Кайсия

Потребителски аватар
chainsawmaster
Любител на южните растения
Регистриран: 26 яну 2013, 10:01
Район:
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Кайсия

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 19 мар 2013, 12:23

ivo_nekitov написа:Само за протокола, да се знае, че има поне един(аз! :) ) който с голям личен интерес би прочел споделен подобен личен опит. <that's it>

Колега, какво по-точно те интересува, защото както отбелязах темата е много обширна, а и има вече доста от общите неща написани, които могат да се прочетат в интернет, така че за да не се повтаряме, ще се постарая да пиша неща за които се знае по-малко. Ако ти е интересно, мога например да споделя за различните сортове които имам, какви са вкусовите им качества, добив и средно тегло на плода при всеки от тях, какъв е рандемана при ядките в костилките, кои от тях нямат горчив вкус и др.

traiko написа:Някой сортове са по ранни,но като цяло кайсията цъфти по късно от Бадема и Сливата,както казва един кумшия,, Тя моята Кайсия е от стара коза яре:

На теория трябва да е така, но в практиката е съвсем различна ситуацията. В повечето случай, късните сортове кайсии цъфтят заедно с ранните (а също и с бадемите). От моята практика до момента се убедих че така наречените "късни" сортове са си 100% пиар от страна на разсадниците, за да може да "клъвнат" повече клиенти, които да им купуват дръвчетата. Основният проблем и при двата вида (бадем и кайсия), е че когато за няколко поредни дни се създадат подходящите климатични условия, те "палят" бързо. Тоест, излизат за кратко време от покой и в рамките на една седмица започват да цъфтят, а март месец е много динамичен и това си е голям риск, за това и много по-често в сравнение с другите видове, при тях се дискредитира бъдещата реколта.

traiko написа:За бадемите мисля,че до - 5-6 оцеляват,предполагам,че и кайсията ще оцелее.

Това не е точно така и има известна разлика между тях. Цветовете ( а по-късно и завръзите) на бадемите са по-издръжливи на резки промени във времето, като студ или по-силен вятър, отколкото тези на кайсията.

maniak написа:Ако искайте вярвайте дряна на село е давал плод след -10 при отворени цветове! Естествено кайсията е нежна и при мраз от -1 може и да се прости със завръзите. Преди няколко години на 6-ти май имаше мраз на село към -1 градус, кайсиите бяха колкото големи череши и изпадаха от дървото <moderator> <head in the wall>

Вярваме, но между двата вида няма база за сравнение. Разликата е като между кон и магаре. <explain> Дрянът е в пъти по-корав във всяко едно отношение, защото той е в друга категория (местната), а за кайсията все пак не трябва да забравяме че е рожба на по-топлите страни. <cheers2>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума
Регистриран: 15 сеп 2010, 11:58
Район: София, Видин
Надморска височина (m): 88
USDA zone: 7a
Любимо растение: Vitis Vinifera
Любим климат: топъл
Метеостанция: http://www.stringmeteo.com/stations/bac ... achovo.htm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 31 times

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 мар 2013, 12:33

Да, бих прочел всичко споделено като личен опит, защото нетът си е нет, но половината неща(най-малко!) са изпапагалствани от разни "спецове", дето вероятно не могат да различат кайсия от череша като овошка, ако нямат листа. <he-he>

Бих ти дал един много пресен пример, но не е за темата - как вчера търсех инфо за отглеждане нА аспержи и попаднах...да - на един и същ текст, преписан неясно кой от кого поне 50 пъти.
С кайсиите вероятно не е толкова зле, но аз ценя именно ЛИЧНИЯ опит, затова бих прочел всичко по темата. А като ида на ранчото ще ти напиша имената на моите кайсии, няколко сорта са, но наблегнах на един, който ми се стори най-подходящ, май беше Кейт(ако не ме лъже паметта). Имам и по две Пин Кот и Бебеко(изписвам им имената по оригиналния на разсадника, правопис). Кейт май ме накараха да взема вместо Аурора.

Добавка: На моя регион поне ТОВА му е хубавото: след зима с много чести южни включвания, заради нечувствителността на местния ми климат към южни затопляния НИЩО още не се е разбудило от овошките. Ще стане изведнъж след десетина дни, когато удари най-сетне Азореца <cheers2>

Затова и кайсиите не страдат толкова често от пролетни мразове, а миналата година нямаше кайсии заради студения февруари - бяха измръзнали самите плодни пъпки. Това се случи и с дървото на комшията - ОГРОМНА зарзала-семенак на 50-60 години, като същата пострада много по-лошо от моята 3-4 годишна кайсийка - имаше измръзнали 1 и 2-годишни клонки.

maniak
Експериментатор и последовател на Мичурин
Регистриран: 01 апр 2011, 17:15
Район:
Been thanked: 7 times

Непрочетено мнение от maniak » 19 мар 2013, 13:57

Миналата зима и на село кайсията изобщо не цъфтя заради измръзнали плодни пъпки при минимум от -23 градуса <head in the wall> Иначе не веднъж кайсията на село се прецаква от снегове или силни слани след като е разцъфтяла! Може би в едно 20-30% от годините тя няма плод или има но съвсем малко точно заради такива изцепки, което означава, че в инверсионните места на лудогорието не е подходящо да се отглеждат кайсии с малки изключения разбира се, като например в Разград, където сградите все пак помагат и миналата пролет докато на село нямаше и 1 цвят в града кайсиите цъфнаха и вързаха! <explain>
А това, че късни сортове няма не съм съгласен изобщо. От южната страна на блока, където живея има кайсия късен сорт донесен от Русия цъфти около 10 дни след повечето други кайсии, а е на припек до блока! Плодовете също зреят по-късно и имат различна форма от на масовите кайсии, които има тук!

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 мар 2013, 15:02

Маниак, човекът вероятно е прав за масовия случай на продавачи, които твърдят това за късните, което повечето пъти не отговаря на истината. Едва ли няма наистина случаи като твоя пример, но са по-скоро рядкост(предполагам) :)

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 19 мар 2013, 15:06

Това, че търговците лъжат е друга тема! Иначе има по-късни сортове и при бадемите и при кайсиите. <explain>

Потребителски аватар
chainsawmaster
Район:

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 19 мар 2013, 15:21

ОК, ще се постарая и когато имам повече време ще пиша подробности. От твоите сортове "имам" или по-точно имах само Бебеко, които засадих миналата пролет и тази година трябваше да плододава, но за съжаление дивите прасета (които са и най-големия проблем при нас от всички вредители) една нощ през есента го бяха "отнесли" точно над присадката. <dying>

И в моят регион (северозападния) го има този плюс и южняка (когато има условия за това) идва винаги с няколко дни закъснение, за това и в момента само дряновете са в цъфтежна фаза. Повечето сортове когато ги взех, гледах да са все от тези които се водят "по-късни", но това се оказа че не отговаря на реалността. Моите кайсии също са още млади (пролетта на 2011 съм ги засадил) и всъщност миналата година им беше първата реколта и като за начало съм доволен (средно между 4 и 10-12 кг. от дръвче). Явно надолу към Дунава е било още по-студено, защо при мен при -18 миналата зима, нямаше никакви измръзвания на цветните пъпки (да не говорим за клонки) при кайсиите, с изключение на само два от сортовете, които са балканска "селекция" и се водят за едни от най-студоустойчивите (Силистренска компотна и Мъркулещи) имаше между 50 и 70% измръзване на пъпки, а също и около 25-30% при прасковите.

maniak, Русия не е България! Там селекцията е на съвсем друго ниво, а и реално погледнато 10 дни по-късно през март са нищо и не са гарант за успех! Виж, ако са три седмици разлика (както е на теория) и влизаме вече в април, тогава това е съвсем друга бира! <cheers>

ivo_nekitov
Метеорологът на форума

Непрочетено мнение от ivo_nekitov » 19 мар 2013, 15:39

Минус осемнадесетте те издават, че си на по-високо :) Както и фактът, че южният вятър въобще уиспява да слезе при теб. При мен това се случи един единствен път през ноември 2010 по един суперяк циклон който бели 3 дни филията и чак на третия проби към Видин в ниското. :)
При мен проблем са зайците зимата, но комшията, когото споменах по-горе каза, че нападали предимно ябълките му, по някаква причина. Във всеки случай оградих добре, а ако трябва ще укрепя допълнително основата на мрежата с някаква рабицова допълнително. Абе ако трябва и ултразвук ще им пусна ... <he-he>

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 19 мар 2013, 15:50

Незнам къде съм написал, че тази кайсия цъфти през март? Тук при нормална пролет 90% от овошките започват цъфтеж през април! Сега малко избърза вегетацията, но се стопира тези дни от застудяването. Разлика от 10-тина дни в цъфтежа хич не е малка и е долу горе средната разлика между ранни и късни сортове овошки, която е около 2 седмици по принцип. Отделно в момента тук няма цъфнали кайсии, само на някой клон залепен на сграда с южно изложение на центъра има разцъфтели отделни групи от цветове. Да се твърди, че няма по-ранни и късни сортове е абсурдно!
Незнам какви опити правиш и къде, защото понятието северозападна България е доста широко, но нито може да се правят изводи с малки дръвчета, нито пък произхода им е на 100% гарантиран за да се правят такива според мен несериозни заключения. <explain>

ПС. същото важи и за изводите относно "костата" при мен едната загива всяка зима и избива от подложката включително и тази зима, а другата няма грам поражения през първата и тази зима, а миналата година след -23 и много леко завита на върха имаше само 20см. сухо на най-високото клонче, което буквално е било изложено на студа, а и не е било с добре узряла дървесина! И 2-те са Костата и са закупени от едно и също място. Какви са ти изводите сега?

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 19 мар 2013, 20:52

Аз също не съм Агроном,но от опит мога да кажа,че има сортове които цъфтят по рано от други.
Сега показвам една която е напълно разцъфтяла,а тази по голямата която бях снимал,още няма намерение за това.
Но пак искам да повторя,че всички се учим един от друг,и на мен много работи не ми са ясни,но не ми пука може ли да знае човек всичко.
Та аз дори в професията си има още какво да уча.Нищо,че съм на петдесет. <cheers2> на всички и ги приемайте нещата по спокойно.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
chainsawmaster
Район:

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 19 мар 2013, 21:22

ivo_nekitov написа:Минус осемнадесетте те издават, че си на по-високо :) Както и фактът, че южният вятър въобще уиспява да слезе при теб. При мен това се случи един единствен път през ноември 2010 по един суперяк циклон който бели 3 дни филията и чак на третия проби към Видин в ниското. :)
При мен проблем са зайците зимата, но комшията, когото споменах по-горе каза, че нападали предимно ябълките му, по някаква причина. Във всеки случай оградих добре, а ако трябва ще укрепя допълнително основата на мрежата с някаква рабицова допълнително. Абе ако трябва и ултразвук ще им пусна, е..л сам им дългоухите майки! <he-he>

Браво колега <bravo2> (380-425 м.н.в.), за пореден път се убедих че твоята най-голяма сила е ВРЕМЕТО <bravo>
И аз имах проблеми миналата зима само че с полски мишки, които бяха изгризали част от пъпките на ябълките. Дивите прасета обаче са сила голяма и нанасят най-много вреди. Освен че унищожават всичко живо по пътя си, буквално за една нощ променят и терена! Тази година ще слагам и електрическа ограда (електропастир) и ако и тя не ги спре, май ще трябва да търся пехотни мини или динамит от някоя мина. <bomb> <yes> <thumbsup>

maniak написа:Незнам къде съм написал, че тази кайсия цъфти през март? Тук при нормална пролет 90% от овошките започват цъфтеж през април! Сега малко избърза вегетацията, но се стопира тези дни от застудяването. Разлика от 10-тина дни в цъфтежа хич не е малка и е долу горе средната разлика между ранни и късни сортове овошки, която е около 2 седмици по принцип. Отделно в момента тук няма цъфнали кайсии, само на някой клон залепен на сграда с южно изложение на центъра има разцъфтели отделни групи от цветове. Да се твърди, че няма по-ранни и късни сортове е абсурдно!
Незнам какви опити правиш и къде, защото понятието северозападна България е доста широко, но нито може да се правят изводи с малки дръвчета, нито пък произхода им е на 100% гарантиран за да се правят такива според мен несериозни заключения. <explain>

ПС. същото важи и за изводите относно "костата" при мен едната загива всяка зима и избива от подложката включително и тази зима, а другата няма грам поражения през първата и тази зима, а миналата година след -23 и много леко завита на върха имаше само 20см. сухо на най-високото клонче, което буквално е било изложено на студа, а и не е било с добре узряла дървесина! И 2-те са Костата и са закупени от едно и също място. Какви са ти изводите сега?

Ще ти го кажа направо като на колега (съфорумец) в градивният и позитивен смисъл на тази дума, без да имам за цел да те обидя, а пък ти ако искаш ми вярвай че съм искрен в това което пиша, аз няма да правя опити да те убеждавам.

Изводите ми преди всичко са, че ти липсва достатъчно личен опит по темата, а личният опит е безценен за всеки човек. Той не може нито да се купи с пари, нито да се открадне или пък да се вземе на заем от някой друг, той трябва да се изживее лично от всеки един от нас, за това се казва и ЛИЧЕН! Ако върнеш лентата малко назад и помислиш, ще видиш че твоите твърдения са абсурдни и ти правиш несериозни и много прибързани заключения. Мисля също и че четеш (а и пишеш след това) между редове, иначе щеше да видиш какво точно съм написал по-горе и какви са ми аргументите да смятам че съм на прав път, че понятието "късни" сортове при кайсиите и бадемите е относително. Аз стоя зад всяка моя дума и мога да се аргументирам по всяко време, но нямам такова желание, защото мисля че на този етап просто не си заслужава и ти няма да разбереш какво ти казвам. Всъщност, това е нещо нормално и естествено и аз го приемам като такова без да ти се сърдя или обиждам по някакъв начин, защото вярвам че ти не го правиш умишлено с някакъв под смисъл за да се заяждаш или спориш с мен, а то произлиза именно от липсата на ти на опит.

За райските ябълки специално с теб сме дискутирали и тук и на други места, а и мисля че си има тема за тях и е по-добре да пишем там, а не да спамим тука. За това сега ще ти задам само един кратък въпрос-гатанка, в който се съдържа и отговора. Не ти го давам направо "наготово", защото мисля че ти си достатъчно интелигентен и ще се досетиш сам, все пак личния опит трябва не само да се трупа, а и да се осъзнава, иначе грешките се повтарят и няма смисъл от него. Въпроса е:

Щом едната ти райска ябълка избива от подложката всяка зима, а не от присадката, според теб от кога вече не е сорт "Костата" ? <cheers>

traiko написа:Аз също не съм Агроном,но от опит мога да кажа,че има сортове които цъфтят по рано от други.
Сега показвам една която е напълно разцъфтяла,а тази по голямата която бях снимал,още няма намерение за това.

Трайко, по-рано, колко да е по-рано? И при мен не тръгват всичките около 15 сорта които имам да цъфтят заедно (нито пък зреят по едно и също време), но това не ги прави по късни сортове един спрямо друг, въпреки че повечето се водят такива на теория. Ако искаш,може да си направиш експеримент и да засадиш един и същ сорт на две различни подложки (само това, въпреки че има и още един куп други фактори които оказват влияние) джанка и кайсия, и ще се изненадаш от резултата и разликата между тях в времето на започване на цъфтежа, но това не прави "автоматично" едното дръвче вече по-късен сорт. <cheers2>

Потребителски аватар
traiko
Морски вълк, специалист по цитрусите
Регистриран: 10 окт 2012, 23:14
Район: Свети Влас
USDA zone: 7b/8a
Любимо растение: Цитруси+Манго
Любим климат: Черноморски с миниуми до -8 max.
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Непрочетено мнение от traiko » 19 мар 2013, 21:57

Може и да е така,щом имаш толкова дръвчета,но според мен понякога 10 дена разлика по време на цъфтежа,е от голямо значение.
Виж как го дават времето,едните които са цъфнали може да ги попари,а другите които са закъснели да оцелеят.Ето това имам на предвид
за по ранен и по късен сорт.

Потребителски аватар
chainsawmaster
Район:

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 19 мар 2013, 22:45

traiko написа:Може и да е така,щом имаш толкова дръвчета,но според мен понякога 10 дена разлика по време на цъфтежа,е от голямо значение.
Виж как го дават времето,едните които са цъфнали може да ги попари,а другите които са закъснели да оцелеят.Ето това имам на предвид
за по ранен и по късен сорт.

За това е хубаво човек да има поне 2-3 бр. различни сортове, ако иска да има всяка година някаква сигурна реколта. <cheers2> Освен това като има повече дръвчета,опрашването също е по-качествено, а оттам и добива. Явно не съм се изразил правилно и може би не си ме разбрал. Ще се опитам да ги кажа нещата по-образно. Спора (ако има изобщо такъв) е за колко са късни, "късните" сортове при кайсиите и бадемите. Аз смятам че разликата в сортовете кайсии и бадеми почти не е изразена между ранни и късни в пълният смисъл на тази дума, защото на тези два вида просто им е такъв гена и те не се събуждат постепенно като повечето други овошки, а много по-бързо и за кратък период от време, защото така нареченият "принудителен" покой не е толкова силно изразен при тях, за това когато условията са сравнително добри и времето е малко по-топло, на практика тези 10-12 дни от най-ранните до най-късните се стопяват и разликата почти я няма. Например ако вземем един сорт круша или ябълка, разликата между тези сортове които зреят през лятото и есента е видима и дори да имат нужните условия по-късните не тръгват да цъфтят заедно или малко след по-ранните. Има и мн.други примери, между дюля и мушмула (която е на подложка от дюля) или райските ябълки, които влизат постепенно във вегетация в рамките на два месеца, без значение дали температурата е +15 или +25 градуса. <that's it>

maniak
Район:

Непрочетено мнение от maniak » 19 мар 2013, 22:47

Замръзващата костата беше садена пролетта и се разви доста до зимата, а другата костата я засадих есента и през сравнително меката зима 2010-2011г. с абсолютна минимална около -16, -17 долу горе колкото и през тази зима както съм писал в темата за ябълките вече развиващата се още през зимата след студовете видях, че кората и се напука и се отдели от стъблото! Виждам, че си остроумен и ми намекваш, че вече не е костата и затова ми замръзва? Аз може да нямам много опит, но обичам да чета <yes> Подложката на райската ябълка е D.Lotus( Кавказка хурма), която е зона 5а! D.Kaki (райска ябълка) е зона 7а. Така, че малко трудно ще мръзне при -17 растение от зона 5а. Нещата станаха още по-трудни за разгадаване, но ти не даваш никакво логично обяснение?
Ще си позволя да се обадя и за твърдението ти, че няма ранни и късни сортове бадеми. <he-he> На 200м. от нас има стар бадем, наблюдавам го от много години! Ще кача специално снимки като цъфне и ще снимам и други дървета, с които цъфти заедно за да прецениш дали не е късен сорт! <that's it>
Иначе аз нямам намерение да споря с теб, явно имаш голям опит за разлика от мен, но вероятно искаш да кажеш и на агрономите, че нямат хабер и всички сортове цъфтят по едно и също време. <he-he> <off topic>

Потребителски аватар
chainsawmaster
Район:

Непрочетено мнение от chainsawmaster » 20 мар 2013, 00:15

Наздраве за агрономите (теоретици) <cheers>
Аз дискусията (късен и раннен цъфтеж) за себе си я приключвам сега, защото мисля че бях достатъчно изчерпателен и конкретен (аргументиран), за това няма какво повече да добавя. Ако някой не е разбрал (или не желае да разбере) какво точно съм написал, съжалявам. Моля те само, да не продължаваш да упорстваш и да я преекспонираш повече темата. Вече съм преценил каквото трябва за себе си, така че не си прави труда. А това "Ще си позволя да се обадя и за твърдението ти, че няма ранни и късни сортове бадеми" може би ще го коментирам някой друг път, но ще е тогава когато откриеш къде точно съм написал по-горе думата "няма" пред ранни и късни сортове. Нека всички да си бъдем полезни едни на други с каквото можем , а не целта ни да са само деструктивните спорове и да слагаме свой думи в чуждите уста! <cheers>

Потребителски аватар
Бобсъна
Специалист с много опит
Регистриран: 19 фев 2011, 12:21
Район:
Been thanked: 9 times

Непрочетено мнение от Бобсъна » 20 мар 2013, 07:59

Една яка ПЗ кайсия:

Изображение

<cheers2> <cheers2>

Изображение

Отговори

Върни се в “Овощарство и Лозарство на умерения климат (Horticulture and Viticulture of the temperate climate)”