Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.
Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения
Регистриран: 29 май 2014, 00:14
Район: гр.Карлово
Надморска височина (m): 530
USDA zone: 8a/8b
Абсолютна минимална t° (°C): -16
Минимум последна зима (°C): -10
Любимо растение: Палми
Любим плод: смокиня
Любим климат: умерен с 4 сезона
Has thanked: 0
Been thanked: 19 times

Re: Поликарбонатната оранжерия на Райчо в Карлово

Непрочетено мнение от reimbrant » 11 апр 2016, 12:56

Georgiev написа:След това което си направил, смятай че пазара в Карлово за плодове и зеленчуци е фалирал.
Георгиев майтапчия си. <wine> ,Ще ми бъде приятно да се видим,някой път. <thumbup>

https://www.youtube.com/watch?v=Vy4CQOyQ-0k

Потребителски аватар
reimbrant
Запален експериментатор от града на Левски, колекционер на всякакви южни растения

Непрочетено мнение от reimbrant » 18 май 2016, 15:37

ИзображениеИзображениеТова са два Лайма-братчета,на първата снимка е в огромен контейнер /все едно е в земята/,а на втората снимка е в земята в оранжерията.Разликата в развитието е огромна,този в парника на топли нощи и дни се удвои като размер,за разлика от другият който се развива доста слабо,иначе и двата се спукват от цъфтене,но пак разлика,този в парника прецъфтя отдавна и задържа яко плодове,а контейнерния още не е разпукал и половината цветове.Като цяло,много ме притесняваше че ще има слаба пропоскливост на светлина,не мисля че е така,яко си напича вътре,и не забелязвам ненормален растеж етиолиран,според мен нещата си вървят нормално. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 05 юни 2016, 21:06

ИзображениеИзображениеДоматите в оранжерията яко се отрупват с плодове,цъфтене до небето,отиват вече 2 метра височина,и някои от доматите взимат гигантски размери.Тези които са посяти от вън,от тези дъждове и хладно време почти не мърдат,същата работа е и с краставиците,на един ден посяти оранжерийните са по метър височина и са със завързали краставички цъфтящи,а вънкашните бебета не растящи.Топлината си оказва голяма роля,така че не съжалявам за това че я направих тази оранжерия,освен цитруси ще ядем и зарзават защитен от градушки и изпреварващ времето си.

Danita
Любител на южните растения
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 28 окт 2016, 11:28

reimbrant, би ли споделил как се развиваха лятото цитрусите в оранжерията? Каква температура се достигаше в най-големите жеги? Има ли етиолирани растения? Някаква осезаема разлика спрямо оранжерийните и събратята им на слънце, спрямо буен растеж и плододаване?
Извинявам се за многото въпроси, но обмислям и аз да си направя подобна и ме вълнува всяка подробност...

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 окт 2016, 21:00

Danita написа:reimbrant, би ли споделил как се развиваха лятото цитрусите в оранжерията? Каква температура се достигаше в най-големите жеги? Има ли етиолирани растения? Някаква осезаема разлика спрямо оранжерийните и събратята им на слънце, спрямо буен растеж и плододаване?
Извинявам се за многото въпроси, но обмислям и аз да си направя подобна и ме вълнува всяка подробност...
Направих една грешка че засадих домати и краставици вътре които полудяха ,естественно за сметка на цитрусите,така яко ги засенчиха че една мандарина Сатсума бая изсъхна от сянка ,горката въобще не виждаще слънце ,и докато се усетя да изкореня доматите щях да я изпусна,иначе аз се притеснявах от недобрата светло пропускливост на трикамерният поликарбонат,но е било излишно,много добра осветеност имаше вътре.Проблемно е ако се забравят вратите затворени при слънце,за нула време може температурата да скочи до 50 градуса и да прецака всичко,затова и двете врати през лятото ми бяха денонощно отворени , през най горещите дни не ставаше по топло от 36 градуса.Никакво етиолиране,много приятен растеж,разликата от растенията в контейнери и тези в земята в оранжерията е само тази че тези в земята са отрупани до горе с плодове и си ги изхранват без проблемно.Пример с 2 еднакви лайма този контейнерният задържа 4,5 броя,а този в земята 50,направо луда работа,сега остава да видим как ще се държи добре оплатнената оранжерия с дебел поликарбонат и с изолирани основи с фибран,дали ще се налага да се отоплява,колко, и с какво.Бях замислил компостно отопление но за съжаление няма да ми стигне времето да го реализирам,подготвил съм газови бутилки с пита,и една духалка с термореле,ще наблюдавам нещата и ще действам по някакъв начин.

Потребителски аватар
Kiril Donov
Engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria
Регистриран: 09 авг 2009, 12:48
Район: Асеновград (над инверсиите)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b/8a
Абсолютна минимална t° (°C): -15.2 since 1995
Минимум последна зима (°C): -5.8 (March 1, 2018)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - The King of all fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)
Has thanked: 58 times
Been thanked: 99 times

Непрочетено мнение от Kiril Donov » 28 окт 2016, 22:50

Браво, радвам се за резултатите! Време е да покажеш и някоя снимка. <bananas>

Durian addicted (Durian is the King of all fruits)

Danita
Любител на южните растения
Регистриран: 22 апр 2016, 16:43
Район: София / Елин Пелин
Абсолютна минимална t° (°C): -20
Минимум последна зима (°C): -14.5
Любимо растение: цитруси, смокини, райска ябълка
Been thanked: 2 times

Непрочетено мнение от Danita » 31 окт 2016, 12:42

Благодаря за изчерпателното описание, ще се радвам ако ни държиш в течение как се развиват растенията и през зимата...

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 31 окт 2016, 20:07

Снимал съм растенията,тези дни ще пусна снимки,че сега ми е доста натоварено.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 13 ное 2016, 16:26

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

По предложение на Кирчо,че е време да пусна някоя снимка на цитрусите и ето ги.Значи пак да повторя голямата ми грешка с посадените домати и краставици вътре ,които претрепаха цитрусите от задушаване и много сянка./няма да се повтори,въпреки че станаха перфектни домати и краставици,просто перфектни,за разлика от външните,които нямам думи,още веднъж си спомних от лятната ми екскурзия по Родопите,където видях оранжерийки с домати с вдигнати страници ,но с непокътнат таван ,и ги попитах хората защо така,ами така не ги хващат болести.Значи добрите американци добре ни пръскат отгоре и резултата е на лице,оранжерийните продукти кукли,а вънкашните абсолютен боклук,поне при мен така се получи.

На снимка1 е червеният лимон,който беше скрит от доматите яко,и само северните клонки с буен разтеж ,където е имало малко слънчице.
На снимка 2 и 3 е най големият ми лимон ,незнаен сорт ,подарен ми от приятел с почти бели листа от хлороза и без никакъв плод,от както е в земята цъфтя като за световно и има поне 50 плода,доста едър лимон,не съм го опитвал още ,но има 2,3 стари лимона които вече започват да зреят и ще му направя разрез и снимка на плода ,за разпознаване,сега в момента е пуснал нови литорасли ./като цяло ги бях изпуснал абсолютно всички цитруси с милиони акари,но напръсках с масло от нийм и сега са по добре.
На снимка 3 обаче се вижда нещо притеснително,започва по листата да прави черни петънца от плесен,явно от влагата когато от скоро започнах да затварям и двете врати,но сега отварям за проветрение поне едната,иначе с пръсти като тръкна и падат плесените.На снимка 4 е червената мандарина,цъфтя обилно ,но задържа 4,5 плодчета,и при нея се вижда че няма голям растеж/етиолирани клонки/въпреки сянката на доматите.На снимка5 е анголският лимон,след изкореняването на доматите сега е с много буен разтеж,младо растение е и не е цъфтял още.Наричам го анголски понеже е внесен от там,имало го във всеки двор ,като огромно дърво отрупано с плодове.Имахме с Кирчо съмнения че е някаква мутация на Меера,но внимателно му сравнявам плодовете ,има доооста разлики.Меера е кръгъл и гладък с готин жълт цвят,а този има леко увеличение към дръжката и пъпче на върха,кората е по грапава и по различно оцветена,някоя част оранжевее,а някоя жълтее,шарен малко.Приликата им е само в това че са по дребни лимони и абсолютно сладки/готини/със сладка ,крехка и ядлива кора.
За мен тези 2 лимона са ми фаворити по вкусови качества,а опита ми с Меера е че се отрупва до земята с плодове,и продължава да цъфти и застъпва реколти,просто лимон мечта.
На снимка 6 е общ изглед на редицата с по големите растения .
На снимка 7 е лимон Лисабон/португалски/младо растение,за първи път цъфна и задържа десетина плода,които си наедряха много добре.не съм го опитвал още за да изкажа мнение.
И на последните 2 снимки е лайма ,които също не е много голямо растение ,но се счекна от плод,поне 50 бяха,но постоянно късам за да му олеква ,и за капак пак е нацъфтял в момента като за световно,братче близнак негов ,в огромен контейнер завърза 3 плода и е на вън на сефалък както се казва.Значи опитвал съм го прекалено много пъти вече,невероятен вкус и аромат,но кората му е много жилава и не става за ядене ,но пък е мноооого тънка.
А да се похваля ,откъснах един Бергамот много голям и узрял,даже се беше пукнал,много приятен плод за ядене,много вкусно и ароматно нещо/нали се чудехме дали се яде/Специални поздрави от Карлово-градът на Левски. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 09 фев 2018, 18:38

Изображение

Преди няколко дни си взех тази печка тип Канада,за отопление в оранжериите при критични минимуми.До сега разчитах на духалки със задействане чрез терморелета,тази зима най вероятно не са се задействали ,защото не усещам разлики по сметките.
Скоро се обадих на приятел който има оранжерии и ми се похвали че се е сдобил с такава печка и е много доволен.Казва ми,като я заредя вечерта и до другият ден на обяд кара/има се в предвид че нормалната и работа е режим на тлеене/Има клапа отпред на вратата и отзад на изходната тръба/коминната/Тези тръби които се виждат се нагряват отвътре директно от огъня ,излъчват яко топлина,отворени са отдолу и от горе ,от долу смърка студеният въздух и го изкарва с 300 градуса на горе.Водят се калориферни печки и са с 75 процента КПД.Бият ги по ефективност само ракетните печки които са още по ефикасни.Значи това е най малкият модел и отоплява 100м кубически на 25 градуса.
Моят двоен парник е 70 кубика и малкият който е само на 5 метра от двойният е 20 кубически метра,общо 90.Но на мен не ми трябва да ги топля на 25 градуса а само да не падат под нулата в критични минусови нощи и дни.Използвах момента че от няколко месеца са на половин цена и се реших,тази мойта е от 950 на 425 лева.Мислих си да си правя някаква на ракетен принцип,но скочих в кереча с тази.
Значи идеята ми е да топля и малкият парник ,който отстои само на 6 метра растояние ,като пусна въздухопровод ,от най високата част на парника/най топлата/,да я сваля в земята и подземно да влезна в другият,като естественно ще изолирам въздухопроводът,който ще бъде фи 110 от ПВЦ канализационните тръби.Ако няма добър ефект като преминаване на топлината ще сложа едно вентилаторче и смятам нещата за решени.

Скоро ще излезна в отпуск и смятам за ден два да реализирам нещата. <wine>ПС Забравих да спомена че всичкият материал е от 4 мм.стомана и ламарината и тръбите,отгоре има плоча която отблъсква огъня да не ходи директно към комина и го кара да бяга в предният край на печката и после пак да се връща назад към комина,пак да спомена какво пише в инструкцията че нормалният режим на работа е тип тлеене,който се регулира с клапите.Извинявам се за не доброто качество на снимката.

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 28 фев 2018, 17:48

Изображение
Поликарбоната е нещо страшно ,за нула бройки и можеш да изтървеш нещата.Вчера по обяд се опита да изгрее малко слънце в Карлово,и то през едни високи мъгли ,ту светне през пелена ту изгасне,и рекъх да влезна и да отрежа малко маруля за салата и лук ,и направо се гръмнах ,вътре беше 40 градуса,а аз със яке шушликово ,докато разгледам за бързо цитрусите и резна малко марули и изгорях от жега,направо страхотия.Това което показва днес на станцийката е при отворена една врата на оранжерията ,представете си лятото ако се забрави за час само ,ще стигне 80 ,90 градуса и всичко вътре ще се свари,трябва да мисля за някакви автоматични отдушници ,колкото и да са скъпи ,днес бащата е там и отваря при нужда ,но ако няма никой става лошо. <wine>

Потребителски аватар
reimbrant

Непрочетено мнение от reimbrant » 07 ное 2018, 20:25

Отговори
  • Similar Topics
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение
  • New post Градината на Райчо
    830 Отговори
    60656 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    20 ное 2018, 12:12
  • New post Автоматика за домашната оранжерия
    0 Отговори
    859 Преглеждания
    Последно мнение от Kiril Donov
    03 фев 2016, 10:05
  • New post Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С
    209 Отговори
    33005 Преглеждания
    13 ное 2018, 07:46
  • New post Масивна оранжерия - стъкло или поликарбонат?
    21 Отговори
    5460 Преглеждания
    10 апр 2016, 22:14
  • New post Тропическата оранжерия в Кю Гардън (Kew Garden)
    от reimbrant » 06 фев 2018, 21:42 » в Палми (Palms)
    0 Отговори
    489 Преглеждания
    Последно мнение от reimbrant
    06 фев 2018, 21:42

Върни се в “Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)”