида бамбук. Видовете със средна височина 6-10 метра имат ризоми и корени на не повече от 50 см дълбочина.
Именно чрез ризомите (подземните стъбла) растението се размножава. От ризомите тръгват стъбла, обикновено това са пъпките обърнат нагоре към повърхността на почвата и други ризоми - пъпките намиращи се в страни или под ризома. При свободно растящи растения със силна коренова система от един ризом могат да израстнат десетина стъбла и поне още толкова ризоми. Затова се казва, че бамбукът бързо расте.
Що се отнася до височината на всяко стъбло - след появяването на издънката - в зависимост от вида (!) - за около 20 дни до месец стъблото достига максималната си височина и дебелина. След това, през годините само си сменя листата и нито расте повече, нито пък стъблото му надебелява. Невероятна е гледката на бамбука Мадаке ( имам пред вид гора насадена 1904 година), когато се появи издънката с дебелина на човешка ръка и започва да расте направо пред очите ви. За 24 часа израства и до 120 см. Чувате как пукат обвивките приличащи на фишеци и расте.
Още една подробност, която кара начинаещите любители на бамбука да изпадат в паника.
При нас, някъде през юни месец, бамбукът започва да сменя листата си и започва едномесечен литопад. Но нито за ден стъблата не остават голи, защото паралелно с листопада израстват новите листа. Единственото неприятно на този процес е, ако насаждението е близо до улицата и близо до пътеките, където ежедневно се минава, че се налага ежедневно чистене на огромни количества листа.
А хубавото е, че врабчетете го обичат и два пъти дневно - рано сутрин и на свечеряване, правят концерт; звукът на вятъра през короните на бамбука е нещо, което не се чува при другите дървета, че пречиства въздуха няколкократно повече от което и да е наше широколистно дърво и още куп полезни неща. Включително и брането на млади ризоми за ядене. Имат вус на зелен фасул.

Added in 5 minutes 27 seconds:
Лия написа:
05 окт 2018, 20:44
Този дългия ако го сложим във вода или пръст дали би станало ново растение ?
Проверете пъпките на ризома, ако са свежи, бели и сочни - има шанс. Просто поставете ризома хоризонтално на дъблочина не повече от 15 см и го затрупайте с пръст. Ако не измръзне през зимата, напролет ще тръгнат нови, нежни стъбла.

Medara

Непрочетено мнение от Medara » 08 окт 2018, 08:21

На пролет ще пробвам задължително,но ми се иска с няколковида и по скоро с този вид който спомена колежката Maria-Joanna, Fargesia robusta ще съм много щастлив ако ме сдобие с някое стъбло да
Се опитам да го размножа,разбирасе не безвъзмездно...аз съм пчелар и отплатя сладко сладко...😊😊😊😊🐝🐝🐝🐝🐝

Потребителски аватар
иван
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 03 мар 2012, 00:03
Район: botanical-garden-margarita-botanicheska-grad
Надморска височина (m): 35
Абсолютна минимална t° (°C): -17 (2012г.)
Минимум последна зима (°C): -16,1
Любимо растение: средиземноморски маквиси
Любим плод: смокиня
Любим климат: субекваториален
Been thanked: 13 times

Непрочетено мнение от иван » 10 окт 2018, 02:28

Maria-Joanna написа:
08 окт 2018, 20:46
Medara, за съжаление аз нямам нито една фаргесия в двора, но ще проверя в разсадниците тук, на каква цена са и ще ви информирам. Значи, не става дума за вносни растения, а размножавани и произведени тук.
Здравей явно си на "ти" с видовете бамбук. В моята градина имам само два вида, почти на никой вид незнам латинското име. Единия от които имам е най-масово разпространения в източна България който съм срещал с дребни листа и височина не повече от 2 метра, листата му измръзват при -13, -15 градуса. Другия ми вид е копуван от Серафимови, уж по не издръжлив, но при мен листата му не са имали повреди до около -14, става малко по висок и е с до доста по широки листа, почти колкото листата на мангото. Искам да намеря студоустойчива форма с височина поне над 3-4 метра. Сигурен съм, че има такава форма! В североизточните щати масово разпространен е някакъв вид които се използва за жива ограда, в пространството между къщите достига височна до 6-7м. <explain> Никой нито му знае името нито имам представа къде да намеря в Бг. Преди години бях чувал за един трети вид, до колкото си спомням го наричаха "черен бамбук". но нямам идея никаква за него. Ако разполагаш с някаква информация, ще ти бъда много благодарен.

бъди човек, а не човече гори, но никога не тлей!

Отговори

Върни се в “Листно-декоративни видове”