Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

Видове оранжерии и нашият опит с тях.
Прилагане на различните видове защита срещу слани, мраз и студ.
Зимна защита на южни и топлолюбиви растения.

Re: Домашна тропическа оранжерия с мин. ср. темп. +20°С

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 31 Окт 2017, 18:05

Като виден и заклет криофоб, няма как да не забележа, че студът е моето проклятие, което ме следва навсякъде по петите ... стига аз да се задържа някъде достатъчно дълго.
Преди много години имах щастието да започна бизнес с Турция, като купувах растения от най-големия производител там. Започнаха някакви рекордни студове и снегове, като много от палмите им измръзнаха.
Прехвърлихме се в Гърция и започнахме да купуваме от техния най-голям производител. Подхванаха рекордни студове и там, като този път измръзнаха не само палмите, но и маслините чак до Атина.
Прехвърлихме се в южна Италия, като се шегувахме, че студът върви след нас. Е, не след дълго ни заваля сняг в началото на март на остров Сицилия, където сняг край морето никога не вали. А в последните години и там имат много проблеми със студените зими.

Студът ни хвана в ледена прегръдка в България, затова избягахме чак в Южна Флорида. Естествено знаехме, че студът ще дойде след нас, но се надявахме да не е толкова страшно по тези ширини. Да, ама не! След много месеци с екваториални температури, от няколко дни настана студ, а от вчера отчитат отрицателни температурни рекорди. В къщата е такъв студ, че май няма да издържим без отопление. Замислих се, че точно по това време пускам парното и в България. И ако това се случва в края на октомври, чудя се какво ли ще стане през януари?
Днес взехме да обмисляме разни варианти за отопление на оранжерията ми вкъщи. Току виж съм съживил темата още за другата зима. <head in the wall>
Durian addicted (Durian is the King of all fruits)
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

Mясто: Асеновград (над инверсиите), Assenovgrad (above inversions!)
Надморска височина (m): 395
USDA zone: 7b
Абсолютна минимална темп.(°C): -15.2 since 1995
Минимум в посл. зима (°C): -10.5 (8 Jan 2017)
Любимо растение: Кокосова палма, Cocos nucifera
Любим плод: Durian - King of the fruits
Любим климат: Екваториален (Humid Equatorial)

UNREAD_POSTот achovd » 03 Ное 2017, 02:47

Някак си ми е трудно да ти съчувствам. Големият студ при теб е .... 12 градуса. Иначе ти пожелавам много успехи с оранжерията, ще бъде много интересноза нас :)
Аватар
achovd
Запален Градинар (Garden Enthusiast)

Mясто: Видин
USDA zone: 6b/7a
Любимо растение: Трахикарпус принцепс и "Пловдив", Сабал минор

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 03 Ное 2017, 05:27

achovd написа:... Големият студ при теб е .... 12 градуса. ...

12 градуса беше при първото нахлуване. При второто, в понеделник сутринта беше едва 10.
Какво да кажа ... тук всички ме познавате и знаете, че изпадам в депресия още с първите застудявания наесен. Всяка година по това време, започвам с отчаяните и фаталистки изявления. Явно тази болест и в тропиците ще ме преследва. Ужасно мразя студа, снега и зимата!
Добре поне, че днес беше 29 градуса и малко ми се оправи настроението... <he-he>

Шегата настрана, но училището на децата върви повече от добре. За следването се очертава да заслужат стипендии от щата Флорида. Обмисляме да се приберем с жена ми, щом ги настаним по университетите догодина. Затова и започнах все по-често да се сещам за оранжерията. Но има доста време до тогава. Ще видим.
Аватар
Kiril Donov
Graduated engineer-agronomist, Master in Tropical and Subtropical Agriculture (Дипломиран инженер-агроном, Магистър по Тропично и Субтропично Земеделие), founder of Nursery Palm Center - Plovdiv, Bulgaria

UNREAD_POSTот Kiril Donov » 23 Дек 2017, 20:00

При едва -4 до-5 градуса навън, в стъклената ми оранжерия, без никакво отопление в момента, успя да падне под нулата достатъчно, за да попари един балур. Този плевел успя да се развие в последните седмици, като преди една седмица успя даже да изкара и няколко цветоноса.
Толкова за стъклото. Ако беше поликарбонат, няма начин да падне под нулата при такива минимуми навън.

P.S. Нямам нищо в оранжерията в момента. Имам само камери, с които гледам плевелите...
Аватар
Kiril Donov

Предишна

Назад към Оранжерии и зимна защита (Greenhouses and Winter protection)